Sayfa 369/1230 İlkİlk ... 269319359367368369370371379419469869 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 2,945 - 2,952 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

ben hisse senedi portföyü için bist 30 vadeli işlemlerini, dolar bazlı portföyüm için ise usdtry veya altıntry vadeli işlemlerini kullanıyorum...
    aslında oğuz beyin belirttiği gibi olay biraz hedge işinden ziyade saatlik grafiklerden günlük veya ideal olarak haftalık bir trend yakalayıp küçük kar elde etme çalışmalarına döndü diyebilirim ... şimdi şu şekilde anlatırsam belki daha iyi ifade edebilirim kendimi, bist 30 vadeli işlemlerinin grafiği benim baktığım hareketli ortalamaya göre 8 nisan günü satış sinyali vermiş ve bunun seviyesi 124.000 puan civarında ... şuan puan olarak 108.500 civarı... 17.500 puan yani iki ayda 1100 lira civarı verilecek bir teminat üzerinden 1750 tl lik kazanç anlamına geliyor portföyümüzün 40bin tl lik olduğunu, bunu hedge'lemek için 4 kontrat aldığımızı düşürsek borsa düşerken 7000 tl kazanmak düşüşlerden belki de yükseliş anında düşünemeyeceğimiz bir gelir elde etmek anlamını taşıyabilir .. tabi bu işin janjanlı kısmı... gerçek kesinlikle öyle değil buna kesinlikle kapılmamak lazım
    ben eğer günlük trendin döndüğü 8 nisan tarihinde şimdiki çalışmamı yapmış olsaydım grafiğe saatlik olarak değil günlük olarak bakar günde bir defa kontrol eder alış sinyali gelene kadar gayet rahat şekilde takılırdım.. ancak piyasaya günlük grafikte devam eden bir trendin ortasından girdiğim için saatlik küçük trendlerle uğraşmak durumunda kaldım ... işte bu noktada janjanlı kısım bitip gerçekler başlıyor... hadi ben piyasaya giriyorum dediğinizde trendin yavaşlaması, tersine dönmesi gün içerisinde endeksin doların kararsız hareketler yapması çok ciddi kayıplara sebep olabiliyor ... yani aslında benim amacım da saatlik grafikleri bir yana bırakıp günlük grafikte sinyal beklemek bu işlerle uğraşmamak... bu sinyal gelene kadar saatlik trendlerle biraz oyalanıyorum şu an ...
    hisse senedi, teknoloji şirketlerine yatırım yapan fonlar , bireysel emeklilik derken arifin manchester'a attığı golü arayanlar gibi olay belki de yolun başında hiç gideceğini ummadığım yerlere gitti
    öğrenmekten kendimizi geliştirmekten riski minimize edip ayağımızı yorganımıza göre uzatmaktan zarar gelmeyeceğini düşünüyorum... daha önce de belirttiğim gibi ben de kesinlikle hiç kimseye önermiyorum , yatırım tavsiyesi vermiyorum... olur da uğraşanlar vardır benim tecrübelerim bu şekilde belki faydalananlar olur diye paylaşmak istedim... saygılar mutlu akşamlar
    yazdıklarım tamamen kişisel yorumlarım olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir ... sizi mutlu edecek ninja yolunu kendiniz çizmeniz dileğiyle...

2. hisse senedi portföyünü viop 30 ile hedge etmek ne demek ? bist 30 da ağırlıklı hisseler endekse en çok etki edenler hangileri ? garan-akbnk /// tcell /// bimas /// eregl /// thyao /// kchol ... şimdi bu birbirine benzemez bilanço yapılarına sahip hisselerin etkilediği viop 30 endeks kontratını , kendi hisse portföyünüzü hedge için kullanıyorsunuz öyle mi ? bu bilanço yapıları birbirinden farklı hisselerle endeks kontratının yönünü kestirebilmek oh lala şalala .... elinizdeki hisselerden yukarda yazdıklarım var mı ? hedge işini profesyonel fon yöneticileri bile eline yüzüne bulaştırır...
    Samurayların pirinç tarlalarındaki çay seramonilerinde , çay kaselerinin içine dalıp , suikast için vakit kollayan hain ninjalardık. Hamza Sütbıyık ( AKA Klaus Maximilian Kerpenter Münche ) - Mazardium EF87 ® madeni uzmanı

Alıntı Originally Posted by HAMZA SÜTBIYIK Yazıyı Oku
    hisse senedi portföyünü viop 30 ile hedge etmek ne demek ? bist 30 da ağırlıklı hisseler endekse en çok etki edenler hangileri ? garan-akbnk /// tcell /// bimas /// eregl /// thyao /// kchol ... şimdi bu birbirine benzemez bilanço yapılarına sahip hisselerin etkilediği viop 30 endeks kontratını , kendi hisse portföyünüzü hedge için kullanıyorsunuz öyle mi ? bu bilanço yapıları birbirinden farklı hisselerle endeks kontratının yönünü kestirebilmek oh lala şalala .... elinizdeki hisselerden yukarda yazdıklarım var mı ? hedge işini profesyonel fon yöneticileri bile eline yüzüne bulaştırır...
    çok haklısınız gerçekten vadeli ve kaldıraçlı işlem yaparken çok dikkatli olmak gerekiyor.. işlemin vadeli olması belli bir süre sonra zararınızı artık kara çevirme ihtimalinizin kalmamasına, kaldıraçlı olması ise küçük değişimlerin büyük zararlara yol açmasına neden olabilir
    viop 30 endeksini kullanmamın sebebi hisse senetlerinden oluşan bir portföy için en uygun olan sözleşme olduğunu düşünmemden kaynaklanıyor... küçük sayılabilecek hisse senedi portföyümde tüpraş, isdemir , soda, işyat, psdt, kordsa ve egeen var... bu şirketlerin ortalaması da genel olarak veya özelde çok kötü geçen son bir yılda bist 30 endeksini yenmeyi başarmış .. bu da benim için yeterli oluyor...
    dediğiniz gibi hedge olayı terste kalma durumunda karı silebileceği gibi zararı da katmerleyebilir.... ancak enflasyonun koptuğu, yüklü miktarda dış borcu olan bu borcu çevirmek için dolar bazında yıllık yüzde 8e varan faiz ödeyen sürekli cari açık veren ülkemizde sadece borsanın yükselişinden kar elde etmeye çalışmanın bizi çok yıpratacağını çeşitli önlemler almamız gerekeceğini düşünüyorum .. bu şehrin büyüyeceği yerlerden arsa alıp imara açılmasını beklemek de olabilir ancak şu an cüzi bir birikimim olduğu için bu tarz hamleler yapamıyorum...
    tekrar belirtmek isterim ki kesinlikle yatırım tavsiyesinde bulunmuyorum... sadece ilgilenen arkadaşlar varsa tecrübelerimi paylaşmak risklerin neler olduğundan bahsetmek istedim... iyi geceler dilerim ... saygılar
    yazdıklarım tamamen kişisel yorumlarım olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir ... sizi mutlu edecek ninja yolunu kendiniz çizmeniz dileğiyle...

4. Eğer "çok zeki" fon yöneticilerinin berbat fon getirilerini 1 yıl ve üzeri vadede geçme iddian yoksa, zaten portföyünü kendin yönetmeyecek...atak, saldırgan, pasif vs saçma isimli fonlardan birini alacaksın.

Bu arada bu fon yöneticisi vs işini de abartmayın...mesela bes için çalışan temsilciden çok daha iyi bilebilirsiniz bes konusunu...ya da piyasadaki ortalama bir fon yöneticisini başarı olarak, hatta bilgi birikimi, piyasa deneyimi vs açısından da geçebilirsiniz.

Önemli olan bu işlere ne kadar zaman ayırabiliyorsun, ne kadar donanımlısın...ortalama bir ky için hele hele spekülatif, trade amaçlı vadeli işlemler önermediğimi daha önce de yazmıştım...%90 ihtimalle trade eden zarar ediyor bu piyasalarda... %10 un da yarısı vadeyi uzatınca kaybediyordur...gün gelir hırslarına gem varamazsan, kendini kontrol edemezsen kazandıklarını de kaydedebilirsin.

Şahsi fikrim net...vadeli işlemleri portföyü korumak için kullanırsan gayet faydalı bir opsiyon...burada önemli olan iki nokta var,

İ-) oluşturduğun portföy u-30 u performans olarak 1-2 ay gibi bir vadede yenmeli
    İi-) hedge pozisyona giriş çıkış noktalarını, zamanlamayı iyi ayarlayabilmelisin.

Yani bu önerim, piyasada yeterli deneyimi ve geçmiş başarısı olan kişiler için geçerli...kötü bir başarı geçmişi olan kişi önce portföy getirisi konusunda u-30 u yenmeyi başaracak...sonra hedge vs işlerine bakacak

5. Yaklaşık 6-7ay oldu bu konuyu okuyalı herhalde. Uzun bir süredir hisse toplamak istiyordum Kendimden ödün verip tasarruf yapıp biriktirmeye başlayamamıştım bir süre. Bugün radikal bir karar aldım kendimce ve her ay belli bir para ayıracağım ve günlük fiyata bakmadan hisse toplamaya karar verdim.

Elimde portfoyümün 3te birini oluşturan Ecilc bulunmakta hisse çift hanelere görünce satacaktım ancak bu gidişle epey bir benimle duracak

Günlük toplamaya karar verdiğim hisseler ise Aselsan, Aksa, Sasa, Eregl, Petkm, Despc, Psdtc.. Hepsini fiyat olarak eşit şekilde toplamaya çalışacağım bakalım 10 yıllık plan içerisinde ne ölçüde başarabileceğim bunu.

Dudu ve cautionary hocam sizlerin fikirlerini, önerilerini de almak memnun eder beni Portföy oluşturma açısından. Bunun haricinde borsa dışı içinse aynı oranda fiziki gram altın veya bes altın fonları eklemek portföy açısından ne derece doğru olur?

6.  Alıntı Originally Posted by th3sicilian Yazıyı Oku
    Yaklaşık 6-7ay oldu bu konuyu okuyalı herhalde. Uzun bir süredir hisse toplamak istiyordum Kendimden ödün verip tasarruf yapıp biriktirmeye başlayamamıştım bir süre. Bugün radikal bir karar aldım kendimce ve her ay belli bir para ayıracağım ve günlük fiyata bakmadan hisse toplamaya karar verdim.

Elimde portfoyümün 3te birini oluşturan Ecilc bulunmakta hisse çift hanelere görünce satacaktım ancak bu gidişle epey bir benimle duracak

Günlük toplamaya karar verdiğim hisseler ise Aselsan, Aksa, Sasa, Eregl, Petkm, Despc, Psdtc.. Hepsini fiyat olarak eşit şekilde toplamaya çalışacağım bakalım 10 yıllık plan içerisinde ne ölçüde başarabileceğim bunu.

Dudu ve cautionary hocam sizlerin fikirlerini, önerilerini de almak memnun eder beni Portföy oluşturma açısından. Bunun haricinde borsa dışı içinse aynı oranda fiziki gram altın veya bes altın fonları eklemek portföy açısından ne derece doğru olur?
    3 tl tasarrufun 1 tl si hisse alımı, 1 tl si gram aktın, 1 tl si bes... her ay bu dağılımı uygularsan, 10-15 yıl gibi bir vadede inş ikinci bir emekli maaşı kadar gelirin olur ( aylık maaşın en az %10 u tasarrufa ayırdığın kabulü ile).

Ancak şunu ekliyeyim...gram altının çarpanlarından biri olan ons altın belli dönemlerde zirve yapar, sonra uzun süre gevşer.. bu döngülere de dikkat etmek lazım...yani ons altın uzun vade yatırım aracı değildir, dönemsel yatırım yapmak gerekir.

Hisseler konusunda, u-30 ağırlığı daha fazla olabilir...despc, psdtc den biri yeter bence... bir de orta uzun vade havacılık iyi olacak memleketimizde...bu nedenle THY-Pegasus-tav dan biri eklenebilir... bir de otomotiv eklenebilir... froto-toaso-ttrak tan biri mesela.

7.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    3 tl tasarrufun 1 tl si hisse alımı, 1 tl si gram aktın, 1 tl si bes... her ay bu dağılımı uygularsan, 10-15 yıl gibi bir vadede inş ikinci bir emekli maaşı kadar gelirin olur ( aylık maaşın en az %10 u tasarrufa ayırdığın kabulü ile).

Ancak şunu ekliyeyim...gram altının çarpanlarından biri olan ons altın belli dönemlerde zirve yapar, sonra uzun süre gevşer.. bu döngülere de dikkat etmek lazım...yani ons altın uzun vade yatırım aracı değildir, dönemsel yatırım yapmak gerekir.

Hisseler konusunda, u-30 ağırlığı daha fazla olabilir...despc, psdtc den biri yeter bence... bir de orta uzun vade havacılık iyi olacak memleketimizde...bu nedenle THY-Pegasus-tav dan biri eklenebilir... bir de otomotiv eklenebilir... froto-toaso-ttrak tan biri mesela.
    Teşekkürler hocam bilgiler için açıkçası THY ve TOaso da aklımdaydı portföye nasıl entegre ederim diye düşünüyordum onları. Bu günlük alımları boştaki para faizi ile yapıp THY ve toasoyu ise aylık tasarruf ile eklemeyi planlıyorum inşallah planımı uygulayabilirm

8. Fon yönetimi şirketlerinden balinalardan birinin EM borsa yatırım fonlarında stratejileri aşağıdaki gibi arada takip etmekte fayda var..

Ytd

Vanguard FTSE Emerging Markets
    https://investor.vanguard.com/etf/profile/VWO
    89,1milyar dolar büyüklükte gelişmekte olan ülkelere yatırım yapıyor bizim payımıza düşen binde 7.
    2016 da binde 16 idi.

Nisan sonu ülke bazlı % durum:
    China 35,8
    Taiwan 13,9
    India 11,2
    Brazil 7,9
    SouthAfrica 6,7
    Russia 3,8
    Thailand 3.7
    Mexico 3,1
    Malaysia 2,9
    Indonesia 2,3