Sayfa 38/250 İlkİlk ... 2836373839404888138 ... SonSon
Arama sonucu : 1998 madde; 297 - 304 arası.

Konu: Türkiye Ekonomisi, Faiz, USD,BIST, Büyüme ve Makro Ekonomik Değerlendirmeler

1. Sn.selka hocam sizler Turkiyenin en iyi üniversitesini bitirdiniz. Bilgi ve birikiminiz var teknoliji ve analitik düşünceye sahipsiniz . Hep birlikte bir yol bulacağız. Iyi lerin birşey yapmaması kötülerin kazanması içi yeterlidir.

SM-A720F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

2.  Alıntı Originally Posted by joeyramone Yazıyı Oku
    sadece tarıma bile önem verilseydi en azından kendi kendimize yetebilecektik ama malesef artık tren bence de kaçtı. ben şuan evli değilim ama evlenir çocuğum olur ve torun sahibi olursam torunlarımın bile bu borcu bitirebileceğini sanmıyorum. şuan haberlerde canlı yayın petrol çıkışını dahi gösterseler öyle. çünkü adım gibi biliyorum o petrol bile bağzı kesimlere peşkeş çekilir o kesimler servetlerine servet katar. arge desen malesef . neyse sonumuz hayır olsun. umarım yanılırım.
    SN.joe önce otorup adam akıllı vergi kanunu çıkarmalıyız. Doğrudan vergi almasını bilmeliyiz. Ya da yöntemini bulmayız. Dolaylı vergiler ile işte şimdi olduğu gibi üretici biter, iflas eder...

Adaletli vergi sistemi ile; motorlu taşıtlarda, emlakta, akaryakıtta, tütünde, alkol de; alınan vergiler dibe inince üretici rahatlar..

Düşük vergilendirmeden dolayı, Rahatlayan üretici üretmeye devam eder, ürününü ucuza maal eder, ucuza satar...

Mal çok olunca ihracaat yapılır, ithalat düşer; dolayısı ile Cari açık azalır...

Cari açık azalınca USD a duyulan ihtiyaç azalır, USD a duyulan ihtiyaç azalınca kaç TL olduğu ile ilgilnemeyiz...

USD ile ilgimiz azlınca faizleride TIKIR TIKIR indiririz...

Faiz inince memlekette düzelir, ekonomide...

Yani önce sistemi düzeltmeye

VERGİ ile başlamamız gerekir...

Gerisi

"ELİN PARASI İLE; AĞALIK OLUR.."

3.  Alıntı Originally Posted by mebes Yazıyı Oku
    Sn.selka hocam sizler Turkiyenin en iyi üniversitesini bitirdiniz. Bilgi ve birikiminiz var teknoliji ve analitik düşünceye sahipsiniz . Hep birlikte bir yol bulacağız. Iyi lerin birşey yapmaması kötülerin kazanması içi yeterlidir.

sN.mEBES o denli çok çalıştım ki... 21 yıldır kaç çeşitli işlere girdim çıktım... Bir kere siyasi otorite buna karar verecek...

Yani ADALETLİ VERGİ SİSTEMİNİ kuracağım diyecek... Ve geri adım atmayacak...

Eğer ben siyasi olarak ADALETLİ VERGİ SİSTEMİNİ kurarsam kimler rahatsız olur; rahatsız olanlar beni iktidardan indirir mi diye düşünürse bu iş ertelenir ve sonra da unutulur ve sümen altına iteklenir...

Tekrar popülist yaklaşımlara döner "eski tas eski hamam" oluruz...

4. Bakınız Atatürk 1925 ler de Anadoluda milyonlarca Merinos koyunu olduğunu keşfetti... Bu koyunun yününü eğirmek için ADANA da ilk ÇIR ÇIR fabrikasını kurdurdu...

Adana da kurulan ÇIR ÇIR fabrikası Merinos koyun yünü eğirerek binlerce ÇIR ÇIR fabrikasına geçildi.. Yün ipliği BEZ fabriklarına, (Amerikan BEzi-Aslında Türk), oradan Kumaş fabrikalarına evrilidi..

Olay o denli büyüdü ki; çır çır fab. bez fab. ları kumaş fab. larına finansman ihtyacı doğdu... Bu finansmanı sağlayabilmek için SÜMERBANK kuruldu...

Anadolunun her yeri bu fabrikalar ile yeniden örüldü... TEKSTİL SANAYİ miz dünya liderliğine oturdu...

Ardından ne oldu?

Hayvancılık bitti, ortada merinos koyun moyun kalmadı... Yün olmayınca Çır Çır fabrikalarını kapattık... Sonra BEz fab.ları sonra Kumaş fab.ları battı.. SÜMERBANK ortada kaldı.. 1990 larda mevduat bankacılığına döndü beceremedi sonra battı....

TEKSTİL bitti...

şimdi bu ülke nasıl adam olur....?

5. Çimento sanayimiz ise çok daha vahim onuda daha geniş bir zamanda yazarım...

ÇİTOSAN LAFARGE olayı... Bilen bilir... 1990 lar sonu...

6. Anadolu daki tüm sümerbank (mensucat) fabrikalar i kapatıldı yerleri satıldı alanlar daha yükseğe sattılar ve bunların yerine maalesef avm denilen çirkin yapılar yapıldı hicbir üretim yok. Bu avm lerin tamamını yine ODTÜ mezunu yaptı. Dualarla açıldı şimdi içinde vatandaş geziyor . Üretim sıfır.

7.  Alıntı Originally Posted by mebes Yazıyı Oku
    Anadolu daki tüm sümerbank (mensucat) fabrikalar i kapatıldı yerleri satıldı alanlar daha yükseğe sattılar ve bunların yerine maalesef avm denilen çirkin yapılar yapıldı hicbir üretim yok. Bu avm lerin tamamını yine ODTÜ mezunu yaptı. Dualarla açıldı şimdi içinde vatandaş geziyor . Üretim sıfır.

Sn.Mebes ODTÜ teknik bir fakültedir... Siyasi Ne işi verirse o da o işi yapar... Yani; ODTÜ yada bir başkası çok iyi üniversite bitirdi yada çok iyi teknolojiye sahip diye kendi kendine karar alamaz... Kararı siyasi alır, geriye kalanlar uygular...

Yanlış, yada doğru.. Bu beni aşar..

O sebeble ODTÜ mezunu yada bir başka üniversite mezunu olsun Türkiye baştan sona AVM ler ile örülecek denildi mi? Örülür...

Bunun sonuçları ile ilgilenilmez, siyasilerin görevidir...

Ancak; elbette AVM ler yapan birisi olarak fikrimde yok değildir...

AVM bir teşkilattır... Organize suç çetesi gibi...

Hiç dikkat ettiniz mi? 2,000,000 TL niz var gidip bir dükkan almak istiyorsunuz ama hep sokak aralarında yada cadde üzerleinde dükkan var...

Hiç AVM de satılan yada ilan edilen bir dükkan yada gayrimenkul yok....

Yahu bu AVM deki dükkanları kimler alır nasıl alır?

Sahibinden.com da yada hürriyet.emlak ta neden yok?

Neyse...

AVM bir tür CARİ açığı artırma, ithalatı patlatma merkezleridir... Lakin insanlar uyuşmuş gibi giderler iyi kötü herkes bütçesine göre ama 50 TL ama 500 TL parasını oraya bırakır ve gelir...

Mecburdur...

Neden?

Çünkü şehirlerimiz o denli kalabalık ve şehir plancılığından uzaktır ki; çocukların oynayabilecekleri devasa parklar, büyüklerin spor yapabilecekleri geniş yeşil alanlar ASLA yapılmaz.. Yoktur.. Çünkü tıkış tıkış yaşarız...

Hal bu olunca sıkışık yerlerde alan pahalı olunca vatandaş için sosyalleşme oldukça pahalıya denk gelir...

Oysa; AM ler de vatandaş yaşlı emekli bir tür sosyalleşir...

Hemde herkes bütçesine göre dedim ya isteyene bir top dondurma; isteyene kebab baklava börek...

Kısaca herkes kendi bütçesince AVM ler de CARİ açığın büyümesi amacı ile katkıda bulunur...

Buradan bazı ekonomik saçmalıklarımıza bir de saçma sapan Şehir Plansızlığımızı da eklememiz gereği ortaya çıktı..

8. 3,85-3,86-3,87 ...
    Realize pozisyonunuzda bir değişiklik varmı Sn.Selka ?

Sayfa 38/250 İlkİlk ... 2836373839404888138 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •