Sayfa 357/1230 İlkİlk ... 257307347355356357358359367407457857 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 2,849 - 2,856 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,455
     Alıntı Originally Posted by marcos Yazıyı Oku
    Herkese selamlar,
    Son 2 yıldır Avivasa'dan işveren katkılı BES ve 5 yıl önce çocuğum için açtığım Garanti BES hesabım var. BES fonlarında geçen seneki kur hareketinden önce %100 altın fonuna geçmiştim. Son 1 senelik getiri TL bazında hatırı sayılır seviyede. Şu an %100 altın fonundan %50 altın %50 para piyasası gibi bir düşüncem var. Bu dağılıma gitmek için erken midir?
    Bir de U-30 endeks fonlarını da dahil etmek fikri var.. Bu hamleler için erken midir? Konuyla ilgilenen arkadaşların düşüncelerini paylaşması ricasıyla. Teşekkürler.
    BES den uzak dur...alacaksan direk altın al..yada para piyasası fonu...benden söylemesi.
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

2.  Alıntı Originally Posted by human01 Yazıyı Oku
    BES den uzak dur...alacaksan direk altın al..yada para piyasası fonu...benden söylemesi.
    Brüt maaşımızın %3'ü kadar işveren katkısı var, %3 de maaştan kesiliyor. Devlet katkısı ve fon kazancı olmadan x2 hesaba geçiyor. Enflasyona ezdirmeden 10 yıl devam edersem kıdem tazminatımın 2 katı kadar bir birikim hedefliyorum.

Soruma karşılık cevap veren diğer arkadaşlara da teşekkür ederim. BES'e bulaşma kendi paranı kendin yönet mantığı bana uymuyor. BES'i zorunlu bir tasarruf yöntemi olarak görüyorum. Evet birikime giden tutar kadar her ay düzenli gram altın vb. de alınabilir ancak bu tarz birikimler her an çarçur etmeye müsait. BES'teki paraya dokunamamak beni rahatlatıyor. Çok acil bir ihtiyaç gelişirse de 2. hesap burada işe yarayacaktır.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Dünyanın merkezi İstanbul
    Gönderi
    1,716
    Brüt maaşımızın %3'ü kadar işveren katkısı var, %3 de maaştan kesiliyor. Devlet katkısı ve fon kazancı olmadan x2 hesaba geçiyor. Enflasyona ezdirmeden 10 yıl devam edersem kıdem tazminatımın 2 katı kadar bir birikim hedefliyorum.

Soruma karşılık cevap veren diğer arkadaşlara da teşekkür ederim. BES'e bulaşma kendi paranı kendin yönet mantığı bana uymuyor. BES'i zorunlu bir tasarruf yöntemi olarak görüyorum. Evet birikime giden tutar kadar her ay düzenli gram altın vb. de alınabilir ancak bu tarz birikimler her an çarçur etmeye müsait. BES'teki paraya dokunamamak beni rahatlatıyor. Çok acil bir ihtiyaç gelişirse de 2. hesap burada işe yarayacaktır.
    Evet BES in en önemli farkı ve faydası bu bence de. Dokunamayacağın bir para olduğu için kişiye ister istemez bir yatırım disiplini kazandırıyor.. ama burada yer alan fonlar maalesef hak ettiğince kazandırmıyor. Çünkü BES deki yıllık toplam fon işletim gider kesintisi oranı fonlara ve kurumlara göre değişmekle birlikte genellikle %1 ile 2,28 arasında uygulanmaktadır.Bu oranlar SON DERECE YÜKSEKTİR. Giriş aidatı vs falan hikaye.. asıl mesele bu fon kesintileridir. Fon büyüklüğü zamanla arttığında yapılan kesintiler ödenen katkı paylarını dahi geçmeye başlıyor ve bir noktadan sonra ödenen katkı payları ile özel emeklilik şirketini finanse eder duruma geçiyorsunuz..Bu durumun önlenmesi halinde yani emeklilik şirketlerinin makul kesintiler yapması sağlanırsa sistemin cazibesi daha hızlı artar.
    Ayrıca %25 Devlet desteği ile sağlanan fayda sadece şekilseldir.Bu katkı paylarına özellikle katılımcının müdahalesi engellenmiştir. Bu katkı payları Düşük faizli devlet fonlarında değerlendirildiği için reel olarak erimektedir. Daha acı verici olanı ise Enflasyona karşı reel erimenin etkisi kısa vadede anlaşılamamaktadır.

Alıntı Originally Posted by cennetyolu Yazıyı Oku
    Evet BES in en önemli farkı ve faydası bu bence de. Dokunamayacağın bir para olduğu için kişiye ister istemez bir yatırım disiplini kazandırıyor.. ama burada yer alan fonlar maalesef hak ettiğince kazandırmıyor. Çünkü BES deki yıllık toplam fon işletim gider kesintisi oranı fonlara ve kurumlara göre değişmekle birlikte genellikle %1 ile 2,28 arasında uygulanmaktadır.Bu oranlar SON DERECE YÜKSEKTİR. Giriş aidatı vs falan hikaye.. asıl mesele bu fon kesintileridir. Fon büyüklüğü zamanla arttığında yapılan kesintiler ödenen katkı paylarını dahi geçmeye başlıyor ve bir noktadan sonra ödenen katkı payları ile özel emeklilik şirketini finanse eder duruma geçiyorsunuz..Bu durumun önlenmesi halinde yani emeklilik şirketlerinin makul kesintiler yapması sağlanırsa sistemin cazibesi daha hızlı artar.
    Ayrıca %25 Devlet desteği ile sağlanan fayda sadece şekilseldir.Bu katkı paylarına özellikle katılımcının müdahalesi engellenmiştir. Bu katkı payları Düşük faizli devlet fonlarında değerlendirildiği için reel olarak erimektedir. Daha acı verici olanı ise Enflasyona karşı reel erimenin etkisi kısa vadede anlaşılamamaktadır.

Bes girişim 2007 ve o zaman ki sistem bundan iyidi. Direk ödediğiniz miktarın %25 vergi matrahından düşüyordu. Öder ödemez iade alıyordunuz.

Şimdiki sistemde bana göre şirket katkısı olmadan olmaz. Mutlaka olması gerekiyor. şirketlerde güç birliği yaparak bes şirketlerinden daha iyi şartlar koparabilmeli. Mevcut bes hesabım şirket katkılı, belli bir limitte ben ne yatırırsam şirkette onu yatırıyor. Yıl sonlarında düşük bir meblağda olsa kesinti iadesi alıyorum.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,455

.
    BES i iyice araştırmamışsın...iyice araştır bence....% 2-3 arası toplam meblağ üzeinde yıllık komisyon ödersin....günlük hesaplanır..10 yılda %30 u bulabilir...emekli olacağın zaman stopajda cabası....hiçbir mantığı yok...Devlet katkısının üst limiti var.ONuda ancak devlet tahvillerinde değerlendirebiliyorsun...sistemde 10 yıl kalmadan %25 devlet katkısını almanda mümkün değil.....Bneden söylemesi

6. Sistemde 10 yıl kalmak %25 devlet katkısını almak için yeterli değildir. Bu durumda %60 ı alınır. Tamamını almak için sistemden emekli olmak gerekiyor.

https://www.egm.org.tr/bireysel-emek...evlet-katkisi/

Alıntı Originally Posted by human01 Yazıyı Oku
    .
    BES i iyice araştırmamışsın...iyice araştır bence....% 2-3 arası toplam meblağ üzeinde yıllık komisyon ödersin....günlük hesaplanır..10 yılda %30 u bulabilir...emekli olacağın zaman stopajda cabası....hiçbir mantığı yok...Devlet katkısının üst limiti var.ONuda ancak devlet tahvillerinde değerlendirebiliyorsun...sistemde 10 yıl kalmadan %25 devlet katkısını almanda mümkün değil.....Bneden söylemesi

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,455
     Alıntı Originally Posted by D R A G O N Yazıyı Oku
    Sistemde 10 yıl kalmak %25 devlet katkısını almak için yeterli değildir. Bu durumda %60 ı alınır. Tamamını almak için sistemden emekli olmak gerekiyor.

https://www.egm.org.tr/bireysel-emek...evlet-katkisi/
    evet öyle..yanlış yazmışım...ben yaşıma göre düşündüm bir an da

8. Şimdi çalıştığınız şirket sizin adınıza BES hesabı hesabı açmış. 100 TL sen öde 100 TL ben ödeyeceğim diyor. Ayda 100 TL birikiminiz 200 TL oluyor anında. Böyle bir birikimin mantıksız olduğunu söylebilecek birisi var mı? Benim böyle bir BES hesabım var sadece şirketin ödediği hesabın bakiyesi 47 K TL olmuş. Eğer BES yaptırmasıydım şirketin bana sunduğu ek bir faydadan yararlanamayacaktım.

Sayfa 357/1230 İlkİlk ... 257307347355356357358359367407457857 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •