Sayfa 310/1312 İlkİlk ... 2102603003083093103113123203604108101310 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 2,473 - 2,480 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1. O dedikleriniz zaten dolar Euro ile maaş alıyorlar arkadaş asgari ucretlilerden ve ona yakın ücretlerden bahsettiği gayet açık

2. Konut fiyatları çoğu zaman geç tepki verir. Bazen 1 bazen 2 yıl sonra yükseliş gösterir.
    Oysa TL cinsinden borcunuz sabittir.
    Geçmiş 10-15 yıla bakın. Konut kredisi çekipte zararda olan duymadım

Alıntı Originally Posted by bisikletci Yazıyı Oku
    Konut kredisi dolar cinsinden dusuyorda o krediyle TL cinsinden aldiginiz evin fiyati (son 3 yil haric) dolar olarak dusmuyormu?

Sifira sifir elde var sifir

Sent from my LM-G710 using Tapatalk

3. Çok basit. 5 yıl önce 1000tl kredi ödemeye başlayan bir vatandaşı düşünün. bugün ödediği 1000 TL ile 5 yıl önce ödediği 1000 lira arasında dağlar kadar fark var.
    Minimum peşinat maksimum kredi ile zarar edeni duymadım. Sizin varsa böyle bir örneğiniz yazabilirsiniz

Alıntı Originally Posted by watcher46 Yazıyı Oku
    Yahu,tuik diyorlar,son 3 yılda sabit gelire toplamda %30 zam gelirken reelde ortalama beyaz peynir 20 tl iken 60 tl oldu,herkes sizin gibi anında gelecek zammı fiyatlara yansıtabilecek esnaf değil,sabit gelirli devlet eliyle fakirleştiriliyor,görmüyor musunuz eylül enflasyonu düşmüş,önümüzdeki 3 yılda sabit gelirli temel gıdaya şimdi verdiğinin 3 katı para öderse nasıl düşecek o taksitler onu anlatın birde...

4. Mesele konut kredisini ödeyebilmekte.

Sarı siteye göre İstanbul'da nezih sayılan bölgelerde konut fiyatları son bir yılda %70 artmış.

1,5 yıl önce 1,5 milyon TL kredi alsanız aylık ödeme 15bin TL idi. (180ay)

Bugün o ev 3 milyon TL oldu, ödemeniz gereken kredi taksiti aylık 49.200TL. Kaç kişinin geliri bu kadar arttı?

İşte bu yüzden, 1,5 yıl önce toplam ev satışlarının %56'sı kredi ile satılırken, 2021 eylül ayında %20'ye kadar geriledi.
    Yukarıda yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

5.  Alıntı Originally Posted by Tasarrufcu Yazıyı Oku
    Konut fiyatları çoğu zaman geç tepki verir. Bazen 1 bazen 2 yıl sonra yükseliş gösterir.
    Oysa TL cinsinden borcunuz sabittir.
    Geçmiş 10-15 yıla bakın. Konut kredisi çekipte zararda olan duymadım
    Ben diyorumki bankaya kredi geri odemesi dolar cinsinden dustugu dogru

Ama evin fiyatida dolar cinsinden dusuyor. (Son 2-3 yil haric)

O zaman ne anlami var?

6.  Alıntı Originally Posted by kelebekx Yazıyı Oku
    Bu türden yüksek ve sık güncellenen maaşları, muhtemelen alanında çok iyi birkaç yazılımcı ya da spesifik mühendis veya doktor ve bir de değişik meslek isimleri altında eskort benzeri iş yapanlar alıyordur.
    Şu an sokağa çıkıp elini sallasan yazılımcıya , mühendise çarpıyor.
    Benim o zam alıyorlarda kast ettiğim grup özel sektörde ki makine ustaları, teknisyenler vs.

Aklı olan bundan sonra çocuğunu sanayi iş kollarına yönlendirir. En kötü makine ustası 7-8 bin tl alıyor şu an.

7.  Alıntı Originally Posted by bisikletci Yazıyı Oku
    Ben diyorumki bankaya kredi geri odemesi dolar cinsinden dustugu dogru

Ama evin fiyatida dolar cinsinden dusuyor. (Son 2-3 yil haric)

O zaman ne anlami var?
    Sen 100.000 dolarlık evi 10 bin peşinatla alıyorsun. Yani 10.000 dolar cebinden çıkıyor

Varsın evin fiyatı 100 binden 98 e düşsün. Sen yine de 10.000 dolar verdiğim için kardasın. Şöyle düşün banka senin 10.000 dolarını vade sonunda 90.000 dolar yapıyor ve senin ödediğin kredi taksiti günden güne eriyerek 2-3 yıl sonra çok komik rakamlara gelecek.

Zamanında bana da iq su yetersiz bir kısım burada 40.000 dolar peşinat verdiğim ev için toplam tutar (aldığım gün 200.000 dolar ) bazında dolar üzerinden değer kaybedeceğimi yanlıi yatırım yaptığımı anlatmıştı.

Bugün evim 190.000 dolar yapıyor evet doğru 10.000 dolar kaybetmişim ancak, ben direk evi peşin alsaydım 200.000 dolara haklılardı. Banka benim 40 bin dolarımı 190 bin yapmama vesile oldu hemde komik bir kredi taksidiyle.

Anlaman için başka bir yöndende şöyle söyliyim. Bankaya verdiğiniz sadece peşinatı dolar bazında değerlendirebilirsiniz. Misal benim peşinatım 40.000 dolar taksitlerim tl. Ve de tl değer kaybettiğinden geri ödediğim dolar/tl bazında 190.000 dolar değil , yaklaşık 30.000-35.000 dolar arasına geliyor ortalaması.

Taksitler ve peşinat yani bana toplamda 75.000 dolar civarına denk geldi.

8. Herkes bütçesine göre ev almalı.
    Konut kredisini ödeyememe olayı bahsettiğiniz gibi değil %1 in altında.
    Ayrıca bankanın el koyduğu bunun çok daha altında.
    Olmayan parayla ev alınıyor. Sistem basit.
    Krediler de bir şekilde ödeniyor.
    Millet ilk defa kriz görmüyor. Herkesin bir şekilde krizlere karşı tedbiri ve bağışıklılığı var.

Alıntı Originally Posted by Turnike Yazıyı Oku
    Mesele konut kredisini ödeyebilmekte.

Sarı siteye göre İstanbul'da nezih sayılan bölgelerde konut fiyatları son bir yılda %70 artmış.

1,5 yıl önce 1,5 milyon TL kredi alsanız aylık ödeme 15bin TL idi. (180ay)

Bugün o ev 3 milyon TL oldu, ödemeniz gereken kredi taksiti aylık 49.200TL. Kaç kişinin geliri bu kadar arttı?

İşte bu yüzden, 1,5 yıl önce toplam ev satışlarının %56'sı kredi ile satılırken, 2021 eylül ayında %20'ye kadar geriledi.

Sayfa 310/1312 İlkİlk ... 2102603003083093103113123203604108101310 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •