Sayfa 326/343 İlkİlk ... 226276316324325326327328336 ... SonSon
Arama sonucu : 2737 madde; 2,601 - 2,608 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 3

1. Cepteki enflasyona göre düşük kalan kira artış sınırlaması devam ettikçe kira fiyatları hem yükselecek hem de kiralık ev bulunamayacak.

2 kere %25 artışa yakalanan ev sahibinin ekmek alım gücünü hesaplayalım:

Konut, 2021 yılı eylül ayı 2500tl'den kiraya verilmiş ilk verildiğinde 1 ekmek 1,75 tl yani 1428 adet ekmek alınabiliyor.

%25 artış sebebiyle şu an alınan kira 3900TL ekmek fiyatı 10tl 390 ekmek alınabiliyor.

2,5 yılda gelinen durum bu alım gücü neredeyse 4'te birine düşmüş.

Aynı binanın en üst katı ise 2 hafta önce 25.000tl'den kiraya verildi, yani 2500 ekmek bedeli.

Kiraya vermek için ev alan sayısı azaldı, altın ve döviz almayı tercih ediyorlar. Kiracılar da bu kadar kira vereceğine borç harç, anne-baba yardımı alarak ev satın alma yoluna gidiyor. Haliyle kiralık arzı gittikçe azalıyor.

Yakın zamanda hane gelirinin yarısı veya daha fazlasının kiraya gitmesi normal bir durum haline gelecek.
    Yukarıda yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

2.  Alıntı Originally Posted by Turnike Yazıyı Oku
    Cepteki enflasyona göre düşük kalan kira artış sınırlaması devam ettikçe kira fiyatları hem yükselecek hem de kiralık ev bulunamayacak.

2 kere %25 artışa yakalanan ev sahibinin ekmek alım gücünü hesaplayalım:

Konut, 2021 yılı eylül ayı 2500tl'den kiraya verilmiş ilk verildiğinde 1 ekmek 1,75 tl yani 1428 adet ekmek alınabiliyor.

%25 artış sebebiyle şu an alınan kira 3900TL ekmek fiyatı 10tl 390 ekmek alınabiliyor.

2,5 yılda gelinen durum bu alım gücü neredeyse 4'te birine düşmüş.

Aynı binanın en üst katı ise 2 hafta önce 25.000tl'den kiraya verildi, yani 2500 ekmek bedeli.

Kiraya vermek için ev alan sayısı azaldı, altın ve döviz almayı tercih ediyorlar. Kiracılar da bu kadar kira vereceğine borç harç, anne-baba yardımı alarak ev satın alma yoluna gidiyor. Haliyle kiralık arzı gittikçe azalıyor.

Yakın zamanda hane gelirinin yarısı veya daha fazlasının kiraya gitmesi normal bir durum haline gelecek.
    aynen bir arkadaşın yaşadıgı ve ruh sağlığına kadar kafaya takacak duruma geldikten sonra bu saatten sonra ev alıp kiraya vermek enayilktir dedim...davayı kazandı ama istinafa götürdü kiracı hoop 2 yıl daha attı...

gel gelelim benim duruma...

kasım ayında bu gazze olayı olunca birikimin dolardaydı hepsini altına döndüm...

sonucta rezerv olarak birşeyi tutman gerekiyor...

geldiğimiz noktada baktıgımda altınlarım dolar bazında nerdeyse %20 kazandırmış...

kendi oturdugum ev bir tanede iş yerim var...

kendi oturdugum evin degerlemesini asla yapmam...

ama iş yerine bakacak olursak dolar bazında o döneme göre %10 a yakın düşmüş...

insanların farklı yatırım enstrumanlarına yönelmesi kiralık sayısını azaltıyor...
    Yatırım tavsiyesi değildir.

Tam 8 aydır kşraya vermediğim evi kiraya verdim kontratq artışa tüfe yazdırdım. Geçen yıl çıkanı 4.000 iken çıkardım ve kiraya vermedim.Kalsa bu yıl 2 artşta 4700 falan olacaktı. 12.000den verdim. 8 ay vermediğimin parası dahi çıktı.
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

4.  Alıntı Originally Posted by ayhan53 Yazıyı Oku
    Tam 8 aydır kşraya vermediğim evi kiraya verdim kontratq artışa tüfe yazdırdım. Geçen yıl çıkanı 4.000 iken çıkardım ve kiraya vermedim.Kalsa bu yıl 2 artşta 4700 falan olacaktı. 12.000den verdim. 8 ay vermediğimin parası dahi çıktı.
    seneye de niye beleşe kiraya verdim diye söylenirsiniz.

en temizi boş tutmak ve faizler inince satmak.

boş evi satacağın zaman zaten en az 2 yıllık kirayı üstüne ekleyip satıyorsun.

5. bir excel dosyası hazırladım.verileri anlık online çekiyor.

5 milyonluk evi satıp parayı faize koyuyorsunuz.

aylık faiz getirisi ile aynı evde kiracı olarak oturup,kirayı ödedikten sonra kalan parayı belirlediğim 5 hisse senedine eşit bölüyorsunuz.

1 sene sonra getirisi ne olacak çok merak ediyorum.

keza bu hisseler devamlı taşıdığım hisseler.

12.04 de başladım.1 aylık borsa getirisi yaklaşık % 10.

yatırım tavsiyesi olmayıp merak için yapılmış bir projedir

6.  Alıntı Originally Posted by Sugosu82 Yazıyı Oku
    bir excel dosyası hazırladım.verileri anlık online çekiyor.

5 milyonluk evi satıp parayı faize koyuyorsunuz.

aylık faiz getirisi ile aynı evde kiracı olarak oturup,kirayı ödedikten sonra kalan parayı belirlediğim 5 hisse senedine eşit bölüyorsunuz.

1 sene sonra getirisi ne olacak çok merak ediyorum.

keza bu hisseler devamlı taşıdığım hisseler.

12.04 de başladım.1 aylık borsa getirisi yaklaşık % 10.

yatırım tavsiyesi olmayıp merak için yapılmış bir projedir

6 ay - 1 yıllık dönemlerde başarılı olabilirsin ama uzun vadede faizde paran erir.
    Eğer Sasa/Hektaş tarzı büyüme döneminde bir hisse denk getirirsen belki o zaman bu proje başarılı olur. Ama seçtiğin hisseler zaten hali hazırda piyasanın dev şirketleri büyüme alanları dar.

Başarı şansın emlak piyasasının seyrine ve seçtiğin hisselerin gidişatına bağlı.
    Ama böyle bir denemeyi 1 yıldan fazla kesinlikle uzatmamak lazım. 1 yıl sonrada gerekirse zarar kes yapmak lazım.
    Daha fazla uzatan biri için faizler düştüğünde, şansı da yaver gitmemişse borca girmeden bir daha ev almak onun için hayal olabilir.

7.  Alıntı Originally Posted by ayhan53 Yazıyı Oku
    Hayırlı olsun. Kiradan gelen geliri bir yere bağladınız mı ?

Sayfa 326/343 İlkİlk ... 226276316324325326327328336 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •