Sayfa 4/95 İlkİlk ... 234561454 ... SonSon
Arama sonucu : 754 madde; 25 - 32 arası.

Konu: TH ile Lebalep

1. BİST bankacılık endeksi yerlerde sürünüyor. Son 8 yıldır hiç bir yere gittiği yok. 8 sene önce neredeyse şu anda da orada. Demek ki reel bazda banka hisseleri çok büyük değer kaybetmiş. Bu yerlerde sürünme durumu bir süre daha devam edebilir zira batık rasyosunda kötüleşme söz konusu.
    Elimdeki nakidi PP fonunda tutuyorum ve sadece ayağıma fırsat geldiğinde kısa vadeli gir-çık yapıyorum. Tüm TL portföyüm 30.4.2025 vadeli Forward dolar alım (43 TL) sözleşmesi ile hedge'lenmiştir.

2. Bu arada, Halkbankın geriye tek ve son bir Eurobondu kaldı. 500 milyon dolarlık ana para ödemeli bu tahvil 3 ay sonra Temmuz ayında itfa olacak ve böylece Halkbankın elinde geri ödemesi gereken döviz bazlı hiç eurotahvili kalmayacak. Banka için bu bir avantajdır.
    Elimdeki nakidi PP fonunda tutuyorum ve sadece ayağıma fırsat geldiğinde kısa vadeli gir-çık yapıyorum. Tüm TL portföyüm 30.4.2025 vadeli Forward dolar alım (43 TL) sözleşmesi ile hedge'lenmiştir.

3. Gelişmiş bir borsada yatırımcılar mantık çerçevesinde hareket ederken örneğin temettü getirisini en ön planda tutarken BİST gibi 3. sınıf bir borsa çok değişik parametrelerle hareket eder. Mesela BİST ortamında bir hissenin çıkıyor olması, katılımcıların alım yapması için genellikle tek gerekçe olabiliyor.

4. 2020 yılında spekülatif kağıtlar müthiş prim yaptı. Spekülatif kağıt nedir? Defter değerinin kat be kat üzerinden işlem gören, dişe dokunur bir kârlılığı olmayan yani aşırı yüksek F/K'lardan işlem gören, sermayesi erimiş olan kağıtlardan bahsediyorum. Mesela sportif a.ş.ler. Sermayelerini çoktan yitirip devasa boyutlarda eksi özsermayesi olan, sürekli zarar eden FENER BJKAS GSRAY TSPOR gibi kağıtlar mesela. Müthiş performans gösterdi bunlar. Peki, bu kağıtlara yatırım yapanlar hangi mantık ile bunları alıyorlar? Burada mantık yoktur, tam tersine mantıksızlık söz konusudur. Bu kağıtları alan biri aslında yatırım filan yapmıyor, düpedüz kumar oynuyor ve kazanıyor. Eğer mottonuz mantıksızlık olsa idi HALKB almak yerine FENER BJKAS alırdınız. Biz mantıklı hareket ederek temel rasyolara baktık ve HALKB GARAN AKBNK YKBNK gibi kağıtların kelepir olduğuna karar verdik ancak mantıklı hareket ettiğimiz için piyasa bize ceza kesti.

5. HALKB ile alakalı şu temel yorumumu burada tekrarlıyorum:

Yönetim ve dolayısıyla ana hissedar olan TVF'nin sahibi olan devlet adına hükümetin HALKB'de yaptığı en büyük hata zamanında OFAC vs gibi ABD'li makamlarla bir uzlaşmaya gitmemiş olmalarıdır (şahsi görüşümdür). Bu konuda müthiş bir inat sergilediler. NAND (neiher accept nor deny=bana atfedilen suçu ne kabul ediyorum ne de reddediyorum) kapsamında bir uzlaşmanın yıllar öncesi yapılması gerekiyordu. Böyle bir opsiyon ile alakalı tonlarca emsal var iken, hatta pek çok ABD bankası çok daha ciddi hem de kesinleşmiş sahtekarlıklarını uzlaşma ile çözdü. Neden HALKB yönetimi bu cihete gitmedi, benim için tam bir muamma çünkü bu mevzu sadece HALKB'ı değil tüm TR bankalarını ve dolayısıyla da TR ekonomisini doğrudan etkiliyor.

6. Geçen senenin başlarında ABD bankası Wells Fargo müthiş bir sahtekarlığa imza attı: Sahte banka hesapları skandalı. Adamlar onbinlerce yeni hesap açıldığını ve milyarlarca dolarlık taze mevduatın bankaya yatırıldığını açıklamışlardı ancak bu hesapların tamamen sahte hesap olduğu ortaya çıktı. Müthiş bir dolandırıcılık örneği. Ama Wells Fargo oranın SPK'sı olan SEC ile uzlaşmaya gidip bunu halletti.

7. Goldman Sachs örneği de çok taze. Malezya'nın TVF'sine ait bir fonu oranın rüşvetçi Başbakanı ile birlikte sövüşlemişlerdi. % milyar dolar kayıptı. Bunu da Goldman Sachs uzlaşma ile yakın geçmişte halletti. 1 milyar dolar gibi bir mali ceza aldı ve yırttı. NAND anlaşması yaptılar. Paraları çatır çatır sövüşledikleri ayan beyan ortada iken "bu suçlamayı ne kabul ediyorum ne de reddediyorum" dedi Goldman ve yırttı işte. İnanın, pek çok emsal var. Bu mevzulara hakim, İngilizcesi süper, oranın hukuk mevzuatına da hakim bir adam gerekiyordu Halkbanka. Maalesef onu da bulamadılar ve sonuç ortada. Bu mertebeye gelmeden kolaylıkla halledilebilecek bir mevzu maalesef gereksiz yere tırmandırıldı.

8. Bankacılık endeksinin son 10 yıllık performansından dem vurdum yukarıda. TL bazında da baksanız dolar bazında da baksanız bu endeksin performansı rezalet ötesidir. Defter değerine göre %70 iskonto ile işlem gören, F/K ları 3'lerde dolaşan, piyasa değeri aktiflerinin %10-15'i yerine sadece %3 gibi olan ama her sene deli gibi kâr elde eden bankaların hisse senetleri yerlerde sürünüyor. İşte mantıklı hareket edenler bu hisseler kelepir deyip yatırım yaptılar ama sopayı da yediler. Mantıksız hareket edip spekülatif kağıtları alsaydılar çok başarılı olacaklardı ve müthiş kârlar yazacaklardı.

Sayfa 4/95 İlkİlk ... 234561454 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •