Sayfa 297/1230 İlkİlk ... 197247287295296297298299307347397797 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 2,369 - 2,376 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1.  Alıntı Originally Posted by KARDELEN 54 Yazıyı Oku
    Sayın Cautioanry Merhaba,

son bir senedir yazdığınız mesajların hemen hemen çoğunu okudum. Çok da istifade ettiğimi belirtmek isterim. Verdiğiniz teknik bilgilerden dolayı teşekkür ederim.

Portföyümün çoğunu 8,04 ten Ereğli'den oluşturdum. Rica etsem Ereğli hakkındaki görüşlerinizi alabilir miyim.

Saygılarımla.
    Ereğli tam uzun vade kağıdı...ancak hiç bir zaman bir hissenin portföydeki ağırlığının %25-30 ları geçmesini önermem...bir de bir hissede planlanan alımın en azından 3-4 parçaya bölünmesi uygun olur.

2.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Böyle bir iddiam yok...biraz da şans diyelim...uzun vade hisse yatırımcısı olarak, zaten 10 eşit parça işlem ile ilgili hissede alımı tamamlıyorum...böyle bir şeye de ihtiyacımız yok yani.

2-3 sene sonra geriye bakınca Arçelik ortalama maliyeti 12 olsa ne olur, 14 olsa ne olur...sadece kişisel tatmin ve pozisyonda güçlü oturabilmek adına faydası oluyor.

Mesela Petkim ve Pegasus ta dibin %10 kadar üzerinde....aksa da ise dibin %20 üzerinde oluştu ortalama maliyetim.

Yani tutanlar kadar tutmayanlar da var.
    Valla tebrik etmek lazım sizi, temel ve tekniği işlemlerinizle güzel harmanlıyorsunuz.
    Teknik analiz için biraz tembellikten biraz ilgimi çekmediğinden üzerine düşmedim. Arçelikte paçal yapa yapa maliyeti 14e indirmiştik.

Basit olarakenazından EMA ya bakarak aylık yıllık hisse alımımınız kararlaştırmak teknik açıdan yeterli sonuç verir mi?

Yatırım tavsiyesi değildir.

3.  Alıntı Originally Posted by oguzvortex19 Yazıyı Oku
    Valla tebrik etmek lazım sizi, temel ve tekniği işlemlerinizle güzel harmanlıyorsunuz.
    Teknik analiz için biraz tembellikten biraz ilgimi çekmediğinden üzerine düşmedim. Arçelikte paçal yapa yapa maliyeti 14e indirmiştik.

Basit olarakenazından EMA ya bakarak aylık yıllık hisse alımımınız kararlaştırmak teknik açıdan yeterli sonuç verir mi?

Ben ema yı endeksin genel yönü açısından kullanıyorum,,,hisselerde faz1 alımları dipten toplama alımları...yani kademe kademe 10 eşit parçada alımlarımı tamamlıyorum (%5-10 arası fiyat aralıkları ile),

Ama faz2 ve faz3 de hisselerin trendleri önemli olacak ve ema ları alım noktaları için kullanacağım.

Faz1: dipten hisse toplama dönemi...düşüş trendi etkin ve tarihi düşük seviyelerde hisseler 1,5-2 cent aralığı
    Faz2: endeks yukarı eğilimli bir trend oluşturmuş durumda ( şu an içinde bulunduğumuz durum)
    Faz3: endeks 2,5 cent üzerinde....ralli modu, boğa çoşkusu hakim.

4.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Bu konu önemli...yoksa en ufak bir kar satışında heyecan basmaya başlar.

Kendisini uzun vade yatırımcı olarak gören pek çok kişiye bakıyorum,,,,ibret olsun diye hisse tipiklerinde dolaşırken rastlıyorum...endeks biraz satış yiyip, hisse de düşmeye başlayınca lanet okumalar...hakaretler, hisseyi itin .ıçına sokmalar.

Ben yolu gösterdim, gerisi size kalmış.

Not: 105 bin üzerinde portföyün yarısı koruma altına alınmıştı, öğleden önce tamamı hedge edildi...tekrar 107 üzerine çıkarsa endeks, hedge(koruma) kaldırılır.
    Bende bu hafta 103leri geçince hedge etmeye başladım şuanda pottföyün %100ünü cover ediyor. Ama ters pozisyonda nerede stop edeceğim bilgim yok hisse gibi paçal edenlerin sonunu viop24de okuyorum.
    Ne kadar stoploss marjı koymak lazım? 1yıldır viopdayım şuana kadar stoplu işlem yapmadım
    Siz 107i teknik olarak mı diyorsunuz bir oran mı var % kayıpta stop olurum gibi

5.  Alıntı Originally Posted by oguzvortex19 Yazıyı Oku
    Bende bu hafta 103leri geçince hedge etmeye başladım şuanda pottföyün %100ünü cover ediyor. Ama ters pozisyonda nerede stop edeceğim bilgim yok hisse gibi paçal edenlerin sonunu viop24de okuyorum.
    Ne kadar stoploss marjı koymak lazım? 1yıldır viopdayım şuana kadar stoplu işlem yapmadım
    Siz 107i teknik olarak mı diyorsunuz bir oran mı var % kayıpta stop olurum gibi

Yeni yüksek yapılıp, belli bir marj sağlayınca kapatmak lazım hedge pozu..107 bin uygun bence..çıkarken açmak yanlış olmuş hedge i...tepeden düşerken en azından saatlikler aşağıya döndüğünde yapmak lazımdı.

Hedge pozisyonun açması kolaydır..ama kapatmayı becermek lazım..kapatacağın yerde tereddüt etmemek lazım.

6.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Ben ema yı endeksin genel yönü açısından kullanıyorum,,,hisselerde faz1 alımları dipten toplama alımları...yani kademe kademe 10 eşit parçada alımlarımı tamamlıyorum (%5-10 arası fiyat aralıkları ile),

Ama faz2 ve faz3 de hisselerin trendleri önemli olacak ve ema ları alım noktaları için kullanacağım.

Faz1: dipten hisse toplama dönemi...düşüş trendi etkin ve tarihi düşük seviyelerde hisseler 1,5-2 cent aralığı
    Faz2: endeks yukarı eğilimli bir trend oluşturmuş durumda ( şu an içinde bulunduğumuz durum)
    Faz3: endeks 2,5 cent üzerinde....ralli modu, boğa çoşkusu hakim.
    Geçmişe dönük ortavadeli hesap yapıp 20/50/100 günlük ema şuradan al buradan sat gibi senaryoyu çalıştırınca büyük oranda `kabaca' işe yarıyor gözüküyor. Bazı hareketsiz hisselerde bu senaryolarda aracı kuruma çalıştı ama.

Sadece Saatlik emaya bakarak bir iki yıllık geçmişten bugune işlemleri yazsan aracıkuruma çalışmış oluyorsun sadece...
    YTD

7.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Yahu bir an şaşırmadım değil...sen fiyata çok önem verirsin diye biliyorum...doas bence piyasadaki en ucuz kalmış uv alınabilir kağıtlardan....borsa kısa vadede %20 çıkmasına rağmen...dün bile ek alım yaptığım kağıt.

Bizim millet at,avrat,silah...at da vw oluyor...bizim milletteki Alman arabası sevdası azalmaz,,, kur ve piyasa biraz böyle kalsın ilk yapılacak şey vw almak olacaktır.

4-5 arası her fiyat çok uygun bence toplamak için.
    Yüklü girdin galiba nosfecagrı, bugün %5 yukarıda doasüstelik berbat ocak ayı satış rakamlarına rağmen böyle...en kötü geride kaldı ve ötv indirimi mart sonrası da devam edebilir, hatta ek indirim gelebilir alışı bu...sanırım.

8.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Yüklü girdin galiba nosfecagrı, bugün %5 yukarıda doasüstelik berbat ocak ayı satış rakamlarına rağmen böyle...en kötü geride kaldı ve ötv indirimi mart sonrası da devam edebilir, hatta ek indirim gelebilir alışı bu...sanırım.
    http://m.hurriyet.com.tr/yazarlar/em...istir-41104342

SM-N750 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Sayfa 297/1230 İlkİlk ... 197247287295296297298299307347397797 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •