Sayfa 31/51 İlkİlk ... 21293031323341 ... SonSon
Arama sonucu : 406 madde; 241 - 248 arası.

Konu: Yatırım Fonu Portföyleri

1.  Alıntı Originally Posted by tradestop Yazıyı Oku
    Yeni başlayanlar için yatırım fonları ile ilgili ufak tefek bilgiler, devam;

Yatırım Fonunuzu Tanıyın

Herhangi bir ürün almadan önce, o ürün hakkında anahtar bilgileri edinmek isteriz. Neden Yatırım fonu yatırımını yapmadan önce de ayrıntılı bilgi talep etmek istemeyelim ?

Yukarıdaki Fon isimleri örnek olarak verilmiş olup, yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir.

Saygılar.
    Elinize emeğinize sağlık. Yatırım fonları ile ilgili her konunun ilk sayfasına konulması gereken bir bilgi olmuş. Saygılarımı sunuyorum.

2.  Alıntı Originally Posted by tradestop Yazıyı Oku
    Yeni başlayanlar için yatırım fonları ile ilgili ufak tefek bilgiler, devam;

Yatırım Fonunuzu Tanıyın

Herhangi bir ürün almadan önce, o ürün hakkında anahtar bilgileri edinmek isteriz. Neden Yatırım fonu yatırımını yapmadan önce de ayrıntılı bilgi talep etmek istemeyelim ?

Yeni bir yatırımcı mutlaka "Yatırım Fonunuzu Tanıyın" sürecini yürütmeli ve verilen bilgilerden memnun kaldıktan sonra yatırım yapmalıdır.

Yatırım Fonunuzu Nasıl Bilirsiniz?

Öncelikle, temel olarak "Yatırım Fonunuzu Tanıyın" sürecinin bir parçası olarak nelere ihtiyaç var?

Bu süreç, aşağıdakiler gibi temel gerçekleri içermelidir:

* Ne yapmak için yola çıktı, hedefi nedir?
    * Ne tür bir fon kategorisine giriyor?
    * Yolculuğuna ne zaman başladı (veya doğdu)?
    * Performansını hangi endeksle karşılaştırıyor?
    * Fon yönetimine liderlik eden kişiler kimler?
    * Ne tür bir yatırım tarzı var?
    * Fonun büyüklüğü nedir?

Sonra şu gibi bilgiler olmalıdır ...

* Fon, en iyi ve en kötü dönemler dahil olmak üzere kendi kıyas ölçütlerine karşı ne durumda?
    * Fon şu anda hangi holdinglere, sektörlere vb. Nereye yatırım yapıyor?
    * Çeşitli varlıklara (hisse senetleri, borçlanma araçları, nakit) yatırılan para nerede?
    * Fon şu anda ne tür piyasaya yatırım yapıyor (büyük, orta, küçük boyutlu şirketler)?

Son olarak, fon, emsal grubu içinde nerede duruyor?

Orada çok fazla benzer fon var. Diğer emsallere kıyasla, bir fonun nasıl ücretler aldığını, genel kategori ve karşılaştırma ölçütü olarak yerini bilmek istersiniz.

Evet, şuan işimiz daha kolaylaştı. Tüm bu gerçekleri ve bilgileri yukarıdaki maddelerde sıraya koyduk.

Şimdi, size bu bilgileri sağlayabilecek çevrimdışı ve çevrimiçi dahil olmak üzere birçok yararlı kaynak var. Bunların en bilineni Tefas(Türkiye Elektronik Fon Dağıtım Platformu) sitesi ve Kap(Kamu Aydınlatma Platformu) sitesi.

Bu konuda hızlandırılmış bir turla ilgileniyorsanız, okumaya devam edebilirsiniz.

1 - Tarayıcınızın ayrı bir sekmesinde, lütfen https://www.kap.org.tr/tr/ adresine gidin. Bu sayfanın üst kısmında, bir arama kutusu göreceksiniz.

Örneğin bilmek istediğimiz fonun ismini veya 3 haneli kodunu yazalım. Örneğin bir para piyasası fonu olan, (TZL) Ziraat Portföy Para Piyasası fonunu arıyorum.

İsmi yazarak arama yapıyorum ve bana gösterilen çeşitli öneriler arasından fonu seçiyorum.

2 - Bu fonun ilgili sayfası şuan gözlerimin önünde "Genel Sekmeler" kısmına tıklayarak, Fona ilişkin Bilgileri( Fonun Kurucu Şirketi, Fonun Halka Arz tarihi, Alım-Satım bilgileri, Fonun Yatırım Stratejisi ve Risk Değeri, Fonun Karşılaştırma ölçütü), Fonun Komisyon ve Gider Bilgilerini, Fon Müdürü ve Portföy Yöneticilerini, Fonun İletişim bilgileri gibi yukarıda belirttiğimiz temel gerçekleri görebiliyoruz.

3 - Fon ile ilgili özet bir görünüm için de, aşağıdaki resimde sağ kısımdaki "Yatırımcı Bilgi Formu" na tıklıyoruz. ( Tıkladıktan sonra bağlantıyı tarayıcıdan açamıyorsanız için, bir PDF görüntüleyiciye- Adobe Acrobat vs.- ihtiyacınız olabilir)

4 - İlgili Fon için Yatırımcı Bilgi Formu aşağıdaki şekilde karşımıza çıkmaktadır.

5-Bu bilgileri gördükten sonra, Peki fonumuzun portföy dağılımında neler yer alıyor. Fonun kaptaki özet bilgiler ekranında iken(Yukarıdaki 3 numaradaki görselde) sağ kısımdaki, bildirim sorgu'ya tıklıyoruz. Buradan Bildirim konusunu "Portföy Dağılım Raporu" olarak seçip Sağdaki "Getir" butonuna tıklıyoruz.

6-Daha sonra yukarıdaki karşımıza gelen ekran'dan portföy içeriğini görmek istediğimiz ay'a tıklıyoruz , aşağıda karşımıza gelen sayfada sol üst kısımdaki ".pdf" uzantılı ataç işaretli dosyayı açıyoruz.

7-Aşağıda göründüğü şekli ile, Karşımıza gelen dosyada, ilgili ay'a ilişkin bilgileri(Fon büyüklüğü, aylık, yıllık fiyat artış oranları, Aylık ortalama portföydeki menkul kıymetler yüzdesi , ayrıntılı şekilde oranları vs) ayrıntısı ile görebiliyoruz.

8 - Peki ilgili fon, karşılaştırma ölçütü karşısında geçmiş yıllar itibari ile nasıl bir performans sergilemiş, bunu görebilmek için kaptaki fonun özet bilgiler kısmındaki "Bildirim Sorgu" ekranından "performans sunum raporunu" bulmalıyız. (Yılda 2 defa yayınlanır) Bildirim sorgu ekranından nasıl arama yapacağımızı yukarıdaki 5-6 numaralardaki görsellerden görmüştük. Bulduğumuz performans sunum raporunun "Performans Bilgisi" kısmı aşağıdak gibi gözükmektedir.

Tekrar başa dönersek,

"Öncelikle, temel olarak "Yatırım Fonunuzu Tanıyın" sürecinin bir parçası olarak nelere ihtiyaç var?

Bu süreç, aşağıdakiler gibi temel gerçekleri içermelidir:

* Ne yapmak için yola çıktı, hedefi nedir?
    * Ne tür bir fon kategorisine giriyor?
    * Yolculuğuna ne zaman başladı (veya doğdu)?
    * Performansını hangi endeksle karşılaştırıyor?
    * Fon yönetimine liderlik eden kişiler kimler?
    * Ne tür bir yatırım tarzı var?
    * Fonun büyüklüğü nedir?

Sonra şu gibi bilgiler olmalıdır ...

* Fon, en iyi ve en kötü dönemler dahil olmak üzere kendi kıyas ölçütlerine karşı ne durumda?
    * Fon şu anda hangi holdinglere, sektörlere vb. Nereye yatırım yapıyor?
    * Çeşitli varlıklara (hisse senetleri, borçlanma araçları, nakit) yatırılan para nerede?
    * Fon şu anda ne tür piyasaya yatırım yapıyor (büyük, orta, küçük boyutlu şirketler)?"

demiştik, ve bu bilgilere nasıl ulaşacağımızı yukarıda gördük.

Geldik "Son olarak, fon, emsal grubu içinde nerede duruyor?", bu kıyaslamayı yapabilmek için Tarayıcınızın ayrı bir sekmesinde, lütfen https://www.tefas.gov.tr/FonKarsilastirma.aspx adresine gidin. Bu sayfa aşağıdaki şekilde gözükmektedir. Buradan örnek fonumuz para piyasası fonu olduğu için şemsiye fon türü "Para Piyasası Şemsiye Fonu" seçiyoruz, ve karşılaştıra tıklıyoruz. Sonuçlar geldiğinde, ben örnek olması açısından 1 aylık kıyaslamaya tıkladım, siz hangi dönemi isterseniz onu seçebilirsiniz. Ardından fonumuzun sırasını görebilmekteyiz. "-" şekilde çıkan değerler, o periyotta fonun verisi bulunmaması sebebiyledir.

Fon büyüklükleri ve yönetim giderleri olarak kıyaslamak istersek aşağıdaki sekmelerden bunu gerçekleştirebiliyoruz.

Yukarıdaki ekranda fon isimlerinin üzerine tıklayarak ulaşabileceğimiz gibi, aşağıdaki kırmızı kutucuklar içindeki seçenekler ile, bilgilerini görmek istediğimiz fonu arama yaparak verilerini analiz edebiliyoruz.

Bu, "Yatırım Fonunu Tanıyın" ve bunu nasıl yapabileceğinizin kısa bir turuydu.

İlk kez yatırımcıysanız, yatırım fonlarını ciddi bir incelemeye tabi tutmalısınız.

Yukarıdaki Fon isimleri örnek olarak verilmiş olup, yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir.

Saygılar.
    Elinizin gozunuzun nuruna saglik biz kendimiz ogrendik ama yeni baslayanlar icin gorselleri de tatmin edici olaraktan hap gibi

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

3.  Alıntı Originally Posted by ayurdakok Yazıyı Oku
    Elinize sağlık

Mi 9T Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
     Alıntı Originally Posted by hmtfb Yazıyı Oku
    Elinize emeğinize sağlık. Yatırım fonları ile ilgili her konunun ilk sayfasına konulması gereken bir bilgi olmuş. Saygılarımı sunuyorum.
     Alıntı Originally Posted by Corbaciyan Yazıyı Oku
    Elinizin gozunuzun nuruna saglik biz kendimiz ogrendik ama yeni baslayanlar icin gorselleri de tatmin edici olaraktan hap gibi

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Herbirinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Faydası olabilecekse ne mutlu.

Saygılar

4. Yeni başlayanlar için yatırım fonları ile ilgili ufak tefek bilgiler, devam;

Likit Fonlar - Paranızın daha çok çalışmasını sağlayın

"Paranı nerede saklıyorsun?"

"Bu ne anlama geliyor?'

"Yanınızda, belki bankanızda, kısa vadeli tutmak istediğiniz ve hiçbir yere yatırım yapmayan veya boşta bırakılan para var mı?"

" Ah, Evet! Genellikle acil durumlar için ihtiyacım olan bir miktar parayı boşta nakit olarak bulunduruyorum. Ayrıca, yakın zamanda yapılacak bir harcamaya da ihtiyaç olabilir. "

"Tamam. Eminim bankadaki paranın size yılda(şuan) % 18-20 faiz(kar payı) kazandırdığının farkındasınızdır. "

"Evet. Biliyorum."

"Paranızı bankada bırakarak negatif bir getiri elde ettiğinizi de anlıyorsunuz."

"(İç çekerek) Bununla ne demek istediğinizi biliyorum. Enflasyon, boşta bıraktığım parayı güneşin altında eriyen buz misali eritiyor. Ama alternatif nedir? Bunu bir vadeli mevduat hesabı(veya katılım hesabı) koyabilirim. Önerin var mı?"

"Evet. Başka bir alternatif var. Likit Fonlar.( Para piyasası fonları, kısa vade borçlanma araçları fonları, faiz hassasiyeti olanlar için kısa vade kira sertifikası fonları ve katılım para piyasası fonları) Onları daha önce duydun mu? "

"Hayır. Ama sanırım bu dediklerin bir yatırım fonu. Bu riskli olmaz mıydı? "

"Riskli" ile neyi kastediyorsunuz? "

"Demek istediğim, yatırım fonları uzun vadeli. Paraya çok kısa vadede ihtiyacım olacak. Bir risk yok mu? Ya para kaybedersem? "

"Hmm. Hisse senetlerine yatırım yapan yatırım fonlarından bahsediyorsunuz sanırım . Likit fonlarla ilgili konuştuğumuzda, borçlanma araçları(yada faiz hassasiyeti olanlar için kısa vade kira sertifikası-sukuk) fonlarından bahsediyoruz.

"Ah evet! Borçlanma araçları fonları da var. Şimdi hatırlıyorum. Neden bana bu likit fonlardan daha fazla bahsetmiyorsun? "

Elbette.

Likit fonlar, çok kısa vadeli araçlara yatırım yapan borçlanma araçları(veya kısa vade kira sertifikaları) fonlarıdır. Bu tür araçların kalan vadesi genelde maksimum 91 gündür. Anlayacağınız gibi borçlanma araçları yatırımlarında faiz(veya sukuklarda kira getirisi) alırsınız ve anapara yatırımınız iade edilir.

Şirketlerin, bankaların, hatta Devlet Hazine Bonolarının borçlanma araçlarını(yada kira sertifikası-sukuklarına) bulunduruyorlar. Tüm bu yatırımlar, vadesiz mevduat hesabında veya boşta nakit bırakmaya oranla yüksek bir getiri sağlıyor. "

"Anladım. Şimdi likit bir fona yatırım yapmak istersem, doğru olanı nasıl seçerim? "

Şimdi borçlanma araçları fonlarında(yada kira sertifikalarında) işlevi belirleyen 2 şey var - yatırımların faiz oranı(kira sertifikalarında kira getirisi) ve kredi kalitesi.(kira sertifikalarında ihraççının notu)

Faiz oranları yukarı veya aşağı hareket edebilir ve bir borçlanma fonunun değerini etkileyebilir. Buradaki risk budur. Tipik olarak, faiz oranları yükseldiğinde, fonun değeri düşer ve bunun tersi de geçerlidir.

Kredi Kalitesi, bir yatırımın varsayılan riskini değerlendirmenize yardımcı olur. En yüksek kredi kalitesine sahip yatırımın faiz veya anapara ödemesinde temerrüde düşmesi olası değildir. Kredi kalitesi düştükçe, temerrüt riski artar.

Düşük kredi kalitesini telafi etmek için, enstrümanı ihraç eden (buna borçlu deyin), daha yüksek risk alma karşılığında size biraz daha yüksek bir faiz önerebilir.

"İlginç!"

Şimdi likit fonlara dönersek, ellerinde tuttukları yatırımların kalan vade süresi genelde maksimum 91 gün olduğu için herhangi bir faiz oranındaki hareketten etkilenme olasılıkları çok düşük. Gerçekten rahatsız edilecek bir şey değil.

Ancak, seçilen likit fonun sadece kısa vadeli araçlara yatırım yaptığı unutulmamalıdır. Yani, orta veya uzun vadeli yatırımlara maruz kalmıyorsa, bunu ıskalamayın.

Likit bir fondan elde edilen getiri, büyük ölçüde piyasadaki geçerli faiz oranlarına bağlı olacaktır. Size bir bakış açısı vermek gerekirse, şu anda getiriler yılda ortalama% 18-20 civarında. Ekonomide genel olarak faiz oranları düşerse bu da düşebilir ve bunun tersi de geçerlidir.

"Evet bunu anladım. Sadece bir şey daha. Likit bir fonda yapmam gereken minimum yatırım nedir? "

Minimum yatırım bazı fonlarda değişiklik gösterir, ancak genellikle 1-2 Tl ile bile yatırım yapılabilmektedir.

"TAMAM. Şimdi, para çekmek zorunda kalırsam, likit bir fondan para almam ne kadar sürer? "

Bu önemli bir şey. Likit bir fonun tüm fikri, istediğiniz zaman paraya erişebilmektir. Likit bir fondan para çekimi yaptığınızda, para aynı gün veya ertesi işgünü banka hesabınıza gelir.

Ancak, işlemler için zaman sınırlarını aklınızda bulundurun. Kendi bankanızın likit fonlarında genellikle 7/24 işlem yapılabildiği gibi, Tefas üzerinden alınan Likit fonlarda, parayı aynı kayıtlı banka hesabınıza almak için talebinizi aynı işgünü öğlen saatlerine (genellikle saat 13.30) kadar iletmeniz gerekir.

Hisse senedi fonlarında ise, bunun tersine, para size genellikle 3 veya 4. Günde gelir.

"Fantastik. Bugün bankada boşta duran paramı likit fonlara aktarayım. "

"Eklemek gerekirse, acil durumlarda ihtiyaç duyacağınız paranın çoğunu veya herhangi bir kısa vadeli ihtiyaç için bahsettiğimiz likit fonlarda tutabilirsiniz. İhmal edilebilir bir riskle ek bir getiri elde etmenin hiçbir zararı yoktur.

Evet, bu tamamen mantıklı.

Saygılar.

5. Hazine değerinde bilgiler vermiş Sn.Tradestop yeni başlayanlar için, sağolsun
    Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

6.  Alıntı Originally Posted by hellistheothers Yazıyı Oku
    Hazine değerinde bilgiler vermiş Sn.Tradestop yeni başlayanlar için, sağolsun
    Siz de sağolun sn hellistheothers. Selamlar, saygılar.

7. Fonlar trade edilmez kuralına rağmen hisse senedi yatırımlarım döneminden gelen alışkanlıkla şubat ayı ortasında fonların tamamından bir aylık süre boyunca tamamen çıkmış ppz de beklemiştim. Merkez başkanının göreve gelme döneminde parça parça girmiştim. O zaman ki portföye göre 48 bin tl lik bir kar elde etmişim ama totalde %3,5 zarardayım. Bizim piyasa için trade gerekli sanırım.

8. Son 100 günlük getiri ortalamaları bazında baktığımda uzun aylardır ilk kez döviz bazlı sepetim diğerlerinden önde.
    Aslında bu üçünün sıralaması sürekli yer değiştiriyor genelde ama güncelde durum bu.
    Değerler, son 100 günün günlük ortalama getirileri.

(%30 )Hisse endeks bazlı sepetim 0,12%
    (%40) Döviz bazlı sepetim 0,15%
    (%30) Faiz bazlı sepetim 0,08%
    Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Sayfa 31/51 İlkİlk ... 21293031323341 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •