Sayfa 348/568 İlkİlk ... 248298338346347348349350358398448 ... SonSon
Arama sonucu : 4540 madde; 2,777 - 2,784 arası.

Konu: Yatırım Fonları XI

1.  Alıntı Originally Posted by bahri Yazıyı Oku
    ne zaman memur sayısı azaltılacak belirli kurumlar dışında memur alınmayacak denilmeye başlar ve bu sözde kalmaz uygulamada gözlerimizle görürüz o zaman belki tl ye geçme düşünülebilir kamuda çok büyük tasarruflar görülmeden ben öyle yok link kopmuş yok oksimoronluk gibi süslü kelimelere kanmam
    bahri yazının şu kısmı mı zoruna gitti?: "...hallaç pamuğu gibi attırıyor." Bahri sende dolar varsa ben dolarları satarım yarın.

2. Borsa ile şaka olmaz boşluğu buldun mu karı alacaksın.

3.  Alıntı Originally Posted by onbirinci köy Yazıyı Oku
    Borsa ile şaka olmaz boşluğu buldun mu karı alacaksın.

Fonların mantığı farklı işliyor. Endeks ile fonlar aynı doğrultuda gitmiyorlar. Borsa endeksi Pandemiden bu yana 1.5$ dan 2.9$ oldu. Dolar bazında %100 diyelim.

Şimdi fonlara bakıyorum, dolar bazında %500 kazananlar var. %70 kazananlar var. Ortalaması %200 üstü kazanç dolar bazında.

Karı alıp çıksan fonda karda mısın? Yeni bir fon aldıysan daha yüksek kazandıysan tamam, ama nakite geçip beklediysen büyük kar gitti elden.

Yani bu fon işi ile borsa trade işi birebir aynı mantıkta değil gördüğüm kadarı ile. Hisse alıp satarken ki kurallar Fon alıp satarken ki kurallarla örtüşmüyor.

Misal TTE fonunu almış olsan pandemide, niye satasın tamamını, birazını satıp azaltarak korumaya devam etmen daha doğru olmaz mı?

4.  Alıntı Originally Posted by myfinans Yazıyı Oku
    Evet forum ahalisi olarak aksi görüşteyiz.
    Umarım haklı çıkarız diyecem ama öyle olursa yani döviz patlarsa zararını biz çekeceğiz, geleceğimiz yanacak.
    Haksız çıkarsak eldeki döviz bazlı enstrümanlar elde patlayacak.

Enflasyon insani seviyelere inmeden bize rahat yok.

Yani ben bir amatör olarak şu sonucu çıkarıyorum, parada duranın varlığı erir gider. Hangi para olursa olsun farketmez.

5.  Alıntı Originally Posted by dell14 Yazıyı Oku
    Yani ? Çalışacağımız ders hala varmı ?
    çalışacak ders nasıl biterki zaten? tecrübeleri biriktirmeden nasıl ustalaşacaksın? bizim millet bu konuda berbat durumda. günü kurtarma kafasında.

6.  Alıntı Originally Posted by tantrum Yazıyı Oku
    Enflasyon Oranları (Dönem için Tüfe veya Üfe'den hangisi büyükse o değer referans alındı)

2021 - 79.89% (üfe)
    2022 - 97.72% (üfe)
    2023 - 64.77% (tüfe)
    2024 - 6.70% (Tüfe Ocak 2024 Verisi)

1.7989 x 1.9772 x 1.6477 x 1.0670 = 625.3169%

Fiyatlar 525.3169% artmış. (Resmi Tüik enflasyonuna göre)

4 Ocak 2021 - 31 Ocak 2024 arası, 525.3169% dan yukarı getiri sağlayan ilk 30 Hisse Senedi Yoğun Fon (Büyükten Küçüğe Doğru)
    4 Ocak 2021 - 31 Ocak 2024 arası usdtl değer artışı = 30.3053 ÷ 7.4194 = 4.0846 = 408.4602%

Dolar değer artış kazancı 308.4602%.

525.3169% Enflasyon artışının çok gerisinde.

Dolar alıp yıllık 10% eurobond yapsanızda geride kalırdı.

Fonlara "Fon ünvan tiplerine" göre tek tek baktım.

Ne döviz, ne altın, ne değişken, ne de fon sepeti fonları minimum net 525.3169% ve üzeri getiri sağlıyamamış.

"Hisse senedi yoğun" fonlar hariç.

7.  Alıntı Originally Posted by SNOOPY Yazıyı Oku
    Maalesef bir çok kişi sasa hektas tuzağına düştü. 20 30 kat yükselmiş hisseleri almak büyük risk. Düştükçe almak riski daha da büyütüyor. Buradaki arkadaşlara sorsaydınız büyük çoğunluğu almayın derdi diye düşünüyorum. Ben de zamanında bu tuzaklardan birine düşmüştüm. Ne hissettiğinizi anlıyorum. İnşallah zararınızı çıkartırsınız.
    Yani bu kadar yıldır az miktarla da olsa borsayla uğraşırım, nasıl böyle hata yaptım ben de anlamadım, bir hisseyi çok düşmüş diye almak, sürekli ortalama düşüreyim demek bazen çok zararlı oluyormuş, geçen sene de anele tuzağına düşmüştüm, ana paradaki zararı çıkarsam bile enflasyon zararını çıkarmak çok zor ama neyse artık çok iyi bir ders oldu, bundan sonra bist tarafında sadece fon alırım herhalde, hisse işi artık bana göre değil.

8. IVY ve IJZ yağdırmış gene: ) benim için harika bir tam dipten alım başarısı daha. 2001 yılında ilk A tipi hisse fon portföyümü yaptığım günden beri en başarılı gün oldu. fırsatı bulmuşken böbürleneyim, 3-5 sene sonra faizler dip yaptığında aynı başarım sürecekmi görücez..

Sayfa 348/568 İlkİlk ... 248298338346347348349350358398448 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •