Sayfa 41/250 İlkİlk ... 3139404142435191141 ... SonSon
Arama sonucu : 1998 madde; 321 - 328 arası.

Konu: Türkiye Ekonomisi, Faiz, USD,BIST, Büyüme ve Makro Ekonomik Değerlendirmeler

1. Sn Selka hocam kesinlikle bu forumlarda hakeret etmek veya hakeret işitmek için girmiyorum . Sizin ekonomik ve toplumsal konularda bilgilerinizden dolayı forumda az çok yazdım ve bu forumlardan kendi çapımda faydalanıyorum. Ekonomik endişelerimizi dile getiriyoruz. Şakayla karışık bazen de yazıyoruz. Bu konuda tekrar teşekkür ederim...

SM-A720F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

2.  Alıntı Originally Posted by mitomisino Yazıyı Oku
    Selamlar, forumda cokca okuyan azca yazan bir ekonomi cahili olarak forumun bence en şık bir kac topiginden birinde haddim olmayarak bir soru sormak istiyorum.
    Sn selka hocam;
    Dolar 4 tl lere dogru ilerlerse portfoyumu oldugu gibi tl ye dondururum dediniz. Ben bu hareketi yaparkenki dusuncenizi merak ediyorum. Malum reza arkadasimizin amerikada ötme durumu mevcut, kendisinin bunu yapmasi durumunda bankalarin alacagi cezalari da ongorerek bir ekonomik yikimin kapida oldugunu dusunmuyor musunuz? Ben sahsen bu ortamda dolardan cikmaya korkuyorum.
    Sn.mitomisino sorunuz mükemmel...

Genelde yatırımcı psikolojisi şu şekilde çalışır. Birşey ucuzlayınca daha da inecek, daha da inecek... Mesela ben o zamanlar 3,50 TL nin altında kademeli USD ı mı alırım dediğim zaman herkes 3,35 TL oradan 3,20 oradan 3,10 lar sonra 3 TL ler hatta teknik olarak 2,65 TL ler dahi çiziliyordu...

Yukarı giderken de 4 TL oradan 4,5 TL oradan 6 TL filan falan....

Yalnız herşeyi bir mantık süzgecinden geçirmek gerekir...

Trol olmamak lazım...

USD artacak, artacak, artacak, artacak diye yazılan yazılar sizce mantıklı mı?

Mantıklı ise bu fikre uygun başlıklar var ve hepsi çok mutlulular..

Tıpkı yaz süresince Ağustos böceği gibi...

USD bir satış yerse ne olur? Düşündünüz mü?

3,51 TL aşağıda bekliyor...

Ha konjüktür izin verir vermez o ayrı.. Ama sizde konjüktürü yönetebilecek güç var mı?

Yarın sabah Türkiye İran Rusya beraber; ABD ile anlaştı Suriye krizi sona erdi diye bir haber çıksa...

Suriye riski, Aralık fed faiz artırım süreci bu USD da zaten fiyatlandı...

Ayrica; USD 2 ay gibi bir sürede 3,38 TL den 3,98 TL ye kabaca %20 üzerine koymuş bir para birimi... Ne yalan söyleyeyim ben 3,43 TL den FULL USD a girerken Yılbaşı hedefim 3,82 TL idi...

Yahu 2 ay önceden geldi bu değere...

Tamam konjüktür USD ın lehine.. Jeopolitik riskler FED faiz artırım süreci filan..

USD 3,98 TL yi gördüğü anda 3,97 TL den elimdeki USD portföyün %25 ini verdim..Kaldı %10 USD... Ha onuda 4 TL de ben veririm arkadaş diyorum..

Ama sizde diyorsunuz ki 4,10 olmaz mı?

Olabilir.... Olur ise; o da senin olsun...

Ha bana 4,50 olmaz mı dersen bende sana

OLMAZ derim... Reza bülbül olup ötse bile....

4,50 olmayacak mı olucak elbette ama bu denli 2 ayda 3,38 tl den 4,50 olmasına TCMB izin vermez..

Çünkü TCMB bostan korkuluğu değil... Ha rezervleri yeter mi?

YETMEZ...

Ama 25 baz GLP de artırım yaptı 3,98 TL olan USD 3,90 TL ye 30 dakikada geldi...

Değil mi?

Ortada milletin milyon USD lık şirketleri yatırımları var... Böyle bir durumda MB faizi artırır ve USD en az 12 ay 3,50-3,80 bandında dolanır durur...

Sonuç;

Buradan soruyorum.. Arkadaş sen 2 ayda %20 primli USD lı 4,00 TL den alır mısın?

Cevabını tahmin edebiliyorum...

Eeee, yabancının senin kadar aklı yok mu?

Tek akıllı biz miyiz?

O sebeble 4,00 TL yi görürsem basarım Benjamine... Bende ki USD ları 4 TL den kim almak isterse acımam veririm eline...

Aralıkta TCMB Faize 100 baz puan basarsa; doğrusu elimde USD olmasını da istemem...

Kıssadan Hisse;

"Trol olma; Mantıklı Ol...."

3. Bu başlıkta asla kendimi övmedim...

Hoca, üstad, ağam paşam deyin de demedim... Müridlerim olsun da istemedim..

Özelden yazanlar oldu.. 3,70 lerden Şubatta 3,60 lardan USD uçuçak kaçacak 4,50 TL olucak diye USD almışlar... Ya da aldırılmışlar....

Paniklemişler; 3,50 TL ye gelince satalım diye...

Hala da yazarlar... Aklım yettiğince yardım ettim... Çok şükür allah utandırmadı...

Zararları kapandı... Kardalar hala... Yanlışım var ise; burada ikaz etsinler beni... Yalan yazıyorsun desinler...

Peki onlar öyle şey yazmaz; aksini yazarlar ise sen utanacakmısın...

O sebeple ; Asla kendimi yüceltmedim. Asla TROLLÜK yapmadım.. Asla bir emtiaya anam bacım gibi sarılıp; YÜKSELECEK KAÇINILMAZ diye başlık atmadım.. Yalnızda değilim... Sosyal medyada sadece fikirlerimi paylaşıyorum... İsteyen okur, isteyen okumaz.. İsteyen hissesini alır, istemeyen almaz...

Zorla da bu sayfayı oku diyemem de...

Hoşuna gitmez fikirlerim, çeker gidersin...

Bu kadar...

Trollük yapan farkında değil, "Kral Siyasi Trol" olmuş; Trollük yapmayana Trolsün diyor...

"Yavuz hırsız evsahibini döver misali..."

Altın olsun, Gümüş olsun, Petrol olsun, USD olsun, TL olsun... İner de çıkarda.. Ucuzlar da pahalanır da....

Ne olur ise olsun, başlıktan belli zaten TROLLÜK....

Ayrılıp kendi başlığımı açma sebebimde bu TROLLÜK idi zaten...

Ben de kimseye AL-SAT demiyorum demem de...

Sadece ben yaparım diyorum, seni bilmem... O kadar.... İster al , ister sat...

Bir soru sorulmuş şahşıma cevap yazdım...

Yazmasamıydım....

Belli ki o sayfada yenisin...

150 sayfa geriye gitmen gerek...

Biliyormusun bazen kafama estiği gibi yazmak da hoşuma gidiyor..

Fikrin varsa gel buraya; başım üstüne.... Hesap kilitli filan da değil.... Okumak isteyen herkese açık...

Ama başka başlıkta lütfen TROLLÜĞÜ ne devam etme...

4. Merhaba,

Öncelikle bu değerli konu ve paylaşımlar için teşekkürler, genel olarak kur odaklı konuşulmuş ancak borsanın mevcut durumu hakkında düşünceleriniz nedir?

Teşekkürler.

E5603 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

5. Sayın selka bana mı kızdınız anlayamadım? Kızdıysaniz da neden kızdığınızı anlayamadım.

Doyurucu yorumunuz için çok teşekkür ediyorum. Yazımın başında da söylediğim gibi ben bir ekonomi cahiliyim. Sizin gibi değerli kisilerden bir şeyler kapmaya çalışıyorum her bir yorumunuz benim için çok önemli.

6.  Alıntı Originally Posted by mitomisino Yazıyı Oku
    Sayın selka bana mı kızdınız anlayamadım? Kızdıysaniz da neden kızdığınızı anlayamadım.

Doyurucu yorumunuz için çok teşekkür ediyorum. Yazımın başında da söylediğim gibi ben bir ekonomi cahiliyim. Sizin gibi değerli kisilerden bir şeyler kapmaya çalışıyorum her bir yorumunuz benim için çok önemli.
    Estağfurullah.. Ne demek.. Size neden kızayım?

Naçizane bilgi almak maksadı ile soru sormuş bende aklım yettiği ölçüde cevap yazdım.

Bir başka forumda aleyhimde yazan kendisi bilir, ben yalnız bir kişilik mişim ?

(Bu arada babamlar 11 kardeş; Annem ler 5 kardeş; benim de 2 ablam ve iki adet çocuğum var- Nerden bu kanıya vardı onuda bilemedim)

Narsist bir insanmışım. Kendimi övmek ve mürid sağlamak en büyük hayalim miş, güya tüyo verip taraftar topluyormuşum. Bunun gibi yazılar...

Yahu; bu şekil bir psikanaliz olayına nasıl girdin? Nasıl yazdın? Her neyse...

Değerli kardeşim; USD/TRL grafiğine bakarsan USD da tepe noktalarına çok yakınız. Bırakınız Zarrab olayını bankalara ceza olayını filan 15 Temmuz da memleket elden gidiyordu...

Meclis F16 lar ile bombalandı, milleti Alman Panzer Tankları ile çiğnediler...

Genelkurmay Başkanlık Binası basıldı, Genelkurmay Başkanı Kaçırıldır, boğazına kemerle sıktılar, Köpürler kuşatıldı, yolar kesildi TV ler basıldı....

Öyle yada böyle memleket uçurumun kıyısından döndü... Bir memlekette USD ın fırlaması ve memleketin batması için başka ne olabilir?

Ama USD 3,94 oldu.. O kadar...

Memlekette batmadı...

Aksine BIST 80,000 oradan 90,000 oradan 100,000 oradan 110,000 oradan da 115,000 oldu değil mi?

USD 3,9421 TL ye kadar geldi sonra 8 ay da aldıklarını vere vere 3,38 TL leye kadar geriledi....

Şimdi size sorarım yukarıdaki 15 Temmuz olayında %25 kadar fiyatlanan USD; Zarrab olayının ne olduğu bile tam değilken %20 kadar fiyatlanmış ken...

Bankalara ceza kesilirse USD 4,50 olur mu demem gerek...

Hernyerse; değerli kardeşim Zarrab olayı aynen demokrasinin kılıcı gibi tepemizde... Ben sana asla şurdan al, şurdan sat demem.. Bu abestle iştigal bir konudur...

Lakin konjüktür USD dan yana...

Zarrab, FED, Jeopolitik koşullar...

Ancak TCMB sının ve piyasanın da bir tahammül noktası vardır. USD a müdahale edilmez ise bu şartlar ile yükselebilir...

Lakin TCMB ne diye var? Görevleri nedir? Sırf faiz artırmam deyip bekleyip firmaların iflas etmesini bekler mi?

Bence beklemez? O sebeble tepe noktası 4,05 TL olarak görüyorum...

Burada müdahale beklerim. 100 baz puan faiz artırırsan USD ın beli kırılır...

4,05 TL den paraşüt takmadan 3,70 TL ye oradan sonra 12 ay 3,80 tepe 3,50 dip dolanır durur...

İnan o an satım fırsatı dahi bulamazsın..

(Tecrübe;2014 Ocak ta elimde USD lar ile döviz bürsounda öğlen saat 14 de kalmıştım...Sat diyene kadar 10 kuruş düşmüştü)

Yalnız bu TCMB faiz artırım şartı ile olur...

Şimdi ben sana al yada sat diyormuym... Bir resim çiziyor, böyle olursa şöyle olur şöyle olursa böyle olur deyip fikir beyan ediyorum. Onlarında fikri varsa beyan etsinler...

Mesela USD 5 TL olunca TR de hangi firma ayakta kalır?

Firmalar batır batır iflas ederken bu firmaların borcunu kim öder?

Kimse ödemez..

Ya da borç verdiğiniz kişinin siz ölmesini ister misiniz? İstemezsiniz...

Yabancıda öyle.. Öldürmez.. Süründürür....

7.  Alıntı Originally Posted by Miriel Yazıyı Oku
    Merhaba,

Öncelikle bu değerli konu ve paylaşımlar için teşekkürler, genel olarak kur odaklı konuşulmuş ancak borsanın mevcut durumu hakkında düşünceleriniz nedir?

Teşekkürler.

E5603 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Sn.Miriel BIST terste kalmaktan yorulmuştur.

Şöyle ki; piyasalara iyi haber düşünce BIST 2000 puan inerken, kesin borsa düşer bu haberle dediğiniz yerde 2000 puan artıda kapatıyor.... Son bir yıldır böyle... Sanırım profesyoneller tamamen kafayı yemek üzereler...

Sn.Miriel daha rahat anlayabilmek için şöyle izah edeyim...

2014 yılında yabancı yatıırmcı olaarak BIST geliyor ve 2,06 TL ile 100,000,000 USD satıyorsunuz.. TR nin en iyi bankası olan GARAN dan 10 TL ye hisse aldığını düşünün....

TR deki konjüktür, riskler, enflasyon derken yabancı çıksamda kurtulsam bu piyasadan dediğinden eminim...

Ancak şu an 2018 yılında GARAN 9,50 TL ve USD 4 TL....

Siz 4 yıl bu ülkedeki 15 Temmuz da dahil diğer tüm riskleri almışsınız şu an çıksanız 75,000,000 USD ile bile çıkamazsınız....

İşte o sebeple BIST çaresiz her olumsuz haberde not kırılmasında dahi yükselmiştir...

Ben şu şartlar altında 85,000 olmadan endekse girmem... Ama 105,000....

O vakit asla 100,000 olmaz derken 115000 oldu...

Yabancı ucuz kuru kolluyor... Belki de TCMB bu sebepten USD a müdahale etmiyor..

Çünkü yabancı ucuz kura bu şartlarda üzerine atlar ve endeksi 95000 e getirir...

Ama yabancıda tıpkı senin benim gibi 4 TL den USD almak istemiyor... O da çaresizce BIST i yükseltiyor...

Ben bistte 90,000 lere olası bir geri çekilme olursa USD ın 4,30 lara gelebileceğini düşünüyorum.. Ama olmaz. Daha doğrusu Yapmazlar...

O sebeble USD çıkıyor, BIST çıkıyor...

Olan TL ye oluyor...

8. Syn Selka yabancılarin çıkmak istedikleri kur düzeyi nedir.kur 3.40 gördü çünkü.

LG-D855 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Sayfa 41/250 İlkİlk ... 3139404142435191141 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •