Sayfa 299/853 İlkİlk ... 199249289297298299300301309349399799 ... SonSon
Arama sonucu : 6817 madde; 2,385 - 2,392 arası.

Konu: Bana kalırsa.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Dün bir züccaciyeciye girdim.

Tamamen yerel bir züccaciyeci, sıradan, kamerasız ve küçük sayılabilir. Küçük bir şehrin, küçük bir ilçesinin, küçük bir züccaciyecisi.

Başka şey almaya girmiştim ancak kasiyere para öderken, kasiyerin arkasında bir kaç tane bayağı gösterişli duvar saati gördüm.

Bunlar pilli digital saatlermi? diye sordum. Çin üretimi digital saatlerin bazen ömrü kısa oluyor ve garanti problemi var, o sebeple. Duvar saatleri benim için önemlidir.

Kadın evet pilli dedi. Konu kapandı. Hepsi o.

Bugün google karşıma duvar saatleri reklamları çıkardı.

Dünden beridir, belkide hiç bir zaman internette duvar saati diyede yazmamışım.!

Ne anladık buradan. Evet analitik düşünün, olayları birbirine bağlayın.

Züccaciyecide cep telefonu cebimdeydi.
    Buda demektirki, cep telefonu kamerası ve mikrofonu sürekli açık ve sizi kayıt ediyor.
    Önceki örnekte, nasıl evdeki spor ağırlığının aynısının karşıma çıktığını anlatmıştım. Orada kamera devreye girmişti.? Züccaciyecide ise belliki mikrofon devreye girmiş. Konuşmaları kayıt etmiş.

Cep telefonlarının pil ömrünün bitme sebeplerinden en önemlisi, android işletim sisteminin, sizi sürekli kayıt etmesi.

Şimdi bizim pardus işletim sisteminin önemini kavrayabildikmi.?
    Onun önüne kim engel çıkardı ise, o kişi yada kişileri sallandırmalı.

Hoş pardus da mevcut bir abd li işletim sisteminin farklı versiyonu, ancak kodları bizim kontrolumuzdeydi. Aslında tam olarak doğru değil. Kodlar devlet kontrolunde, devletimizde abd kontrolunde...

her neyse... yine uşak devlete denk geldik, boş bir yazı oldu.
    İnsan bu kadarmı umutsuz olur. Hepsi sizin yüzünüzden. Tek oy alamadım.
    Yazmamışsam, pozisyonum aynen devam ediyor demektir.
    @NeAcaipDunya

2. Abi forumdaki 2. mesajım, ama 2 seneyi aşkındır misafir olarak forumda dolaşıyorum. Senin de başlığını okurum.

Son mesajındaki konu hakkında az çok bilgi sahibi olduğum için yazmak istedim.

Pardus, milli işletim sistemimiz olarak lanse edilse de, aslında bir linux dağıtımıdır. Linux açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir. Bazı organizasyonlar veya gruplar bu çekirdeği alarak üstüne yeni paketler vs. eklerler ve kendi dağıtımlarını oluştururlar. Bizimkiler de öyle yaptı.

Windows ile karşılaştırıldığında kişisel bilgisayar kullanıcılarının herhangi bir linux dağıtımını kullanması cidden zordur. Bir uygulama kurmak, bir sürücü güncellemek vs. cidden son kullanıcı yeteneklerini büyük ölçüde aşabilir. Ama bizimkiler Pardus'da Pisi isminde bir paket yöneticisi geliştirdiler, bu son kullanıcı ihtiyaçlarını büyük ölçüde karşılayacak bir yenilikti.

Yalnız defacto olan ve hayatımızın içinde olan bir çok uygulama, maalesef bu linux dağıtımlarında bulunmuyor. Linux ekosisteminde bulunan muadilleri de Windows'daki emsallerinin çok gerisinde oluyor. Mesela office programlarından Excel. En iyi muadili olarak Libreoffice var, Windows sürümü de mevcut. İstersen indirip kullan ve ikisi arasında farkı kendin deneyimle.

Yani Pardus linux dağıtımı (milli işletim sistemimiz değil) son kullanıcının ihtiyaçlarını büyük ölçüde karşılayamaz ve istenildiği kadar desteklensin bence bir yere varamazdı.

Diğer bir konu, akıllı cihazlardaki android işletim sistemi bedava, ama bunu geliştiren nereden para kazanıyor? Reklamlardan. Android işletim sistemine ait olan bir sürü ucuz cihaz var, sistem geliştiricisi bunlardan ücret alsa, cihazlar en az %10 daha pahalı olur. Ama ne yapıyor, işletim sistemi seni takip ediyor ve davranışlarından sana uygun reklamı vitrinine getirerek belki %100'den daha fazla kazanıyor. Çinliler bile akıllı cihazları için işletim sistemi geliştireceğiz dediler ama en fazla android'in bir nevi kopyasını yaptılar.

Almadan vermek Allah'a mahsus derler, akıllı cihazların hayatımıza kattığı onda faydaya karşı bunu faydayı sağlayanlar bence kazanabilirler.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    salis bilgi için teşekkür.
    Ben biliyordum, bilmeyenler sayende detay öğrendi.

Yanlız yazılır.

androidden daha iyiside yazılır,, ek yazılımlarda.

Arkadaşımın arkadaşı 25 yıl önce autoCad'in daha iyisini yazdı. autoCad yazılımı satın alıp potansiyel rakibi yok etti.

Korkmayın bana bırakın işleri. abd ninde Çin inde rusun da iyilikle üstesinden gelirim.

Yeterki seçimlerde 28,buçuk milyon oy alabileyim.
    1 oyum garanti. aslında oda değil ya... umut bitmez.
    @NeAcaipDunya

4. ilahi alicemal abi

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    İyiki cuma günü BIST kapalıymış, yoksa tekrar 99bini rahat gösterirlerdi.

Cuma günü S&P aşağı yöneldi, S&P future yeniden 2790 desteğine indi.

Future bu sabah yeniden yukarı döndü. Long ağırlıklı oynayan benim için iyi haber. Cuma Short suz yakalanmıştım. Sebebi yazmıştım, bariz bir formasyondu ancak her neyse. En azından %10 long artırdım, teselli olsun.

Yanlız bizim vadeli anormal eksi açtı, oda şaşırtıcı. Avrupa future larından etkilenmiş olmalı, yada USD/TL korkusu.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Neden vadeli yüksek eksi açtı habermi var diye işin kolayına kaçıp VİOP tarafına baktım.

Orayı okuyunca insan direk longcu veya shortçu sürüsü içine girme isteği duyuyor. Çok cesur yazarlar var. Artık amatörlermi yoksa aşırı profesyonellerde biri adına yada kendi adına insanları yönlendirmeyemi çalışıyorlar bilemiyorum.

Temel bilgin zayıfsa, güvende hissetmek için sürü içine girme ihtiyacı hissediyorsun. Girdiğin sürü yanlış yöne gidiyorsa kolayca gerçeklerden uzaklaşabiliyorsun.

S&P yukarı döndüğüne göre, 7.0 yi geçen USD korkusu olmalı. Büyük oyuncular USD/TL konusunda bizim bilmediğimiz bir şeymi biliyorlar.?

Eğer bildikleri bişey yoksa, ikili dip yapar ve gün içi yukarı döner. Bildikleri bişey varsada, gelsin ızdırap çemberi.
    Belkide sadece teknik harekettir. İllada ikili dip yapacağız ısrarıdır. Umarım öyledir.
    Son düzenleme : alicemal; 04-05-2020 saat: 11:07.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    S&P future 30 dakkalıkta görünüyor, bariz bir çanak var. Yani yukarı dalga başlangıcı var. Bir önceki aşağı dalga da barizdi ve yazmıştım.
    S&P future tekniğe çok uyuyor nedense.? Bunu daha öncede yazmışım. Belki yapay zekâ'lar aktif olduğu içindir.
    TR de fon yöneticisi olsaydım ve abd den emir almıyor olsaydım, buralardan hisse alırdım. Göründüğü kadarı ile alıyorlar zaten.

Peki bu dalgayı ne bozabilir.?
    WTI petrolu yine 15 USD altına düşerse, abd de sıkışan bazı dev fonlar hisse satışına geçip dalgayı bozabilir.

her neyse yaw, neden abd yi yazıyorum ki.? TR hariç borsalar ve ekonomileri hakkında son derece yüzeysel bilgim var, aslında yazmamalıyım da. Bizim BIST abd borsalarına kitlenmiş durumda.? Neyi yazayım.?
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    S&P, 17 iş günüdür fibo %50 seviyesinde. 2790

Bir türlü ayrılamadı bu seviyeden.

Bugün TR de bi kaç ekonomik veri açıklandı. Cari açık, enflasyon, PMI vb.. Hepside az yada çok kötü geldi. Tabi sürpriz olmadı fiyatlarda olan beklenen bir şeydi.

Bugün ise USD binde 2-3 civarı hafiften varla yok arası yükseldi.

USD yükseldikçe BIST düştü. Bir müddettir hiç takmıyorduk, birden bire USD ye karşı hassaslaştık.
    Öğlene kadarki satışta hafiften panik havalı bir satıştı. Işıklar normalden hızlı yanıp sönüyordu.

Sabahta viop tarafında 70 bini görecez, yandık bittik diyen bi kaç felaket tellalı vardı.

Belkide bugün gelen kötü verileri ve USD yi kullanarak birileri BIST de operasyon yaptı.
    viop tarafındaki felaket tellalları olmasa, operasyon aklıma gelmeyecek çünki dax ve cac da yüksek düşük seviyede.

DAX ve CAC da yüksek düşmeseydi, felaket tellallarını da hesaba katarak kesin oprasyon yapıldı diyeceğim ama diyemiyorum.

Sadece küçük bir ihtimal. Hatta konuşmaya değmez bir ihtimal. Ancak operasyonlarda bu tür habelerle başarıya ulaşır, durup dururken operasyona kalksan elinde patlar. Göstergeler operasyon ihtimali var diyor.

Birde yabancılar bu haftalar ve öncesinde BIST yükselirken bile satıp çıktılar.
    Acaba boşamı konuştuk.

Kendi kendimi biraz çürüttüm. Tabi beynimin çalışma tarzı hakkında ipuçlarına sahip olduk. Bende kendi beynimi bu tür olaylarda tanıyorum. Bu beyinle fazla yaşamam kalpten giderim erken yaşta.
    @NeAcaipDunya

Sayfa 299/853 İlkİlk ... 199249289297298299300301309349399799 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •