Sayfa 356/1230 İlkİlk ... 256306346354355356357358366406456856 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 2,841 - 2,848 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

Alıntı Originally Posted by thron Yazıyı Oku
    Merhaba Arkadaşlar;
    Tam yeri mi emin değilim ama cevap alma ihtimalim daha yüksek diye buraya yazıyorum.

Eşimin Garanti üzerinden BES i var, her ay sonu birikim ne oldu fon bir önceki aya göre dolara göre ne oldu pdf olarak özet gönderiyorlar.

Bende ise allianz var extre değil link gönderiyorlar ve sadece o anki değeri görebiliyorum, aylık extre istedim ama bir aydır göndermeyi beceremediler.

Allianzta bahsettiğim formatta aylık pdf alan var mı.

bir de fonlarımın çoğunluğu altında olduğu halde sanki 3 aydır yerinde sayıyor bu nasıl olabilir.
    https://www.tefas.gov.tr/FonKarsilastirma.aspx
    bu adreste yukarda emeklilik fonlarını seçip kurucuyu allianz yaşam emeklilik yaparak getiri grafiğini görebilirsiniz... syg iyi akşamlar

https://www.tefas.gov.tr/FonAnaliz.aspx?FonKod=AMZ
    galiba altın fonu bu ..
    yazdıklarım tamamen kişisel yorumlarım olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir ... sizi mutlu edecek ninja yolunu kendiniz çizmeniz dileğiyle...

2.  Alıntı Originally Posted by thron Yazıyı Oku
    Otomatik katılım değil benimki, normal BES.

bu arada buraya yazdıktan sonra mail atmışlar ilginç bir şekilde.

Garanti ile kıyaslayınca bildiğin uyduruk bir dosya ama en azından aylık gelişimi takip edebileceğim.

bir dümenler çevriliyor sanki ama anlamadım.

otomatik bes dediğiniz şey bir çeşit haraç vergi soygun ne derseniz, tek başına ülkeyi terketme sebebi.

hem zorla parayı kes hem de dövize ve altına bile yatırım imkanı tanıma.

haramzadelerin itibarini artırmak için daha çok çalmaya ihtiyaçları var.
    Tefas üzerinden tüm fonların performansını takip edebilirsin. Ayrıca bişey göndermelerini beklemene gerek yok.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

3.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Otobes vs hatalı kurgulanmış ya da zamanlaması yanlış olabilir... ama toptan bes kötüdür yanılgısına düşmemeli...bizim en önemli sorunumuz tasarruf, hatta kaynakta, para cebimize girmeden tasarruf edebilmek...bu konuda bes biçilmiş kaftan.

Yok ben tasarruf ediyorum, yok ben piyasa uzmanıyım vs...bu tür toplumun genelini ilgilendiren konular çok zeki, donanımlı %3-5 e göre yapılmaz...ortalamaya göre yapılır.

Finansal piyasalarda bilmediğim ya da işlem yapamayacağım enstrüman yoktur, ya da çok azdır... hatta şirketten ayrıldıktan sonra bir zorunluluğum da yok...ona rağmen sistemde kalmaya devam ediyorum...maddi olarak zora düşmediğim sürece de dokunmayı düşünmüyorum...para kazanabilecek Okan mevcut enstrümanlarla da çok rahat kazanabilir.

Devlet katkısını istediğin gibi yönetemiyorsun vs.. zaten miktarı çok değil, önemli bir sorun değil bence...bu konudaki tek eleştirim şu: altın ve likit fon da devlet katkısı ile alınabilmeli...sonuçta bunlar da riski az enstrümanlar.
    Devlet katkısında amaç birikim yapana katkı olsaydı likit ve altın da alınabilirdi. Amaç katkı maliyetini nasıl düşürürüm olduğundan 10 yıllık %9 faizli bonoları katkı olarak almaya zorunlu tutarsın. Sonra katkılar yari yarıya erir gider, yaşı doldurup ayrılan birikimi düzenli takip etmediyse “ana para birikimle 100.000 katkı da birikimle 5.000 oldu “ dediklerinde ağzı açık kalıyor.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

4. Herkese selamlar,
    Son 2 yıldır Avivasa'dan işveren katkılı BES ve 5 yıl önce çocuğum için açtığım Garanti BES hesabım var. BES fonlarında geçen seneki kur hareketinden önce %100 altın fonuna geçmiştim. Son 1 senelik getiri TL bazında hatırı sayılır seviyede. Şu an %100 altın fonundan %50 altın %50 para piyasası gibi bir düşüncem var. Bu dağılıma gitmek için erken midir?
    Bir de U-30 endeks fonlarını da dahil etmek fikri var.. Bu hamleler için erken midir? Konuyla ilgilenen arkadaşların düşüncelerini paylaşması ricasıyla. Teşekkürler.

Alıntı Originally Posted by marcos Yazıyı Oku
    Herkese selamlar,
    Son 2 yıldır Avivasa'dan işveren katkılı BES ve 5 yıl önce çocuğum için açtığım Garanti BES hesabım var. BES fonlarında geçen seneki kur hareketinden önce %100 altın fonuna geçmiştim. Son 1 senelik getiri TL bazında hatırı sayılır seviyede. Şu an %100 altın fonundan %50 altın %50 para piyasası gibi bir düşüncem var. Bu dağılıma gitmek için erken midir?
    Bir de U-30 endeks fonlarını da dahil etmek fikri var.. Bu hamleler için erken midir? Konuyla ilgilenen arkadaşların düşüncelerini paylaşması ricasıyla. Teşekkürler.
    şahsen faizler biraz daha artmadan para piyasasını, ülkenin normalleşmesi yönünde sinyaller gelmeden de borsa fonlarını düşünmüyorum... tercihim altın veya eurobond olurdu syg..
    yazdıklarım tamamen kişisel yorumlarım olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir ... sizi mutlu edecek ninja yolunu kendiniz çizmeniz dileğiyle...

yıl 2020 hala bes e bakan var mı . bugün 100 tl yatırıyosun en erken 30 gün sonra türlü kesintilerle 80 tl anca alıyosun. ertelenmiş giriş aidatı denen garabet 500 tl. yani giriş 500 tl ama ismi değişik. 6 milyon kişi bir sisteme girecek ve yıllar sonra 6 milyonu da kar edecek. var mı böyle bir sistem. besin tek amacı dibs ihalelerini fonlamak. zaten bes yöneticilerinin açıklamalarına bakın varsa yoksa toplam fon miktarı. hiç biri de demiyoki biz bu sene benchmarkımızın 5 puan üstüne çıktık diye.

7.  Alıntı Originally Posted by bobbygeneric Yazıyı Oku
    yıl 2020 hala bes e bakan var mı . bugün 100 tl yatırıyosun en erken 30 gün sonra türlü kesintilerle 80 tl anca alıyosun. ertelenmiş giriş aidatı denen garabet 500 tl. yani giriş 500 tl ama ismi değişik. 6 milyon kişi bir sisteme girecek ve yıllar sonra 6 milyonu da kar edecek. var mı böyle bir sistem. besin tek amacı dibs ihalelerini fonlamak. zaten bes yöneticilerinin açıklamalarına bakın varsa yoksa toplam fon miktarı. hiç biri de demiyoki biz bu sene benchmarkımızın 5 puan üstüne çıktık diye.
    Ben bakıyorum, menkul varlığımızın %15 kadarı BES te, yaklaşık son 3 yıldır en fazla reel getiriyi BES ten elde ettik, diğer tarafta mevduattı, hisseydi derken yerinde saydı reel olarak ( buna da şükür ) bir kez USD alalım dedik meret 5,15'e kadar düştü.

Şuan en huzurlu hissettiğim yatırım aylık düzenli gelen kira ve BES poliçelerimiz diyebilirim.

8.  Alıntı Originally Posted by marcos Yazıyı Oku
    Herkese selamlar,
    Son bir senelik getirilerine baktım Altın Fonu ile Para Piyasası fonları arasında hatırı sayılır bir fark gözükmüyor Avivasa'dan örnek verirsek AE1(PPF) yıllık %23.06 getirmiş AEL(Altın) %23.83. Altının düşeceği yönünde endişeleriniz varsa fakat yükselebileceğini de düşünüyorsanız yani iki arada bir derede kaldıysanız. Mevcut birikiminizi koruyarak katkı payı fon alımında değişiklik yapabilirsiniz. Yani mevcuttaki BES hesabınızdaki altın fonları kalır ödediğiniz katkı paylarıyla %50 PPF ve % 50 Hisse fonu şeklinde değişiklik yapabilirsiniz. Bu durumda eğer aylık katkı payı ödemesi yapıyorsanız her ay bu fonlarda eklenir altın fonlarının yanına.

Sayfa 356/1230 İlkİlk ... 256306346354355356357358366406456856 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •