Sayfa 369/1312 İlkİlk ... 269319359367368369370371379419469869 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 2,945 - 2,952 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1.  Alıntı Originally Posted by Tasarrufcu Yazıyı Oku
    Neden 1.2 - 1.29dan kredi çekmiyorsunuz ?
    hocam olayda o zaten, işin detaylarını öğrenmek.

1.2 dediğiniz kredi sadece sıfır evlere oluyor sanırım.

düz bu oranlara bakacak olursak birçok bankanın ev kredisi hiç vermiyor olması lazım zira 1,4% varken 1,9% dan almak anlamsız.

gerçenten böyle mi oluyor.

2. Farklı bankalarda farklı oranlar var.
    Devlet bankalarında sıfır Konutlar için 1.2, 2.eller için 1.29 oran var şuan.
    Ben şahsen devlet bankası tercih ediyorum.
    İlerde yapılandırma durumu olursa, devlet bankalarında çok sorun çıkarmıyorlar.
    Ayrıca kredi çekerken sigorta bes gibi ekstra giderleri de kontrol edin. Küçükte olsa arada avantajlar olabiliyor

Alıntı Originally Posted by thron Yazıyı Oku
    hocam olayda o zaten, işin detaylarını öğrenmek.

1.2 dediğiniz kredi sadece sıfır evlere oluyor sanırım.

düz bu oranlara bakacak olursak birçok bankanın ev kredisi hiç vermiyor olması lazım zira 1,4% varken 1,9% dan almak anlamsız.

gerçenten böyle mi oluyor.

3.  Alıntı Originally Posted by Tasarrufcu Yazıyı Oku
    Farklı bankalarda farklı oranlar var.
    Devlet bankalarında sıfır Konutlar için 1.2, 2.eller için 1.29 oran var şuan.
    Ben şahsen devlet bankası tercih ediyorum.
    İlerde yapılandırma durumu olursa, devlet bankalarında çok sorun çıkarmıyorlar.
    Ayrıca kredi çekerken sigorta bes gibi ekstra giderleri de kontrol edin. Küçükte olsa arada avantajlar olabiliyor
    500 bin TL kredinin aylık ödemesi 9500 TL
    Şu an orta sınıfın ödeyebileceği kredi 200 bilemedin 300 bin TL, eşide çalışsa 400 bin TL yi anca çekebilir, artık bırakın kredi ödemeyi insanlar ay sonunu zor getiriyor
    O krediyle ancak 30 yıllık daire alabilirsin.
    Aylık hane geliri 15 bin TL olmayan kredi çekemez
    Aylık hane geliri 25 bin TL olmayan sıfır daire alamaz
    Evi arabayı geçtik, iyi bir telefon alacak insan sayısı bile bayağı azaldı

4.  Alıntı Originally Posted by seer Yazıyı Oku
    Şu an orta sınıfın ödeyebileceği kredi 200 bilemedin 300 bin TL, eşide çalışsa 400 bin TL yi anca çekebilir, artık bırakın kredi ödemeyi insanlar ay sonunu zor getiriyor
    Benim reel olarak maaşım 10 bin civardında kredi kullanırken bunu mu baz alırlar ev de ipotek edileceği için çok da bakmazlar mı bilmiyorum. Yada arabamı mı ipotek göstersem bilemedim

1.20 sıfır konutlarda 1.29 ikinci ellerde son durum. Faiz indiriminden sonra bir güncelleme olmadıysa.

5.  Alıntı Originally Posted by Achiles Yazıyı Oku
    Ben şöyle bir yazı yazdım;

Arkadaş evini sattı 850.000 TL geçen ay, yılbaşında 750.000 den başladı satış çalışmalarına, neyse sattı ekledi üzerini 1.350 milyona güneyde daire aldı, yerleşecek.

O gün de dolar 9.30 TL...dedim 1 ay bekle patlayacak, yaw zor buldum kaçırmamam lazım tam istediğimiz gibi dedi aldı.

1.350 milyon 9.30 dan 145.161 dolar...şimdiki değeri; 2.264 milyon TL...

Aradım geçen, dedim şu an daireni satsan ne eder, 1650-1850 eder herhalde dedi..

Yani, tekrar yazıyorum gerçi ya, gayrimenkul işinin dinamiği değişik biraz, tek doğrusu yok....bu hesap şu an böyle, belki 2 sene sonra bambaşka bir denkleme dönüşecek, bilinmez. Ama 1 ay bekleseydi karda olacaktı, öte yandan istediği daireyi kaçırmış olacaktı, aylardır arıyordu.
    ---------------------------------------------------------------------
    Şöyle bir cevap yazılmış;

Olmadi hocam, *** at yalani seveyim inanani derler * şimdi burda,,, sen bu yaziiyi düzelt, en az 6 milyon olmustur o daire simdi...

Hiç bir şey anlamadım. Ben gerçek bir olayı anlattım, yazdığım da ortada. Anlayan var mı?
    bence makul bir fiyat vermiş, hele egede iyi bir yerdeyse dolardan fazla artar..

6. Her gelir grubuna hitap eden evler var. Kaldıki eskiden de herkes ev alamıyordu. Bugünde öyle, yarında öyle olacak.
    Dün emlak balon deniyordu, bugün gelir düşük, yarın farklı bir neden... Bu böyle gider.
    Ama konut satılmaya devam ediyor.

Alıntı Originally Posted by seer Yazıyı Oku

7. Konut satışlarında konutu ipotek ediyorlar, farklı ipotek var mı duymadım.(varsada bilmiyorum)
    Gelir ve findeks notuna göre çekebileceğiniz tutar belirleniyor. Tahminime göre 6-7 bin Aylık ödemeli (şuan400-500k arası) kredi kullandırılar. Varsa haneye giren diğer gelirler onları da gösterebilirsiniz(eş çalışması, kira vs )

Alıntı Originally Posted by Sağsalim Yazıyı Oku
    Benim reel olarak maaşım 10 bin civardında kredi kullanırken bunu mu baz alırlar ev de ipotek edileceği için çok da bakmazlar mı bilmiyorum. Yada arabamı mı ipotek göstersem bilemedim

1.20 sıfır konutlarda 1.29 ikinci ellerde son durum. Faiz indiriminden sonra bir güncelleme olmadıysa.

8. Herkes olaya 1-2 m lik evler olarak bakıyor. Bütçe neye yetiyorsa onu almak lazım. 30 yıllık evde kullanılabilir. Herkes merkezde sıfır evde oturmak zorunda değil.

Sayfa 369/1312 İlkİlk ... 269319359367368369370371379419469869 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •