Sayfa 386/1252 İlkİlk ... 286336376384385386387388396436486886 ... SonSon
Arama sonucu : 10014 madde; 3,081 - 3,088 arası.

Konu: Banka Mevduat Faizleri (ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları)

1. Merhabalar, forumu uzun suredir takip ediyorum, anlayamadigim bir konu var. Su an enflasyon 15.8, yuzde 19-20 brut faizden hesaplayinca net yuzde 1 2 reel faiz yapiyor. Ote yanda da dolar var. Onun da reel faizi 1 2 ama risk olarak daha dusuk bir para birimi (cds acisindan bakinca). Bu durumda yeni ele gecmis bir para icin tl vadelisine yatirmadaki motivasyonunuz nedir? Yanlis anlasilmasin her ay maasi alip gecmisten bagimsiz anlik duruma gore parayi vaadeye koyuyorum da, tl biraz avantajsiz geliyor. Yatirim tavsiyesi degildir.

2.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    eyvallah bahri. Ayrıca Kasko nedir diye soranlar oldu:

Kasko: Sigorta yaptıranın kendi hatası ile ortaya çıkan bir kazayı tazmin eden sigorta türü.
    kasko mecazi anlamda yaptığım hareketi en iyi anlatan kelime !

3. Bu arada oran da paylasayim usd 4.90 icbc, euro 2.00 icbc, TL 19.00 icbc.

4.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    10 yıllık bir ara %19.55'i vurdu. Bu da vergisi düşülünce yıllık %17,59 yapar. 10. yıl sonunda net değer artışı: %505,6. Yani bugünkü dolar kuru ile 25.75 TL yapıyor. Dolara verilen kabaca %4.5 yıllık net döviz faizini de düşersek 10 yıl sonra 1 USD= 16.55 TL için başa baş geliyor.

Sorun şu ki aynen 2 yıllıkta olduğu gibi 10 sene sonra döviz kuru 16.55TL'nin altında kalır diyebilen yok. Bu da 10 yıllıkların sanki gidecek daha yolu olduğunu gösteriyor olabilir.
    Haklısınız, bende onu söylemek istedim. 2 yıl sonra dolar 16,55 olmaz diyebilen vari mı ? Evet düşük ihtimal ancak sabit kurun tartışıldığı bir ortamda hiçbir olasılığı ihmal etmemek lazım

5.  Alıntı Originally Posted by bahri Yazıyı Oku
    kasko mecazi anlamda yaptığım hareketi en iyi anlatan kelime !
    Ben hala zorunlu trafik sigortası ile devam ediyorum.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

6. Reis başkan 15 dk dan beri konuşuyor,
    henüz ekonomi ile ilgili bir şey söylemedi,

sanki muhtarlar toplantısı yapıyormuş gibi konulardan bahsediyor...

belki sona doğru dişe dokunan bir şeylerden bahseder
    hele bi dinleyekk
    Türkiye'de temel problem şu : bilgili olanların yetkisi yok , yetkisi olanlarında bilgisi yok.

Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Ben hala zorunlu trafik sigortası ile devam ediyorum.
    Portföyün %10'u vb oranlarda dövize geçmeyi kasko veya sigorta olarak nitelendirmek pek uygun görünmüyor. Portföy içeriği değiştirmek, portföyde değişiklik daha uygun. Vadeli işlemlerde veya FX piyasada mevcut TL portföyü değer kayıplarına karşı koruyabilmek için kaldıraç kullanarak dövizde uzun pozisyon almak, döviz alım opsiyonları almak esas sigorta işlevi görür.

8.  Alıntı Originally Posted by bahri Yazıyı Oku
    Yüzde 10 dolara geçmiş bulunmaktayım
    Yatırım tavsiyesi değildir
    günlükteki parayla %5 geçtim ben de vade dönüşü devamm, kendimizi aşmamız lazım Bahri kardeş☺

Sayfa 386/1252 İlkİlk ... 286336376384385386387388396436486886 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •