Onemli Gunler Banner
Sayfa 379/612 İlkİlk ... 279329369377378379380381389429479 ... SonSon
Arama sonucu : 4893 madde; 3,025 - 3,032 arası.

Konu: HLGYO - Halk Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.

1. Sizin 10.000 tl paranız varsa bunun tamamına garanti hissesi aldıysanız bunu teminat olarak göstererek krediyi giren ikinci bir kağıt alabilirsiniz.Yada aracı kurumlar özel olarak tek hisse senedine de kredi kullandırabilirler.Kredi marjını 0,50 de tutmak gerek.Asunim anlaşılıyor ki 4-5 kurum kullanmış.Dolayısı ile aracı kurumlar kendi pozisyonlarını korumak amacıyla birbirlerinden bağımsız satışa geçmişler.Fiyat gözetmeksizin kendi pozisyonlarını normal hale getirmeye çalışır kurumlar doğal olarak kendi durumlarını düşünerek.Fiyat hakkında herhangi birşey söyleyemem.Kim olduklarını güçlerinin ne olduğunu bilmiyorum.Ancak bütün bu yasak olaylarından bağımsız olarak düşünürsek temel verilerine göre 2.20-2.30 fiyatları mevcut durumu ile hakeden bir hisse .İstanbul Finans Merkezi açılırsa değerlemeler ona göre değişir.Ancak mevcut durumda yasak yiyen müşterinin pozisyonlarını bilemediğim için bir yorumda bulunmam sağlıklı olmaz.Saygılar

2.  Alıntı Originally Posted by Dewquarts Yazıyı Oku
    Selam arkadaşlar.24 yıl bu sektörde çalıştım.Son 14 yıl banka aracı kurumlarında yönetici olarak çalıştıktan sonra bir iki ay önce sektörü bıraktım.Hlgyo hakkında yazılanları okuyunca bir bilgi vermek istedim ki son zamanlarda olanlardan dolayı kafa karışıklığı yaşamayın.Asunim şirketine yasak geldi.Ardından bu şirkete ait hisseler hakkında dolaşıma geçmesi hakkında kap haberleri geldi.Bu durum nedir anlatmaya çalışayım.Öncelikle asunim şirketi yasak yediği anda tüm hisse senetleri blokeli hale gelmiş olur.Yani bunlar yasak süresi olan 6 ay boyunca satışa konu edilemez.Bunun istisnaları vardır.Eğer müşteri bu hisse senetlerini kredili olarak aldıysa aracı kuruluşlar spk’ya başvurarak kredili hisselerin satışı için süreli satış yetkisi alırlar.Kap’a gelen haberlerde bu borsaya satışı için kote edilen senetler müşterinin kredili senetleri.Bildiğim kadarı ile 4 kap haberi geldi konuyla ilgili.Aracı kuruluşlar kredi pozisyonları yasal marjları sürdürdüğü müddetçe ve müşteri ile ilişkileri iyi ise (müşteri ekstra para getirmesi halinde ) kredili pozisyonları satmak zorunda değildir ancak ak yatırım ve deniz yatırımdan gelen satışlardan anlaşılıyorki kredi marjları sıkıntılı duruma geldiği için bu iki kurum satış yapmış.Deniz ve Ak yatırım satışları sanırım bitti.Diğer iki kurum hangisi bilmiyorum.Deniz ve Akta kredisiz senetleri kalan kurumlara virman yaptıysa marjı senet bu fiyatların altına gelmediği müddetçe sıkıntıya uğramaz.Ancak senedin fiyatı daha aşağılara gelirse marj sıkıntısından dolayı diğer kurumlarda satış yapabilirler.Tabiki müşteri yeni bir kaynak yaratmadığı müddetçe.Aslında ortada bir oyun filan yok.Şirkete güvenip harekete başlayan bir adam spk’nın yasağı yüzünden ve kredili pozisyonlarının aracı kurumlar tarafından satılması yüzünden milyonlarca lira kaybetmiş ve küçük yatırımcıda bundan dolayı zarar görmüştür.Umarım biraz olsun kafanızdaki sorulara cavap bulabilmişsinizdir.Saygılar
    Yazdiklarin çok mantikli zaten ky ye kitleyecekken yakalandilar ama iki tane sorum olacak size ...

1-Blok şekilde tek tuşla milyon lotlari alan kim ? Bunlarin icinde 1.50 milyon blok lot satisi dahi vardi.

2-Şu anda zarar ettigi konusunda hem fikirim.Çünku yukseltmek icin dunya lot almak zorunda kaldi.Hisseyi satmak icin basvurdugunda alicilar neden alim gosterdiler 1 lerden? Biraksalardi zaten adam yaniyor hic alim gostermezler 0.50 ye kadar suruklerdi zaten o lotlarla.

Benim sizin yorumunuza istinaden soyle bir fikrim olur.Eger ki krediliyse bu lotlar ve pozisyonu kapstmsya ihtiyaci varsa baska birisiyle anlasmislardir ortalama bir fiyattan.Yani asunaminden anlasarak bu lotlari sen bana sat şu ortalama ile.Yoksa bunun bir aciklamasi yok cunku
    Bu lotlar blok olarak alindi hep.Bu alan kiside elinde omurluk yapacak hali yok oda bu lotlari satmak icin alacaktir.Ama kaçtan verecek...

3. Ben sadece teknik durumu anlatmaya çalıştım.Bir mantık yürütmedim.Bu satılan mallar kurumların hesap üzerinde spk’ya başvurarak yetki alarak sattıkları mallar.Yani yüzde yüz öyle.Karşı bacakta başka hesaplar var mıdır .Varsa bu hesapla ilişkili kişiler midir Yada müşteri yeni hesap açtırarak kendi malları satılırken başka bir kurumdan kendi adına olmayan bir hesaptan alış yapmışmıdır.Bu konular ile ilgili en ufak bir bilgim yok.Ancak hazırlıksız olduklarını spk’nın bu yasağı vereceği konusundan habersiz olduklarını yaşanan hareketlerden anlamak çok zor değil.Spk çapraz işlemlerin çokluğunda buna müsade etmiyor.Görünürde para var, doğru hisse ancak profesyonelce bir tahta yapış şekli değil gibi gözüküyor.Maalesef her zaman olduğu gibi yine en büyük darbeyi küçük yatırımcı yemiş oldu.Saygılar
     Alıntı Originally Posted by Royalci Yazıyı Oku
    Yazdiklarin çok mantikli zaten ky ye kitleyecekken yakalandilar ama iki tane sorum olacak size ...

1-Blok şekilde tek tuşla milyon lotlari alan kim ? Bunlarin icinde 1.50 milyon blok lot satisi dahi vardi.

2-Şu anda zarar ettigi konusunda hem fikirim.Çünku yukseltmek icin dunya lot almak zorunda kaldi.Hisseyi satmak icin basvurdugunda alicilar neden alim gosterdiler 1 lerden? Biraksalardi zaten adam yaniyor hic alim gostermezler 0.50 ye kadar suruklerdi zaten o lotlarla.

Benim sizin yorumunuza istinaden soyle bir fikrim olur.Eger ki krediliyse bu lotlar ve pozisyonu kapstmsya ihtiyaci varsa baska birisiyle anlasmislardir ortalama bir fiyattan.Yani asunaminden anlasarak bu lotlari sen bana sat şu ortalama ile.Yoksa bunun bir aciklamasi yok cunku
    Bu lotlar blok olarak alindi hep.Bu alan kiside elinde omurluk yapacak hali yok oda bu lotlari satmak icin alacaktir.Ama kaçtan verecek...

4.  Alıntı Originally Posted by Dewquarts Yazıyı Oku
    Sizin 10.000 tl paranız varsa bunun tamamına garanti hissesi aldıysanız bunu teminat olarak göstererek krediyi giren ikinci bir kağıt alabilirsiniz.Yada aracı kurumlar özel olarak tek hisse senedine de kredi kullandırabilirler.Kredi marjını 0,50 de tutmak gerek.Asunim anlaşılıyor ki 4-5 kurum kullanmış.Dolayısı ile aracı kurumlar kendi pozisyonlarını korumak amacıyla birbirlerinden bağımsız satışa geçmişler.Fiyat gözetmeksizin kendi pozisyonlarını normal hale getirmeye çalışır kurumlar doğal olarak kendi durumlarını düşünerek.Fiyat hakkında herhangi birşey söyleyemem.Kim olduklarını güçlerinin ne olduğunu bilmiyorum.Ancak bütün bu yasak olaylarından bağımsız olarak düşünürsek temel verilerine göre 2.20-2.30 fiyatları mevcut durumu ile hakeden bir hisse .İstanbul Finans Merkezi açılırsa değerlemeler ona göre değişir.Ancak mevcut durumda yasak yiyen müşterinin pozisyonlarını bilemediğim için bir yorumda bulunmam sağlıklı olmaz.Saygılar
    Yani asunim hlgyo hissesi mı almış oluyor direk aracı kurumdan yoksa nakit para mı çekiyor tam anlamadım. Aracı kurum kendinde sakladığı başkasının hissesini mı asunime vermiş oluyor? Peki geri kote olduğunda direk hisse aracı kuruma geçemiyor mu? Pozisyonunu normal hale getirmek ne demek?
    Bir de 40 milyon için başvurdu asunim bu kadar kredili alım yapmış olabilir mi, saçma değil mi hiç toplamadi o zaman ne anlamı var herhangi bir hisse de alabilirdi?

5. Birincisi her spekülatör kaldıraç etkisi yaratmak için kredi kullanır.Bu çok doğaldır.Konuyu bir örnek ile anlatmaya çalışayım.hlgyo fiyatının 1 lira olduğunu sizinde 10.000 tl paranız olduğunu bu paranın tamamına 1 liradan hlgyo hissesi aldığınızı düşünün.Teknik olarak mümkün olmasa bile (örnek anlaşılsın diye) aracı kurum hlgyo nun %100 ünü teminatlandırdı sizde ana paranız dışında 10.000 lot kredili aldınız.toplam 20.000 lot hisseniz 10.000 tl ana 10.000 tl kredili malınız var.Senet fiyatı yüzde 10 arttı.Bu durumda 12.000 tl overallınız 10.000 tl kredili malınız var.İsterseniz değer artışından dolayı kalan 2.000 tl’ye de kredili hlgyo alabilirsiniz.Asunimin yaptığıda bu.Şimdi tersini düşünelim.Fiyat yüzde 20 düştü 20.000 tl lik kredili+ana hisseniz vardır 4.000 tl kayıp oluştu overall rakamınız 6.000 kredili rakamınız 10.000 e geldi.Ya para yatırır kredi marjınızı tekrar 0,50 ye getirirsiniz yada 4.000 tl lik satış yaparak kredi marjınız 0,50 ye getirirsiniz.Başkada bir şansınız yoktur.Şimdi bu durumu Asunim için düşünün örnek ;Asunimin hlgyo fiyat 1.20-1.34 arasında iken 55 milyon malı varsa bu malın 32 yada 30 milyonu ana mal 23 milyon yada 25 milyon kredili maldır.Yasak yediği gün tüm malı blokeli hale gelir.Aracı kurumlarda kullandırdıkları krediyi müşteriden nakit getirerek kapatmasını isterler.Adam getirmedi.Bu durumda spk’ya başvurarak müşteri hesabında kullandırdıkları kredili hlgyo’nun satışı için yetki almak isterler.Spk bir ay süre ile satış yetkisi verir.İlerde kurumlar ek süre talep edebilirler.İşte kap’ta yayınlanan hlgyo hisse senedi için dolanımdaki hisseye dönüştürülmesi için okuduğunuz haber budur.Aracı kurum kredili malı satışa konu edilmesi için spk ya başvurmuş spk da bloke ettiği senetlerden aracı kuruma müşterinin kredili pozisyonunu düzeltmesi için yetki vermiştir.Durum sadece bundan ibaret.Örnekte de söyledim.Fiyat aşağı geldikçe aracı kurumlarda ona göre satış yapmak zorundalar.Yine altını çizerek söylüyorum yasak yiyen kişiyi tanımam şirketini bilmem gücü vardır yada yoktur bir iki ay sonra alır tahtayı götürür yada üç gün sonra kağıt 1 liraya gider 50 kuruşa düşer bunları bilemem .Yada başka birileri ilgilenir.Ben forumda okuduklarımdan sonra sizin gibi kafasında soru işareti olan arkadaşları bilgilendireyim ki azından sürecin gelişimini takip açısından bir katkım olsun istedim.Saygılar

QUOTE=TarkanTatlitug;3486436]Yani asunim hlgyo hissesi mı almış oluyor direk aracı kurumdan yoksa nakit para mı çekiyor tam anlamadım. Aracı kurum kendinde sakladığı başkasının hissesini mı asunime vermiş oluyor? Peki geri kote olduğunda direk hisse aracı kuruma geçemiyor mu? Pozisyonunu normal hale getirmek ne demek?
    Bir de 40 milyon için başvurdu asunim bu kadar kredili alım yapmış olabilir mi, saçma değil mi hiç toplamadi o zaman ne anlamı var herhangi bir hisse de alabilirdi?[/QUOTE]

Alıntı Originally Posted by Dewquarts Yazıyı Oku
    Birincisi her spekülatör kaldıraç etkisi yaratmak için kredi kullanır.Bu çok doğaldır.Konuyu bir örnek ile anlatmaya çalışayım.hlgyo fiyatının 1 lira olduğunu sizinde 10.000 tl paranız olduğunu bu paranın tamamına 1 liradan hlgyo hissesi aldığınızı düşünün.Teknik olarak mümkün olmasa bile (örnek anlaşılsın diye) aracı kurum hlgyo nun %100 ünü teminatlandırdı sizde ana paranız dışında 10.000 lot kredili aldınız.toplam 20.000 lot hisseniz 10.000 tl ana 10.000 tl kredili malınız var.Senet fiyatı yüzde 10 arttı.Bu durumda 12.000 tl overallınız 10.000 tl kredili malınız var.İsterseniz değer artışından dolayı kalan 2.000 tl’ye de kredili hlgyo alabilirsiniz.Asunimin yaptığıda bu.Şimdi tersini düşünelim.Fiyat yüzde 20 düştü 20.000 tl lik kredili+ana hisseniz vardır 4.000 tl kayıp oluştu overall rakamınız 6.000 kredili rakamınız 10.000 e geldi.Ya para yatırır kredi marjınızı tekrar 0,50 ye getirirsiniz yada 4.000 tl lik satış yaparak kredi marjınız 0,50 ye getirirsiniz.Başkada bir şansınız yoktur.Şimdi bu durumu Asunim için düşünün örnek ;Asunimin hlgyo fiyat 1.20-1.34 arasında iken 55 milyon malı varsa bu malın 32 yada 30 milyonu ana mal 23 milyon yada 25 milyon kredili maldır.Yasak yediği gün tüm malı blokeli hale gelir.Aracı kurumlarda kullandırdıkları krediyi müşteriden nakit getirerek kapatmasını isterler.Adam getirmedi.Bu durumda spk’ya başvurarak müşteri hesabında kullandırdıkları kredili hlgyo’nun satışı için yetki almak isterler.Spk bir ay süre ile satış yetkisi verir.İlerde kurumlar ek süre talep edebilirler.İşte kap’ta yayınlanan hlgyo hisse senedi için dolanımdaki hisseye dönüştürülmesi için okuduğunuz haber budur.Aracı kurum kredili malı satışa konu edilmesi için spk ya başvurmuş spk da bloke ettiği senetlerden aracı kuruma müşterinin kredili pozisyonunu düzeltmesi için yetki vermiştir.Durum sadece bundan ibaret.Örnekte de söyledim.Fiyat aşağı geldikçe aracı kurumlarda ona göre satış yapmak zorundalar.Yine altını çizerek söylüyorum yasak yiyen kişiyi tanımam şirketini bilmem gücü vardır yada yoktur bir iki ay sonra alır tahtayı götürür yada üç gün sonra kağıt 1 liraya gider 50 kuruşa düşer bunları bilemem .Yada başka birileri ilgilenir.Ben forumda okuduklarımdan sonra sizin gibi kafasında soru işareti olan arkadaşları bilgilendireyim ki azından sürecin gelişimini takip açısından bir katkım olsun istedim.Saygılar

Kısa ve net bir açıklama Teşekkürler

7. Saın Dewquarts 'ın üyelik tarihi ve mesajlarının tamamının HLGYO başlığında olmasından yola çıkarak; sırf yatırımcılardaki bu kafa karışıklığını gidermek üzere paylaşımlar yapmasını takdirle karşılıyor kendisine teşekkür ediyorum. Özellikle son mesajdaki açıklama ile konunun tamamen aydınlandığını düşünüyorum. Yine de müsaade ederse bir sorum olacak: Bütün bu kredili işlemler KAP'taki fiili dolaşımdaki pay sayısını neden etkiliyor ? Kredili alınan mal da sonuçta birilerinden alınan mal, yani sanal bir şey değil. Birisi satıyor ki diğeri alıyor. Ve bu havuzun miktarı belli.

Ancak bakıyoruz ki bu miktar Asunim'e verilen ceza öncesi 177.036.712.03 şeklinde tamamen stabil seyrediyorken sonra neredeyse her gün değişmiş. Mesela bugün itibariyle bu miktar 158.215.813,39. Ancak daha bir gün önce 151.572.004.39 idi. Bundan 2 gün önce de 142.055.055.39, 07.05.2019 tarihinde ise 121.290.405.39 rakamındaydı. Hemen arkada bununla ilgili bir paylaşımımız da var zaten.

Fiili dolaşımdaki pay havuzu neden bu kadar değişken ve bunun bahsettiğiniz kredili mal satışı ile nasıl bir ilgisi vardır? Teşekkür ederim. ?

8.  Alıntı Originally Posted by Dewquarts Yazıyı Oku
    Ben sadece teknik durumu anlatmaya çalıştım.Bir mantık yürütmedim.Bu satılan mallar kurumların hesap üzerinde spk’ya başvurarak yetki alarak sattıkları mallar.Yani yüzde yüz öyle.Karşı bacakta başka hesaplar var mıdır .Varsa bu hesapla ilişkili kişiler midir Yada müşteri yeni hesap açtırarak kendi malları satılırken başka bir kurumdan kendi adına olmayan bir hesaptan alış yapmışmıdır.Bu konular ile ilgili en ufak bir bilgim yok.Ancak hazırlıksız olduklarını spk’nın bu yasağı vereceği konusundan habersiz olduklarını yaşanan hareketlerden anlamak çok zor değil.Spk çapraz işlemlerin çokluğunda buna müsade etmiyor. Görünürde para var, doğru hisse ancak profesyonelce bir tahta yapış şekli değil gibi gözüküyor. Maalesef her zaman olduğu gibi yine en büyük darbeyi küçük yatırımcı yemiş oldu.Saygılar
    Yapılan son operasyonun profesyonelce olmadığına kesinlikle katılıyorum. Benim aracı kurumumda HLGYO için teminat oranı % 90. Ancak bugüne kadar hiç bir hisseyi kendisine ait teminatla almışlığım olmamıştır. Söylemekte bir beis görmüyorum mesela benim ilk alış ortalamam 0.80 kuruştu ve HALKB teminatıyla almıştım. Ertesi gün baktım bu düşmeye devam ediyor gittim HALKB'lerden sattım. Aynı şeyi geçen gün 2nci alım olarak 0.70 ortalamadan aldığımda yaptım. Ertesi gün HALKB sattım tekrar bunun yerine...Bu adamlar Allah ne verdiyse HLGYO girmişler ve bana kalırsa resmen zarar etmeye oynamışlar. Hele de Devlete ait bir hissede, içerisinde uluslararası girift bağlantılar bulunan bir projenin % 50 yüklenicisi bir hissede Devletin ya da -en azından Devlete yakın- başka grupların SPK da dahil her türlü yolla bu savaşın müdahili olacaklarını hesap etmeyip HLGYO'ya ait teminatla HLGYO almak resmen çocukça.

Sayfa 379/612 İlkİlk ... 279329369377378379380381389429479 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •