Onemli Gunler Banner
Sayfa 313/1312 İlkİlk ... 213263303311312313314315323363413813 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 2,497 - 2,504 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1. Yaw hocam, senin mesajlardan sonra nedense kulağıma yüksek volümlü kapak sesi geliyor

Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    İnsanlar ne tuhaf.
    Bir zamanlar satılık evler için ne diyorladı?
    "Ev satanın yüksek fiyat çekmesi önemli değil, fiyatı satıcı değil alıcı belirler, gerçek fiyat satıcının istediği değil, alıcının verdiğidir"

Şimdi kiralar için ne diyorlar?
    "Devlet buna müdahale etsin, ev tutamaz olduk, rakamlar uçuk, piyasada kiralık ev yok."

Birinci örnekte "arz talep dengesi" ile oluşacak fiyatları evin gerçek değeri olarak görenler,
    ikinci örnekte arz talep dengesiyle oluşmuş kiralardan rahatsızlar ve piyasaya "müdahale" istiyorlar.

Yani, satılığa talep yoksa fiyat şelale gibi düşmeli,
    ama kiralığa talep patlasa bile kiralar devlet zoruyla düşürülmeli.

Çok "şereflice" bir yaklaşım.
    Alemin tek uyanığı bunlar heralde.

2.  Alıntı Originally Posted by Sugosu82 Yazıyı Oku
    Şu an sokağa çıkıp elini sallasan yazılımcıya , mühendise çarpıyor.
    Benim o zam alıyorlarda kast ettiğim grup özel sektörde ki makine ustaları, teknisyenler vs.

Aklı olan bundan sonra çocuğunu sanayi iş kollarına yönlendirir. En kötü makine ustası 7-8 bin tl alıyor şu an.
    Sanayi işi tamamen robota dönüyor. Yazılım işind hem dünyada hem TR de büyük iş fazlası var. Yazılım işinde hızla dünyada sınırlar kalkıp remote çalışmaya dönüyor dünya. Maaşlar da dolayısıyla tüm dünyada birbirine yakınsaması beklenir. Yani yazılımcılarda işler tıkırında. Benim linkedin hesabıma hergün yerli yabancı bir recuiter takılıyor mesela...

3. Eskiden evin fiyatını alıcı belirlerdi çünkü o zaman faizler adildi. Paranın maliyeti vardı. Şimdi paranın maliyeti yok. Elinde para tutanlar devlet eliyle soyuluyorlar.

Dolarda da aynı, TL'de de. O denge artık yok ama bu ne kadar iyi bir şey göreceğiz.

Bakalım herkes elindeki paradan reel varlıklara çıkınca, kimse elinde para tutmayınca ne olacak bir de onu görelim.

Ben de borsa (ve altın) tarafına çıkıyorum ufaktan.

ytd

4.  Alıntı Originally Posted by ninel_dlv Yazıyı Oku
    Sanayi işi tamamen robota dönüyor. Yazılım işind hem dünyada hem TR de büyük iş fazlası var. Yazılım işinde hızla dünyada sınırlar kalkıp remote çalışmaya dönüyor dünya. Maaşlar da dolayısıyla tüm dünyada birbirine yakınsaması beklenir. Yani yazılımcılarda işler tıkırında. Benim linkedin hesabıma hergün yerli yabancı bir recuiter takılıyor mesela...
    Bende bir kac defa program yazdirdim. Turkiyedeki yazilimcilarin hintlilerden pahali olmasini anlarim. Ama amerikayla yarisiyor herifler.

Sent from my LM-G710 using Tapatalk

5. Hintliler eskiden ucuzdu. 2016 ya kadar filan gözleri açılmamış idi. Şimdi ucuza alacağınız hizmet kalitesiz olur hemen hemen standart yazılım işlerinde ne kadar ekmek o kadar köfte.

Türkiye'de kalan iyi yazilimcilar dışarı çalışıp burada yaşıyor ağırlıklı olarak, e dışarıya yapacağı fiyatı çekmesi normal.
     Alıntı Originally Posted by bisikletci Yazıyı Oku
    Bende bir kac defa program yazdirdim. Turkiyedeki yazilimcilarin hintlilerden pahali olmasini anlarim. Ama amerikayla yarisiyor herifler.

Sent from my LM-G710 using Tapatalk
    SM-N985F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

6. Ev sahibi olsalardı aynı kişiler öbür türlü konuşurdu.

Cok takmamak lazım herkes pozisyonuna göre konuşuyor objektif insan az - bence mesela siz objektif yazıyorsunuz.
     Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    İnsanlar ne tuhaf.
    Bir zamanlar satılık evler için ne diyorladı?
    "Ev satanın yüksek fiyat çekmesi önemli değil, fiyatı satıcı değil alıcı belirler, gerçek fiyat satıcının istediği değil, alıcının verdiğidir"

Şimdi kiralar için ne diyorlar?
    "Devlet buna müdahale etsin, ev tutamaz olduk, rakamlar uçuk, piyasada kiralık ev yok."

Birinci örnekte "arz talep dengesi" ile oluşacak fiyatları evin gerçek değeri olarak görenler,
    ikinci örnekte arz talep dengesiyle oluşmuş kiralardan rahatsızlar ve piyasaya "müdahale" istiyorlar.

Yani, satılığa talep yoksa fiyat şelale gibi düşmeli,
    ama kiralığa talep patlasa bile kiralar devlet zoruyla düşürülmeli.

Çok "şereflice" bir yaklaşım.
    Alemin tek uyanığı bunlar heralde.
    SM-N985F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

7. Marmaris’te haftalık ev kirası ile Anadolu’da arsa alınır

https://www.sozcu.com.tr/2021/gundem...afazlahaber_ai

8.  Alıntı Originally Posted by Sugosu82 Yazıyı Oku
    Sen 100.000 dolarlık evi 10 bin peşinatla alıyorsun. Yani 10.000 dolar cebinden çıkıyor

Varsın evin fiyatı 100 binden 98 e düşsün. Sen yine de 10.000 dolar verdiğim için kardasın. Şöyle düşün banka senin 10.000 dolarını vade sonunda 90.000 dolar yapıyor ve senin ödediğin kredi taksiti günden güne eriyerek 2-3 yıl sonra çok komik rakamlara gelecek.

Zamanında bana da iq su yetersiz bir kısım burada 40.000 dolar peşinat verdiğim ev için toplam tutar (aldığım gün 200.000 dolar ) bazında dolar üzerinden değer kaybedeceğimi yanlıi yatırım yaptığımı anlatmıştı.

Bugün evim 190.000 dolar yapıyor evet doğru 10.000 dolar kaybetmişim ancak, ben direk evi peşin alsaydım 200.000 dolara haklılardı. Banka benim 40 bin dolarımı 190 bin yapmama vesile oldu hemde komik bir kredi taksidiyle.

Anlaman için başka bir yöndende şöyle söyliyim. Bankaya verdiğiniz sadece peşinatı dolar bazında değerlendirebilirsiniz. Misal benim peşinatım 40.000 dolar taksitlerim tl. Ve de tl değer kaybettiğinden geri ödediğim dolar/tl bazında 190.000 dolar değil , yaklaşık 30.000-35.000 dolar arasına geliyor ortalaması.

Taksitler ve peşinat yani bana toplamda 75.000 dolar civarına denk geldi.
    Zaman harcayip itinayla aciklamissiniz cok tesekkur ederim

Benim sorum su olacak. taksitler ve pesinatta bana toplam 75 bin dolara geldi demissiniz ama bu hesap konut kredisine verdiginiz faizi yani herseyi tamamen kapsiyormu?

Eger kapsamissa o zaman tipik bir Alamanci icin mukemmel bir yatirim olur. Turkiye'deki bir bankadan konut kredisini alabildigini varsayarsak o zaman her gecen ay doviz cinsinden daha dusuk konut kredisi odeyecek ama evin degeri Euro cinsinden dusmeyecek uzerine kira geliri olacak.

Bana mantikli geldi. Hatta bu olayda sanki Alamancinin durumu TL kazanan Turk vatandasina gore daha yuksek cunku TL kazanan insanlarin cogunun gelirleri konut kredisi almaya yetmiyor artik.

Sayfa 313/1312 İlkİlk ... 213263303311312313314315323363413813 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •