Sayfa 292/583 İlkİlk ... 192242282290291292293294302342392 ... SonSon
Arama sonucu : 4657 madde; 2,329 - 2,336 arası.

Konu: Yatırım Fonları XI

1. rik hda fonları bu ay cok kötu yönetim ücreti 3.5 para bağlamayın
    Param yok kafam rahat

2.  Alıntı Originally Posted by mogola Yazıyı Oku
    rik hda fonları bu ay cok kötu yönetim ücreti 3.5 para bağlamayın

Fonları kendi izahnamesinde koyduğu benchmark değerlerine göre kıyaslayan bir web sitesi veya bağlantı var mı? Şu anda bu konuda büyük bir açık var. Böyle bir site olsa ve paralı servis satsa eminim alacak kişi çoktur bu hizmeti.

En baba karşılaştırma sorusu? Fon son 1 senedir kendi benchmark değerine göre nasıl getiri sağladı? Bunun cevabını ancak tek tek içine girip bakıp manuel olarak hesaplama ile bulabiliyoruz.

Yok mu bunun kolay kestirme bir yolu?

Benchmark değerini geçemeyen fon en fazla %0.5 yönetim ücreti talep edebilmeli. Yoksa bizde kesinlikle sermaye piyasaları gelişmez. Parayı gören yabancı ETF lere yönelir. Yönetim ücreti çok düşük olan yabancı ETF ler var. Bizimkiler %2 %3 %4 ten aşağı düşmüyorlar nedense.

3. Rık 0,374%
    rpd 0,733%

4. Kimse kişisel algılamasın ama genel olarak bu başlıkta gördüğüm, bir fon belirli bir dönem eksi yazınca, ya da hız kesince hemen umut kesiliyor.

Sonuçta her fonun bir stratejisi var, stratejinin çalıştığı, çalışmadığı zaman oluyor; fonun en yüksek oranlı yatırım kalemi eksi yazıyorsa, fonun toparlaması, plan değiştirmesi kolay olmuyor. Sonuçta onlarca milyonluk hantal yapılar bunlar.

Bir ara RPD son 1 aylık oranı tefasta 1.xx lere düşmüştü. Yarın muhtemelen %5 yazıyor olacak orada.
    RIK ve HDA için de benzer düşünüyorum. Şahsen ben hemen umudu kesmiyorum

Alıntı Originally Posted by kastirsef Yazıyı Oku
    DAS ONS PAL OJB FBI NBZ ve KDL hepsi aynı getiriye sahip. Herhangi birini alabilirsin. Hepsi yaklaşık %4 brüt getiriyor dolar üstüne, az eksik az fazla. Standart dolar reposu getirisi. Ek bir faydası yok hiçbirinin. Çok kısa park etmek dışında küllü zarar edersin. Bunların getirileri aynı. Getiri olarak eğer illa da dövizde kalacaksan olabilir. Ama uzun vadede paran erir. YANARSIN. Çünkü ABD de enflasyon %5-6-7 arası gidip geliyor. Dolar bazında hedefin ABD deki enflasyonu geçmek olmalı.

Ancak senin sorunun başka. Sen nitelikli formunu sisteme girmemiş olabilirler. Serbest fon alamazsın. Şubeye uğra ve doldurup imzala.
    Ayrıca bu tür fonlara orta uzun vade in TL ile girildiğinde kur kazancı da %10 stopaja tabi oluyor. Yani Dolar alıp dolar ile girmek en mantıklısı..
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.
    https://www.hisse.net/topluluk/showt...28#post6673528

6. Para Piyasası Fonları / Dolar Analizleri

30 Ocak 2024 - 29 Aralık 2023 arası takip ettiğim bazı para piyasası fonlarının ve doların 32 günlük vadeli mevduat faiz eşleniği

Para Piyasası Fonları
    BGP 46.29%

Dolar (T.C.M.B. saat 15:30 Döviz Alış Kurlarına göre)
    USDTL 36.25%

7.  Alıntı Originally Posted by joli Yazıyı Oku
    Ayrıca bu tür fonlara orta uzun vade in TL ile girildiğinde kur kazancı da %10 stopaja tabi oluyor. Yani Dolar alıp dolar ile girmek en mantıklısı..
    Çok doğru söylemişsiniz.

Serbest (döviz) fonlarının ana fiyatlandırması döviz cinsinden yapılır.

Tefasta tl fiyatlandırma yapılırken bir gün önceki T.C.M.B. döviz alış kuruyla çarpılarak tl fiyatı açıklanır.

Bu fonları döviz cinsinden değilde tl cinsinden alırsanız, sadece fonun değer artışından elde ettiğiniz gelirin yanında, bir de kur artış geliri için de 10% stopaj ödersiniz.

8.  Alıntı Originally Posted by mertazor Yazıyı Oku
    Kimse kişisel algılamasın ama genel olarak bu başlıkta gördüğüm, bir fon belirli bir dönem eksi yazınca, ya da hız kesince hemen umut kesiliyor.

Sonuçta her fonun bir stratejisi var, stratejinin çalıştığı, çalışmadığı zaman oluyor; fonun en yüksek oranlı yatırım kalemi eksi yazıyorsa, fonun toparlaması, plan değiştirmesi kolay olmuyor. Sonuçta onlarca milyonluk hantal yapılar bunlar.

Bir ara RPD son 1 aylık oranı tefasta 1.xx lere düşmüştü. Yarın muhtemelen %5 yazıyor olacak orada.
    RIK ve HDA için de benzer düşünüyorum. Şahsen ben hemen umudu kesmiyorum
    Merhaba,
    HDA yine berbat gelmiş.
    Yorumlarım ve yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir. Kendime not: İt olma beyefendi ol ki ardından iyi ansınlar.

Sayfa 292/583 İlkİlk ... 192242282290291292293294302342392 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •