Onemli Gunler Banner
Sayfa 305/583 İlkİlk ... 205255295303304305306307315355405 ... SonSon
Arama sonucu : 4662 madde; 2,433 - 2,440 arası.

Konu: Yatırım Fonları XI

1. https://x.com/ProfDemirtas/status/17...623345160?s=20

Size yatırımlarınız konusunda bir bilgi vermek ve uyarmak istiyorum.

Her biriniz Mevduat, Tahvil, Hisse Senetleri, Kripto, Türev Ürünleri gibi enstrümanlara yatırım yapıyorsunuz ve en çok önemsediğiniz konu GETİRİ.

Sizi suçlamıyorum elbette averaj Getiri en önemli konulardan biri.

Ancak Getiri performans demek değildir. Bir performans ölçümü getiri ve riskin aynı anda değerlendirilmesi ile olur.

Getirinin nasıl ölçüldüğünü biliyoruz. Satış Fiyatı eksi Alış Fiyatı bölü Alış Fiyatı...

Ancak Riskin ölçümü bu kadar basit değil. Yüzlerce değişik risk ölçüsü var ve Finans alanındaki Bilim insanları bu ölçülerin her birini akademik yayınlarında değerlendiriyorlar.

Öne çıkan Risk ölçümleri arasında en bilinen ikisi

1) Yatırımın Standard Sapması.
    2) Yatırımın Betası.

Diyelim ki bir yatırımınız var. 1 yıl elinizde tuttunuz ve 220 iş günü için elinizde günlük getiri datası oluştu.

İşte Standard sapma istatistik derslerinde öğrendiğiniz standard bir ölçüm. 220 tane günlük getirinin ortalamadan sapmalarının karelerini toplayıp averajını aldığınız zaman varyansa ulaşırsınız. Bunun karekökü ise standard sapmadır.

Beta ise 220 günlük getiri datanızın yatırımınızın bulunduğu ülkenin Piyasa endeksi ile olan ilişkisini ölçer. Basit bir şekilde anlatacak olursam. Diyelim ki Türkiye'de 5 hisse senedine yatırım yaptınız. her gün bir yüzdesel getiri oluştu elinizde. Bu getirilerden yılda işgünü olarak 220 tane var oldu... Türkiye'deki piyasa ölçümü ise BIST100 olsun. Bu durumda betanız: 220 gün içinde sizin portföyünüzün getiri datası ile BIST100'ün getiri datası arasındaki CO-VARYANS bölü Bist100'ün standard sapması çarpı sizin portföyünüzün standard sapmasıdır.

Size burada sadece 2 tane risk ölçüsü verdim ama çok daha detaylı risk ölçümleri de vardır.

Geri gelelim performans konusuna. Yatırım performansınız sadece averaj GETİRİNİZ ile ölçülmez. Getiri bölü Risk değeriniz önemlidir.

Diyelim ki iki yatırım var

Yatırım A:
    Averaj Getiri: %40
    Standard Sapma: %20

Yatırım B:
    Averaj Getiri: %30
    Standard Sapma: %10

Bakın sadece getiriye bakacak olursanız Yatırım A, Yatırım B'den daha iyi gibi gözükür. Ama Getiri bölü standard sapma gibi bir performans ölçüsüne göre B daha iyi yatırımdır.

Unutmayın sadece GETİRİYE Bakılmaz...

Sadece Getiriye bakanlar aslında Kumar oynamaktadırlar,

ya henüz bilmiyorlardır,
    ya da yakında kaybedince öğreneceklerdir.

İçimden geldi yazayım dedim,

Herkese Sevgiler
    Yani Sn. Demirtaş hocam demek istiyor ki, her şey getiri demek değildir, yatırım yaparken risk de önemlidir.

Hocam risk nasıl hesaplanır gayet iyi anlatmış.

Ben uzun lafın kısasını söyleyeyim, yatırım yaparken iki yatırım aracından grafiği pürüzsüz çok inişli çıkışlı olmayanı seçin diyor.

Yani PPF grafiğine yakın grafik çizen bir yatırım aracını seçin diyor.

2.  Alıntı Originally Posted by tantrum Yazıyı Oku
    https://x.com/ProfDemirtas/status/17...623345160?s=20

Yani Sn. Demirtaş hocam demek istiyor ki, her şey getiri demek değildir, yatırım yaparken risk de önemlidir.

Hocam risk nasıl hesaplanır gayet iyi anlatmış.

Ben uzun lafın kısasını söyleyeyim, yatırım yaparken iki yatırım aracından grafiği pürüzsüz çok inişli çıkışlı olmayanı seçin diyor.

Yani PPF grafiğine yakın grafik çizen bir yatırım aracını seçin diyor.
    Örnek veriyorum

Mevduat/PPF üzeri getiri sağlayan 2 yatırım fonu var.

Hangisini seçmem gerekir diyorsanız, Sn. Demirtaş grafiği PPF grafigine yakın olanı seçin diyor.

Mesela ben 0% stopaj avantajı olduğu için hisse senedi yoğun fon seçerken, grafiği neredeyse pürüzsüz olan HDA fonu seçtim.

Yoksa baktığınızda ondan daha yüksek getiri sağlayan başka hisse senedi yoğun fonlar da var.

3.  Alıntı Originally Posted by tantrum Yazıyı Oku
    Örnek veriyorum

Hangisini seçmem gerekir diyorsanız, Sn. Demirtaş grafiği PPF grafigine yakın olanı seçin diyor.

Mesela ben 0% stopaj avantajı olduğu için hisse senedi yoğun fon seçerken, grafiği neredeyse pürüzsüz olan HDA fonu seçtim.

Yoksa baktığınızda ondan daha yüksek getiri sağlayan başka hisse senedi yoğun fonlar da var.
    Sayın tantrum,
    Demirtaş iki yıl önce neden ev "almamalıyız"ı konuşan, yok kira getirileri tutmuyor diyen piyasadan habersiz biri. Zaten makalelerini de hep başkalarıyla yazmış. Bir de Yeşilada var. Ev almayın balon dedi şimdi ev alamayacaksınız diyor.
    Yorumlarım ve yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir. Kendime not: İt olma beyefendi ol ki ardından iyi ansınlar.

4.  Alıntı Originally Posted by tantrum Yazıyı Oku
    Örnek veriyorum

Ya da grafiği PPF fon gibi pürüzsüz, zigzagsız, fazla inişli çıkışlı olmayan fonlar var.

Bunlar arasında hangisini seçmem gerekir diyorsanız o zaman getirisi yüksek olanı seçin diyor Sn. Demirtaş.

Yani önce grafiğe bakin, sonra getiriye bakın diyor.
    Burada yazdıklarım kendi kişisel görüşüm olup kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

5.  Alıntı Originally Posted by Borsacı Beyefendi Yazıyı Oku
    Sayın tantrum,
    Demirtaş iki yıl önce neden ev "almamalıyız"ı konuşan, yok kira getirileri tutmuyor diyen piyasadan habersiz biri. Zaten makalelerini de hep başkalarıyla yazmış. Bir de Yeşilada var. Ev almayın balon dedi şimdi ev alamayacaksınız diyor.
    Bakın bir konu hakkında gelecek için tahminde bulunmak başka bir şey, matematiksel bir gerçek hakkında konuşmak başka bir şey.

Sn. Demirtaş 'ın dediği doğrudur. Dediği şekilde yatırımlarınızı seçerseniz kafanız daha rahat olur.

Ha, siz riski severseniz, sonucuna da iyi ya da kötü katlanırım derseniz bu sizin bileceğiniz bir sey.

6. Para Piyasası Fonları / Dolar Analizleri

2 Şubat 2024 - 29 Aralık 2023 arası takip ettiğim bazı para piyasası fonlarının ve doların 35 günlük vadeli mevduat faiz eşleniği

Para Piyasası Fonları
    BGP 46.35%

Dolar (T.C.M.B. saat 15:30 Döviz Alış Kurlarına göre)
    USDTL 33.94%

7.  Alıntı Originally Posted by Borsacı Beyefendi Yazıyı Oku
    Sayın tantrum,
    Yatırım yaparken hala Özgür demirtaşı ciddiye alanları görmek üzücü. Kendisinin tek vukuatı ev değil, bitcoin 60 bin olunca sabah akşam blockchain,btc güzellemesi yapardı. Onu dinleyip btc alanlara geçmiş olsun. 15 bine düşünce bi daha blockchain duyamadık. En son twitterda MB başkanını değiştiriyordu, o da yalan oldu.

Bu tweetlerini gördükten sonra Mafhi Eğilmez i de ekledim.

https://twitter.com/temel__analiz/st...89891726618796

Şeyh uçmaz murit uçurur sözünün seküler camiadaki karşılıkları.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,448
    Fon sepeti fonlarına bakın derim arkadaşlar... Çeşitli yatırım araçlarına yatırım yapabilirsiniz... Birçoğunda stopajda yok..
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

Sayfa 305/583 İlkİlk ... 205255295303304305306307315355405 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •