Onemli Gunler Banner
Sayfa 340/672 İlkİlk ... 240290330338339340341342350390440 ... SonSon
Arama sonucu : 5373 madde; 2,713 - 2,720 arası.

Konu: Yurtdışı Borsalarında Hisse Senedi İşlemleri

Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    Böyle bir şey yok, Türkiye'de vergilendirme tahsil esaslıdır. Sadece satarsanız vergi ödersiniz. Sn samreit Almanyada böyle bir şey olduğundan bahsetmişti.

Yellen da kongre üyelerine böyle bir şeyin seçenek olduğundan bahsetmişti.

Bizde henüz yok, uygulanması zor diye düşünüyorum ama belli olmaz.
    GER'de yabanci para hesabiniz varsa (vadesiz hesapta) ve sene sonunda bu hesaptaki yabanci paradan kur farkindan dolayi bir arti gelir olusmus sa gercekten bu vergiye tabi. Bireysel veya tüzel farketmiyor.
    Diger bir olay ise akkumualasyon yapan fonlardan, fonlarin aldigi temmettülerden vergi kesemedigi icin, eger yil basi ve sene sonu itibari ile bu fon degeri yükselmisse (belirli bir hesaplama mantigiyla) bu artisin %30'unundan vergi hesaplayip tahsil ediyor.
    Su anda bildigim kadari ile Avusturya ve Isvicre'de bu mantiga basladi.
    Diger ülkelerde eninde sonunda buna baslayacak.

2.  Alıntı Originally Posted by samreit Yazıyı Oku
    GER'de yabanci para hesabiniz varsa (vadesiz hesapta) ve sene sonunda bu hesaptaki yabanci paradan kur farkindan dolayi bir arti gelir olusmus sa gercekten bu vergiye tabi. Bireysel veya tüzel farketmiyor.
    Diger bir olay ise akkumualasyon yapan fonlardan, fonlarin aldigi temmettülerden vergi kesemedigi icin, eger yil basi ve sene sonu itibari ile bu fon degeri yükselmisse (belirli bir hesaplama mantigiyla) bu artisin %30'unundan vergi hesaplayip tahsil ediyor.
    Su anda bildigim kadari ile Avusturya ve Isvicre'de bu mantiga basladi.
    Diger ülkelerde eninde sonunda buna baslayacak.
    Hollanda'da da böyle diye biliyorum ama emin olamadım şu an. Bu olay Türkiye'ye de gelirse yurtdışı, yurtiçi hiç bir şekilde sistem içinde para tutmanın bir manası kalmaz. 90% Fiziki altına dönerim.

Realize edilmeyen kardan vergi alınması saçma bile değil resmen alçakça.

Yukarıdaki senaryoya göre adamın bütün parası yabancı para biriminde ise ve o yabancı para birimi yerel para birimine göre değer kazandıysa vergi ödemesi gerekir anlamını çıkarıyorum.

Adamın elinde hiç yerel para birimi yoksa ne oluyor? Yabancı parayı bozup vergi mi ödüyor? Rezalet.

Alıntı Originally Posted by Patrick Bateman Yazıyı Oku
    Hollanda'da da böyle diye biliyorum ama emin olamadım şu an. Bu olay Türkiye'ye de gelirse yurtdışı, yurtiçi hiç bir şekilde sistem içinde para tutmanın bir manası kalmaz. 90% Fiziki altına dönerim.

Realize edilmeyen kardan vergi alınması saçma bile değil resmen alçakça.
    Altin isi kolay devletler icin. Altin satisina ve evde saklamaya bir yasak koyarlar. Evde olanlarin teslimi icin bir zaman tanir. Getirmeyen ve evde tutanlara ceza meza getirir biter is.
    GER bu tahsil ettigi vergileri satis yapildiginda alim/satim vergisinden mahsup edecegini söylüyor. 20 yil sonra, 10 defa yapilan vergi degisiklilklerinden sonra nasil hesaplayacaksa. O yüzden tüm belgeleri saklamak lazim. Sonunda kanitlamak büyük ihtimal bize kalir.

4.  Alıntı Originally Posted by samreit Yazıyı Oku
    Altin isi kolay devletler icin. Altin satisina ve evde saklamaya bir yasak koyarlar. Evde olanlarin teslimi icin bir zaman tanir. Getirmeyen ve evde tutanlara ceza meza getirir biter is.
    GER bu tahsil ettigi vergileri satis yapildiginda alim/satim vergisinden mahsup edecegini söylüyor. 20 yil sonra, 10 defa yapilan vergi degisiklilklerinden sonra nasil hesaplayacaksa. O yüzden tüm belgeleri saklamak lazim. Sonunda kanitlamak büyük ihtimal bize kalir.
    Amerika denedi bunu. Kaç kişinin altınını götürüp teslim ettiğini bir araştırın isterseniz.

Fiziki altının sizde olduğunu ispatlamaları mümkün değil

Getir derler onlar

Biz de götürmeyiz. Olur biter. Sorarlarsa "Yok". Kaydını mı tutuyorlar evdeki fiziki altının? Mümkün değil.

Yarın öbürgün iktidar değişir yasa değişir hop altınlar çıkar ortaya. Gerçi böyle bir saçmalık bir kere denendikten sonra terk edilse dahi, o güveni tekrar kazanmak imkansıza yakın bana göre.

5. Ciddiye alan var mı acaba...

Alıntı Originally Posted by Patrick Bateman Yazıyı Oku
    Amerika denedi bunu. Kaç kişinin altınını götürüp teslim ettiğini bir araştırın isterseniz.

Fiziki altının sizde olduğunu ispatlamaları mümkün değil

Getir derler onlar

Biz de götürmeyiz. Olur biter. Sorarlarsa "Yok". Kaydını mı tutuyorlar evdeki fiziki altının? Mümkün değil.

Yarın öbürgün iktidar değişir yasa değişir hop altınlar çıkar ortaya. Gerçi böyle bir saçmalık bir kere denendikten sonra terk edilse dahi, o güveni tekrar kazanmak imkansıza yakın bana göre.
    Dogru ABD denedi ve cok üstüne gitmedi (o zaman cok ihtiyac yoktu sanirim). Sorun simdi giderler mi, gitmezler mi?
    Gelir vergisinide 250.000 dolar üstündeki gelirde %92'ye cikarmisti 2WW'de. 70'li yillarin sonuna kadar bu vergi dilimi %70+ civariydi hatirladigim kadariyla.
    Kisaca yapabilecekleri cok sey var. Su anda durum aslinda fena degil. Öpüp basimiza koymamiz lazim.

7. Devletler borçlar çok olduğu için her türlü yola başvuruyorlar. Konuşulan haricindeki yöntemler:

-Servet vergisi,

-Vatandaşlık vergisi(oturumunuz başka ülkede olduğu durumlar için),

-CRS ilerletilmiş hali, yani sadece bilgiler paylaşılmayacak ülkeler birbirleri için vergi tahsilatı yapacak

Bu finansal baskı araçlarına karşı fiziki altın bir seçenek ama bence asıl direnç kripto paralardan gelecek.

Kripto paraları sadece değer saklama aracı olarak düşünmemek lazım. Web 3.0 denilen kimse tarafından kontrol edilemeyen, merkeziyetsiz, erişimiz sınırlanamayacağı yöntem üzerine çalışıyorlar.

Vergiler arttıkça insanlar dijitale kaçacak. Ben eninde sonunda vergi işinden vazgeçip borcu para basma ile kapatacaklarını düşünüyorum.

Problem şu an ile eninde sonunda dediğim zaman aralığında, bu süre içinde uyanık olmak, hızlı karar almak gerekiyor.
    Saygılar.

8.  Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    Devletler borçlar çok olduğu için her türlü yola başvuruyorlar. Konuşulan haricindeki yöntemler:

-Servet vergisi,

-Vatandaşlık vergisi(oturumunuz başka ülkede olduğu durumlar için),

-CRS ilerletilmiş hali, yani sadece bilgiler paylaşılmayacak ülkeler birbirleri için vergi tahsilatı yapacak

Bu finansal baskı araçlarına karşı fiziki altın bir seçenek ama bence asıl direnç kripto paralardan gelecek.

Kripto paraları sadece değer saklama aracı olarak düşünmemek lazım. Web 3.0 denilen kimse tarafından kontrol edilemeyen, merkeziyetsiz, erişimiz sınırlanamayacağı yöntem üzerine çalışıyorlar.

Vergiler arttıkça insanlar dijitale kaçacak. Ben eninde sonunda vergi işinden vazgeçip borcu para basma ile kapatacaklarını düşünüyorum.

Problem şu an ile eninde sonunda dediğim zaman aralığında, bu süre içinde uyanık olmak, hızlı karar almak gerekiyor.
    Kripto paralar kontrollü muhalefet.

Bir yandan kapital sahiplerini sıkıştıracaklar yukarıda örneğini verdiğiniz maddeler üzerinden, diğer taraftan da gayri resmi çözümü sunacaklar kripto'yu işaret ederek.

Herkesi bu şekilde kripto kümesine çekip ateşe verecekler en sonunda.

Kripto engellenemez sanıyorsanız büyük yanılgı içindesiniz. Bu sistemin tekerine sadece altın çomak sokabilir.

Sayfa 340/672 İlkİlk ... 240290330338339340341342350390440 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •