Sayfa 39/106 İlkİlk ... 2937383940414989 ... SonSon
Arama sonucu : 848 madde; 305 - 312 arası.

Konu: Temettu Etkisizligi

1. Tüpraş'ın yaklaşık 7 milyon m3 depolama kapasitesi 27milyon ton işleme kapasitesi var.
    Hepsi sadece ham petrol olsa yaklaşık 3-3,5 milyar dolar eder.

https://www.tupras.com.tr/rafineriler

2. Ben 2016 aralık bilançosundaki "stoklar" kalemini yazdım. (finnet 2000 den)..

3. Ben oralet osmanın düşüncesine katılmaktayım sebebine gelirsek bir şirketin cebinde stogunda orasında burasında kaç paralık mal oldugu ve bu malı dolar üzerinden satıyor olmasının bir önemi yok.

Herkesin stogunda yeterince mal var. TUPRASI SAVUNMAK İÇİN yorum yapıyorsunuz gibi geldi hocalarım sizleri objektif olmaya davet ediyorum.

Biz tarafsız kısımda olmalıyız. Bir şirket yöneticisi gözüyle ortak oldugumuz şirketin eksik ve artı yönlendirini tartışırmış gibi bakmalıyız.

Böyle bakarsak hepimiz için ve okurlar için daha faydalı bilgiler vereceğimize eminim.

Taraf olmak için yazmayın objektif bir bakış açısı sunalım. Ne farkeder kimse bu işin sonunda ödül kazanmıyor.

Tüpraşın yöneticisiyiz. veya yonetım kurulunda yuklu bir ortagız ve ortaklıgımızıda uzun vade devam ettirmek istiyoruz.

Yönetim kurulunda olsak. Belirli bir kur açığımız var yani dolar uzerınden borçluyuz değil mi ?

Yönetim kuruluna gelen temettü dağıtalımmı yönergesine karşılık dağıtmayalım oyu kullanırdım. Neden diye sorarlardı ?

Şirketimiz döviz uzerınden açıgı var. Dağıtacağımız temettü yerine döviz acıgımızı HEDGE etmek amaçlı döviz alalım bu paraya evet fakrındayım paraya ihtiyacınız var sizlerde elde edilen karı harcamak istiyorsunuz. fakat nihayetinde bu şirketin yöneticileriyiz. Şirketin geleceğini düşünmek zorundayız. Bizlere yatırım yapmış diğer yatırımcıları diğer ortaklarıda düşünmek zorundayız.

Bugun yatırılacak temettü şirketin gelecekte Döviz açığını hedge etmediğimiz için %3 kazanacagımıza %1 kazanmaıza sabebiyet verir. Cebimizden önce şirketimizi düşünelim. DÖviz acıgımızı hesaplamalarıma göre 3 sene içinde 0 lıyoruz hedge ederek. 3 sene sonra dilerseniz temettü yine dağıtalım.

İlla paraya ihtiyacınız var ise çok küçük oranda temettü dağıtalım kalan paranın hepsiyle döviz alalım.

ne dersiniz ey ortaklar..........

İşte bir şirketin kopyasını yaratmadan gözünüzde canlandırmadğınız surece tek taraflı bakmak zorunda kalırsınız.

TUPRASIN bir ikizini yaratın stokları filanda aynı olacaktır fakat temettü parasıyla döviz alın.

SOnra iki şirketi yan yana koyun.

Hangisini tercih ederdiniz.

BU soruya vereceğiniz cevap ne kadar objektif oldugunu okuyuculara gösterecektir.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

4. @drzim hocam bir hesaplama yapmışsın ve vergiden dolayı temettü veren hisseye yatırım yapanın daha eksik kazanacagını söylemişsin.

Ben vergi konusuna hiç girmedim bile fakat sen girdiğin için sorayım.

Vergi yüzüdenn daha az kazandıgını biliyorsan temettü dağıtılınca niye seviniyor yatırımcılar. Keşke dağıtmasaymış diyeceklerine niye seviniyorlar.

istediğim birşey daha var.

Temettü hissesinin etkisizliği konusuna vergiyi hesaba katmazsak temettü almakta almamakta yatırımcıya ekstra birşey katmıyor değilmi bunda hem fikir isek.

Şimdi temettü hissesi yukarı fiyatlanır kısmını tartışalım. eğer bu noktaya gelebildi iseniz.

Ve sizden ricam şu temettü hissesinin pozitif etki yaratacak ve negatif etki yaratacak" gerekçeler istiyorum sizden tıpkı benim gibi aklınıza ne geliyorsa her iki taraftanda maddeler halinde yazın.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

5. Ctugrul düzeltmeden ben düzelteyim : vergi değil stopaj olacak.....

Tablo birbirine girdi ama inşallah anlaşılmıştır......

6.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    @ctugrulun hocamızın büyük harflı yazısına cevaben

buffet konusunu geçiyorum.

Her iki uçtada kötü ve iyi şirketler var dediniz. Bu noktada malesef sizler ön yargılısınız. Manzaraya tek bir taraftan bakıyorsunuz. Ben ise her iki taraftan çünkü temettü dağıtan iyi firmaya yatırım yaparım temettü dağıtmayan iyi firmaya yine yatırım yaparım diyebiliyorum. Fakat siz temettü dağıtmayan iyi bir şirkete asla yatırım yapmam diyorsunuz.

Manzaraya tek taraflı bakıyorsunuz. Yani sadece temettü dağıtan şirketler iyi yönetilen güzel şirketlermiş algısı yaratılıyor tarafınızdan.

Temettü dağıtmanın fiyatı yukarı çekeceği düşüncesinde ayrışıyoruz. öncelikle temettü dağıtmanın fiyatı yukarı çekeceğinin garantisi yok. Ve bir gerçeklik payıda yok bunu daha öncede ıspatladğımı düşünüyorum. Temettü dağıtılmasının pozitif etki yaratabilmesi için bir gerekçe oluşması lazım öyle değil mi. Bu gerekçe yok temettüde ? Hatta tam tersine olumsuz etkileri var işte tek taraflı baktıgınız için temettü dağıtmak pozitiftir algısı içerisindesiniz.

Erhan bey ben illa temettü dağıtanın hisse fiyatı yükselir demedim.lütfen yazımı iyi okuyun. Yazışarak bir yere varamıyacağız yine.yazı dilinde anlaşamıyoruz.

Ben temettü vermek fiyatı yukarı çekebilir dedim. Bununda doğru veya yanlış sebeplerden kaynaklanabileceğini belirttim. Illa yukarı çeker demedim. çektiği durumlar ver hiç etkilemediği durumlar var. Bu piyasanın d algısına bağlı tamamen.
    Yapmayın allahınızı severseniz. Her temettü dağıtan şirket iyidirde demedim. Iyi örnek var kötü örnek var dedim. Bu nasıl tek taraflı bakmak.

Asıl siz tek taraflısınız. Yazılarınızı şöyle bir geçmişe doğru okuyun bence. Söylediklerinizden çıkan tek yorum temettü kötüdür.
    Alın işte aşağıdaki yazınızda bunun tipik bir örneği. Sazı çalmaya bile "neden kötü algılanabiliri diye başlıyorsunuz" bumu çok taraflı bakmak.

Nasıl yani temettü verecek diye değeri yükselen hisse yok mu? Bu bir gerçek değil mi? Bunun tam tersinin olduğu durumlar kadar buda bir gerçek. Neden bunu bir türlü kabul etmek istemiyorsunuz.

Bu tamamen piyasanın algılaması ile ilgili bir şey. Ister yükseltir ister yerinde saydırır.

Neden kötü algılanabilir söyleyeyim.

Objektşif bakmanızı istiyorum.

1-öz kaynaklar azalacağı için bu şirketin risk derecesini arttıracağı için yukarı pozitif fiyatlanmasına olumsuz olarak negatifte fiyatlanabilir. Eywah kasadan para eksiliyor çıkarımı.

Doğrudur piyasa bunu böyle algılayabilirde algılamayabilirde. Kesin böyle olacak diye bir şey yok.

2- herkes sizler gibi düşünmüyor manzaraya tek taraflı bakmıyor öyle değilmi o halde temettü dağıtan bir firma daha az büyümek istiyor olabilir. Buda fiyatı olumsuz yönde etkileyecek bir çıkarım.

Bu bir varsayım. Gene senaryo yazıyosunuz. Senaryo üzerine gerçeklik kurmayın. öyle olabilir dediğiniz şeyin tam karşı varsayımıda geçerli olabilir. Yine beni suçluyorsunuz. Benim yazılarım tek taraflı değil. Bakın ben size makul bulduğum noktalarda katılıyorum. Siz en baştan bu yana hep mualifsiniz.

3-kimse boş yere vergi ödemek istemezler öyle değilmi o halde buda şirketin fiyatını olumsuz etkileyecek bir çıkarım değil mi.

şirket temettü dağıtıyor diye vergi ödemez. Bu saçma söylemi artık kesin. şirket kar ettiği için vergi öder. Kar eden şirket temettü dağıtsada dağıtmasada o vergiyi kar ettiği için öder. Boş bir sav bu.

Gelelim pozitif etki edeceğini düşündüğümüz çıkarımlara yukardakiler negatif etki edeceğini düşündüğümüz gerekçelerdi. Bunlarda haksızmıyım ? şimdi pozitif etki edebilecek gerekçe yaratalım.

1- temettü veren hissenin hiç bilanco bakmayı bilmeyen yatırımcılar için kar etti sonucuna varmasını sağlar. Buda firmanın kar ettiğini bilmeyen yatırımcılar için bir bilgi kaynağıdır. Ve pozitif fiyatlamaya etki edebilir.

Işte bu doğru. Yanlış bir algı sonucu yatırımcı hisseye hücum edip fiyatını arttırabilir. Bu sadece temettü için değil herhangi bir söylenti ilede tetiklenebilir. Olmayan bir şeymiş gibi bunu sunmayı bırakın artık.

2-yapacağı yatırımın riskli olmasını düşündüğü için temettü dağıtmak ister bu fiyata olumlu yansıyabilir. Eğer yapacağı yatırım riski yüksekse riske gireceğini hiç girme dağıt demekte bir pozitif etki yaratabilir.

Yatırımı ikide birde temettüyle niye bağdaştırıyorsunuz. Bir yatırım riskli ise firmanın zaten girmemsi gerekir. Girmek istediği yatırım risklidiye vaz geçip temettü dağıtılır mı hiç. Yıllardır genel kurul katılımları yapıarım ben hiç böyle bir söylemle gelen firma duymadım. Falanca yatırım riskli e o halde yapmayalım şu zavallı ky'ye temettü dağıtalım diye karar olur mu? Buna çocuklar bile güler.

3-başka bir etki bulamadım. Cok düşünmeme rağmen acaba ne olurda pozitif fiyatlanır gerekçesi vallaha bulamadım aklınıza gelirse söyleyin.

Birde şu cıkarımlar var fakat bunların etkisini "temettü etkisizliğiyle yıkabilmekteyiz." yani hisse senedine nötr(/ne aşşağıu ne yukarı) etki edecek cıkarımlar.

1-lot sayım artacak algısı pozitif yonde etkıleyemez cunku lot sayısının artması totelde geteriyi değiştirmemektedir.

Temettü etkisizliği diye bir şey yok. Bu sizin kendi kendinize uydurdupunuz bir kavram. Bir geliri başka bir şekilde elde ediyor olmanız, ilk şekli etkisiz yapmaz. Böyle saçma bir mantık olmaz.
    Ekşinin üstüne tatlı yiyince ekşi ekşi olmmaktan çıkar demekle aynı şey bu.

2-hisse senedi ortak payımı arttıracak algısı buda pozitif etkileyemez cunku ortaklık payı artsada değeri düşürldüğü için pastanın büyüklüğü olan yanı kaç paralık yatırım yaptıgınız değişmez. Dolayısıyla kazanç değişmez. Bu sebeple etkii nötrdür.

Siz etkilemez dediniz diye etkilemiyor olduğu anlamına gelmez. Sizin matematik hesabınız ne kadar doğruda olsa, yatırımcının bir psikolojisi var. Bu şekilde yatırım yapan ve buna inanmış milyonlarca insan var. Bu insanlar piyasada bir hareket yaratıyorlar. Artık bunu kabul edin. Sizin söylemleriniz ve matematik hesaplarınızın doğruluğu, piyasanın, doğru veya yanlış, belli bir algı ve yönde hareket etmesini engellemiyor. Bu hareketin bir etkisi ve yansıması oluyor. Etki etkidir. Siz nasıl temettü fonlarını, temettü emekllilik fonlarını yok sayarsınız. Bunlar var ve gerçek. Nihayetinde sizin matematik hesaplarınızdan daha çok etki yaratıyorlar. Ziar ortada bir algı ve o algıya dayalı bir gerçek var.

3-temettü extra kazançtır yanılgısı bir çok yatırımcı temettüyü faiz gibi extra para zanneder halbukı değildir bu yuzden etki nötrdür.

Insanların yanılıyor olması temettü üzerine stratejisi olan insanların, fonların,şirketlerin var olduğu gerçeğini değiştirmez. Gerçek canlı kanlı insanlar ve şirketler bunlar. Ve onların dünya finanspiyasaları üzerinde bir etkisi var. O fonlar oradan oraya akıp duruyor ve dünya piyaslarını etkiliyor.
    Siz hala temettü etkisizdir diyorsunuz. Neyin etkisizliğinden bahsediyorsunuz. Dünyayı etkileyen bir gerçek var ortada. Siz ister kabul edin ister etmeyin. Olay sadece siz değilsiniz elbette. Sizin söylediğinizi söyleyen bir sürü kişi ve kurum var. Ama bu söylemler gerçekleri değiştirmiyor.

4-temettü dağıtılınca hisse fiyatı ucuzlar buda yanlış bilinmektedir temettü dağıtılınca hisse fiyatı ucuzlamaz.

Katılıyorum

5-eldeki kuş dalgadakı kuştan iyidir nakit almak istemeleri sezgisi buda pozitif fiyatlanamaz cunku yatırımcılar istediği oranda temettüyü kendileride yaratabilmektedirler. Bu yuzden etki notrdur.

Bu konuyu yukarda irdeledim. Temettü etkisizliği diye bir şey yok. Bu sizin kendi kendinize uydurduğunuz bir kavram. Bir geliri başka bir şeklde elde ediyor olmanız, ilk şekli etkisiz yapmaz.

Işte tum bu sebeplerden ötürü hisse fiyatı temettü dağıtıyor diye yukarı gidemez cunku saydıgımız gerekçeler yeterli gerekçeler değil. Negatif gerçekler objektif bakabilen için daha mantıklı görünüyor varsa etki edeceğini düşündüğünüz "gerekçeler" sizde söyleyin.

gerekçelerimi yukarda belirttim.
    Son düzenleme : ctugrul; 29-04-2017 saat: 21:34.

7. Bu gece daha fazla yazamıyacağım. Yarın devam ederim.

Sevgiler

8. Erhan hocam ;

yukarıda alıntılanan yazıda 3. maddedeki "vergi" aslında "stopaj" olmalı....

Sayfa 39/106 İlkİlk ... 2937383940414989 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •