Sayfa 315/1230 İlkİlk ... 215265305313314315316317325365415815 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 2,513 - 2,520 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1. Son söz: Saydıranlara saydırmadan önce kimin neye niye saydırdığına dikkat ediniz... Tecrübeli bir borsacının yapması gerektiği gibi...

Venus E2 Plus Dual cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Mal da mülk de yalan ama oyalanıyoruz işte...

2.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Yaşın kaç bilmiyorum, ama 20 sene devam edebileceksen...emekliliğinde çok güzel günler bekliyor seni derim.
    Umarım öyle olur.

3.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Ne güzel yazmışsın, niye kırılayım...keşke herkes senin kadar nazik olsa

Beni hisselerin 3-5 senelik performansı ilgilendirmiyor...biz grafik pahalı muhabbetini ve hektas-brisa kıyaslamasını 13-14 ay önce yapmıştık.

Ben diyorum ki, ne hektas o tarihten bugüne uçtu kaçtı...ne de brisa berbat bir performans gösterdi.

Ben yatırımcıların çok duygusal tepkiler verdiğini düşünüyorum..,bunda tabii ki yatırım yapanların geçmiş maliyetleri etkili oluyor,,,

Mesela son bir yıla bakınca burada bol bol övülen politeknik hissesine kimse toz kondurmuyor hala...başlığında küfreden de yok...neden??? Çünkü 3-5 sene öncesinden kalan yüksek maliyetler yok, hemen herkes ya karda ya maliyetinde...brisa politeknik ten çok daha iyi performans göstermesine rağmen neden bu kadar yerden yere vuruluyor.

Brisa son bir yılda endekse göre de görece daha iyi performans göstermiş...nedir bu saldırı o zaman?

Sadece brisa değil...Petkim başlığı da öyle...4-5 yıldır malda olan ve nominal olarak zararda olmasa da, reel olarak zararda olan önemli bir kitle var.

Hergün zır zır, her gün saldırı, her gün hakaret vs.

Yahu kardeşim, kriterini belirle, kriterini sağlayamayan hisseyi sat...borsada 300 den fazla şirket var, git başka hisse al...adam yıllardır kağıda, patrona saydırıyor...ama satmayı düşünmüyor, sanki katolik nikahı kıymış,,,babanın şirketi değil ki, memnun değilsen satarsın,..elinden tutan mı var???
    Vallahi kırmadan izah edebildiğime çok sevindim, Sizi kırmak en son isteyeceğim şey,

Örnekler verdiğiniz hisseler olan Brisa, Hektaş, Petkim, Poltk özelinde yatırımcı psikolojisine bakarsak; bu başlıktaki en iyi örneklerden biri sanırım benimdir. Çünkü bahsettiğiniz tüm hisseler ağırlıkları değişmekle birlikte benim mevcut portföyümde bulunmaktadır.

Hisseleri ile katolik nikahı kıymamış bir ky olarak psikolojik durumumu açıklamak, ayrıca yorumlarınıza müsaadenizle birşeyler söylemek isterim.

Son 13- 14 ay özelinde bakarsak, size göre Hektaş uçup kaçmamasına rağmen, şu an itibari ile, reelde 7 civarından, 11 tl civarına gelmiştir ve bahse konu sürede kazanç oranı enflasyon + 30 olmuştur. Hektaş benim için kısa sürede uçup girmiştir. Keşke, daha önce sizi, bu başlığı ve dudu üstadı tanımış olsaydım..

Sizin için ise uçup gitmemiştir. Bence, iki görüşte doğrudur. Sebebi ise sizin, benim ve diğer tüm yatırımcıların; yatırımcı karakteri, parayı yatırma ve hedeflediği kazancı elde etme süresi, hisse hareketlerine psikolojik tahammülü farklıdır. Benim için 13 ayda elde edebileceğim enflasyon + %10 kazanç kardır, başkasına göre ise enflasyon +%30 kar ile kazanç başlar…

Ben sizin söyleminizden kendi adıma şu çıkarımı yaptım. Görece daha kısa süre aralığında, hisseyi al ve bekle modundan ziyade, hissenin fiyat hareketlerini öngörerek, uygun yerlerden al – görece zirve yakınlarından sat yaparak, hisse özelinde, uçup kaçacak kazançlar elde etmek mümkün olduğudur.

Böyle hisselere; Sasa, Petkim , Thy gibi sert fiyat hareketlerine sahip hisseler örnek verilebilir. Ancak, sizler gibi yıllarını bu borsa içerisinde geçirmiş, borsanın her halini görmüş, puslu havada önünü görebilen kişiler bunu yapabilir. Takip ettiğiniz hisselerin, dibe yakın fiyatlarını iyi yakaladığınızı zaten biliyorum

Brisa özelinde Son 13- 14 ay özelinde bakarsak, Hissede kazanç yoktur. Hatta enflasyon oranı kadar % 23 zarar edilmiş ve paranız erimiştir. Şirket, kredi üzerine kredi çekmektedir. Aslına bakarsanız ödenen krediler, yeni krediler ile yenilenmektedir. Brisa sayesinde, Türkçede en nefret ettiğim kelime öbeğini keşfettim.. Libor % kelime öbeğinden o kadar nefret ettim ki böyle bir şey olamaz.

Gelelim Petkime, Bence, uzun vadede, hisse hikayesi olarak Petkim ve Sasadan daha büyük bir hikaye yok. Büyüme hissesi ve benim gibi 35 yasında birisi için emeklilik hissesi olabilecek kapasitesi mevcut. Tahtası zor bir tahta, Şirket yönetimi şeffaflık konusunda sıkıntılı, problemleri olan bir şirket. Eğer Petkim ; Oyak , Koç veya İş grubunun elinde olsaydı, borsanın en nadide şirketlerinden birisi olurdu. Bu fiyatlarda sürünmesinin tek nedeni yönetimdir başka bir şey değil.

Poltk, daha emekleme döneminde, lakin şu anda kendisine çok büyük bir gömlek biçilmekte çok büyük beklentiler mevcut. Portföy mantığından uzak, tek hisse veya % 90 oranında poltk taşıyan hissedarlar var. Portföyünüzün ağır topları olabilir ancak portföy mantığından uzaklaşmayı doğru bulmuyorum. Bir hissenin maksimum portföy yüzdesi % 50 yi geçmemelidir. Bu bile kimine göre yüksektir.

Şirket büyüme hissesi olmasına rağmen, 2018 yılında elde ettiği karı hissedarlara dağıtacağını duyurdu.. 2018 yılında elde ettiği karı hissedarlara dağıtacağını duyurduğunda POLTK sayfasında neler yazmışız bir bakalım.

Alıntı Originally Posted by batu34 Yazıyı Oku
    Görece yüksek temettü vermesi ile şirket büyümede benim gözümde biraz frene basmıştır. Bu dönemde, paranın maliyeti çok yüksek.
    Batuhan
     Alıntı Originally Posted by batu34 Yazıyı Oku
    Şeffaf yönetime sahip şirketlerde, büyüme uğruna, temettüden kısmen belirli bir dönemde feragat edebilirim. Şirketin, büyüme döneminde görece düşük temettü vermesi beni memnun eder. Temettü şirket gerçeklerine uygun miktarda dağıtılmalıdır. Temettü uğruna, şirketin gelecekteki karlarını finansal gider olarak peşinen harcaması ne şirkete bir şey katar ne de yatırımcısına.
    Benim gözümde şirketin asıl performans ölçüsü, pozitif fiyat hareketidir.
    Batuhan
    Şimdi sizin rahatsız olduğunuz asıl meseleye gelelim. Petkim ve Brisa sayfasına girerseniz mutsuz ve umutları tükenmeye başlamış ve görece para kazanamamış olan ky; Hektaş ve Poltk sayfasına girerseniz orada umutlu ve şirketine güvenen ky görürsünüz. Farklı bir örnek olsun.. Froto sayfasına girerseniz doğru dürüst yazı dahi göremezsiniz. Soru sorarsınız sorunuza dudu üstaddan başka kimse cevap vermez. Sayfaya bakan kimse yok ki.. Şirkete güven o seviyede…

Haydi şimdi, bu şirketler özelinde psikolojimi incelemeye başlayalım.

Hektaşa güvenim tam, kafasına balyozla vursunlar 7,5 civarına gelsin de küpü doldurayım acayip mutlu olurum.. Maliyetime daha yeni geldi düşünün kazanç yok. Hektaşta zarar etmek bana koymaz hatta sevinirim….

Poltk için izlemedeyim, kendini bana ispat etmeli. Çok büyük gömlek biçilmiş o gömlek orta vadede küçültülmeli

Petkimde yönetim anlayışına sinir oluyorum. Yönetim anlayışının değişmesi şart…

Brisada şirketin finansal yönetiminden şikayetçiyim. Maliyetime daha yeni geldi kazanç yok. Hektaş kadar şirkete güvenmiyorum.. Froto’yu 4x’lerde bekliyorum.. Oralara gelsin konuşacağız, aramızdaki meseleyi konuşmamız lazım..

Peki insanlar şirkete, speke, yönetime neden isyan ediyorlar. Hissenin alternatif yatırım araçlarına göre maliyetinin yüksek kalması veya hedeflediği kazancı elde etme süresi uzarsa doğal olarak duygusal tepkiler veriyor, veriyoruz. İnsanız hepimiz.. Yatırımcılar, Şirket yönetimine seslerinin duyurmak, deşarj olmak istiyorlar.

Her ne kadar 300 şirket bistte işlem görse de, kumar oynamayacağınız yatırım yaptım diyebileceğiniz şirket sayısı 30’i geçmez. Bize hareket alanı kazandıracak, çok fazla hisse ne yazık ki yok.. Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Sevgiler Saygılar

Batuhan
    Bu görüşler yatırım tavsiyesi olmayıp tamamen benim hayal dünyamda uydurduklarımdır

4.  Alıntı Originally Posted by şef Yazıyı Oku
    bende de her ikisi de yok. bir doğru yok. kişiye göre doğru var. bu hisseler alınmaz demiyorum, ben alamıyorum. zira herkesin yapısı farklı, hisseyi aldığında rahat etmelisin. sn cauti gibi hektaş uzun süre hızlı gitti, daha da gidebilir. lastik firmaları konusunda genel ön yargım var. çok çok iyi şirketler. lakin bizden çok milliyetçiler, kendi ülkelerinde kar yazdırıyorlar.
    eregli, petkim ucuzlamakta , alıma başladım. benim yapıma, iyi şirket bir nedenle kötü bilanço açıklayıp, fiyatı düştüğünde almak daha uygun. buradaki püf nokta, düşüş başladığında hisse nerede durur belli değil. ağırlıklı ortalamayı mümkün olduğunca aşağı çekebilmek için barutun bol olması ve kötü zamanda korkmadan alım yapabilmek önemli.
    Sn Sefim

Diğer hisselerin fiyatlarının artmasına rağmen, bu amaçla almış olduğunuz hissedeki yatay fiyat hareketlerine psikolojik olarak dayanabiliyorsanız bencede doğru bir strateji...

Bu stratejide, 2 önemli husus var.

1- Hedeflediğiniz kazancı elde etme süresi çok iyi belirlenmeli..

Ne kadarlık vadede işlem yapılacak? yani bekleme süresi ne kadar olacak? Sizi yoracak bekleme süresi, heyecanınızın kaybolmasına sebep olacak ve diğer fiyatı artan hisselere göz atmanıza sebep olacaktır.

2- Sizin de belirtiğiniz gibi hem ağırlıklı ortalamayı düşürmek hemde fiyat artışında hacimli kalkış yapmak için barutunuzun da bol olması gerekmektedir.

İyi uygulanırsa, En yüksek getiri orta vadede elde edilebilir. Bu konuda, ayrıntılı konuşmak isterim.

Batuhan
    Bu görüşler yatırım tavsiyesi olmayıp tamamen benim hayal dünyamda uydurduklarımdır

5. Sevgili batu34,

Ben bu işi profesyonel olarak yapıyorum...Allah a şükür beklentilerimin de üstünde devam ediyor...Yani paylaştıklarım, teori yanında pratik olarak da oldukça işe yarıyor...hergün piyasalarda bu testi yapıyoruz.

En son isteyeceğim şey, herkesin benim gibi düşünmesi, benim önerdiğim şekilde hareket etmesi...zaten her yatırımcının portföy büyüklüğü farklı, yaşı farklı, risk duyarlılığı farklı, vadesi farklı, getiri beklentisi farklı. Farklı oğlu farklı...önerileri kendine uygun bulan, uyguladığında da başarılı olan faydalanmaya devam eder...zaten en başından beri dediğimiz, herkesin kendi dogrularini belirleyip kendi yolunu çizmesi.

99 dan bu yana, yani kuruluşundan bugüne bu forumdayım..,aynı zamanda profesyonel iş hayatım ve borsada aktif işleme başlamam da 99 yılı...tam 20 sene olmuş.,,,dolu dolu.

Deneyimlerimi 1-2 cümle ile özetlersem..küçük, büyük, yabancı, yerli, uzun vade, kısa vade vsvs yatırımcı tanımları önemsiz.. ben şuna inanıyorum, iki tip yatırımcı var..,amatör ve profesyonel. Bu kadar.

Hisse başlıklarında sık sık gördüğüm ve üzüldüğüm şu...yatırımcı amatör ve profesyonelleşme adına bir gelişme de yok.

Neyse, bu saatten sonra ana prensiplere odaklanıp hisse detayına girmeyeceğim...soru gelirse dilim döndüğünce yanıtlarım.

6. Merhaba Arkadaşlar
    1 yılı biraz aşkın süredir borsa ile ilgileniyorum. İlk mesajımı hatırlayanlar olabilir burada, maksimum 14 yıl içerisinde temettü emekliliği gibi bir amacım var. Çok yüklü borsaya girmeden bu bir yılımı temel analize ayırdım ve aldığım hisselerle uygulamalı görmüş oldum. Uzun vadenin karakterime uygun olduğunu test etmiş oldum.Bu süreçte Cautionary, Dudu hocalarımla görüş alışverişinde bulundum teşekkür ederim kendilerine.
    Güncel portföyümü ve gelecek hakkında düşüncelerimi paylaşmak istedim.Şu anda elimde AYGAZ, EGEEN, EREGL, HEKTS, PETKM, SODA, TTRAK mevcut. Şu anda genel toplamda %5 gibi zarardayım (%20-25 zarardan bu noktaya geldi). Zararın büyük kısmı EREGL ve TTRAK hisselerinden dolayı.Bu hisseleri taşıdığım için pişman değilim nakit ayırdıkça eklemeye devam edeceğim.SODA hissemin büyük bir kısmını karı görünce satmıştım bu konuda pişman oldum.Kendimce oluşturduğum kurallar içinde BIST100 dışındaki hisselere yatırım yapmama kararı aldım. Bu sebeple ilerleyen dönemlerde AYGAZı portföyümden çıkarmayı düşünüyorum.Uygun bir maliyete gelirse FROTO eklemeyi planlıyorum.Sonrasında bu 7 hisseden dönemsel olarak maliyeti uygun olanlardan eklemek gibi bir düşüncem var.Cautionary hocamın grafik pahalı hipotezini, Dudu hocamın 3ün 1i hipotezini ve benzer hipotezleri gerçek manada anladığımı hissedersem ederine ulaşan hisseleri satıp ucuz maliyetli olanlardan ekleyeceğim (hisse ederini hesaplamayı da çok iyi bilmek gerekiyor diye düşünüyorum henüz iyi bile sayılmam). Ancak şu anda satış işlemine kapalıyım.EREGL ve TTRAK hisselerinin şu anda uygun fiyatlı olduğunu düşünüyorum özellikle uzun vade düşününce.Sadece hissede değilim yatırımlarımın kabaca %50 si gram altında.
    Benim gibi arkadaşlara kendi izlediğim yolu anlatmak istedim yatırım tavsiyesi olarak almayınız zira bende bu işe yeni başlamış biriyim.

7.  Alıntı Originally Posted by steed1987 Yazıyı Oku
    Merhaba Arkadaşlar
    1 yılı biraz aşkın süredir borsa ile ilgileniyorum. İlk mesajımı hatırlayanlar olabilir burada, maksimum 14 yıl içerisinde temettü emekliliği gibi bir amacım var. Çok yüklü borsaya girmeden bu bir yılımı temel analize ayırdım ve aldığım hisselerle uygulamalı görmüş oldum. Uzun vadenin karakterime uygun olduğunu test etmiş oldum.Bu süreçte Cautionary, Dudu hocalarımla görüş alışverişinde bulundum teşekkür ederim kendilerine.
    Güncel portföyümü ve gelecek hakkında düşüncelerimi paylaşmak istedim.Şu anda elimde AYGAZ, EGEEN, EREGL, HEKTS, PETKM, SODA, TTRAK mevcut. Şu anda genel toplamda %5 gibi zarardayım (%20-25 zarardan bu noktaya geldi). Zararın büyük kısmı EREGL ve TTRAK hisselerinden dolayı.Bu hisseleri taşıdığım için pişman değilim nakit ayırdıkça eklemeye devam edeceğim.SODA hissemin büyük bir kısmını karı görünce satmıştım bu konuda pişman oldum.Kendimce oluşturduğum kurallar içinde BIST100 dışındaki hisselere yatırım yapmama kararı aldım. Bu sebeple ilerleyen dönemlerde AYGAZı portföyümden çıkarmayı düşünüyorum.Uygun bir maliyete gelirse FROTO eklemeyi planlıyorum.Sonrasında bu 7 hisseden dönemsel olarak maliyeti uygun olanlardan eklemek gibi bir düşüncem var.Cautionary hocamın grafik pahalı hipotezini, Dudu hocamın 3ün 1i hipotezini ve benzer hipotezleri gerçek manada anladığımı hissedersem ederine ulaşan hisseleri satıp ucuz maliyetli olanlardan ekleyeceğim (hisse ederini hesaplamayı da çok iyi bilmek gerekiyor diye düşünüyorum henüz iyi bile sayılmam). Ancak şu anda satış işlemine kapalıyım.EREGL ve TTRAK hisselerinin şu anda uygun fiyatlı olduğunu düşünüyorum özellikle uzun vade düşününce.Sadece hissede değilim yatırımlarımın kabaca %50 si gram altında.
    Benim gibi arkadaşlara kendi izlediğim yolu anlatmak istedim yatırım tavsiyesi olarak almayınız zira bende bu işe yeni başlamış biriyim.
    Başarıların uzun soluklu olur umarım...bıkmadan bu uzun vade yatırıma devam eden 10-15 arkadaşımız olsa, bunlardan 5 i mesela 20 sene sonra erken emekli olabilecek duruma gelse, ne mutlu bize.

Bu arada grafik pahalılık konusunda bir uyarı yapayım...grafik pahalılık eldeki hisseyi satma konusunda bir şey demez, hatta maliyet çok aşağılarda kalmışsa ek alım yapma da demez.

Sadece grafik pahalı bir hissede sıfırdan maliyet oluşturmaya başlama der...büyük ihtimalle 5-10 sene gibi bir vadede tatminler getiri elde edemeyeceksin der.

Öte yandan u-100 dışından hisse almama konusunda ben de benzer düşünsem de...portföyün %10 unu geçmeme koşulu ile 1-2 u-100 dışı hisse portföye alınabilir noktasındayım şu an.

Özellikle Ulusoy un daki son 6 aylık gelişmeler, beni böyle düşünmeye itti.

8.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Başarıların uzun soluklu olur umarım...bıkmadan bu uzun vade yatırıma devam eden 10-15 arkadaşımız olsa, bunlardan 5 i mesela 20 sene sonra erken emekli olabilecek duruma gelse, ne mutlu bize.

Bu arada grafik pahalılık konusunda bir uyarı yapayım...grafik pahalılık eldeki hisseyi satma konusunda bir şey demez, hatta maliyet çok aşağılarda kalmışsa ek alım yapma da demez.

Sadece grafik pahalı bir hissede sıfırdan maliyet oluşturmaya başlama der...büyük ihtimalle 5-10 sene gibi bir vadede tatminler getiri elde edemeyeceksin der.

Öte yandan u-100 dışından hisse almama konusunda ben de benzer düşünsem de...portföyün %10 unu geçmeme koşulu ile 1-2 u-100 dışı hisse portföye alınabilir noktasındayım şu an.

Özellikle Ulusoy un daki son 6 aylık gelişmeler, beni böyle düşünmeye itti.
    Benzer topikler bu forumda 2012-2013 gibi de popülerdi keşke başladığım işi devam ettirebilseydim ama işin içine evlilik girip çocuk sebebi ile de hanım iki yıl çalışmayınca pek ilerleme kaydemedim.

Şimdi çocuğum için biriktiriyorum motive olması daha kolay oluyor, nispeten gelirde arttı ve ev kredisi de bitiyor artık yatırım vakti.

Sayfa 315/1230 İlkİlk ... 215265305313314315316317325365415815 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •