Sayfa 40/106 İlkİlk ... 3038394041425090 ... SonSon
Arama sonucu : 848 madde; 313 - 320 arası.

Konu: Temettu Etkisizligi

1.  Alıntı Originally Posted by ctugrul Yazıyı Oku
    Tüpraş'ın yaklaşık 7 milyon m3 depolama kapasitesi 27milyon ton işleme kapasitesi var.
    Hepsi sadece ham petrol olsa yaklaşık 3-3,5 milyar dolar eder.

https://www.tupras.com.tr/rafineriler
    İşleyip satmak için sürekli ham petrol almak zorunda. 2 yıl önce 120 dolar/varil iken 1 yılda 35 dolar/varile düştü hatırlarsanız. Bu işlemden doğal olarak zarar yazıyor. Tam tersi de geçerli, 40 dolar/varilden alırsın, 1 ay sonra varili 60 dolar olur kar edersin.

Sorun şu. Ben neden yıllık 1 milyar lira karımı dağıtayım? Onunla sizin de belirttiğiniz belki de Harvard Ekonomi, Yale işletme, Odtü bitirmiş çift anadal mastır, doktora, falan filan yapmış şirket ekonomistleri bu parayla dolar alsa veya altın, euro bilmem ne onlardan da fazladan para kazansa olmaz mı? Örneğin şöyle bir şirket istemez miyiz?

Esas faaliyet karı : 1 milyar lira
    Diğer faaliyet karı : 350 mn lira.

Benim tahminim şu. Froto yıllık örneğin 500 mn net kar etti. Şirketin de %30 u halka açık. Ali Koç, kendi payına düşen 350 mn nakit karı alıyor, kalan 150 yi de ortaklarına dağıtıyor. Şirketin paraya ihtiyacı varsa kredi çeksin diyor, bana ne. Ben nakitime bakarım. (Rakamlar ve senaryo tamamen hayalidir)

Sizler şirketin karını dağıtıp yeni yatırımlar için kredi çekmesine nasıl mantıklı bir açıklama getiriyorsunuz? Ben bulamıyorum. Şöyle olabilir mi?

500 mn net karımı ben alırım, paraya ihtiyacım varsa kredi çekerim. Neden? Çünkü krediye ödeyeceğim faizin maliyeti aylık %1 iken, ben nakit olarak şirketten aldığım 500 mn u işletip ayda %2 kazanabiliyorum. Bu açıklama daha mantıklı geldi. Şirkette tutsaydım da kazanabilirdim ama o zaman vergiydi, muhasebe kaydıydı, stopajdı bilmem ne uğraşacaktım. Üstelik şirketin malı olacaktı bu ve diğer ortaklarla da bölüşmek zorunda kalacaktım.

Bu parayla yine kendi şahsıma ait petrol tankerleri alıp yeni bir şirket kurabilirim , kendi firmama ham petrol taşımacılığı yapabilirim ve %100ü bana ait olur. Ama temettü dağıtmadan Tüpraş adına tanker alsam elinde hisse olan Erhan da o tankerin sahibi olacak, neden ona ve diğer binlerce ortağa paramı yedireyim ki?

Bir de kaldıraç oranı denen bir nane var. Şirketin özkaynaklarının toplam borcunun ne kadarına denk geldiğini belirtiyor ve kaldıraç oranı ne kadar yüksekse kreditörler size o kadar fazla faiz uyguluyor aldığınız krediye karşılık.

Örnek,
    Özkaynak : 100 mn
    Toplam borcunuz : 800 mn ise kaldıraç oranınız 8 dir ve size yıllık %16 dan kredi verirler. Toplam borcunuz 1.2 milyar ise kaldıracınız 12 olur bu sefer kredi faiziniz %19 a çıkar. (Rakamlar uydurmadır)

Firmalar kaldıraç oranına göre temettüyü ayarlarlar. Net karın hepsini değil de atıyorum yuzde 80 ini 70 ini vs dağıtırlar. Yani kısaca şunu demek istiyorum. Kasa her zaman kazanır. Patron doğal olarak önce kendini düşünür.

2. Sayın Oralet Osman beyin iletisine şunu eklemek isterim :

"500 mn net karımı ben alırım, paraya ihtiyacım varsa kredi çekerim. Neden? Çünkü krediye ödeyeceğim faizin maliyeti aylık %1 iken, ben nakit olarak şirketten aldığım 500 mn u işletip ayda %2 kazanabiliyorum. Bu açıklama daha mantıklı geldi. Şirkette tutsaydım da kazanabilirdim ama o zaman vergiydi, muhasebe kaydıydı, stopajdı bilmem ne uğraşacaktım. Üstelik şirketin malı olacaktı bu ve diğer ortaklarla da bölüşmek zorunda kalacaktım."

üstelik paramı şirkette bırakınca "CEO bu parayla ne yapcak acaba?" diye uykularım kaçacaktı.... Bir örnek ;

1999’da The Economist dergisi, birleşmelere ilişkin şok edici bir görüş ileri sürdü: “En üstte yer alan kişiler için, bir şirketi yönetmek monoton olabilir. Olgunlaşmış bir piyasada, organik büyüme yıpratıcı ölçüde yavaştır. Anlaşma yapmak çok daha kolaydır ; ‘bir grup yatırım bankacısını görevlendirin ve çalıştırın’ demek ise daha kolaydır.” Bu fazla abartılmış bir ifade olmakla birlikte, ortalama CEO görev süresi azaldıkça ve kısa zamanda şirketin geleceği için önemli bir fark yaratmanın en iyi yolunun, ses getiren bir işlem yapmak olduğu göz önüne alındığında, mantıklı görünüyor. Yöneticilerin maaşları giderek hisse performansına bağlı hale geldiğinden ,daha fazla para beklentisi, tamamen şirket menfaatine uygun olmayabilecek bir birleşmeyi gerçekleştirmeye uğraşmak için de itici bir güç olabilir.

http://thebrandage.com/57-sayi-sirke...la-sonuclanir/

Linkte şirketlerin bol paraları nedeniyle giriştikleri başarısız birleşme örnekleri mevcut..

Buffet bile hisselerdeki getiriler düşünce türevlere bulaştıktan sonra.......

Bir de bu var :

---İsviçrede 2011 yılnda gerçekleştirilen son derece kapsamlı çalışmada 37 milyon şirketin bilgisini inceleyen akademisyenler, bu sayının 43 bin uluslararası konsorsiyuma dahil olduğunu, bu 43 bin konsorsiyum içindeki ortaklıklar ve hisse payları incelendiğinde asıl belirleyici şirket sayısının 1318 olduğunu saptamışlar……. Bu 1318 şirketin ilişkileri yukarı doğru araştırıldığında ortaya yalnızca 147 tekelden oluşan SÜPER A TAKIMI ÇIKIYOR. Bunlarda da ağırlık finans kuruluşlarında…Bu 147 şirket uluslararası alanda gerçekleştirilen TÜM CİRONUN 5 TE 4 ünü kontrol ediyor.

http://www.idefix.com/Kitap/Her-Sey-...=0000000579956

Bu durumda 37 milyon şirket temettü verdiğinde de, kredi kullandığında da KAZANAN A TAKIMI OLUYOR.

3. @tugrul hocam pozitif etki ettiği üzerine cok fazla taraflısınız gerçekten.

Ben mecburen diğer savları yazmak zorundayım. bu yuzden temettüyü kötüler görünmüş olabilirim üzerine eklıyorum ama diyorumkı ben temettü dağıtan iyi hisseleri alıyorum.

sizde keza temetüyü savunacagım diye benim gözümde taraf görünüyor olabilirsiniz.

Sizden daha ben temettü dağıtmayan iyi hisse alırım lafını duyamadım. amacımız iyi hisse almak değilmi temettü dağıtsa ne dağıtmasa ne ama sizin düşünceniz temettü dağıtınca pozitif fiyatlanacağı ise zaten siz temettü dağıtmayanı almazsınız. Alsanız bile bir sene sonra temettü dağıtmasa satarsınız cunki size göre pozitif fiyatlama olamayacak bir tarafı eksik kalacak hissenin.

İşte taraf olarak tarafsınız diye bunu soyluyorum.

Söylediğiiniz cevapların temettü ile ilintisi oldugunu asla anlayamazsınız. Bunu bilemeyiz neyin etki ettiğini asla bilemezsiniz.

Ama bazı gerçekler vardır. hocam bakın ben bunları ıspatladım nasıl ıspatladın diye bir sor

1-Temettü dağıtan hisse senedi yukarı pozitif fiyatlanıyor ise pp/dd f/k oranları sizce cok yukarlarda olması gerekmiyormu ????????? BU bir gerçeklik değilmi temettü dağıtan hisselerde böyle birşey görüyormusunuz siz. Görüyorsanız tamam evet temettü say4esınde bu hisseler ucuyor diyeyim. Hangi gerçeklikten bahsediyoruz anlamıyorum neden pp/dd f/k lar yüksek değil bu hisselerin. Böyle bir gerçeklik var bunu anla artık diyorsunuz hani ıspatla ??????

2-Temettü dağıtan hisse yukarı fiyatlanıyor ise Daha yüksek oranda dagıtalan temettü daha fazla yukarı fiyatlanma daha az dagıtalan temettü daha az yukarı fiyatlama demektir.
    Dolayısıyla yüksek temettü veren hisselerin pp/dd f/k gibi ucuzluk pahalılıgı ölçen rasyolarının daha yüksek daha az temettü dagıtanlarınkı pp/dd f/k gibi oranları daha düşük seviyede seyretmeli. varmı böyle bir ispatınız göster ıspatını anlatamadıgın pozitif etkiyi anlayayım gerçekten iyi niyetle söylüyorum göster bana hocam.

3-Niçin en yüksek temetü veren hisseye yatırım yapmak yerine az dagıtanıda düşük dagıtanıda alıyorusunuz. Yukarı fıyatlanacagına emın oldugunuz halde niçin hisselerinizi baska temettü veren firmalara bölüyorsunuz %20 temettü dağıtan x hissesine göm parayı nasılsa garanti yukarı gidecek hemde %5 verene nazaran daha cok yukarı gidecek çünkü temettü dağıtan hisseler daha pozitif hareket eder o halde daha cok temettü daha cok pozitif daha az temettü daha düşük fiyatlama demektir. Temettü veremyeni ise zaten çöpe at. evet neden ?

Bu bile ıspatlamıyormu piskolojı vardır fonlar vardır diyorsunuz hocammmm o halde uygulaman gereken yontemı nıye uygulamıyor yatırımcılar. En yüksek oranda temettü dağıtan hisseler genelı çimonto şirketleridir. Neden herkes çimentolara yatırım yapmıyor yüksek temettü yüksek pozitif fiyatlama olacağı nasılsa garanti. BU ARADA BU SENE ÇİMENTOLAR İÇİN BERBAT OLACAK BENDEN UYARMASI

Bir hisse geçrek fiyatından daha yükseğe fiyatlanması normal mi sizce ? bu olsa bile gerçek değerinden daha yükseğe fiyatlansa dahi geçicidir. Bu yuzden temettü veren hisseler daha pozitiftir diyemeyiz......... pp/dd niye var f/k niye var hisse değerlemesi niye var ? Bİlanco piyasa değeri dediğimiz rasyolar niye var. Değerlemi analizi yapıp hisse almak yanlış mı. Ucuz şirkete yatırtım yapmak hata mı ? Nasılsa kendini yukarı sürekli fiyatlayan temettü hisseleri varken bunlara neden gerek duydular ?

Gelelim temettü etkisizliği uydurmasına etkisiz niye diyoruz temettü hisselerini şöyle ayırayım vermeyenleri böyle ayırayım bunları alayım ötekinleri çöpe atayım dediğiniz için. Yani diyorumkı temettüyü her iki şekildede elde ediyor olmanıza rağmen yani bir etkisi olmadıgını öğrenmenize rağmen ayırmana gerek yok ayırma hisseleri cunku temettünün bir etkisi yok bir extrası yok niye ayırıyorsun etkisiz elemanı etkisiz eleman olmasına rağmen neden hisseleri ayırıyorsunuz ayırmayın cunku etkisiz diyorum. etkisizlik kelımesı buy uzden geçiyor. etkisizdir yani birşey kazandırmaz kaybettirmez o halde ayırma etkisiz cunki.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

4. orelet osmanı ayakta alkışlıyorum bravo gerçekten bravo yani ben bu kadar iyi anlatamıyorum ama orelat osman harika anlatıyor gerçekten. bir kez daha tebrikler.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..

5. Kang (2006),
    Atmaja (2009) ve Patra vd., (2012) çalışmaları sonucunda, kârlılıkları yüksek, nakit akışları düzenli
    ve büyüme fırsatları geniş olan firmaların düşük temettü dağıtım politikaları benimsemekte
    olduklarına ilişkin bulgular elde etmişlerdir.

6.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    orelet osmanı ayakta alkışlıyorum bravo gerçekten bravo yani ben bu kadar iyi anlatamıyorum ama orelat osman harika anlatıyor gerçekten. bir kez daha tebrikler.
    Karşıt görüşlerle yazışıp olayı tam olarak çözmeye çalışıyoruz. Arkadaşlar çok güzel sorularla cevap vermeye çalışıyor ama elleri boş dönüyorlar. Bu olay sen kazandın ben galip geldim münazarada olayı değil.

İstediğin kadar anlat, yatırımcıların %99 u temettünün yukarda saydığın yanlış inançlarının doğruluğuna inanmışsa onların dediği olur.

Yılların bol kepçe temettücüsü Hektaş yine çok iyi kar açıkladı, hisse coştu. Niye? Daha çok kar daha çok temettü verecek bu sene, saldırın.

Ama temettü verimi son derece düşük ama her yıl çok iyi büyüyen başka şirket aynı şeyi yapınca kimse saldırmıyor. Neden? Temettü vermiyor. Bu şirket yıl içinde yavaş yavaş ama düzenli olarak hisse fiyatı artıyor. Temettü verenler ise her çeyrek sonuçları açıklanınca kar iyiyse coşuyorlar.

Önyargıları yıkmak atomu parçalamaktan zordur demiş ya Einstein, öyle işte.

Sonuçta benim portföy hisselerim de hep temettü hisseleri.

7. Yazmayayım diyorum ama. Yine dayanamadım. Buyrun yazınızın üzerinde benim yazılarımı BÜYÜK Harflerle bulabilirsiniz.

Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    @tugrul hocam pozitif etki ettiği üzerine cok fazla taraflısınız gerçekten.

ŞAHSEN ARTIK ŞAKA YAPTIĞINIZI DÜŞÜNÜYORUM. ŞU AŞAĞIDA İKİ TIRNAK İŞARETİ ARASINDA VERDİĞİM İFADEMİN NERESİ ANLAŞILMIYOR LÜTFEN SÖYLEYİNDE AÇIKLAMAYA ÇALIŞAYIM;

"Erhan bey ben illa temettü dağıtanın hisse fiyatı yükselir demedim.lütfen yazımı iyi okuyun. Yazışarak bir yere varamıyacağız yine.yazı dilinde anlaşamıyoruz.

Ben temettü vermek fiyatı yukarı çekebilir dedim. Bununda doğru veya yanlış sebeplerden kaynaklanabileceğini belirttim. Illa yukarı çeker demedim. çektiği durumlar ver hiç etkilemediği durumlar var. Bu piyasanın d algısına bağlı tamamen.
    Yapmayın allahınızı severseniz. Her temettü dağıtan şirket iyidirde demedim. Iyi örnek var kötü örnek var dedim. Bu nasıl tek taraflı bakmak"

BU YAZIDAN NASIL ÇOK FAZLA TARAF OLDUĞUM ANLAMINI ÇIKARDINIZ?

Ben mecburen diğer savları yazmak zorundayım. bu yuzden temettüyü kötüler görünmüş olabilirim üzerine eklıyorum ama diyorumkı ben temettü dağıtan iyi hisseleri alıyorum.

sizde keza temetüyü savunacagım diye benim gözümde taraf görünüyor olabilirsiniz.

BİZ SİZİNLE BU PLATFORMUN ESKİ VERSİYONUNDADA BU KONUDA YAZIŞTIK ORADADA BELİRTTİM BEN %100 TEMETTÜ YATIRIMCISI DEĞİLİM. HİSSE FİYATLARININ ARTIŞINDAN DA PARA KAZANAN KAZANMAYA ÇALIŞAN BİRİSİYİM DİYE.
    BENİM BÖYLE OLMAM TEMETTÜ ETKİSİZDİR DİYEN BİRİSİNE ÜSTELİKTE BUNU BANA GÖRE YANLIŞ TEMELE OTURTAN BİRİSİNE YANLIŞ DÜŞÜNDÜĞÜNÜ SÖYLEMEME ENGEL DEĞİL.

Sizden daha ben temettü dağıtmayan iyi hisse alırım lafını duyamadım. amacımız iyi hisse almak değilmi temettü dağıtsa ne dağıtmasa ne ama sizin düşünceniz temettü dağıtınca pozitif fiyatlanacağı ise zaten siz temettü dağıtmayanı almazsınız. Alsanız bile bir sene sonra temettü dağıtmasa satarsınız cunki size göre pozitif fiyatlama olamayacak bir tarafı eksik kalacak hissenin.

O HALDE ESKİ YAZILARIMI BİR KEZ DAHA OKUYUN. YUKARDADA SÖYLEDİM DAHA ÖNCEDE SÖYLEDİM. BEN FİYAT HAREKETLERİNDEN DE PARA KAZANMAYA ÇALIŞAN BİRİSİYİM. İYİ OLDUĞUNA İNANDIĞIM HİSSEYİ ELBETTE ALIRIM. BU TOPİĞİN BAŞLIĞI OLAN TEMETTÜ ETRAFINDA YAZIYOR OLMAM BAŞKA ŞEKİLDE YATIRIM YAPMADIĞIM ANLAMINA GELMEZ.

BAKIN GENE KENDİ ÜRETTİĞİNİZ SENARYOYA KENDİNİZ İNANDINIZ VE BENİMLE İLGİLİ BİR YARGIYA VARDINIZ.

İşte taraf olarak tarafsınız diye bunu soyluyorum.

Söylediğiiniz cevapların temettü ile ilintisi oldugunu asla anlayamazsınız. Bunu bilemeyiz neyin etki ettiğini asla bilemezsiniz.

İYİ ZATEN BENDE PİYASA İSTEDİĞİ GİBİ FİYATLAR DERKEN BUNU SÖYLÜYORUM. TEMETTÜDE BUNLARDAN SADECE BİRİSİDİR. İSTER YUKARI FİYATLAR İSTER FİYATLAMAZ. BİR ÖNCEKİ YAZIMI BİR DAHA OKUYUN. BUNDAN FARKLI BİR İFADE BULAMAZSINIZ.

Ama bazı gerçekler vardır. hocam bakın ben bunları ıspatladım nasıl ıspatladın diye bir sor

1-Temettü dağıtan hisse senedi yukarı pozitif fiyatlanıyor ise pp/dd f/k oranları sizce cok yukarlarda olması gerekmiyormu ????????? BU bir gerçeklik değilmi temettü dağıtan hisselerde böyle birşey görüyormusunuz siz. Görüyorsanız tamam evet temettü say4esınde bu hisseler ucuyor diyeyim. Hangi gerçeklikten bahsediyoruz anlamıyorum neden pp/dd f/k lar yüksek değil bu hisselerin. Böyle bir gerçeklik var bunu anla artık diyorsunuz hani ıspatla ??????

ERHAN BEY HALA AYNI YANLIŞ NOKTADAN HAREKETLE YAZI YAZIP CEVAPLAR ÜRETİYORSUNUZ. BEN HER TEMETTÜ DAĞITILDIĞINDA HİSSELER YUKARI FİYATLANIYOR DİYE BİR ŞEY YAZMADIM. YAZMADIĞIM ŞEYE NEYİN CEVABINI VERİYORSUNUZ?

2-Temettü dağıtan hisse yukarı fiyatlanıyor ise Daha yüksek oranda dagıtalan temettü daha fazla yukarı fiyatlanma daha az dagıtalan temettü daha az yukarı fiyatlama demektir.
    Dolayısıyla yüksek temettü veren hisselerin pp/dd f/k gibi ucuzluk pahalılıgı ölçen rasyolarının daha yüksek daha az temettü dagıtanlarınkı pp/dd f/k gibi oranları daha düşük seviyede seyretmeli. varmı böyle bir ispatınız göster ıspatını anlatamadıgın pozitif etkiyi anlayayım gerçekten iyi niyetle söylüyorum göster bana hocam.

AYNI ŞARKI. BEN HER TEMETTÜ DAĞITILDIĞINDA HİSSELER YUKARI GİDİYOR DEMEDİM. YANLIŞ ANLAMIŞSINIZ. OLMAYAN SORUNA ÇÖZÜM ÜRETMEYE GEREK YOK. SÖYLEMEDİĞİM ŞEYİN İSPATINI BENDEN NASIL İSTERSİNİZ?

3-Niçin en yüksek temetü veren hisseye yatırım yapmak yerine az dagıtanıda düşük dagıtanıda alıyorusunuz. Yukarı fıyatlanacagına emın oldugunuz halde niçin hisselerinizi baska temettü veren firmalara bölüyorsunuz %20 temettü dağıtan x hissesine göm parayı nasılsa garanti yukarı gidecek hemde %5 verene nazaran daha cok yukarı gidecek çünkü temettü dağıtan hisseler daha pozitif hareket eder o halde daha cok temettü daha cok pozitif daha az temettü daha düşük fiyatlama demektir. Temettü veremyeni ise zaten çöpe at. evet neden ?

FESUPANALLAH. ŞU NAKARATI BİR GEÇEBİLSEK. KOSKOCA YAZINIZ TAMAMEN YANLIŞ ANLADIĞINIZ BİR KONU ÜZERİNE SORDUĞUNUZ SORULAR VE KANITLAR SUNMA ÇABASI ÜZERİNE.

Bu bile ıspatlamıyormu piskolojı vardır fonlar vardır diyorsunuz hocammmm o halde uygulaman gereken yontemı nıye uygulamıyor yatırımcılar. En yüksek oranda temettü dağıtan hisseler genelı çimonto şirketleridir. Neden herkes çimentolara yatırım yapmıyor yüksek temettü yüksek pozitif fiyatlama olacağı nasılsa garanti. BU ARADA BU SENE ÇİMENTOLAR İÇİN BERBAT OLACAK BENDEN UYARMASI

DEMEDİĞİM ŞEYİN ÜZERİNE KURULU SORULARINIZIN HİÇ BİR GEÇERLİLİĞİ YOK Kİ NEYE CEVAP VEREYİM?

Bir hisse geçrek fiyatından daha yükseğe fiyatlanması normal mi sizce ? bu olsa bile gerçek değerinden daha yükseğe fiyatlansa dahi geçicidir. Bu yuzden temettü veren hisseler daha pozitiftir diyemeyiz......... pp/dd niye var f/k niye var hisse değerlemesi niye var ? Bİlanco piyasa değeri dediğimiz rasyolar niye var. Değerlemi analizi yapıp hisse almak yanlış mı. Ucuz şirkete yatırtım yapmak hata mı ? Nasılsa kendini yukarı sürekli fiyatlayan temettü hisseleri varken bunlara neden gerek duydular ?

BENİM VEYA SİZİN NEYİ NORMAL BULDUĞUNUZUN HİÇ BİR ANLAMI YOK. BORSA BÖYLE BİR YER DEĞİL. HELE BİST HİÇ DEĞİL. GEREĞİNDEN FAZLA DEĞERLEDİĞİ HİSSELERDE OLABİLİR DAHA AZ DEĞERLEDİĞİDE. BİZ BUNU İSTER NORMAL BULALIM İSTER ANORMAL. BU BİR GERÇEK.

YAHU ARKADAŞIM BEN TEMETTÜ VEREN HİSSELER DAHA POZİTİFTİR FİLAN DEMEDİM. KEŞKE ÖNCE YAZIMI DOĞRU ANLASAYDIN. BAK CÜMLELERİMİ YUKARDA SANA KOPYALADIM.

Gelelim temettü etkisizliği uydurmasına etkisiz niye diyoruz temettü hisselerini şöyle ayırayım vermeyenleri böyle ayırayım bunları alayım ötekinleri çöpe atayım dediğiniz için. Yani diyorumkı temettüyü her iki şekildede elde ediyor olmanıza rağmen yani bir etkisi olmadıgını öğrenmenize rağmen ayırmana gerek yok ayırma hisseleri cunku temettünün bir etkisi yok bir extrası yok niye ayırıyorsun etkisiz elemanı etkisiz eleman olmasına rağmen neden hisseleri ayırıyorsunuz ayırmayın cunku etkisiz diyorum. etkisizlik kelımesı buy uzden geçiyor. etkisizdir yani birşey kazandırmaz kaybettirmez o halde ayırma etkisiz cunki.
    BAKIN GENE SENARYO YAZMIŞSINIZ. ŞU 300 CİVARI YAZIYI TEK TEK OKUYUN. BENİM EĞER TEK BİR "temettü hisselerini şöyle ayırayım vermeyenleri böyle ayırayım bunları alayım ötekinleri çöpe atayım" İFADEM VARSA BURAYA KOPYALAYIN.

KELİME OYUNLARI İLE BİR YERE VARAMAZSINIZ. ÖNCE DİYORSUNUZ Kİ BEN TEMETTÜ ETKİSİZLİĞİ DERKEN "TEMETTÜ GELİRİ KADAR GELİRİ HİSSE SATARAK YARATIRIM" BUNUN İÇİN TEMETTÜ ETKİSİZDİR DİYORUM. SONRA YUKARDA DEMİŞSİNİZ Kİ TEMETTÜNÜN EXTRASI YOK. İKİDE BİRDE TANIM DEĞİŞTİRİLMEZ. MAÇ OYNANIRKEN KURAL DEĞİŞMEZ. HER SIKIŞTIĞINIZDA FARKLI BİR TANIMLA ORTAYA ÇIKARSANIZ İŞİN CİDDİYETİ KALMAZ. BAKIN AŞAĞIDAKİ SZİN YAZINIZ, NE DEMİŞSİNİZ;

Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    Temettü etkisizliği konusu başka bir konudur.

yatırımcıların kendileri tarafından yaratılan temettü ile Temettü ihtiyacı giderilebildiği için temettü etkisizdir.

Sayfanın başlıgı bu ve bu anlatılıyor burada peki bu ne demek temettüyü yatırımcılar nasıl yaratabiliyor bunu biliyormusunuz ? asıl en önemli soru bu bunu bilen arkadaşlar var mı ? BEn 200 adet gönderirinin hepsini SADECE VE SADECE TEMETTÜNÜN YATIRIMCILAR TARAFINDAN YARATILABİLDİĞİNİ ANLATMAK İÇİN YAZDIM.

@ctugrul hocam ve DRZIM hocam sizlere soruyorum yatırımcılar kendileri yanı bızler temettüyü nasıl yaratabiliyoruz ? bana bir örnekle acıklarmısınız. örnegınızın bırınde temettü dağıtın bırınde de yatırımcılar temettü yaratsın.

SİZİN TEMETTÜ BEDELİ KADAR RAKAMI HİSSE SATARAK YARATABİLMENİZ, TEMETTÜYÜ ETKİSİZ YAPMAZ. ZATEN HALA HESAPLAMA TABLOLARINIZIDA GÖREMEDİK.

BENCE ÖNCE BU TOPİĞİ AÇMAKLA NEYİ KASTETİĞİNİZ KONUSUNU KAFANIZDA NETLEŞTİRİN. ZİRA BU BÖYLE OLMAZ.

8.  Alıntı Originally Posted by Oralet_Osman Yazıyı Oku

İstediğin kadar anlat, yatırımcıların %99 u temettünün yukarda saydığın yanlış inançlarının doğruluğuna inanmışsa onların dediği olur.

Yılların bol kepçe temettücüsü Hektaş yine çok iyi kar açıkladı, hisse coştu. Niye? Daha çok kar daha çok temettü verecek bu sene, saldırın.
    Sizi tebrik ederim Osman bey. Ben Erhan beye bunu anlatamadım bir türlü. Yazmadığım şeylere cevaplar istiyor.
    Benim söylediğim yukarda sizin söylediğinizin aynısı. Siz ne yaparsanız yapın, doğru veya yanlış, ortada bir algı var ve bu algı gerçek etkileri yansımaları olan bir şey. Gerçekte etkisi olan bir şeyi aynen sizin yukarda buyurduğunuz gibi, ne kadar yanlış dersen de değiştiremezsin. Senin haklı olman var olan gerçeği değiştirmiyor.

Siz cinayet işlemediği halde hapse atılıpta haklılığını kabul ettirmeye çalışan film kahramanları misalisiniz. Doğru olabilirsiniz ama hapistesiniz

Sayfa 40/106 İlkİlk ... 3038394041425090 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •