Onemli Gunler Banner
Sayfa 286/1001 İlkİlk ... 186236276284285286287288296336386786 ... SonSon
Arama sonucu : 8001 madde; 2,281 - 2,288 arası.

Konu: YATIRIM FONLARI VI ( & Mevduat faiz karşılığı oranları )

Duhul
    Feb 2020
    İkamet
    Cincinnati, Ohio, USA
    Gönderi
    1,700
     Alıntı Originally Posted by ulasss Yazıyı Oku
    4 hissede yatırımım var ve hepsi bu 256 hissenin dışında :D ondan sonra fonlara yönelmem gerektiğini düşünmeye başladım zaten
    Ben sanal portföy yapmıştım, içinde birçok hisse var. Sadece LOGO %100'ü aşmış. Genelde küçük hisseler böyle çıkış yapıyor. AEFES, PGSUS, THYAO vs. oynatmak kolay değil. ESCOM, RTALAB, LOGO gibi hisselerde oluyor ama sermayenizi kaybetme riskiniz de var. 😊

Duhul
    Feb 2020
    İkamet
    Cincinnati, Ohio, USA
    Gönderi
    1,700
     Alıntı Originally Posted by Blueberry Yazıyı Oku
    Ben sanal portföy yapmıştım, içinde birçok hisse var. Sadece LOGO %100'ü aşmış. Genelde küçük hisseler böyle çıkış yapıyor. AEFES, PGSUS, THYAO vs. oynatmak kolay değil. ESCOM, RTALAB, LOGO gibi hisselerde oluyor ama sermayenizi kaybetme riskiniz de var. 😊
    Genelde hisse senedi fonu yatırımı yapıyorum ama myfinans hocam hisse önerileriniz olursa değerlendiririz.

3.  Alıntı Originally Posted by Blueberry Yazıyı Oku
    Ben sanal portföy yapmıştım, içinde birçok hisse var. Sadece LOGO %100'ü aşmış. Genelde küçük hisseler böyle çıkış yapıyor. AEFES, PGSUS, THYAO vs. oynatmak kolay değil. ESCOM, RTALAB, LOGO gibi hisselerde oluyor ama sermayenizi kaybetme riskiniz de var. ��
    bende de thy, tüpraş, garanti bankası ve kardemir var.. hiç beklemediğim hisseler uçtu gitti bunlar olduğu yerde kaldı :/ aes almaya niyetim vardı araştırırken buraya denk geldim.. sonra da bu forumda birisi AFT fonundan bahsetmişti. kimdi hatırlamıyorum ama sagolsun çoğu kişi çok yararlı şeyler paylaşıyor o fona girdim.. şimdi de GMA, EIB, ADP, TAU ve TGE var radarımda borsadan bir miktar bunlara kaydıracağım

4.  Alıntı Originally Posted by trust06 Yazıyı Oku
    faizler düşüşte onu mu kast ediyorsunuz üstat?
    Gunluk ppf veya kvba secimi yapanlar icindi yorumum, tabi bu dususler gelen faiz indiriminin sesleri olabilir mi gorulecek ppk da

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

5.  Alıntı Originally Posted by ulasss Yazıyı Oku
    bende de thy, tüpraş, garanti bankası ve kardemir var.. hiç beklemediğim hisseler uçtu gitti bunlar olduğu yerde kaldı :/ aes almaya niyetim vardı araştırırken buraya denk geldim.. sonra da bu forumda birisi AFT fonundan bahsetmişti. kimdi hatırlamıyorum ama sagolsun çoğu kişi çok yararlı şeyler paylaşıyor o fona girdim.. şimdi de GMA, EIB, ADP, TAU ve TGE var radarımda borsadan bir miktar bunlara kaydıracağım
    ben de yazayım o vakit bendeki hisseleri
    aselsan, vakıf, halk, tüpraş
    ytd.

6.  Alıntı Originally Posted by trust06 Yazıyı Oku
    ben de yazayım o vakit bendeki hisseleri
    aselsan, vakıf, halk, tüpraş
    ytd.
    sende borsada yüzü gülmeyen taraftasın o zaman

7. Arkadaşlar merhaba,
    Fon işinde ve forumda yeniyim. Burada gayet güzel ve seviyeli yorumlar yapıldığı için bundan sonra buranın sıkı bir takipçisiyim.
    Siz tecrübeli arkadaşlara günlerdir netleştiremediğim ve banka müşteri hizmetlerinin yanıtlayamadığı bir kaç şey soracağım.

1. Fon alım satımda fon yönetim gideri ve stopaj dışında bankanın kendisi bir komisyon uyguluyor mu? Şu ana kadar hep komisyon alınmaz diye okudum ancak emin olamıyorum. Banka neden kendisine ait olmayan bir fonun alım satımını bedava yapsın ki?

2. Hisse senedi ağırlıkla fonların stopajı olmuyor diye okudum. Ancak fonların içindeki yatırım araçlarının oranı günden güne değişiyor. Bugün benim fonumda %51 hisse senedi olup yarın %49 hisse senedi oranı olsa, bugün satsam uygulanacak stopaj ile yarın satsam uygulanacak stopaj orasında fark olmasını beklerim. Yanılıyor muyum?

3. Stopaj kara uygulanıyor diye biliyorum. Ancak alım satımda karı nasıl hesaplayabilirler ki? Örneğin dün 10 adet 10 liradan X fonu aldım. Bugün 5 adet daha aynı fondan aldım ancak birim fiyatı 11 liradan aldım. Toplam 15 adet fonum oldu. Yarın 12 adetini satacağım diyelim. Burada satacağım 12 adet fonun karını hesaplarken ilk alınan ilk satılır gibi bir mantık mı var? Yani Önce 10 liradan aldığım 10 adet fon, sonra 11 liradan aldığım 5 adet fonun içerisinden 2 adet fonu satıyor gibi mi olurum?

4. Bu sorum ise işin sadece mantığını anlayamadığım için. Garanti bankasından 166.000 TL'lik birim fiyatı 0,063132 TL olan fon aldım. Ama banka gitti 167.600 TL gibi tutarla fon alımı gerçekleştirdi. İşlemi yaparken de +- %1 üstüne altına alabilirim diyor. İstediğimden daha fazla fon almamda sakınca yok ama sadece nedenini merak ediyorum. Garantiden fon alım satımı yaparsanız sizin başınıza da geliyordur.

5. Garanti bankası fon alım yaptığım vadesiz TL hesabımda 90 TL bloke var. Başka bir arkadasıma aynı fondan aynı tutarla aynı adet aldık yine garantiden. Onun hesabında ise 22 TL bloke var. Bu blokeler sanırım fon hesabıma geçtiğinde kalkacak ancak adamına göre muamele mi yapıyor banka?

6. Garantiden aldığım FON, Ünlü Portföyün SUA fonu. Alış valörü 17:00'a kadar 1 gün. İşlemi 11 Mayısta 16:15 te yaptım. Fonu alırken işlemin 13 Mayısta gerçekşeceği bilgisini verdi banka. Bu arada geçen 2 günlük sürede ise parayı overnight hesaptan bozma bir fonda, garantinin "GAL" isimli fonunda tutuyor. Sanırım bugün 13 Mayıs, ve bugün banka GAL fonunu bozup yerine benim istediğim SUA fonunu verecek artık bana. Ama emin de olamıyorum, belki 1 gün valör bugünden itibaren geçerli olacak. Cidden Garanti bankasının ne yaptığını anlayabilmek için en az 2 saat kafa yormak gerekiyor. Garanti bankası kullanan birileri varsa tecrübelerini yazabilirse sevinirim gerçekten.

Şimdiden çok teşekkür ederim ve herkese iyi günler dilerim.

8. tüpraş beni yaktı... diğerlerinden sıkıntı yok.... şimdilik

Sayfa 286/1001 İlkİlk ... 186236276284285286287288296336386786 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •