Sayfa 314/583 İlkİlk ... 214264304312313314315316324364414 ... SonSon
Arama sonucu : 4657 madde; 2,505 - 2,512 arası.

Konu: Yatırım Fonları XI

1.  Alıntı Originally Posted by mertazor Yazıyı Oku
    Ek 30034

Bahse konu fonların Ocak 23 ten bugüne grafikleri. Kıyas için RPD 'yi de ekledim.

Benim gördüğüm;
    - GJB'nin hem kazanç hem de volatilite olarak net bir sonuncu olduğu.
    - GO4 ve IJH'nin aynı kulvarda olduğunu; IJH'nin daha stabil ve istikrarlı; GO4 ün az da olsa daha yüksek getirili olduğu.
    - IRF'nin ciddi avantajlı olduğu

RPD bu vadede bakınca yine iyi iş çıkarmış bu arada. Onu da farkettim.
    Bu arada IRF'de son baktığımda en yüksek iki fon RPD ve RIK tı zaten

not : Tamamen grafiğe bağlı bir okumadır. Fon içerikleri, stratejileri vs hiçbiri değerlendirilmemiştir.

edit : resmi adam gibi çözünürlükle nasıl yükleyebileceğimi bulamadım. İsteyen olursa bir yol yordam göstersin.

Hangilerinin 31.04.2024 e kadar alınırsa stopaj istinası var? Çünkü bunlar kafadan uzun vadede %10 avantajlı olacak. Diğerlerinden %10 düşmek veya avantajlı olanlara %10 eklemek lazım, istisna devam ettiği sürece.

2. arkadaşlar şahsen bu akşamdan stratejinizi kurmanızı tavsiye ederim. bir borsa atasözü ne demiş, dayaktan kemikleriniz kırılırken mantıklı düşünemezsiniz

neyse ben kendi stratejimi yazayım,
    1-Nasılsa yükseliş garanti, ay sonunda beleşten %10 kar diye maaşı direk hisse yoğun fona atmıştım, bir miktar da long varant vardı, güzel kar yazmıştı yarın bist yeşil olsa bile açılışta bunlar satılacak.
    2-Yatırımdaki paralar için mutlaka gün kapanışına bakarım pzt kapanışı 8500 altı kapanış olursa ve salı öğlen de kırmızı olursa biste %50 satış veririm, bu durumda cuma 8000 civarından tekrar alınabilir.
    3-Uzun vadeli bist ağırlıklı değişken fon yatırımlarımı asla satmam.

3.  Alıntı Originally Posted by kastirsef Yazıyı Oku
    Hangilerinin 31.04.2024 e kadar alınırsa stopaj istinası var? Çünkü bunlar kafadan uzun vadede %10 avantajlı olacak. Diğerlerinden %10 düşmek veya avantajlı olanlara %10 eklemek lazım, istisna devam ettiği sürece.
    Rpd dışındakiler hepsi fon sepeti fonu, dolayısıyla stopaj yok diye biliyorum

4. OJT kırılım olarak NASDAQ ve Bist Teknoloji ağırlıklı. Stopajın olmaması bir avantaj. Eğer teknoloji hisselerinde bir satış olursa portföye eklenebilir. Ama şu anda en primli olan sektörlere yatırım yaptığı için benim ilk tercihim bu fon sepeti olmaz.

5.  Alıntı Originally Posted by canlı Yazıyı Oku
    Üniversite bitiren, diplomalı işsizleri doyurmak için uydurulmuş bir sistemdir fon işi. bankalar ve bazı büyük firmaları faizsiz , çok ucuza fonlamaktır mantığı. Yok fon içeriği yok don içeriğine bakacakmışız.... Hisse içerikli fon yerine hisse, emtia içerikli yerine emtia , faiz içerikli yerine direkt bono alamıyormuyuz ?

Ev almak yerine kirayı tercih etmek gibi bir şey fon işi.... Elbet bu benim görüşüm, her insan zaman, mekan ve zihinsel olarak müsait olmayabilir. Sadece tercih değildir.
    2-3 hisse alıp uzun vadeci olan, gün yüzü görmeyen çok gördüm ama hisse fon alıp, endeks döndüğünde zararda hapis kalan görmedim, risk algısı önemli tabi

6.  Alıntı Originally Posted by YapraksızYonca Yazıyı Oku
    2-3 hisse alıp uzun vadeci olan, gün yüzü görmeyen çok gördüm ama hisse fon alıp, endeks döndüğünde zararda hapis kalan görmedim, risk algısı önemli tabi

Kıstaslar çok önemli:

1) Fon yönetim ücreti düşüklüğü
    2) Fon benchmark değerine göre getiri trendi
    3) Fon stopaj muafiyeti
    4) Fon negatif getirili gün sayısı
    5) Fonu yöneten kişilerin tecrübesi özgeçmişi

Bu kriterlere göre doğru fonlardan güzel bir karma yapılırsa o sene hedef getiri beklentisine göre yüksek gelir elde etmek mümkün olabiliyor.

İyi bir portföy için min 10 - max 25 fon karması yapılabilir.

Herhangi bir fonda bu kriterlere göre bozulma varsa zaten ya ekip değişmiştir ya fon izahnamesi değişmiştir ya da artık sebebini bilemediğimiz bir durumdan dolayı fondan çıkma zamanı gelmiştir. O zaman o fonu başka bir fonla takas edebilirsiniz. Fonun ağırlığını kademeli azaltabilirsiniz. Bir sürü yöntem mümkün.

7.  Alıntı Originally Posted by friendly_1980 Yazıyı Oku
    arkadaşlar şahsen bu akşamdan stratejinizi kurmanızı tavsiye ederim. bir borsa atasözü ne demiş, dayaktan kemikleriniz kırılırken mantıklı düşünemezsiniz

neyse ben kendi stratejimi yazayım,
    1-Nasılsa yükseliş garanti, ay sonunda beleşten %10 kar diye maaşı direk hisse yoğun fona atmıştım, bir miktar da long varant vardı, güzel kar yazmıştı yarın bist yeşil olsa bile açılışta bunlar satılacak.
    2-Yatırımdaki paralar için mutlaka gün kapanışına bakarım pzt kapanışı 8500 altı kapanış olursa ve salı öğlen de kırmızı olursa biste %50 satış veririm, bu durumda cuma 8000 civarından tekrar alınabilir.
    3-Uzun vadeli bist ağırlıklı değişken fon yatırımlarımı asla satmam.
    Başkan parasal sıkılaşmadan taviz vermeyeceğim dedi. Piyasalara etkisi olmaz. Borsada düşüş olursa alım fırsatı olur.

https://m.bloomberght.com/merkez-ban...iklama-2346958

8. Değişkenler de yerli hisse senedi oranı %51 den yüksek olduğu için zaman ve tarih bağımsız 1 Yıldan uzun süre tutulursa her zaman stopajı %0 olacakların tam listesi:

ACD İSTANBUL PORTFÖY İKİNCİ DEĞİŞKEN FON
    AED ATA PORTFÖY BİRİNCİ DEĞİŞKEN FON
    ECA GLOBAL MD PORTFÖY BİRİNCİ DEĞİŞKEN FON
    MAD MEKSA PORTFÖY BİRİNCİ DEĞİŞKEN FON
    NRC NEO PORTFÖY BİRİNCİ DEĞİŞKEN FON
    OKD OYAK PORTFÖY BİRİNCİ DEĞİŞKEN FON
    SVB STRATEJİ PORTFÖY AGRESİF DEĞİŞKEN FON
    TCD TACİRLER PORTFÖY DEĞIŞKEN FON
    TGA GARANTİ PORTFÖY AGRESİF DEĞİŞKEN FON
    TMC İŞ PORTFÖY TEMA DEĞİŞKEN FON
    Son düzenleme : kastirsef; 04-02-2024 saat: 23:09.

Sayfa 314/583 İlkİlk ... 214264304312313314315316324364414 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •