Sayfa 393/478 İlkİlk ... 293343383391392393394395403443 ... SonSon
Arama sonucu : 3820 madde; 3,137 - 3,144 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

1.  Alıntı Originally Posted by ayhan53 Yazıyı Oku
    devlet katkısı olan kısım için biz seçimde bulunamıyoruz. o kısımın değerlendirimesi onlara ait. 2 senelik kazanç %8
    kendi yatırdığım kısımın ise değerlemesini ben yapıyorum
    o kısmın 2 yıllık kazancı %128 gözüküyor.
    yani devlet kendi yatırdığı kısmı o kadar kötü değerlendiriyorki 2 yılda para pula dönüyor.
    Hocam farkındayım, zaten onun için sordum. Devlet katkısının bir önemi yok kısaca.

Ben fonlarda bu kadar uğraşacaksam, devletin katkısı sözde kalıyorsa BES e para yatırmanın anlamı ne? Üstüne dünya kadar masraf ödeyeceğim.

BES bir şirkette çalışıyorsanız, şirkette katkı sağlıyorsa, üstüne devletin verdiği ballı kaymak.

Ben çıktım, eşim BES te kaldı. Ben Petkim aldım 6 ya katladı, onunki altın ve dövize endeksli borçlanma fonunda olmasına rağmen yaya kaldı.

Aradaki fark uçurum. Çıkıp dolar alsaydı daha iyiydi.

Devlet kendine fon sağlıyor BES üzerinden. Milyarlarca lira heba oluyor. Çoğu insan takip etmiyor çünkü. Şirketler ise aldıkları komisyonu sayıyorlar. Tiyatroya bilet satıyorlar kısaca.

2.  Alıntı Originally Posted by tcspirit Yazıyı Oku
    Hocam farkındayım, zaten onun için sordum. Devlet katkısının bir önemi yok kısaca.

Ben fonlarda bu kadar uğraşacaksam, devletin katkısı sözde kalıyorsa BES e para yatırmanın anlamı ne? Üstüne dünya kadar masraf ödeyeceğim.

BES bir şirkette çalışıyorsanız, şirkette katkı sağlıyorsa, üstüne devletin verdiği ballı kaymak.

Ben çıktım, eşim BES te kaldı. Ben Petkim aldım 6 ya katladı, onunki altın ve dövize endeksli borçlanma fonunda olmasına rağmen yaya kaldı.

Aradaki fark uçurum. Çıkıp dolar alsaydı daha iyiydi.

Devlet kendine fon sağlıyor BES üzerinden. Milyarlarca lira heba oluyor. Çoğu insan takip etmiyor çünkü.
    Hisse senedi fonu niye almadınız hocam eşiniz hesabından siz petkime geçtiğinizde ? Yanlış karşılaştırma değil mi yaptığınız.

Son bir senede anadolu hayat emeklilik ATE hisse senedi fonu %193 getiri sağlamış. Aynı dönemde petkim %120.

Takip edilmemesi zaten çok büyük bir sorun. Finans bilginiz yoksa çok kaliteli insanların beklentileri üzerinden altından hisse senedine vs gibi geçişler yapıyor olsanız bile sene içinde çok iyi getiriler getireceği aşikar.

Bu sistemin çok gereksiz yere lanetlendiğini düşünüyorum.

3. Hocam beni dinlemiyor ki.

Ciddi birikmiş para var. Çek fiziki altın al diyorum, onu bile dinlemiyor.

Yapacak bir şey yok hocam kısaca. Ne deyim.

Alıntı Originally Posted by mavi1610mavi Yazıyı Oku
    9 yıldır bes teyim halada ödemeye devam ediyorum. Zamanında o kadar güvendim ki devlet katkısının tamamını alabilmek için ek ödeme bile yaptım. Sistemdeki arızaları yanlışları ortaya koyuyorum. Yatırımınızla aşırı duygusal bağ kurmak iyi değildir.

Benim ekonomi bilgimi sorgulayan beni tenkit eden rakamlarla bilgimi çürüten insanlara ben sadece teşekkür ederim.
    ben 16 yıldır besteyim. bes sutten çıkmış ak kaşık değil.onceki sayfalarda bunlara değindik.bes bir yatırım aracı değil bir tasarruf enstrumanı .ama burada tasarruf edenlerin ekonomi bilgisini sorgulamak da yakışıksız olmuş.

aydınlatıcı bilgiler için yine de tşk ederim.maddi dönen varlıklarımın %10 u bes.%40 hisse senedi %25 altın %25 döviz %1 kadarı da kriptoda.

sistem çok daha iyi olabilir ancak ekonomi bilenler için dahi fırsatlar barındırıyor. kimse zengin olma peşinde değil birikimler enflasyona yenilmesin yeter.

insanlar bu enflasyon ortamında tasarruf edebiliyorsa zaten buyuk başarı.kimse bizim gibi ekonomi mezunu olmak zorunda da değil.şu an herkesin basitçe dahil olup fonlarını seçip yoneteceği devlet tarafından da desteklenen bir sistem var.elde olan bu.daha iyi olabilir mi evet ama bu sistemi de sisteme girenleri de kötu ya da ekonomi bilgisi zayıf yapmaz

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Bursa/İzmir
    Gönderi
    5,549
     Alıntı Originally Posted by anti panik Yazıyı Oku
    Ve son olarak Allianz Yaşam BES fonları 4 yıl 9 aylık getiri sıralaması:

Birinci Altın AMZ

İkinci Eurobond AMY

Üçüncü Yabancı teknoloji fonu (Nasdaq vb.) ALR

Beyler çamur attığınız devlet katkı fonu bu yıl 10 ayda %63,8 getirdi.
    Bakınız tablo AMF fonu. Yani bu yıl getiri sorunu yok.
    Umarım böyle devam eder.

Evet geçmiş yıllarda enflasyonun altında getirdi.

Ben bu tabloyu yıllardır burda yılda 2-3 kez paylaştım. Ve bu devlet katkısı fonu sıkıntısını defalarca dile getirdim.

Gönül isterdi ki devlet katkısını da kendimiz yönetelim. Doğrusu bu.
    Son düzenleme : anti panik; 06-12-2022 saat: 22:21.

6.  Alıntı Originally Posted by moza80 Yazıyı Oku
    ben 16 yıldır besteyim. bes sutten çıkmış ak kaşık değil.onceki sayfalarda bunlara değindik.bes bir yatırım aracı değil bir tasarruf enstrumanı .ama burada tasarruf edenlerin ekonomi bilgisini sorgulamak da yakışıksız olmuş.

aydınlatıcı bilgiler için yine de tşk ederim.maddi dönen varlıklarımın %10 u bes.%40 hisse senedi %25 altın %25 döviz %1 kadarı da kriptoda.

sistem çok daha iyi olabilir ancak ekonomi bilenler için dahi fırsatlar barındırıyor. kimse zengin olma peşinde değil birikimler enflasyona yenilmesin yeter.

insanlar bu enflasyon ortamında tasarruf edebiliyorsa zaten buyuk başarı.kimse bizim gibi ekonomi mezunu olmak zorunda da değil.şu an herkesin basitçe dahil olup fonlarını seçip yoneteceği devlet tarafından da desteklenen bir sistem var.elde olan bu.daha iyi olabilir mi evet ama bu sistemi de sisteme girenleri de kötu ya da ekonomi bilgisi zayıf yapmaz
    BES in tasarruf aracı olduğu ve diğer yazdığınız konularda haklısınız.

Bu kadar yıl geçmesine rağmen hala insanların zorla yaptıkları tasarrufların ve vergilerimizden ödenen katlı paylarının bu şekilde çöp olmasına izin vermemeliydi devlet. Böyle tasarruf aracı ya da BES sistemi olmaz. Bu başka bir şey.

Manipüle edilen ekonomi ve borsa olmasa bugün burada konuşacak bir şey yoktu.

Neyse ne yazsak bir şey değişmeyecek.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Bursa/İzmir
    Gönderi
    5,549
     Alıntı Originally Posted by mavi1610mavi Yazıyı Oku
    Sınavı olmasada farkındalık eşiği var, örnekle açıklayayım,

1-Eğer orta-alt seviye ekonomi bilgin varsa devletin verdiği %30 devlet katkısının çok karlı olduğunu düşünürsün. 100lira ben veriyorum 30 lirada devlet veriyor ohh miss ne güzel gelir.

2-Eğer orta-üst seviye ekonomi bilgin varsa bu devlet katkısını istediğin şekilde değerlendiremedğini, zorunlu olarak devletin belirlediği tahvillerde değerlendirildiğini ve zaman geçtikçe paranın kuşa döndüğünü biliyorsun. Ayrıca devlet katkısını haketme şartları da cabası. Hak edene kadar (56yaş ve en az 10yıl) zaten katkılar bitik oluyor ve olacak

2- Eğer orta-üst seviye ekonomi bilgin varsa paranı altın fonuna yatırıp yılda %1,5 yönetim ücreti ödemek istemezsin(10-20 yıl gibi sürelerde bu gider oldukça büyük meblağlara ulaşır). Direkt altınımı kendim alırım. Aralarında fark zaten yok. En fazla %0,1 olmalı bu fonların ücreti.

3-Orta-üst seviye ekonomi bilgin varsa bes fonlarıyla yatırım fonlarını kıyasladığın zaman aynı fon türleri içinde bariz getiri farkı olduğunu görürsün. Bes hisse fonlarıyla yatırım hisse fonlarının en iyi getiren ilk 10 fonlarını kıyaslarsın farkı görürsün. Ayrıca ne hikmetse yönetim ücretleride aynıdır bu fonların.

4-Eğer devlet bürokrasisi sana gel gel diyorsa birşeyi haddinden fazla övüyorsa bil ki sağlam kazık yiyeceksindir bunu bilir orta-üst seviye bilgisi olan.

Bunun haricinde ben ekonomi mekonomi bilmem fed faizi tcmb faizi tüik enflasyon bakmam para elime geçince ya harcarım yada kriptoya yatırırım dersen o zaman bes mutlaka yaptır.
    Bes fonlarından fon değişikliğinde vergi alınmıyor. Aynı fonu yatırım fonu olarak almak istersek %10 getiri kesiliyor.
    Devlet katkısı bu yıl iyi getirdi. Altta yazdım.

3-4 ay sonra bes maaşı almaya başlayacağım. Asgari ücretten fazla ve 20 yıllık olacak.

Merak eden lütfen soru sormasın. Bi zahmet 3-4 yıldır burda yazdıklarımı okusun. Normalde mütevazi biriyimdir. Bu konuda olamayacağım.
    Çünkü yatırım stratejimi Allianz uzmanları verdikleri eğitimde onayladılar.

Herkes kendi parasını istediği gibi yatırım yapmakta özgürdür. Ama bes ten anlamayan lütfen burada yazarken daha iyi araştırıp öğrenip yazsın.
    Son düzenleme : anti panik; 06-12-2022 saat: 22:49.

Alıntı Originally Posted by tcspirit Yazıyı Oku
    BES in tasarruf aracı olduğu ve diğer yazdığınız konularda haklısınız.

Bu kadar yıl geçmesine rağmen hala insanların zorla yaptıkları tasarrufların ve vergilerimizden ödenen katlı paylarının bu şekilde çöp olmasına izin vermemeliydi devlet. Böyle tasarruf aracı ya da BES sistemi olmaz. Bu başka bir şey.

Manipüle edilen ekonomi ve borsa olmasa bugün burada konuşacak bir şey yoktu.

Neyse ne yazsak bir şey değişmeyecek.
    borsada olanlar daha 2-3 yıl once tırnaklarını kemiriyordu altının 700 dolarlarını hatırlıyorum amerikada enflasyon yıllık2 iken şimdi aylık 2 geliyor.demem o ki sular çekilince karıncalar balıkları yer sular yukselince tam tersi.

suyun akışına uyum saglayan yatırımcılar ayakta kalır.bugun bist 5000 ise bunun sebebi parası her seçenekte eriyen borsaya girmek zorunda bırakılan yerli yatırımcılar ve besteki devasa fonlardır.

yarın altın gozde olur oburgun dolar.bende 120 bin devlet katkısı birikmiş bence de daha iyi olabilirdi.ama ilk yıllarda gelir vergisinden düşerek de kazanç sagladı bes yatırımcıları.
    demem o ki sistem 10 üzerinden 3 değil ama 8 de değil.
    ülkeye bakarsak deveye sormuşlar neren eğri? nerem doğru ki demiş

Sayfa 393/478 İlkİlk ... 293343383391392393394395403443 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •