Sayfa 306/992 İlkİlk ... 206256296304305306307308316356406806 ... SonSon
Arama sonucu : 7929 madde; 2,441 - 2,448 arası.

Konu: PARSN - Parsan

1.  Alıntı Originally Posted by y.arslan Yazıyı Oku
    Sadece borcun miktarı tam olarak belli.Borcun ödeme planıda belli.Şirketin karıyla bu borcu ödeme imkanı yok.Yani yeni borçlar alarak borcu ötelemek zorunda.
    Şirketin işleri iyi giderse borcu yeni borçlarla ötelemek şartıyla kaç on yılda bitireceği dövizin faizine ve dövizin yıllık artış oranına bağlı.
    Mesela 5 yıl döviz sabit kalsa faizinde % 3 olsa borç beş yılda biter.
    Döviz yıllık % 10 artsa faizde %5 olsa
    Borç 10 yıl civarı biter.
    Döviz yıllık %20 artsa faizde eskisi gibi %10 olsa maazallah şirket batar.
    Yani piyasa bir iki yıl borcun yapısını ve azalış hızını görmeden alışa çok istekli olmanilir.
    Sn. Y.arslan. siz mevcut kar düzeyi ile bu hesabı yapıyorsunuz.
    Bu şirket onca yatırımı neden yaptı.Ciro artışı ve yüksek karlılık için.
    Demem o ki borç bahsettiğiniz şartlara göre ödenmeye devam ederken karda artacak.
    Artan karlılığa göre borç ödemesi daha kısa sürede olacak.Bu kısmı unutmadan hesap yapın.
    SPK Kanunu ; madde 101, 103, 104, 106, 107, 110 ve diğer ilgili maddeleri kapsamında yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı olarak değerlendirilemez.

2. Birde ben ekleyeyim, zaten satışların büyük bir kısmı yurt dışına Euro ile, yani dövizin artması TL olarak bize çok gelsede kazancida ona göre artıyor. Ayrıca emin olun Pendik deki arsayı satsa borcun yarısından fazlasını zaten kapatır. Bundan 5 sene sonra keşke 5 sene önce alsaydım dediğimiz birçok hisse var ve hepside böyle durumlardan geçti. YTD

RNE-L01 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

4.  Alıntı Originally Posted by Blues and Jazz Yazıyı Oku
    Sn. Y.arslan. siz mevcut kar düzeyi ile bu hesabı yapıyorsunuz.
    Bu şirket onca yatırımı neden yaptı.Ciro artışı ve yüksek karlılık için.
    Demem o ki borç bahsettiğiniz şartlara göre ödenmeye devam ederken karda artacak.
    Artan karlılığa göre borç ödemesi daha kısa sürede olacak.Bu kısmı unutmadan hesap yapın.
    Şu anda her iki fabrika da tam kapasite ile çalışmıyormu ,daha devreye alınmamış bant kaldımı?Bence son dönem bilançoları bize hasılat ve kar hakkında net bilgi veriyor,daha fazlasını beklemek için açıklayıcı bilgi vermelisiniz.Sizin borcu kapatma projeksiyonunuz nedir.Birde güzelyalıdaki arsanın satışı beklentisi nereden çıkıyor.Şirketin açıkladığı resmî bir bilgi varmı?Gebzedeki fabrika ve burası ayrı bant ve çeşitte üretim yapmıyormu burası atıl kalmadıki satılsın.Benim bildiğim Güzelyalı da da büyük şahmerdanlar var burasında entegre bir dövme tesisi ,dövme tesisinin sökülüp taşınması ev taşımaya benzemez.Bence burası satılmaz ve satılamaz .

5. Mesela 2019 1 çeyrek bilançoda oluşacak borç azalması oranı bize borcun kaç çeyrekte kapananileceğini gösterirmi ?Yada 1 çeyrekte özsermaye artacakmış azalacakmı , şayet azalırsa hisse fiyatı nerelere kadar düşer,açıklayıcı yorumlar bekliyorum.Selamlar.

6.  Alıntı Originally Posted by y.arslan Yazıyı Oku
    Şu anda her iki fabrika da tam kapasite ile çalışmıyormu ,daha devreye alınmamış bant kaldımı?Bence son dönem bilançoları bize hasılat ve kar hakkında net bilgi veriyor,daha fazlasını beklemek için açıklayıcı bilgi vermelisiniz.Sizin borcu kapatma projeksiyonunuz nedir.Birde güzelyalıdaki arsanın satışı beklentisi nereden çıkıyor.Şirketin açıkladığı resmî bir bilgi varmı?Gebzedeki fabrika ve burası ayrı bant ve çeşitte üretim yapmıyormu burası atıl kalmadıki satılsın.Benim bildiğim Güzelyalı da da büyük şahmerdanlar var burasında entegre bir dövme tesisi ,dövme tesisinin sökülüp taşınması ev taşımaya benzemez.Bence burası satılmaz ve satılamaz .
    Aynı soruları bende size ileteyim.
    Fabrika tam kapasite ile mi çalışıyor ? Şirket yeni fabrikaya yeni geçti. Buna göre iş hacmini arttıracak ve pazarlama ağını genişletmeye bakacak. Üretim yaptığı sektörde TR'nin pastadan aldığı pay çok düşük.Grafiği vardı ama bulamadım.
    Bir diğer husus ise verimlilik. Eski fabrika ile yeni fabrikada verimlilik bir mi olacak? Son derece teknolojik robotlar var.
    İşletme maliyetleri birim başına düşüş göstermeye başlayacak...
    Burada kimse satılacak diye kesin bir ifade kullanmadı aksine borçları için arsa satılsa iyi olabilir denildi. Böyle bir beklenti içinde olmak gayette doğaldır. Burada kimse spekülasyon yapmıyor. Sanki bu ülkede şirketlerde olup biten her şeyi kap'a haber veriliyor. Yatırımcı olarak yapılabilecekleri tahmin etmek durumundayız. Kur konusunda da agresif olumsuz olmaya gerek yok. En kötü düşünülebilir elbette.Hisse fiyatının kısa vade de ne olacağı beni ilgilendirmiyor. Ben orta ve uzun vade de kafamdaki hikayeye göre yatırımımı yaparım. Döviz kuru agresif yükselirse bırakın Parsan'ı ülkede ayakta şirket kalmaz. Bu korkunuz varsa zaten borsada işiniz yok. Bir miktar risk almak zorundasınız. Zaman ilerleyecek biz de birtakım şeylerin netleşmesine bakacağız.
    Syg.
    SPK Kanunu ; madde 101, 103, 104, 106, 107, 110 ve diğer ilgili maddeleri kapsamında yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı olarak değerlendirilemez.

7. Ben öğrenmeye çalışıyorum,son bilançoları ve dipnotları okudum bana yatırımın tamamı bitmiş gibi geldi sadece ufak tefek bant otomasyonu düzenlemeleri kalmış gibi.Öğrenmek için soruyorum şirket dahada borçlanarak yatırıma devamı ediyor yoksa.Henüz elimde 1 lot bile yok yeniden alıp almamaya veya alacaksam zaman ve uygun fiyatı anlamak için yazdım.Gerçek bilgisi ve rakamlara dayanan projeksiyonu olan vardır diye iki satır yazdım selamlar.

8. Bu hisse 150 lira olacak. Ama 6 liradan mı alacaksınız 11 liradan mı buna karar vereceksiniz sadece. Bir de tabi ki 150'ye kadar sabredecek misiniz ? Tabi şirket batmazsa.

Sayfa 306/992 İlkİlk ... 206256296304305306307308316356406806 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •