Sayfa 38/468 İlkİlk ... 2836373839404888138 ... SonSon
Arama sonucu : 3742 madde; 297 - 304 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Soru bu aralar BES te ne önerirsiniz? Ben de bu aralar riski en az olan likit fon dedim.,faizlerin yükseliş trendinde olduğu bu tur dönemlerde uzun vadeli faize dayalı enstrümanların ana paradan kaybettirme ihtimali var.

Ayrıca Bes te salt mevduat diye bir şey yok, soru bes le alakalı .
    Aynen. Ben de baya bir sure min %80 vadeli USD iceren BES fonu aradim bulamadim. Mecburen altin fonunda beklettim 2018 yili basindan beri. Icinde bir miktarda olsa vadeli USD vardi.

Isin legal tarafini bilmiyorum ama BES’te min %80 vadeli doviz iceren bir fon olmasinda fayda var.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,416
    Besin gereksiz olduğunu ,besde likit fon alimi yerine normal vadeli mevduatin daha mantıklı olduğunu söylemeye çalıştım....ki vadeli mevduat da mantıklı değil bence.illa bes alınacaksa likit fon almak mantıklı değil ... enflasyona endeksli tahvil bile şu aralar daha iyi..tabi besde varsa.bilemiyorum.altin fonu daha mantıklı gibi..
     Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Soru bu aralar BES te ne önerirsiniz? Ben de bu aralar riski en az olan likit fon dedim.,faizlerin yükseliş trendinde olduğu bu tur dönemlerde uzun vadeli faize dayalı enstrümanların ana paradan kaybettirme ihtimali var.

Ayrıca Bes te salt mevduat diye bir şey yok, soru bes le alakalı .
    MI MAX cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,416
    %25 devlet katkısının pek faydası yok..hem yıllık limiti var hemde istediğiniz fona yatırım şansınız yok ..devlet tahvillerine yatırım yapabiiiyorsunuz diye biliyorum...erken çıkmanız durumunda ciddi kayıplar var..başka bes firmasına geçmeye çalıştığınızda da ciddi komisyon kesiyorlar....

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,416
    Bırakın besi hisse fon alımlarında bile istemediğiniz fonların porfoylerinde istemediginiz enstrumanlar yer alabiliyor...birde bunlara yıllık komisyonlar ödüyorsunuz....%1 ile 3 arasında toplam meblağ üzerinden kesintiler var...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,416
    Söz gelimi eurobond Bond fonu çıkaran bir firma portföy içine TL cinsi devlet tahvili koyuyor..yada bilişim hisselerinden kurulu bir fonda arasına cok kötü spekülatif bir bilişim hissesi yer alabiliyor...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,416
    bakın burda çok iyi anlatılmış......bu yazıyı okumanızı tavsiye derim..

http://www.mrmilyoner.com/bireysel-e...s-mantikli-mi/

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,416
    burda yeterince araştırışmadan verilen bilgiler ky ye ciddi zarar verebilir...Kötü bir niyet olduğunu düşünmüyorum.Ama lütfen biraz daha dikkatli olun..

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,052
     Alıntı Originally Posted by asuGaGuGa Yazıyı Oku
    Asagidaki linkten arada bir emeklilik fonlari ile ilgili tum datayi indiriyorum ve bir excelde tutuyorum. Folarin performansini(getiri, yatirimci sayisi, icerigindeki hisse senedi tahvil orani v.b.) duzenli takip ediyorum. 2013 yilinda hem babam adina bir hesap actirdim, hem de kendi adima. Babam 2023'de emekliligi hak edecek. Devlet katkisi haric, %96 getirim var. Yilda en az 4 kez fon degistiriyorum.

Daha mantikli bir yatirim araci bilmiyorum .

http://www.spk.gov.tr/SiteApps/Portf...tirimFonlari/E

bu da ekside yazdigim bir yazi:
    https://eksisozluk.com/entry/67760679
    çok güzel bir yazı
    teşekkürler..
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

Sayfa 38/468 İlkİlk ... 2836373839404888138 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •