Sayfa 316/841 İlkİlk ... 216266306314315316317318326366416816 ... SonSon
Arama sonucu : 6722 madde; 2,521 - 2,528 arası.

Konu: GESAN - Girişim Elektrik Sanayi Taahhüt ve Ticaret A.Ş.

Alıntı Originally Posted by brsci Yazıyı Oku
    160 milyonluk iş kesmez.Hala piyasa değeri çok yüksek.Hepimiz çok yüksekten uçup birbirimizi gazladık.Nihayet ayaklarımız yere bastı.

Ben 260 aşağı kırdığından beri 180-190 bekliyordum.Teknik net bir şekilde buraları gösteriyordu.İradeli olan satıp gitti.Aslında patron tv ye çıktıktan sonra işe start verildi.O zaman burada patronun tv ye çıkması iyi değil demiştim.Aynısı kontr orge glyho gibi firmalarda defalarca oldu.Patronu tv ye çıkan hisse sağlam düşer.Bu bir nevi gelenektir.Piyasa 3-4 milyar ciro beklentisini beğenmedi.Yıl sonu bilançosu da iyi gelmeyecek ki hisse aşağıları arıyor.Kısada 230 üstünde tutunmadıkca birşey beklemeyin derim.Zaten astor ve eupwr arzları var.Aylık ve haftalık göstergeler daha tam düzeltmedi ama yatırımcı olan orta uzun vadede para kazanır burada.Yakın zamanda beklediğim büyük bir iş var olurda onu alırsa kısada da iyi olabilir
    Beklediğiniz iş OYAK grubu mu ? Paylaşmakta sakınca var mi ?

2. patron da zaten panel yatırımının olumlu etkilerinin ikinci çeyrek bilançolarında görülebileceğini söyledi..ikinci çeyrek bilançoları da ağustos aylarında açıklanacağı için belki de ikinci çeyrek beklentileri mayıs-haziran aylarında satın alınmaya başlanabilir...son iki çeyrektir atılan kap miktarları 2,100 milyar ve 2,037 milyar olarak gerçekleşti...bunlara kap dışı işleri de eklediğimizde bu miktarın en az 3 milyar tl olması gerekiyor...binalara ges yapılması zorunluluğu ,sunjunior ,depolamalı enerji işleri ,panel fabrikasını bitmesi ile artık daha montanlı işlerin alınmaya başlanması gibi faktörleri de düşündüğümüzde atılacak kapların miktarının daha da artacağını tahmin etmek çok da zor değil..bence 200-300 fiyat aralıkları ikinci çeyreğe kadar temel olarak da altı dolacaktır...

ama o vakte kadar artacak iş potansiyeli ve gelebilecek süpriz güzel kap haberler (ki bu her zaman ihtimaller dahilindedir ) fiyatlamanın daha da yukarılar olması gerektiğini bize gösterebilir...
    ALLAH ım bana doğruyu doğru, yanlışı da yanlış olarak göster ve bana doğru ile amel etmeyi nasip et

3. son iki çeyrekteki 3 er milyar olarak tahmin ettiğim cirolar artık hangi çeyreğe yansımaya başlar bilemem...yalnız yeni panel fabrikasının ve sunjunior üretiminin olumlu etkileri çeyreklere yansıyıncaya kadar net kar marjları %11-15 civarlarında olabilir...yansımalar olduktan sonra ise kademeli olarak %15-20 aralıklarına gitmeli diye düşünüyorum...buda bu yıl içinde özelikle son iki çeyrekte net karın 600 milyonlara varabileceğini gösteriyor...

eğer 2022 yılında 550 milyon net kar oluşacak ise ,2023 yılında 1,5 milyar net karların görülebileceğini düşünüyorum...ardından da yeni yatırımlar olmadığı sürece net kar marjlarının giderek artmasını ve nihayetinde net %20 civarlarına ulaşmasını bekliyorum...

arz gelirleri ile bir de esko işlerine girişecekler..oradan da güzel karlar gelecek...avrupa açılımı da güzel ciro ve karlar yapmaya musaittir...kısacası geleceği çok güzel görüyorum...
    ALLAH ım bana doğruyu doğru, yanlışı da yanlış olarak göster ve bana doğru ile amel etmeyi nasip et

4. panel fabrikamızın ilk üretim hedefi 750 MW bazı yerlerde de 1000 MW olacağı söyleniyor...bu miktar ilk etapta kendi ihtiyaçları için düşünüyorlar...nedir ihtiyaçları ?? öncelikle sunjuniorun üretiminde çok miktarda panele ihtiyaçları olacak..ikincisi de alacakları GES mutahitlik işlerinde kullanacaklar....buda ne kadarlık bir ciro oluşturacağını tahmin edebiliriz...demek ki şirket çok büyük cirolar yapmaya başlayacak...

5. https://www.gaziantep.bel.tr/tr/habe...imzalar-atildi

2021 yılında gaziantep belediyesinin 27 MW lık GES için 17 milyon euro verdiği görülüyor...buna göre 1000 MW lık gesanın panel fabrikasının muhtemel ciro potansiyeli 27 MW/17 MİLYON EURO ise 1 MW =0,630 MİLYON EURO EDER....1000 MW panel kapasitesi ise 630 milyon euro potansiyel doğurur...buda tl olarak 630 milyon euro *18,7 tl =11,8 milyar tl lik bir ciro kapasitesi oluşturur...

2022 yılında 4 milyar ciro yapması beklenen bir gesan (europower) sadece 1000 MW lık panelden 11,8 milyarlık bir ciro çıkarma potansiyeli var...yani 2022 yılının 3 katı kadar ciroyu sadece bu işten sağlayacak...

gesan ve europowerin yaptıkları tek iş ges işi değil..ayrıca res işleri ,trafo işleri ,pano işleri,esko işleri,inverter işleri,..v.b daha çok işleri var...

tabi bu hesaplamalarım 1000 MW lık kapasitenin fuul doldurulması ile vede geçen yılki fiyatlara göre yapılmıştır...güncel fiyatları ben bulamadım ama bence çok da farklı olmamalı...zaten yaptığım hesab kabaca yapılmış bir hesaptır..bir yanlışım varsa da sizler yardımcı olun dostlar...

6. yani panel fabrikasını kurulmasından sonra net kar marjları hızlıca artacaktır..alınan ihalelerin montanı da artacaktır...buda kendisiyle beraber yüksek ciro ve karları beraberinde getirecektir..enerji depolama işleri zaten panel fabrikasından da daha yüksek potansiyele sahiptir..hatırlayacak olursak başvurulan 230 milyar dolarlık res ve ges enerji depolama işlerinden sadece 40-45 milyar dolarlık kısmı sahaya yansıyacaktı...bunlar da lisans aldıktan sonra iki yıl içinde bitirilecekti...kabaca üç yıl içinde bitirilecek dersek her bir yıla 15 milyar dolar düşer..bu işlerde de aktif olan 4-5 şirketten biri de gesan ve europowerdir....europower üretim kısmında gesan ise mütahitlik kısmında aktiftir...

her bir yıla 15 milyar dolar düşüyorsa tl bazında ise 280 milyar tl düşer....kabaca bu işlerin %10 unu gesan ve europoer birlikteliği alırsa yıllıkta 28 milyar tl cirolara yansır...2022 yılının olası 4 milyarlık cirosunun 7 katıdır bu miktar...

görüldüğü üzere panel fabrikasının ve elektrik depolama işlerinin potansiyelleri çok yüksektir...

bu potansiyellere trafo üretim adetinin artması, inverter üretimi,simensin panolarının üretilip satılması, diğer elektrik işlerinin alınması...v.b bir çok beklentiler dahil değildir...

bence 2024 yılının ortalarına kadar panel fabrikasının ve diğer beklentilerin olumlu etkileri yansımaya başlayacak ardından da diğer işlerin yansımaları görülmeye başlanacak...

7. 2024 yılında ise avrupada kurulacak panel fabrikası ve türkiyedeki panel fabrikasını 1000 MW tan 2000 MW a çıkarılması gibi faktörler de var...yine ekstradan esko işlerinin karlılıkları da var..

tüm bunları alt alta koyup topladığımızda güzel bir potansiyelin gesanı ve europoweri beklediğini görüyoruz...bu yüzden de gesan her yıl katlamalı olarak büyüyecektir...2023 yılı için 1-4 kat....2024 yılı için de 2023 yılının 1-4 katı büyümeler görülmeye başlanacaktır..ama kısada bence 200-300 tl lik fiyatların bilanço olarak altlarının doldurulması gerekiyor...süpriz güzel haberler gelirse o başka tabi...ama kısada biraz sabır gerektirebilir...

8. Keko,yazdıkların son derece mantıklı,tutarlı ve olasılığı yüksek tespitler. Bu tarz detaylı ve ciddi emek sarf edilmiş tespitler altın değerinde. Gerçek yatırımcının mutlaka bilmesi ve değerlendirmesi elzem bunları.

Ama Keko Türk borsasında sadece karlılık,gelecek perspektifi,yatirımlar v.s gibi temel değerlendirmeler hisse fiyatlaması için yeterli değil malesef.

Öyle olsaydı sadece Eregl,Sahol ve daha nice çok kârlı ve sürekli büyüyen şirketlerimiz şimdikinden çok çok çok daha rağbet görüyor olmalılardı.

Bizim borsamızda spek hisseler, balonlar, kamuoyu algısı v.s ile klasik piyasa rasyolarına göre hareket etmeyen yığınla hisse var.

Öncelikle Gesan kesinlikle içi boş bir hisse değil. Bilakis sektöründe müstesna,mazisi ortada köklü bir şirket. Şöyle bir bilançoya bakınca da yine sektörel bazda ciro,fk oranı,borç çevirebilme kapasitesi,yatırım kalemi v.s açısından çok iyi bir noktada. Hele senin dediklerin de birer birer gerçekleşince dediğin gibi buna mukabil bu çarpanlar çok çok daha verimli ve hisseyi değerli kılacak noktaya gelecektir.

Zaten tüm bunlar Gesan'a olan büyük rağbetin sebebiydi. Üstelik o kadar iyi çarpanlara sahipti ki onca kat değerlnmesine rağmen sektörel kıyaslama yapılabilecek kontr,smartg gibi fk ya da pd/dd'si arşa çıkmadı.

Yani gidecek daha çok yolu vardı (insallah daha da olacak)

Ammmaaaaaaa

Sayfa 316/841 İlkİlk ... 216266306314315316317318326366416816 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •