Sayfa 401/1252 İlkİlk ... 301351391399400401402403411451501901 ... SonSon
Arama sonucu : 10014 madde; 3,201 - 3,208 arası.

Konu: Banka Mevduat Faizleri (ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları)

1.  Alıntı Originally Posted by ekmekparası Yazıyı Oku
    Bunu Japonya özellikle istiyor.. İhracatçı bir ülke olduğu için parasının ucuz olmasını istiyor tıpkı Çin gibi.. Sorun şu.. Biz ihracatçı değiliz

Yatırım tavsiyesi değildir...
    İhracat yapmak için parasının değerini düşük tutuyor ama ihracat bir türlü kara dolayısıyle borsanın yükselişine sebep olmuyor.
    Houston we have a problem.
    Söylediğizin gibi ise Nikkei'nin Yen bazında değerlenmesi gerekirdi, oysa aynı dönem için Nikkei endeks olarak da düşmüştür.
    Japonyanın sorunu 1990'larda aşırı kredi sebebi bankaların "zombie" banka haline gelmeleri ve krediyi kesmeleriydi, hükümet bankaların sorunlu kredileri problemini çözmek yerine faizi düşürmekle yetinince bankalar yine kredi vermedi. Ekonomi iyice yavaşladı o zaman faiz daha da indirildi. Sonuçta "Liquidity trap" denen durum oluştu ve ekonomik büyüme hiç bir zaman hız kazanamadı. Nikkei'nin hikayesi budur.
    Söylediğiniz kur etkisi doğrudur ama tek faktör o olsa borsanın toparlaması 40 yıl sürmez.

2.  Alıntı Originally Posted by kafkaf Yazıyı Oku
    Hep tek enstrüman kalınca hesaplamanız daha sağlıklı olmaz mı? Nikkei yi dolar bazında bakıp yenin değeri ile karşılaştırmak sadece iyi bir fikir cimnastiği olur diye düşünüyorum. İşin sırrı basit düşünmekte.

Ereğli maliyetim 1.30 civarı :-) tüpraş 35 civarıydı. Sasa yı 1.80 civarı yakaladım ama çok güvenmediğim için fazla taşımamıştım. Thy de ara ara trade ederim ama yatırım kriterime uymadığı için taşımam. Çok düşen işbankası grubu, koç grubu, oyak grubu şirketlerini takibime alırım.

Uzun vade de Doğru hisse ve nakit faizi ile getirilerin dolar getirisinden çok daha yüksek olabileceğini düşünüyorum. Bu yönde yazılmış bir çok yabancı kitap mevcut. Zengin baba, yoksul baba; Borsada tek başına;...
    Nacizane; daha sağlıklı olmaz çünkü iddianız borsanın dolara karşı daha çok kazandıracağı. Savınız doğal olarak iki parametre içeriyor; TL'nin dolara karşı değeri (borsa hiç değişmezken TL değerlenmişse, borsa dolara karşı değerlenmiştir) ve borsa'nın kendi yükselişi.
    Verdiğim grafik 2 parametreyi de içeriyor, yani Nikkei'nin dolar bazında grafiği. Eğer iddianız borsa TL'den daha fazla kazandırıyor olsaydı Nikkei'ye endeks bazında bakabilirdik, ancak öyle yapsaydık da belirtilen yıllar için durum değişmezdi. Grafiğimin tek eksiği dolar faizinin de Nikkei getirisinden düşülmemiş olması ancak bu savınızın tersine çalışacak bir faktör.
    Bu grafik iddianızın şartlı bölümü olan faizle bist arasında geçiş bölümüne cevap vermiyor. Bu konuda tek söyleyebileceğim kar gibi zarar ihtimali de olduğu.

dow.jpg

1999'da yazılmış kitap dow'un 36.000'e gideceğini söylüyor ama üstünden 19 yıl geçmesine rağmen ulaşamadık.

Yanlış anlaşılmak istemem, sizin savınız tamamen yanlıştır demiyorum. Kurumların oturmuş, eğitimin çağın gereklerine uygun olduğu ülkelerde borsa uzun vadede başka bir para biriminden ve de faizden daha fazla kazandırır. Zaten öyle de olmalı çünkü daha volatil bir yatırım aracı daha fazla kazandırmasa yatırımcılar tercih etmezdi.

Benim itirazım "rule of thumb" düşünce tarzına yani borsa, her koşulda, uzun vadede daha fazla kazandırır ya da (şimdi söyleyen pek yok ama) TL uzun vadede, her koşulda, daha fazla kazandırır veya her koşulda yatırım aracı önceki fiyat ortalamasına yakınsar.

Her koşulda ibaresi insanları düşünce tembelliğine itiyor, itirazım bunadır. Eğer her koşulda yerine belirli koşullarda diyorsak, o belli koşullar var mı, yok mu tartışabilir, doğruyu bulabiliriz.

3.  Alıntı Originally Posted by 111222333 Yazıyı Oku
    garan zaten 70.000 endeks seviyesinde,

ya endeks ya garan bize yalan söylüyor, birisi fake
    TR borsasın da ilk hareket her zaman bankalarla başlar,
    bankaları sanayi endeksleri izler
    daha sonra hizmet sektörü takip eder.

garan da bankaların öncüsü olduğuna göre,

kim yalan kim gerçek 1-2 ay sonrası daha net görünecek...

bu da bist haftalık grafik...

başka bir bakış açısı ile bist,

ayı ve boğa tuzaklı olan

Türkiye'de temel problem şu : bilgili olanların yetkisi yok , yetkisi olanlarında bilgisi yok.

4.  Alıntı Originally Posted by lanxcelot Yazıyı Oku
    Belki de ikisi de fake dir %50 %50
    O zaman ortası 80.000 dir

Sayın bahri, BES de davrandığınız kadar hızlı hareket etmesenizde aklın yolu birdir derler, %10 ile Dolarcı olmuşunuz diye okudum sonunda doğru yola birazcık geçte olsa döndüğünüz için çok sevindim. Artık sizide Dolar topiğinde görmek isterim saygılar sevgiler...

6.  Alıntı Originally Posted by TOPRAK-SERDAR Yazıyı Oku
    TR borsasın da ilk hareket her zaman bankalarla başlar,
    bankaları sanayi endeksleri izler
    daha sonra hizmet sektörü takip eder.

garan da bankaların öncüsü olduğuna göre,

kim yalan kim gerçek 1-2 ay sonrası daha net görünecek...

bu da bist haftalık grafik...

başka bir bakış açısı ile bist,

ayı ve boğa tuzaklı olan
    son 2 senedir banka=borsa teoremi çalışmıyor..haberiniz olsun.
    Bankacılık endeks i 200 den 100 e düşmesine rağmen borsa yüzde 30 düştü..

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul/Montreal
    Gönderi
    36,131
     Alıntı Originally Posted by gundwane Yazıyı Oku
    1.5 seneden beri bunu yazıyorsun da bi türlü gelemedi..
    Nasıl bi otoban mış bu
    dolar 5 euro 6 tl
    3 tl de de crash geliyodu
    gelemedi gitti..

Borsadaki sanayi şirketlerine bakıyorum hemen hepsi karlar zıplamış..
    dudu yalanmıyım..

Nerede crash..
    Yuregimiz gup gup atarak bekliyoruz bilancolari, 3 ana kagidimdan ikisinde de cok sukur iyi geldi.
    Simdi 3. yu bekliyorum.
    Genelde de iyi geliyorlar.
    Yani icinde oldugumuz sartlara gore bakarsak cok cok iyi geliyorlar.
    Benim tezim de bu idi hep.
    Onlar parayi her durumda benden daha iyi kullanirlar.
    Ben ya dolar alirim ya da TL de faiz pazarligi yaparim.
    Onlar nakit paralarini bile benim bankalara verebilecegimden cok daha iyi sartlarda verirler.
    Ihracat yapanlar zaten miktar/adetsel bazda bile ayni kalsalar yukselmis doviz kurlari ile, maliyet TL iken ayrica, daha iyi bilanco aciklarlar.
    Nitekim oyle de oldu su ana kadar.
    Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

8.  Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    İhracat yapmak için parasının değerini düşük tutuyor ama ihracat bir türlü kara dolayısıyle borsanın yükselişine sebep olmuyor.
    Houston we have a problem.
    Söylediğizin gibi ise Nikkei'nin Yen bazında değerlenmesi gerekirdi, oysa aynı dönem için Nikkei endeks olarak düşmüştür.
    Japonyanın sorunu 1990'larda aşırı kredi sebebi bankaların "zombie" banka haline gelmeleri ve krediyi kesmeleriydi, hükümet bankaların sorunlu kredileri problemini çözmek yerine faizi düşürmekle yetinince bankalar yine kredi vermedi. Ekonomi iyice yavaşladı o zaman faiz daha da indirildi. Sonuçta "Liquidity trap" denen durum oluştu ve ekonomik büyüme hiç bir zaman hız kazanamadı. Nikkei'nin hikayesi budur.
    Söylediğiniz kur etkisi doğrudur ama tek faktör o olsa borsanın toparlaması 40 yıl sürmez.
    Aynen dediğin gibi Houston Japonya'da savaştan çıkmış ve ülkeyi bugünlere getiren emekli eski nesil ile şu an çalışır yeni nesil sırf senin dediğin sebepler yüzünden birbirine ters düşmüştür.. Emekliler alım güçlerinin sürmesini istiyor(yani yüksek kur) ülkeyi bugünlere getirdikleri ve karşılığını almak için.. Yeni nesil ise iş ve büyüme istiyor(yani düşük kur).. Japonya nın ikilemi budur.. Aslında olay onu mu mutlu edicem bunumu mutlu edicem in Japon hükümetleri tarafından arada kalınmasıdır.. Anladın Houston?

Sayfa 401/1252 İlkİlk ... 301351391399400401402403411451501901 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •