Sayfa 309/1230 İlkİlk ... 209259299307308309310311319359409809 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 2,465 - 2,472 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1. Rallide güzel para kazanabilmek için önce, bir önceki rallide iyi yerden satmış olmak gerekiyor bence

Hergün elimize toplu para geçmiyor, aylık kazançtan ne artırırsak onunla almaya çalışıyoruz. Ben bir hissede uzun zamandır bekliyorum ve hala para kazanamadım. Hatta zarardayım. Şimdi yeni portföy oluşturuyorum. 14 TL maliyetli Arçelik'im, 79 TL maliyetli Otokar'ım var ama toplam porftöy içinde belki %1-2 ancak yapıyor. Ekranda (+) yazması güzel ama TL bazlı hiç kıymeti yok.

Doğru zamanda alıp, doğru zamanda satmak "can" bence yoksa uzun vadede bile reelde kazandıracak hisse 1-2'yi ya bulur ya bulmaz bizim borsada... Şahsi kanaatimdir, YTD.

2. beyaz yaka için önemli olan tasarruf ve portföy yapmak, tasarruf yapabiliyorsan işin 80% ini başarmış durumdasın.

portföy işi ise biraz şansa biraz da hevese kalmış , hisselerle detaylı ilgilenme işinden gün geçtikçe soğuyorum.

aylık tasarrufumun 20%i ile bu forumda yazan güncel hisseleri alsam, hem tasarruf etmiş hem hevesimi almış olurum bu da bana yeter.

zaten hisseleri çocuğum için alıyorum motivasyonum üniversiteyi bitirdiğinde bu şirketin çalışanı değil ortağısın diyebilmek.

3. Merhaba, biri yükselirken düşen aralarında bu tarz yaklaşımın olduğu hisselere ne ad veriliyordu? Bu tür hisseleri incelemek istiyorum. Mesela Ereğli yükselirken düşen, Ereğli düşerken çıkan hisse gibi

4.  Alıntı Originally Posted by mavsar Yazıyı Oku
    Merhaba, biri yükselirken düşen aralarında bu tarz yaklaşımın olduğu hisselere ne ad veriliyordu? Bu tür hisseleri incelemek istiyorum. Mesela Ereğli yükselirken düşen, Ereğli düşerken çıkan hisse gibi
    Siz pair trade'den bahsediyorsunuz herhalde

SM-A310F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

5.  Alıntı Originally Posted by mavsar Yazıyı Oku
    Merhaba, biri yükselirken düşen aralarında bu tarz yaklaşımın olduğu hisselere ne ad veriliyordu? Bu tür hisseleri incelemek istiyorum. Mesela Ereğli yükselirken düşen, Ereğli düşerken çıkan hisse gibi
    Kastettiğiniz şey biraz zor. Genel piyasa hareketi ikisini de benzer etkiler. İllaki de bulacağım derseniz aralarında negatif korelasyonun en yüksek olduğu şirketleri bulmanız lazım. Tarihi verilerle excelde çıkartabilirsiniz. Bunun yerine beraber hareket eden ama biri giderken diğeri kalanları bulmak daha rahat olabilir. Örneğin froto toaso, aygaz tupraş, arclk vesbe gibi.

6.  Alıntı Originally Posted by mavsar Yazıyı Oku
    görece çok yüksek dolar borcu/gideri olan şirketlerle çok yüksek dolar varlığı/geliri olan şirketler dövizin hareketlendiği zamanlar ters yönde hareket eder...
    Markets may remain irrational longer than you can remain solvent.

7. Son zamanlarda dövizin düşüşü nedeniyle yüksek kar beklentisi olan ve temettü verimi iyi olan hisseler primleniyor sanki,

Bu primlenmeden sonra merkez bankasının faiz indirim beklentisi ile paranın yönü tekrar bankacılık sektörü olabilir mi?

hisse.net kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

8. Burada çok güzel örnekler yaşandı..zamanlamayı da Real time paylaştık.

Hatta, arkadaşın sorusu üzerine doğuş otomotiv de beklenti, strateji, zamanlama filan konuştuk...hisse başlığında sıkça karşılaştım karamsar yorumlarla...sektör bitik, can çekişiyor, 5-6 ay daha kendine gelemez vsvs...uzun vadeli dip çalışması yaptı, tepkiler yaptı dipten, üç defa dibi test etti ve sonunda dipten %25 yükseldi...uzun vadeli düşüş trendi bitti gibi.

Fiyat üçte birine inmiş..tl bazında...enflasyonun %20 olduğu ortamda...dolar bazında 2004 deki arz fiyatında....zaten firma batmış muamelesi görüyor şu an...bundan daha iyi fırsat mı olur.

Borsada %10 civarı bir realizasyon bekliyorum 1-2 ay içinde...bu sırada doas gibi dipten dönüş hareketine başlamış hisselerde tekrar alım fırsatları gelebilir... değerlendirmek için nakit stoklamak lazım...nakit yoksa son 1,5 ayda %20-30 arası artış yapmış bazı portföy kağıtlarında ufak kar al yapılabilir...kısa sürede çok hızlı giden hisseler oldu, ileride oluşabilecek fırsatlar için iyi gitmiş hisselerde biraz ağırlık azaltmak faydalı olabilir.

Yazacak çok şey var da...reklam yapıyor pozisyona girmeyelim.

Sayfa 309/1230 İlkİlk ... 209259299307308309310311319359409809 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •