Sayfa 3350/7020 İlkİlk ... 235028503250330033403348334933503351335233603400345038504350 ... SonSon
Arama sonucu : 56156 madde; 26,793 - 26,800 arası.

Konu: Sanat Mozaik

1. Kirmizi Gul (The Rose Tattoo, 1955) filminin Bessie karakteri, Yarin Aglayacagim (I'll Cry Tomorrow, 1955) filminin Katie Roth karakteri, Dort Kraliceli Kral (The King and Four Queens, 1956) filminin Ma McDade karakteri, Vahsi Mucadele (Gunfight at the O.K. Corral, 1957) filminin Kate Fisher karakteri ve Parmakliklar Ardinda (Cool Hand Luke, 1967) filminin Arletta karakteri Akademi Odullu Cennet Yolu (East of Eden, 1955. En Iyi Yardimci Kadin Oyuncu) Amerikali aktris (Catherine Josephine Van Fleet) Jo Van Fleet'in dogum yildonumu (30 Aralik 1915)

2. Italyan yazar, sair ve dil bilimci Gavino Ledda'nin dogum gunu (30 Aralik 1938)

"Yirmi yasina kadar okuma yazma bilmedigi halde simdi bir dil bilimi uzmani olan Sardunyali coban Gavino Ledda'nin gercek oykusu. Babasi, henuz alti yasindayken Gavino'yu okuldan alir. Baska secenegi yoktur; egitim, zenginlere ozgu bir ayricaliktir ve Gavino coban olmak zorundadir. Okuldan alininca, cocuklugunu ve ergenlik caginin buyuk bolumunu daglarda babasinin koyunlarini guderek ve munzevi bir yasam surerek gecirir. Gavino Sardunya'dan ayrilmaya calisir, ama babasi ona ihtiyaci olan yazili izni vermez. Bu arada babasi davarlarini satar, kizini hizmetcilik yapmaya, ogullarini da caliamaya yollar. Daha sonra sira, babasinin cikarlari dogrultusunda, Gavino'nun orduya yazilmasi ve bir meslek ogrenmesine gelir. Babasi Gavino'ya ogretmenlik ederek ona ilkokul diplomasi aldirir ve boylece onun gonullu olarak orduya katilmasini saglar. Gavino ordudayken, birkac yil sonra lise diplomasini alir ve universiteye gitmeye karar verir. Eve dondugunde babasi onu gene coban yapar, ama Gavino anakaraya donmeye azimlidir." Babam Ve Ustam

"La storia di Gavino Ledda si svolge a Siligo, in provincia di Sassari, in una famiglia di pastori contadini. Il padre preleva Gavino dalla scuola a soli sei anni. Gavino non sa ancora né leggere né scrivere: il padre lo condanna, di fatto, all'analfabetismo.Il padre insegna a Gavino gradatamente la vita pastorale i suoi insegnamenti sono però sempre impartiti con una certa durezza e spesso conditi da percosse. Egli, ancora bambino, fa molta fatica ad adattarsi a vivere e lavorare da solo a Baddevrùstana.Gavino trascorre così la propria infanzia e l'adolescenza lavorando con il padre, e relegato all'interno del podere. Ma ben presto Gavino inizierà a riscattarsi, inizialmente con lo studio della musica ed in particolare della fisarmonica.L'emancipazione: il servizio militare Consigliato dal suo insegnante di musica inizia a studiare per conseguire la quinta elementare da privatista, licenza che conseguirà dopo aver avuto il consenso del padre. Da questo momento Gavino sviluppa un amore profondo per lo studio, e una tenace volontà di emanciparsi dalla propria condizione di pastore analfabeta relegato in un contesto restrittivo e di isolamento."

3. John Steinbeck'in ayni isimli romanindan uyarlanan, Lon Chaney Jr., Burgess Meredith, Betty Field'in rol aldigi drama Fareler ve Insanlar (Of Mice and Men - Uomini e topi), 30 Aralik 1939'da vizyona girdi.

4. 1915 yilinda Nobel Edebiyat Odulunu kazanan Fransiz oyun, roman ve deneme yazari, sanat tarihcisi Romain Rolland'in olum yil donumu (30 Aralik 1944)

"Ben de Voltaire gibi dusunuyorum: Birkac sinek isirigi, kosan ati durduramaz. / Penso come Voltaire che qualche puntura di mosca non può rallentare la corsa di un cavallo focoso."Romain Rolland, Beethoven

"Iyilikten baska bir ustunluk gostergesi tanimiyorum. Karakterin buyuk olmadigi bir yerde, buyuk bir insan yoktur, buyuk bir sanatci bile yoktur, buyuk bir eylem adami yoktur; yalnizca kalabaliklarin ucuz ve kisa alkislarini toplayan, topragindan cikarilmis putlar vardir; zaman hepsini yok edecektir. Basarinin onemi yoktur. Soz konusu olan buyuk olmaktir, buyuk gorunmek degil.”

“Je ne reconnais pas d'autre signe de supériorité que la bonté. » Où le caractère n'est pas grand, il n'y a pas de grand homme, il n'y a méme pas de grand artiste, ni de grand homme d'action; il n'y a que des idoles creuses pour la vile multitude : le temps les détruit ensemble. Peu nous importe le succès. Il s'agit d'être grand, et non de le paraître.”

5. Amerikali sarkici, soz yazari, sair ve gorsel sanatci Patricia Lee 'Patti' Smith’in dogum gunu (30 Aralik 1946)

“—Seni seviyorum, diye fisildadim herkese ve hepsine, hickimseye ve hic birisine.

—Derinden sev, dedigini duydum.

Ve sonra disari ciktim. Dogrudan ruyamin alacakaranligina daldim. Toz bulutlari yoktu, herhangi birinin burada olduguna dair bir emare de ama uzerinde durmadim. Kendi sansimi kendim yaratirdim. Col manzarasi degismiyordu: gunun birinde doldurarak kendimi egleyecegim uzun, dumduz bir parsomen tomari. Her seyi animsayacak ve sonra hepsini bir bir yazacagim. Bir palto icin arya. Bir kafe icin agit. Iste bunu dusunuyordum, ruyamda, ellerime bakarken.” M Treni

"Havadaki titresimi hissedebiliyorduk; bir telas duygusu hakimdi ortama. Her sey Ay'la basladi; ulasilmaz bir siirdi Ay, ya da bir zamanlar oyleydi. Simdi uzerinde insanlar yuruyordu, Tanrilarin incisinin uzerinde lastik izleri vardi. Belki de zamanin akisini, icinde bulundugumuz on yilin son yazini yasadigimizi fark etmekten kaynaklaniyordu telasimiz. Bazen ellerimi kaldirip durdurmak istiyordum. Ama neyi durdurmak ? Belki de buyumeyi." Coluk Cocuk

“Yet you could feel a vibration in the air, a sense of hastening. It had started with the moon, inaccessible poem that it was. Now men had walked upon it, rubber treads on a pearl of the gods. Perhaps it was an awareness of time passing, the last summer of the decade. Sometimes I just wanted to raise my hands and stop. But stop what? Maybe just growing up.”

6. Ingiliz matematikci ve filizof Alfred North Whitehead'in olum yildonumu (30 Aralik 1947)

"Akillarimiz sinirli fakat bu sinirliligin sartlari icerisinde sonsuz olasiliklarla cevrilmisiz; iste hayatin gayesi bu sonsuzluktan kavrayabildigimiz kadar cok sey kavramak."

"Kopek kucaginiza sicrarsa sizi sevdigi icindir, kedi ayni seyi yaparsa kucaginiz sicak oldugu icindir."

"Deliler bilgisiz hayal gucu ile, ukalalar hayal gucsuz bilgi ile hareket ederler. Bir universitenin baslica gorevi hayal gucu ile tecrubeyi birbirine kaynak etmektir. / Fools act on imagination without knowledge; pedants act on knowledge without imagination. The task of a university is to weld together imagination and experience."

7. Ilk NTSC (National Television System Committee) sistemli televizyon cihazlari 30 Aralik 1953'de piyasaya verildi. RCA firmasinin urettigi bu cihazlarin tanesi 1.175 dolardan satisa sunuldu.

8. Kanadali roman yazari Douglas Coupland'in dogum gunu (30 Aralik 1961)

"Derler ki, insan asik oldugunda, gundelik dunyanin yaninda ilerleyen yeni bir paralel evrene girermis. Baska hic kimsenin giremeyecegi kucuk bir evrenmis bu; iki kisilik bir ulke, ozel, fanus gibi korunakli, hic bitmeyen bir esprinin icinde yasarmiscasina mutlu. Ama bence bu dogru degil. Bence gercek evren, ask bitince patlayarak sacilan tehlike; insanin dunyasi yikilip tutunacak bir dali kalmadiginda ortaya cikan gerceklik. Ben simdi bu gercekligin icindeyim." Uc harfli kelime : Ask.

"People say that when you're in love you enter a new parallel universe that runs alongside our everyday world - a small universe where nothing else can intrude - a republic of two, hypnotic, exclusive and bubbly, like you're living inside a punch line that just won't end. But I don't think this is true. I think that being in love simply makes you feel even more connected to the rest of the species. I'm living in right now."

Sayfa 3350/7020 İlkİlk ... 235028503250330033403348334933503351335233603400345038504350 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •