Onemli Gunler Banner
Sayfa 286/929 İlkİlk ... 186236276284285286287288296336386786 ... SonSon
Arama sonucu : 7427 madde; 2,281 - 2,288 arası.

Konu: FROTO - Ford Otosan

1. 750 gelirse bütün sermayemi satar FROTO’ya girerim.

2.  Alıntı Originally Posted by ric Yazıyı Oku
    Çok hisse olmasına gerek yok, çok sabır yeterli. Her ay gelirin bir kısmı ile düzenli alım ve temettülere dokunmadan hisseye çevirmek suretiyle 10-15 yılda emekli eder.

Ama bunu böylesine al/sat arenasına çevrilip teşvik edilen bir borsada ortaya irade koyup uygulayacak insan sayısı 1 milyonda 1000 kişi ya vardır ya yoktur.

Kabul ediyorum ülkenin akşamı sabahını tutmuyor, coğrafya desen bir İsveç bir Norveç değil. Ancak unutmamalı ki bu sebepler olmasa bugün Froto'ya hisse başı 3-4 binden aşağı verip alamazdık. Hele hele son 10 yılda ki müzmin ıskonto dönemi gibi bir dönem olmaz bu gün emekli olanlarda kafadan 5 sene daha biriktirmek zorunda kalırlardı.

Misal içinde bulunduğumuz yıl ve seneye yatırımlar sürüyor/sürecek. Bizim borsamızda yatırım döneminde şirketler düşük fiyatlanır, bu yatırımlar yarın bitecek olsa frotoyu bu günki fiyatının 2-3x fiyattan satarlar bize.

Velhasılı vel kelam Froto da ne yatırım biter ne hikaye ne de biriktirme. Biriktiren kendine biriktirir. Sarsılmaz bir irade ile kimin ne dediğine bakmadan.

Birde bizim ülkemizde herkes olumsuz konuşmayı, yapamazsın-olmaz-mümkün değil demeyi çok sever. Bu tipler toplumun %90 ını oluşturur, bunları da yenmek icap eder, hatta bu yapamazsıncı olmazcı alaycı zahirde çok bilmiş esasta hiç bir b..ktan haberi olmayan tipler sizi daha da hırslandırmalıdır. Bu hırsı yakıt yapıp lehinize kullanmanız avantaj sağlar.
    Cok değerli bir paylaşım. Bize de nasip olur inşallah.

Tek merak ettiğim, yıllarca sabırla ekleyerek goturdugunuz kar topu iyiden iyiye büyüdüğünde korona gibi büyük krizlerde o devasa portföy yarı yarıya inerken ne hissettiğiniz. Soğukkanlı olabiliyor musunuz, o ortamda psikolojiniz ucuzlukta daha agresif ekleme olanağı veriyor mu? Biz de illa ki bu yolda cok kriz goreceğiz. 15 Temmuz, gezi, korona vs. krizlerdeki deneyiminizi paylaşabilir misiniz?

3.  Alıntı Originally Posted by koyay Yazıyı Oku
    Cok değerli bir paylaşım. Bize de nasip olur inşallah.

Tek merak ettiğim, yıllarca sabırla ekleyerek goturdugunuz kar topu iyiden iyiye büyüdüğünde korona gibi büyük krizlerde o devasa portföy yarı yarıya inerken ne hissettiğiniz. Soğukkanlı olabiliyor musunuz, o ortamda psikolojiniz ucuzlukta daha agresif ekleme olanağı veriyor mu? Biz de illa ki bu yolda cok kriz goreceğiz. 15 Temmuz, gezi, korona vs. krizlerdeki deneyiminizi paylaşabilir misiniz?
    Etkilenmem diyen yalan söyler ancak benim etkilenmem kendimi krizlerde acı çekerek eğittiğim için artık reflekssel etkilenmeme reaksiyonu üretiyor. 98 de ilk alımımı yaptıktan sonra 2000 düşüşü, akabinde vahşi 2001 krizi yaşadım. O kriz ki garanti bankasını batmanın kıyısına getirdi diyeyim ki bu yola çıkalı 2-3 yıl olmuş yolun başında birinin ruh halinde nasıl bir etki yapar varın siz düşünün.

Krizin henüz başlarında iken işten yorgun argın moral sıfır eve geldiğim bir cuma akşamında fabrikaya gidip gözümle görme fikri belirdi kafamda. Ertesi sabah arabaya atladığım gibi önce Eskişehir kamyon akabinde Gölcük seka arazisi üstüne kurulan fabrikaya gittim. Kamyon fabrikasının girişinde ki bekçilerin müracaat kulübesinde 2 saat geçirip giren çıkanları izledim. Gölcükte de aynısını yaptım, fabrikaların ikiside arı gibi çalışıyordu. O kriz öyle bir krizdi ki koskoca şehirler arası yolların fabrikalara giderken bomboş olduğunu gördüm, dehşet vericiydi, ülkede ekonomik aktivite resmen durmuştu. Bu ortamda bizim fabrikaların ihracat bazlı çalışması sebebiyle harıl harıl çalıştığını gözlerimle görünce tabi müthiş bir rahatlık oldu. Bu sebeple her zaman diyorum kendisine yatırımcıyım diyen herkes muhakkak yatırım yaptığı şirketlerin fabrikalarını gözüyle görüp o havayı soluyacak. İnsanda bambaşka bir ruh hali oluşturur ve ekranda gördüğün o rakamların arka planı ile sadece ekran başında kalarak kuramayacağın bağlantıyı kurmanı sağlayarak tüm resimde ki boşlukları doldurur. Bu işin reel bacağını solumak bu işte herşeyden önemli.

Sonrasında oluşan güven ve huzur ile inan bana her şey çok daha kolay oluyor. Düşüşleri çok seviyorsun, her düşüşte güzel güzel alıyorsun. Psikoloji bu işte çok mühim, onu güçlü kılmanın yolunun en başında ise üst paragrafta anlattığım şeyleri yapmak şart.

Birde ben tv izlemem bu ülkede. Haber bültenlerini hiç izlemem ve gazete asla okumam. Bunları yapan adam panik değilse bile panik olur zira gündem her daim çok vahşi bu ülkede.

Tek yaptığım internetten yatırım yaptığım şirketlerle ilgili haberleri ve sektörü takip etmek. İlk 10 sene bu disiplini oturttum kendimde. Burada disiplinin adı geçmişken bununda ne kadar önemli olduğunu söylememe gerek yok.

Birde ben trader tarzında ki adamlarla, al satıcılar ile, borsayı bilmeyip her konuda fikri olan adamlarla asla borsa hisse şirket konuşmuyorum. Siyasetten elimden geldiğince kaçıyorum, negatif insanları hayatıma ve çevreme asla yaklaştırmıyor selam dahi vermiyorum. Yatırımcı daima pozitif ve olumlu olmalıdır, olmazsa ne yatırım yapabilir ne de yapmışsa sürdürebilir

Şimdilik aklıma gelen en özeti bu

https://docs.google.com/spreadsheets...gid=1996065229

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Burada yapılan paylaşım yazılan bilgi yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

5.  Alıntı Originally Posted by ric Yazıyı Oku
    Etkilenmem diyen yalan söyler ancak benim etkilenmem kendimi krizlerde acı çekerek eğittiğim için artık reflekssel etkilenmeme reaksiyonu üretiyor. 98 de ilk alımımı yaptıktan sonra 2000 düşüşü, akabinde vahşi 2001 krizi yaşadım. O kriz ki garanti bankasını batmanın kıyısına getirdi diyeyim ki bu yola çıkalı 2-3 yıl olmuş yolun başında birinin ruh halinde nasıl bir etki yapar varın siz düşünün.

Krizin henüz başlarında iken işten yorgun argın moral sıfır eve geldiğim bir cuma akşamında fabrikaya gidip gözümle görme fikri belirdi kafamda. Ertesi sabah arabaya atladığım gibi önce Eskişehir kamyon akabinde Gölcük seka arazisi üstüne kurulan fabrikaya gittim. Kamyon fabrikasının girişinde ki bekçilerin müracaat kulübesinde 2 saat geçirip giren çıkanları izledim. Gölcükte de aynısını yaptım, fabrikaların ikiside arı gibi çalışıyordu. O kriz öyle bir krizdi ki koskoca şehirler arası yolların fabrikalara giderken bomboş olduğunu gördüm, dehşet vericiydi, ülkede ekonomik aktivite resmen durmuştu. Bu ortamda bizim fabrikaların ihracat bazlı çalışması sebebiyle harıl harıl çalıştığını gözlerimle görünce tabi müthiş bir rahatlık oldu. Bu sebeple her zaman diyorum kendisine yatırımcıyım diyen herkes muhakkak yatırım yaptığı şirketlerin fabrikalarını gözüyle görüp o havayı soluyacak. İnsanda bambaşka bir ruh hali oluşturur ve ekranda gördüğün o rakamların arka planı ile sadece ekran başında kalarak kuramayacağın bağlantıyı kurmanı sağlayarak tüm resimde ki boşlukları doldurur. Bu işin reel bacağını solumak bu işte herşeyden önemli.

Sonrasında oluşan güven ve huzur ile inan bana her şey çok daha kolay oluyor. Düşüşleri çok seviyorsun, her düşüşte güzel güzel alıyorsun. Psikoloji bu işte çok mühim, onu güçlü kılmanın yolunun en başında ise üst paragrafta anlattığım şeyleri yapmak şart.

Birde ben tv izlemem bu ülkede. Haber bültenlerini hiç izlemem ve gazete asla okumam. Bunları yapan adam panik değilse bile panik olur zira gündem her daim çok vahşi bu ülkede.

Tek yaptığım internetten yatırım yaptığım şirketlerle ilgili haberleri ve sektörü takip etmek. İlk 10 sene bu disiplini oturttum kendimde. Burada disiplinin adı geçmişken bununda ne kadar önemli olduğunu söylememe gerek yok.

Birde ben trader tarzında ki adamlarla, al satıcılar ile, borsayı bilmeyip her konuda fikri olan adamlarla asla borsa hisse şirket konuşmuyorum. Siyasetten elimden geldiğince kaçıyorum, negatif insanları hayatıma ve çevreme asla yaklaştırmıyor selam dahi vermiyorum. Yatırımcı daima pozitif ve olumlu olmalıdır, olmazsa ne yatırım yapabilir ne de yapmışsa sürdürebilir

Az önce Astor fabrika ziyareti görüntülerini izlerken aynı şeyler aklımdan geçti. Rakamlar, grafikler ötesinde koca fabrika, binlerce isçi, ar-ge mühendis...şirketler bilancodan, iki sayfa rapordan mı ibaret?

https://twitter.com/zulalmtn/status/...8340836728883?

t=heg2d9bdiJ4MwAxgW3bcWQ&s=19
    Arkadaş araba alma niyetinde, bir iki bayi gezdik, inanilmaz bir aktivite, yoğunluk, gelen giden...Hyundai bayisi Tucson bu ay 13 tane sattık 1 tane kaldı dedi ki ayın 13 ü bugün. Arkadasla benzer sekilde konustuk dönüşte. Her yerde otomotiv bitti, faiz yuksek vs. yorum-rapor, bir de gerçekler var, bizim millette yastik alti kaynak bitmez...

Teşekkürler cevap ve paylaşımınız için, Allah daha çok daha bereketli yatırımlar nasip etsin...

6.  Alıntı Originally Posted by ric Yazıyı Oku

Çok değerli
    Teşekkürler

7. Her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır.
    Endeksi istedikleri yere götürünce bakalım şirketlerin kaçı mutlu edecek yatırımcıyı?
    Kiminin yüzüne bakan yok kimi de kapış kapış gidiyor.
    Bkz şişe üvey evlad gibi…
    Halka arzlara girmek istemiyorum bile.
    Ford ta koç lar satıncaya kadar dururum.Onlar satarsa ben de satarım.

Beni korkutan iki şey var.
    1)Olası Marmara depremi(Allah korusun)
    2)Güvenliğimizin tehlikeye girmesi(Allah korusun)
    Gerisi faso fiso.
    Yurt içi talep daima diri yurt dısı diri.Olmadıgı zaman biriken talep etkisi de oluyor otomotivde.
    Bunun üstüne eskiyen araçlar vs de koyarsak ford otosan da hikaye bitmez.
    Ytd

Sayfa 286/929 İlkİlk ... 186236276284285286287288296336386786 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •