Sayfa 327/671 İlkİlk ... 227277317325326327328329337377427 ... SonSon
Arama sonucu : 5368 madde; 2,609 - 2,616 arası.

Konu: Yurtdışı Borsalarında Hisse Senedi İşlemleri

1.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    https://www.simplysafedividends.com/...ding-tax-guide

UK tek cozum...

Orada kote sirketlere bakmak lazim..

O durumda bile emin olamiyoruz Londra'da kote olan bir ABD sirketi bu stopaj keser mi kesmez mi??

Kotasyon yeri mi yoksa sirketin nerede vergi mukellefi oldugu mu onemli??

Belki de ABD sirketi Londra'da da islem gorse bile kesiyordur..

Denemeden bilemeyiz.

Ama Unilever veya BP kesmiyor olabilir..

Karisik isler...

Syg,
    Bu linkte Hollanda için temettü vergisini 2020'den itibaren 15%'ten 0'a çektiğini yazıyor. Bence o da olur.

Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    https://www.spglobal.com/spdji/en/do...dex-values.pdf

Gelismis, secenekleri bol, guzel sirketleri olan ulkelerin borsalarinda malesef stopaj oranlari yuksek...

Mahsub isi de cok zor olunca temettuyu orada birakiyoruz....

Syg,

Burada hala 15%'ten gösteriyor Hollanda'yı...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,052
     Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    Kanunda şöyle yazıyor:
    "2. Yabancı memlekette vergi ödendiğinin yetkili makamlardan alınan ve mahallindeki Türk elçilik veya konsoloslukları, yoksa orada Türk menfaatlerini koruyan memleketin aynı mahiyetteki temsilcileri tarafından tasdik olunan vesikalarla tevsik edilmesi;
    Şarttır."

Ben bu yazıdan ilgili ülkenin Türkiyedeki konsolosluğu değil, ilgili ülkedeki Türkiye konsolosluğuna onaylatılacak olarak anlıyorum. ABD'deki aracı kurumlarda yapılan işlem için IRS'den belge almak mümkün sanıyorum. Sorun New York'daki Türk konsolosluğuna onaylatmak. Bir yıl ertelenebiliyor diye siz mi yazmıştınız?

Yine kanun maddesinden:
    "2 numarada yazılı vesikalar taksit zamanına kadar gelmemiş olursa, yabancı memlekette elde edilen kazanç ve iratlara isabet eden vergi kısmı bir yıl süre ile ertelenir."
    Bu çok ilginç, ben yanlış mı anlıyorum yoksa belgeyi getireceğinize dair bir dilekçe verirseniz vergiyi bir yıl erteliyor olabilirler mi?

Belki postayla gönderip onaylı almanın bir yolu vardır.
    evet 1 yıl erteleme oluyor.
    ama bu konsolosluk işi Türkiye bacağı. Onu sormuştum maliyeye. Blog linkimde direk departmanın numarası var.
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,052
     Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    https://www.simplysafedividends.com/...ding-tax-guide

UK tek cozum...

Orada kote sirketlere bakmak lazim..

O durumda bile emin olamiyoruz Londra'da kote olan bir ABD sirketi bu stopaj keser mi kesmez mi??

Kotasyon yeri mi yoksa sirketin nerede vergi mukellefi oldugu mu onemli??

Belki de ABD sirketi Londra'da da islem gorse bile kesiyordur..

Denemeden bilemeyiz.

Ama Unilever veya BP kesmiyor olabilir..

Karisik isler...

Syg,
    Şirketin menşei UK olmalı. Londraya kote olması da kurtarmıyor.
    Bizde DOCO var . Menşei Avusturya. TR de alınan temettüden %27,5 mi ne kesiliyor.
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,052
     Alıntı Originally Posted by Patrick Bateman Yazıyı Oku
    hem de Pound
    yıkarlar orayı

5.  Alıntı Originally Posted by Patrick Bateman Yazıyı Oku
    dudu hocanın %45 lik trend kriterini geçemiyor bence )))

6.  Alıntı Originally Posted by Trade Shark Yazıyı Oku
    evet 1 yıl erteleme oluyor.
    ama bu konsolosluk işi Türkiye bacağı. Onu sormuştum maliyeye. Blog linkimde direk departmanın numarası var.
    Umarım maliyeden size söylenen doğrudur. Öyleyse IRS'de sırf çifte vergilendirme için belge alma imkanını gördüğümü hatırlıyorum.
    Ancak kanunda yazana bakarsak size yanlış bilgi vermişler diye düşünüyorum. Özellikle kanundaki:
    "...yoksa orada Türk menfaatlerini koruyan memleketin aynı mahiyetteki temsilcileri..."
    yani maliyenin söylediği doğruysa Türkiye'de Türk menfaatlerini koruyan konsolosluklar mı var?

Benim anladığım şekilde ise yukarıdaki alıntı mantıklı çünkü bazı ülkelerde Türk konsoloslukları olmayabilir o durumda Türkiye hangi ülkeden yardım alıyorsa onun konsolosluğuna onaylatacaksınız diyor.
    Saygılar.

7. Bahsettiğm belge bu:

ITIN'i çifte vergilendirme anlaşmalarında kullanmak için talep edebiliyorsunuz. ITIN bu sebeple aldığınıza göre stopajın belgesini de size verecektir. Zor kısmı onaylatma kısmı.
    Saygılar.

Sayfa 327/671 İlkİlk ... 227277317325326327328329337377427 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •