Sayfa 363/777 İlkİlk ... 263313353361362363364365373413463 ... SonSon
Arama sonucu : 6213 madde; 2,897 - 2,904 arası.

Konu: $$$$$$$$$.........dolar.........$$$$$$$$$

Alıntı Originally Posted by enki Yazıyı Oku
    Siz karar verin teğet geçer mi geçmez mi..Tabiki arpayı kimlerin fazla kaçırıp kaçırmadığına göre..

Malum aşağıdaki şirketler bazında, birde finans kesimi var..o çok daha fazla..

Bu arkadaşların hepsi dolar şortcusu, pardon dolar borçlusu..yani dolar arttığında dolara saldır yapanlar..

Ehh gelişmeler o yönde olursa Dolar ''king'' olur böyle bir durumda..oluyorda..

2. enki

Bunlar sakın faizi 3 e 5 e indirdik ve MB na para basma yetkisi verdim..
    İsteyene istediği kadar TL faiz 5 ..
    Gidin bu para ile de uluslar arası arenadan dolar alın dolar ödeyin yahut işinizi çevirin yahu yeni yatırım yapın der mi..

Yetmedi mi..
    Daha da basıp daha veririm..
    Devlet zaten petrol doğalgaz şu bu için kendi kendine faiz işletecek deel ya..
    Para nedir ya kağıt..

Bas babam bas a girişirse..

Ne olur..

Hatırlarsın dolar inmiş çıkmış boşverin dedi..

Ben bu REİS i tanıyorsam az buçuk bence çok fena bıktı 5 senedir doların peşinden koşmaktan her toplantıda bunun sorulmasından..

Yeter ulan ..

Diyebilir mi..???

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Türkiye
    Gönderi
    10,163
    Blog Entries
    12
     Alıntı Originally Posted by gundwane Yazıyı Oku
    enki

Bunlar sakın faizi 3 e 5 e indirdik ve MB na para basma yetkisi verdim..
    İsteyene istediği kadar TL faiz 5 ..
    Gidin bu para ile de uluslar arası arenadan dolar alın dolar ödeyin yahut işinizi çevirin yahu yeni yatırım yapın der mi..

Yetmedi mi..
    Daha da basıp daha veririm..
    Devlet zaten petrol doğalgaz şu bu için kendi kendine faiz işletecek deel ya..
    Para nedir ya kağıt..

Bas babam bas a girişirse..

Ne olur..

Hatırlarsın dolar inmiş çıkmış boşverin dedi..

Ben bu REİS i tanıyorsam az buçuk bence çok fena bıktı 5 senedir doların peşinden koşmaktan her toplantıda bunun sorulmasından..

Yeter ulan ..

Diyebilir mi..???
    O kadar paranın, eksi 15 reel faizle gideceği adres belli değil mi?

Zaten belli demişsin...

Peki sence varsın millet dolar kurundan mı kazansın diyecek yani...?

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Türkiye
    Gönderi
    10,163
    Blog Entries
    12
    Gund?

Sence dolar kuru, enflasyon ve faiz üçlüsünden hangilerini kontrol etmek isteyecek bu adam?

Walla okuduğum kadarıyla Arjantin IMF'e gitmeden bir kaç hamle öncesi para basarak çözüm bulmaya çalışmış..ancak malum faiz-enflasyon sarmalına girmekten kaçamadı..aklımda kaldığı kadarıylada en son bir haftada 10 milyar dolar rezerv kaybetmişti..o yolun sonu karanlık kısaca..inşallah tevessül edilmez..

Bayram öncesi herkes böyle bir durumdan şüpheleniyordu..ancak Mahfi Eğilmez aşağıda yazmış..

Tabiki bugüne kadar olmaması yarında olmayacağını göstermeyebilir..

http://www.mahfiegilmez.com/2018/07/...-m-basyor.html

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Türkiye
    Gönderi
    10,163
    Blog Entries
    12
    Bakın Deniz Gökçe 3 sene kadar önce ne yazmıştı:

"Birincisi, önemli olan reel faizdir. Yani enflasyon nominal faizden düşülerek elde edilen reel faiz.

İkincisi, sermaye hareketi yasak olan ülkelerde (örneğin Özal öncesi Türkiye’sinde veya bugünün Çin ekonomisinde) hem kur hem de faizi kontrol etmek mümkündür. Ama sermaye hareketi serbest olan bir ortamda kur ile faizden sadece bir tanesini kontrol edebilirsiniz, diğerini ise piyasaya bırakmak zorundasınız.

Üçüncüsü, bir ülkede hem yerel para değer kaybetmekte ise, hem de enflasyon yüksekse, elinizdeki en etkili silah faizdir. Çünkü hem enflasyonu hem de kur değeri düşüş sorununu eşanlı etkiler.

Dördüncüsü, para politikası eskiden enflasyonu ya para miktarını ya da döviz kurunu kontrol ederek frenlemeye çalışırdı. Ancak son dönemde çok sayıda ülke enflasyon hedeflemesine geçti. Biz de geçtik. Bu yaklaşımda basit ifade edilirse salt faiz kontrol edilerek enflasyon kontrol edilmeye çalışılır, kur piyasaya bırakılır, büyüme işsizlik gibi konular da maliye politikası ve diğer ekonomik önlemlere bırakılır."

Faiz oranını gevşeterek bir yere varmak mümkün değil.

7. reis başkan dolar düşecek demiş

kaç tl den düşeceğini de söylemiş mi ?

Türkiye'de temel problem şu : bilgili olanların yetkisi yok , yetkisi olanlarında bilgisi yok.

8. Bora Ağabey..

Millet nasıl dollarize olacak ki..
    Misal dolar alacaksının doları benden der..
    Vatandaşa dolar satışı yasak..

Kaç dolar ödemen var..
    2 milyon dolar (atıyorum)
    hopp 8 milyar tl bastım aldım doları..
    al..

bana 8 milyar tl borçlusun faizi de 5..

Mevduat faizleri de üst limit 3..

istersen..

Misal..

artık burada beyin fırtınası yapıyoruz akıl mantık yörüngesinden çıktık..

Sayfa 363/777 İlkİlk ... 263313353361362363364365373413463 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •