Sayfa 402/1252 İlkİlk ... 302352392400401402403404412452502902 ... SonSon
Arama sonucu : 10014 madde; 3,209 - 3,216 arası.

Konu: Banka Mevduat Faizleri (ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları)

1.  Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    Nacizane; daha sağlıklı olmaz çünkü iddianız borsanın dolara karşı daha çok kazandıracağı. Savınız doğal olarak iki parametre içeriyor; TL'nin dolara karşı değeri (borsa hiç değişmezken TL değerlenmişse, borsa dolara karşı değerlenmiştir) ve borsa'nın kendi yükselişi.
    Verdiğim grafik 2 parametreyi de içeriyor, yani Nikkei'nin dolar bazında grafiği. Eğer iddianız borsa TL'den daha fazla kazandırıyor olsaydı Nikkei'ye endeks bazında bakabilirdik, ancak öyle yapsaydık da belirtilen yıllar için durum değişmezdi. Grafiğimin tek eksiği dolar faizinin de Nikkei getirisinden düşülmemiş olması ancak bu savınızın tersine çalışacak bir faktör.
    Bu grafik iddianızın şartlı bölümü olan faizle bist arasında geçiş bölümüne cevap vermiyor. Bu konuda tek söyleyebileceğim kar gibi zarar ihtimali de olduğu.

Ek 19714

1999'da yazılmış kitap dow'un 36.000'e gideceğini söylüyor ama üstünden 19 yıl geçmesine rağmen ulaşamadık.

Yanlış anlaşılmak istemem, sizin savınız tamamen yanlıştır demiyorum. Kurumların oturmuş, eğitimin çağın gereklerine uygun olduğu ülkelerde borsa uzun vadede başka bir para biriminden ve de faizden daha fazla kazandırır. Zaten öyle de olmalı çünkü daha volatil bir yatırım aracı daha fazla kazandırmasa yatırımcılar tercih etmezdi.

Benim itirazım "rule of thumb" düşünce tarzına yani borsa, her koşulda, uzun vadede daha fazla kazandırır ya da (şimdi söyleyen pek yok ama) TL uzun vadede, her koşulda, daha fazla kazandırır veya her koşulda yatırım aracı önceki fiyat ortalamasına yakınsar.

Her koşulda ibaresi insanları düşünce tembelliğine itiyor, itirazım bunadır. Eğer her koşulda yerine belirli koşullarda diyorsak, o belli koşullar var mı, yok mu tartışabilir, doğruyu bulabiliriz.
    Yazdıklarınızı anlıyorum. Tabi ki şu enstrüman daha fazla kazandırır demek hatalı. Doğru zamanda ucuz kalan bist de doğru hisselerde pozisyon alınırsa daha fazla getiri kazanılabilir demek ile kastettiğim şey tl deki devalüasyon ile kaçan fırsat başka bir yatırım ile çıkarılabilir. Daha önce bizzat yaşayan biri olarak söylüyorum.

Öyle bir kazanç sağlayayım ki bütün enstrümanların getirisinden fazla olsun:-) Tabi ki mümkün değil ama hepimiz bunu başarmak için plan ya da strateji yapmıyor muyuz?

2002 de 450bin dolar arkadaşım da uzun yıllar neredeyse sabit kalan kura sinir olmuştu ama ihtiyacı olmadığından satmamıştı, hala da dolarlarını satmamış :-)
    Burada yer alan yorumlar, kişisel görüşlere dayanmaktadır. Bu nedenle, yatırım veya al/sat tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir.

2.  Alıntı Originally Posted by ekmekparası Yazıyı Oku
    Aynen dediğin gibi Houston Japonya'da savaştan çıkmış ve ülkeyi bugünlere getiren emekli eski nesil ile şu an çalışır yeni nesil sırf senin dediğin sebepler yüzünden birbirine ters düşmüştür.. Emekliler alım güçlerinin sürmesini istiyor(yani yüksek kur) ülkeyi bugünlere getirdikleri ve karşılığını almak için.. Yeni nesil ise iş ve büyüme istiyor(yani düşük kur).. Japonya nın ikilemi budur.. Aslında olay onu mu mutlu edicem bunumu mutlu edicem in Japon hükümetleri tarafından arada kalınmasıdır.. Anladın Houston?

Yatırım tavsiyesi değildir...
    Birbirimizi tanımıyorsak sen'e gerek yok. Ben olayı anlattım buna ego penceresinden bakmak sizin sorununuz benim değil.

3.  Alıntı Originally Posted by gundwane Yazıyı Oku
    son 2 senedir banka=borsa teoremi çalışmıyor..haberiniz olsun.
    Bankacılık endeks i 200 den 100 e düşmesine rağmen borsa yüzde 30 düştü..

belki daha zamanı gelmemiştir....
    kendimce basit bir hesap yapıyorum,
    belki yanlış belki doğru.

460 milyar usd borcu olan TR piyasası
    doların sadece 1 tl yükselmesiyle
    extradan 460milyar tl daha fazla borçlandı.

TR piyasasının ilk 500 şirketinin yıllık kar toplamı yaklaşık 40 milyar tl iken

bu 500 şirketin 11.5 yıllık karı buharlaştı.....

şimdi döviz kuru daha da artarsa ne olacak sorusunu sormak bile istemiyorum...
    Türkiye'de temel problem şu : bilgili olanların yetkisi yok , yetkisi olanlarında bilgisi yok.

4. Aynı fikirdeyiz, stratejiniz de büyük ihtimalle tutacaktır. Yalnız batı ile ilişkilerimizi koparır mıyız veya Japonya'nın yaptığı hataya düşer miyiz(sanmıyorum çünkü 2001'de düşmedik) ya da yönetişim hatası(sermaye kontrolü gibi) yapar mıyız? Paradigma değişir mi? Ben buna %100 hayır diyemiyorum. Buna göre de önlem alıyorum yoksa stratejinize itirazım yok aynı stratejiyi uygulayıp bir miktar hisse senedi aldım. Sn. kafkaf'a cevaptır.

5.  Alıntı Originally Posted by TOPRAK-SERDAR Yazıyı Oku

Ben de doların artışına sevinenleri anlamıyorum :-) tl karşılığı getirileri var ama götürüleri hiç hesaba katmıyorlar sanki...
    Burada yer alan yorumlar, kişisel görüşlere dayanmaktadır. Bu nedenle, yatırım veya al/sat tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,329
     Alıntı Originally Posted by TOPRAK-SERDAR Yazıyı Oku

Borclulardan daha cok borc verenlerin dusunmesi gereken bir durum degil midir bu?

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

7.  Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    Birbirimizi tanımıyorsak sen'e gerek yok. Ben olayı anlattım buna ego penceresinden bakmak sizin sorununuz benim değil.
    Epikürist yaklaşımınla sen bunu da çözersin

8.  Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    Olay Japonya dan nerelere geldi.. Nedense??

Sayfa 402/1252 İlkİlk ... 302352392400401402403404412452502902 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •