Sayfa 334/1312 İlkİlk ... 234284324332333334335336344384434834 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 2,665 - 2,672 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1. Aslında bunlar boş tartışmalar.
    Emlaktan değil altından örnek vereyim.
    1800 dolara altın alıp 1150 dolara satan adama göre altın kaybettiren bir şey.
    1150 dolardan alıp 1800 dolara satan adama göre altın kazandıran bişey.

Yeri geldi emlağı ucuzdan alıp kazandım, yeri geldi pahalıdan alıp kaybettim. Ama totalde epey artıdayım. Demek ki kazanıyorum arkadaş, sonuç ortada.
    Bize piyango çıkmadı. 15-20 bin lira maaş alan yüksek vasıflı biri de değilim.
    Hep cüzi maaşlı vasat işlerden kazandığımız ufak paraları biriktirip doğru yere yatırarak geldik bu günlere.
    Şimdi mal malı kazanıyor, mevcut evlerin kirası yeni evleri alıyor.
    Doğru yolda olduğuma ben eminim.
    "Hiçten" bu günlere geldiysek, çalışmadan rahat yaşayabiliyorsam, üste de yeni mallar alacak para kalıyorsa, doğrum yanlışımdan fazla demektir.
    Burada bunu tartışmak bile gereksiz, ama vakit geçiriyoruz işte. Kahvehane misali.
    Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracı adayınız iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMİŞİNİ mutlaka isteyin.
    https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/...nir-mi-6994969

2.  Alıntı Originally Posted by Patrick Bateman Yazıyı Oku
    Ev sahibi işi bilmiyor.

Yaz oğlum oraya 10 milyon tl, yazması bedava. Kolundan tutan mı var? Ortamlarda da benim ev 10 milyon, doları da tokatladı, altını da keh keh keh diye gerinirsin.

ytd
    Iyide adamin paraya ihtiyaci varsa ne olacak?

Bazilarinin beklemeye vakti yokki

3.  Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Yalnız sizin bu günkü fiyat zannettiğiniz rakam 23 kasımda girilmiş.
    O günden bu güne kurda % 10 artış var.
    Şu yaşadığımız günlerde ilan sahibine telefon açmadan güncel fiyatın kaç olduğunu bilemezsiniz.

2013 Fiyatı ise konuyla çok alakasız.
    "Dolar cinsi varlık" olan altının da 2013'teki dolar fiyatıyla bu günkü dolar fiyatı arasında uçurum var.
    Dolar cinsi varlık, ama ons fiyatı ikiye katlanabiliyor veya yarıya düşebiliyor.

Ekonominin coştuğu dönemle battığı dönemi kıyaslamak, bir tarlaya aralık ayında gidip "buralar temmuz ayında çok kuraktı, şimdi bol yağmur alan sulak bir tarlaya dönüştü" demeye benzer.
    Oysa ki tarlanın sulaklığında değişim olup olmadığını anlamak için karşılaştırma ya temmuzdan temmuza, ya da aralıktan aralığa yapılmalıydı. (Ve tabi ki çok daha uzun vadeyi kapsamalıydı)
    Ev örneğinde de krizden krize veya zirvden zirveye bakmak lazım. Ve minimum 20-30 yıl.

Ben hep 2001 krizinde 7 BİN DOLAR'a aldığımız evi örnek veriyorum. Forum artık bıkmıştır hep aynı hikayeyi dinlemekten.
    Ama malesef insanlar ısarla tepeyle dibi kıyaslamaya devam ediyor.
    O 7 bin dolarlık ev 2013 yılında 50 bin dolara rahat giderdi. Bugün 20-25 bin dolara gider.
    2013'ü başlangıç noktası kabul eden kişi, asıl görmesi gereken tablonun tam tersini görür ve emlağın hep kaybettirdiğine inanır. (Yıllarca alınan kirayı zaten hiç hesaba katmazlar)

Zirveyi başlangıç alıp diple kıyaslamak, papaz krizini başlangıç alıp ertesi yıl "dolar kaybettiriyor bakın gördünüz işte" demeye benzer.
    Dolar topiğinde bunu diyenlere kızan birçok kişinin, gelip emlak topiğinde aynısını yaptığına sık sık şahit oldum.

Hergün arıyorum emlakçı akrabam zaten.
    Fiyat güncellemesini anında yapıyor emlakçı.
    Diyeceksin ki neden arıyorsun madem mantıksız yatırım. Yatırmak için değil oturmak için arıyorum. Çocuktan ötürü kayınvalideye yakın oturmak zorundayım ama kiralık ev bulamıyoruz.

2013 fiyatını söylememekti kasıt evin yapılış tarihi olmasından kaynaklı idi.

Eğer ev yatırım topiğinde isek ben yapıldığı tarihten bugüne getirisine bakarım. Etrafımda da evden döviz bazlı şu kadar kazandım diyen hiç duymadım. Sizin adınıza çok sevindim siz baya kazanmışsınız.

Ev yatırımının tek mantıklı tarafı düşük faizli kredi ile TL borçlanmak. Yoksa deli saçması bişi bu devirde.

Sent from my iPhone using Tapatalk

4. Yurtdisinda yasayan akrabalar soruyor turkiyede konut kredisi ile ev alsak nasil olur diye.

Konut kredisi alabilirlermis. Sizce mantiklimi?

Sent from my LM-G710 using Tapatalk

5.  Alıntı Originally Posted by nesta17 Yazıyı Oku

2013 fiyatını söylememekti kasıt evin yapılış tarihi olmasından kaynaklı idi.
    Ha o zaman yanlış anlamışım özür dilerim.
    Ben birçok kişi gibi sizin de kastlı olarak zirveyi refeans aldığınızı sandım.

Yapılış tarihinde evlerin fiyatlarının yüksek olması normal.
    Ya da "evlerin yüksek fiyatlardan bile rahatça alıcı bulabildiği dönemlerde inşaatlar yapılıyor, düşükken zaten ev yapılmıyor" diyebiliriz.

6.  Alıntı Originally Posted by Sugosu82 Yazıyı Oku
    ara sira yazdigim bir veriyi de guncelleyeyim

istanbul ici kiralik satilik konut sayisi.

-------

30.10.2018 tarihli istanbul kiralik ilan sayisi "İstanbul Kiralık Ev" aramanızda 80.772 ilan bulundu.
    30.10.2018 tarihli istanbul satilik ilan sayisi "İstanbul Satılık Ev" aramanızda 155.487 ilan bulundu.

---------

09.12.2018 tarihli istanbul kiralik ilan sayisi "İstanbul Kiralık Ev" aramanızda 82.580 ilan bulundu.
    09.12.2018 tarihli istanbul satilik ilan sayisi "İstanbul Satılık Ev" aramanızda 152.836 ilan bulundu.

-----------

05.01.2020 "İstanbul Satılık Ev"aramanızda 160.956 ilan bulundu.
    05.01.2020 "İstanbul Kiralık Ev"aramanızda 53.846 ilan bulundu.

-----------

01.04.2020 "İstanbul Satılık Ev"aramanızda 139.288 ilan bulundu.
    01.04.2020 "İstanbul Kiralık Ev"aramanızda 48.242 ilan bulundu.

---------

29.08.2021

Satılık (140.280)
    Kiralık (20.755)

----------

14.11.2021

Satılık (121.093)
    Kiralık (25.029)

------

bu rakamlar anlayana cok sey ifade ediyor ama anlatmak icin zamanim yok su an

kaldi 120.000 ev..
    02.12.21 "İstanbul Satılık Ev"aramanızda 104.202 ilan bulundu.
    02.12.21 "İstanbul Kiralık Ev"aramanızda 26.502 ilan bulundu.

kiralıkta az da olsa artış devam ederken satılık gittikçe azalıyor.

aramayı daire olarak kısıtlarsak;

02.12.21 "İstanbul Satılık Daire"aramanızda 89.602 ilan bulundu.
    02.12.21 "İstanbul Kiralık Daire"aramanızda 21.940 ilan bulundu.

7. Bulunduğum muhitte 1 ay önce 560 bin tl olan daire hala satılmadı, o zaman 50bin dolardı, şu an 40 bin dolar. Ancak bu durumun geçici olduğunu düşünüyorum. Kur artışından yararlanmak isteyenler parasını gram yada dolarda tutuyor bu da konuta talebi azalttı. Kurun stabil olmasıyla ve faiz düşünce evlere talep ve fiyat artacaktır. Şu an konutlarda büyük fırsatlar var bence %30 artış çok sürmez.

SM-A525F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

8. arkadaşlar;

bir ev alma arefesindeyim, lojmanda oturuyorsam alacağım evin kirasını gelir olarak gösterebilir miyim.

bir de o ev şehir dışı başka evim var onun kirasını da gelir gösterebiliyor muyum?

amacım ev değil kredi almak, o yüzden krediyi max. tutmak istiyorum.

Sayfa 334/1312 İlkİlk ... 234284324332333334335336344384434834 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •