Sayfa 400/419 İlkİlk ... 300350390398399400401402410 ... SonSon
Arama sonucu : 3351 madde; 3,193 - 3,200 arası.

Konu: GSDHO - GSD Holding

Kağıdın gidişatına çok sinirlenip ve üzülüp yatırımcı ilişkilerini aradım.Aklıma takılan bazı konularda çok olumlu şeyler öğrendim.Bu tatsız günlerde buraya yazmamın çok anlamı yok ,malum kağıtlar şirket değerlerinden bağımsız serbest düşüşte ne zaman duracakları da belli değil.Ama gene de çok sağlam bir şirkete ortak olduğumuza kendi adıma kani oldum.Bakalım borsa ne zaman düzelecek.Bu tatsız günlerde biraz moral olsun diye bunları yazdım.Enseyi karartmayın arkadaşlar.

Tek bir ayrıntıyı yazayım.Handysize endeksi 900 iken bir geminin günlük kirası 16 000 dolar.9 aylıkta bir ara 5000 dolara kadar düşmüş.4.çeyrekte ortalama 12 000 dolar diye hesapladım.9 gemimiz var 7 si handysize 2 si supramax.Supramax ların geçen haftaki kiraları 16 250 dolardı.Şu anda bu endeksler yılbaşı nedeniyle günlük hesaplanmıyor 1 hafta kadar bu değerlerden para kazanacağız.Yeni yılda duruma bakarız.Malum süveyş kapandı kapanacak.Navlunlar bence artacak.

3. Hocam bu şirketin hissesi genel olarak kuru yük endeksine veya baltık endeksine hiç bakmıyor. Şirkette daha ciddi yönetimsel sorunlar olduğundan şirketin karının peki bir önemi kalmıyor. Son genel kurulda Samet Ali Yavuz'un vekili ile eski genel müdür arasında baya gergin bir hava vardı genel kurul tutanaklarına göre. Samet Ali Yavuz birçok maddeye şerh koydurmuştu hatta birkaç paydaş çıkıp buna itiraz etmişti ne yapıyorsunuz hisse değeri etkilenecek diyerek. Bu açıdan son genel kurul sonrasında genel müdürün istifasına olumlu bakıyorum ben kendi adıma. Silopi elektrik alımı üzerinden edilen yaklaşık 70 milyon dolarlık bir zarar var gibi gözüküyor ve bu zararın ilk defa birisi hesabını sordu. Hesap sormanın hemen ardından da genel müdürün istifası geldi. Demek ki bu tip hesap sormak işe yarıyor.

En azından genel kurullarda edilen zararın hesabını soran ve gerektiğinde şerh koyan, hukuki yollara başvurabilecek ve patronun rahatça at koşturmasına izin vermeyecek birisi var artık.

Kısa vadede şirketin defter değeri yaklaşık olarak tarihi ortalamalarında, borçluluk düşük, yüksek faiz ortamında faktoring para basar ve yük gemilerinin kira bedeli kızıldenizdeki olaylar yüzünden yüksek. Kısa vadede görünüm olumlu. Orta vadede ise Samet Ali Yavuz ile Turgut'un çekişmesi olsa da genel kurulda hesap soran birisi olduğu sürece hisse geçmişe göre daha güvenli.

Sn onurgrsn yazdıklarınızın hepsine harfiyen katılıyorum.Benim navlun ve bilanço üzerine yoğunlaşmamın sebebi temel analizci olmam.Bu şirket gemi değerlendirmeleri dolarla yapıldığından ve genelde naktini dolarda tuttuğundan dolar artışından direk etkileniyor.Elbet bir diğer önemli noktada gelirinin dolar cinsinden olması

Dolar artışı önümüzdeki bilançoda hem kar kısmından hem de gemi değerlemeleri açısından bizi etkileyecek hem kar artacak hem de özsermaye kardan bağımsız artacak.Tarihi ortalama rasyolarında olsa bile minimum 4.5 , 5 hatta daha üstü olmak zorunda kalacak.Mart başına kadar tahminlerimiz tutarsa yüzde 50 yüzde 60 kar ederiz demektir.Elbet ben daha yüksekten maliyetlendiğimden benim kar çok daha az olacak.Ama zamanında gsdhol bana çok kazandırdığından gsd nin benim nazarımda kredisi çok yüksek.Yeni girecekler açısından çok ciddi fırsat var diye düşünüyorum.Kısmet artık

Samet konusunda ise tamamen katılıyorum samet in orda olması yönetim kurullarında ky nın da hakkını arayan güçlü birinin olması açısından çok olumlu.Daha önce aksada benzerini yaşadım,orda dinçkök kardeşlerin kavgalı olması aksa yı en şeffaf en dürüst şirket yapmıştı )))))))

Kuru yük endeksine hiç bakmaması açısından fikir teattisi yaparsak,haklısınız kağıttaki güçlü el ne olursa olsun kağıt çok primlensin istemiyor.Zamanında pandemide de navlunlar patlamıştı,aylarca tınlamadı.Sonra bir mart bilançosunda patlayan denizcilik karı ile baya prim yaptı.Hiç etkilenmiyor demek doğru olmaz da geç tepki veriyor demek belki de daha uygun olur.

Kağıdın sahibi pd/dd ni genelde 0.7 0.8 civarında tutardı eskiden.Şimdi yıl sonu karı ve gemilerin yeniden değerlemesi holding karı vs gsdhol özsermayesi 7 milyara çıksa 0.7 den hesaplasak yaklaşık 5 olur 0.8 den hesaplasak 5.5 olur.Şu anda 3.5 olduğuna göre mart ortasında normal şartlar altında yüzde 50 civarında kar bırakır.Bence çok iyi para )))))))

Sayfa 400/419 İlkİlk ... 300350390398399400401402410 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •