Sayfa 33/1032 İlkİlk ... 2331323334354383133533 ... SonSon
Arama sonucu : 8252 madde; 257 - 264 arası.

Konu: HALK Cafe - I

1. Halkbankın Alman Xetra borsasında işlem gören tahvillerine bir göz attım. Getirilerde son aylara oranla ciddi bir değişim yok. Haziran 2019 vadeli %4.75 kuponlu 500 milyon dolarlık tahvilin yıllık getirisi şu anda %5.75. Temmuz 2021 vadeli %5 kuponlu 500 milyon dolarlık tahvilin yıllık getirisi ise %7.3. Şubat 2020 vadeli %3.875 kuponlu 750 milyon dolarlık tahvilin yıllık getirisi ise %8 civarında. 2016'nın Haziran ayından bu yana yani hemen hemen son 2 yıldır Halkbank yurtdışında tahvil ihracı yapmadı. OFAC mevzusu ortadan kalkar kalkmaz sendikasyon kredileri devreye girecektir ve yeniden yurtdışı kaynaklı kapital bulmaya başlayacaktır.
    Elimdeki nakidi PP fonunda tutuyorum ve sadece ayağıma fırsat geldiğinde kısa vadeli gir-çık yapıyorum. Tüm TL portföyüm 30.4.2025 vadeli Forward dolar alım (43 TL) sözleşmesi ile hedge'lenmiştir.

2. 1.5 ay kadar önce Mart başında HSBC bir rapor yayınlamıştı ve TR bankalarının alım için çok cazip olduğunu belirtmişti. 2018 F/K'larına göre TR bankalarının ortalama 5.6 F/K'dan ve defter değerinin de 1 in oldukça altında olduğundan bahsetmişti. TR bankacılık endeksinin hak ettiği seviye olarak da şu anda bulundukları seviyenin 1.5 katı olduğunu söylemişti yani %35 iskontolular dedi. Doğal olarak HALKB'nin çok düşük fiyattan işlem gördüğünü ve alım için cazip olduğunu da eklediler. O zaman HALKB 9.50 tl civarındaydı, bugün ise 9.04 den kapattık. Sonuç olarak HSBC; AKBNK YKBNK HALKB için AL tavsiyesinde bulundu.
    Elimdeki nakidi PP fonunda tutuyorum ve sadece ayağıma fırsat geldiğinde kısa vadeli gir-çık yapıyorum. Tüm TL portföyüm 30.4.2025 vadeli Forward dolar alım (43 TL) sözleşmesi ile hedge'lenmiştir.

3.  Alıntı Originally Posted by blu Yazıyı Oku
    Secim yorumu? Ozellikle Pilavlidan.
    Ben bir tahminde bulunayım:
    AKP MHP ittifakı %45 oy alır
    İYİ PARTİ SAADET DYP ittifakı %20 oy alır
    CHP %25 oy alır
    HDP %8
    DİĞERLERİ %2

4. Bir bankanın temel analizinde pek çok rasyo göz önüne alınır örneğin F/K, PEG rasyosu, aktif kârlılığı, yıllık ciro, batık kredi rasyosu, defter değeri, piyasa değerinin aktiflere oranı vs gibi. HALKB'de bu rasyoların hepsi son derece cazip. Bunlardan birini baz alayım, piyasa değerinin aktiflere oranını. Bir bankanın piyasa değeri kabaca aktiflerinin %10'u kadardır. GARAN ve AKBNK'da bu oran %12'ler seviyesindedir. HALKB'ye bakıyoruz, 2017 sonunda yoplam aktifler 321 milyar tl iken şu anki piyasa değeri sadece 11 milyar tl yani aktiflerin PD'ye oranı bırakın %10-12'yi %4'ün bile altında. 2018 yılsonunda 30 milyar tl ye çıkacak olan özkaynakları baz alırsak şu anki defter değeri DD/PD 0.36 ancak ediyor. Bu oranın en az 1 olması icap ederdi.

5. 2018 sonunda toplam aktiflerin %18 artması bekleniyor, yıllık konsolide kârın da %25 artması hedefleniyor. Demek ki 2018 sonunda aktifler 375 milyar tl gibi olacak. Bunun %10'unu PD olarak baz alsak, ki diğer büyük TR bankalarının sahip olduğu rasyo bundan bile daha yüksektir, PD'nin 37.5 milyar tl olması gerektiğini söylüyor yani hissenin 37.5 : 1.25=30 tl olması gerektiğini. Rasyolar böyle söylüyor ama piyasa da bildiğini okumaktan geri kalmıyor işte. Tanım ve karakter itibariyle manik depresif bir şizofreni olan piyasa tınlamıyor ve 30 tl yerine 9 tl yi yeterli buluyor.

6. PEG rasyosuna bakalım: Price/Eearnings/Growth rasyosu (Türkçesi FKB) oluyor yani F/K'yı kârdaki yıllık büyümeye bölüyorsunuz. Şu anki F/K 11.3 : 4.04=2.8. Yıllık büyüme %25. Demek ki PEG (FKB) rasyosu 2.8 : 25=0.11 oluyor. Tanım olarak PEG rasyosu 0.5 in altında olursa kelepir, 0.5-1 arası ucuz, 1-1.5 arası normal, 1.5'in üzeri pahalı demektir. HALKB olatak biz 0.5 olan kelepirlik sınırının %80 altındayız şu anda. PEG rasyosu bile hisse için kelepirin de kelepiri diyor ama piyasa/tahta başka telden çalıyor o ayrı. Sonuç: OFAC mevzusunun yarattığı belirsizlik dağılana kadar bu hisse kelepirin de kelepiri olarak işlem görmeye maalesef devam edecek.

7. Dolar kuru 4.01'de, düne göre %2 düştü. Dolar endeksi DXY 89.29. Volatilite endeksi VIX 15.77. Trump sürekli olarak doların olması gerekenden çok daha değerli olduğundan dem vuruyor ve doların diğer para birimleri karşısında değer kaybetmesini istiyor. Zaten ABD Hükümetinin resmi politikası da bu yöndedir. Aksi taktirde üçlü açıklar kapanamaz.

8. Herkes ABD'nin ticaret ambargosuna karşı Çin'in elinde nükleer opsiyon olduğunu söylüyor, bu opsiyondan kasıt Çin'in elindeki 1.2 trilyon dolarlık ABD tahvil portföyüdür. Bu portföyü Çin boşaltırsa ABD zarar görür ve piyasalar allak bullak olur diyorlar. Bence bu bakış açısı hatalı çünkü 1.2 trilyon dolarlık ABD tahvillerini alacak olan ülkeler veya kurumlar fonlar her zaman mevcuttur, en son ihtimal ABD Hazinesi bunları satın alır ve olay kapanır, ABD de bundan hiç zarar görmez. Kaldı ki Çin bu portföyü boşaltmaya kalkarsa fiyatlar kendi aleyhine gider ve düşer, Çin bundan zarar görür. Hatta ABD Hazinesi geçici bile olsa Çin'e ait "ülke tahvil işlem hesabını" askıya alıp satışların önüne geçebilir. O yüzden bu opsiyon nükleer opsiyon olamaz. Ama Çin'in elindeki gerçek nükleer opsiyon dolar-yuan paritesidir ve bu paritede ipler tamamen Çin hükümetinin elinde. Eğer Yuanı %20 gibi devalüe edip dolar karşısında 8'e doğru götürmeye karar verirlerse işte o zaman ABD'nin canı fena yanar, dolar hiç istenmediği şekilde değer kazanmış olur, ABD'de enflasyon tahminleri tutmaz ve çıkacağı yerde düşer, FED'in faiz artırımları sona erer hatta faizleri düşürmeye başlarlar, deflasyona doğru yol alırlar, başta ABD olmak üzere tüm dünyada borsalar da fena çakılır. İşte Çinin elindeki gerçek nükleer opsiyon budur.

Sayfa 33/1032 İlkİlk ... 2331323334354383133533 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •