Sayfa 41/430 İlkİlk ... 3139404142435191141 ... SonSon
Arama sonucu : 3438 madde; 321 - 328 arası.

Konu: SGK Emeklilik İşlemleri

1. Sayın Cautionary, yazımda da belirttiğim gibi; bizim gibi toplumlarda öncelik adalet değildir. Güçlülerin adeletidir. Güçlülerde gücünü devam ettirmek için popilist işler yapar.

Sizinde belirttiğiniz gibi. 5 kat olmaz 4.7 kat olur demişsiniz. Bu far kaç yılda oldu? 5 yıl sonrada fark 4 e düşer.

Şuan yaşadıklarımız, heşeyin olabileceğini gösteriyor. Tabiki ucuk şeylerden söz etmiyorum. Ama enflasyonun %36 açıklandığı yerde, seçimlerin iptal olduğu bir ortamda yaşıyoruz. İleride de oy kaygısıyla enflasyon verileri güncellenerek en yükseğe enflasyon kadar en düşüğe de seyyanen zam yapılarak fark kapatılabilir. Kimse 1700 tl ye geçinemez.

Umarım dediğiniz gibi olur
     Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Geçtiğimiz yıllarda benim alacağım emekli maaşı asgari ücretin 3 katı iken, şimdi 2,7 katı..bunun sebebi de asgari ücrete yapılan gerçek enflasyon civarı zam...ama resmiyette emekliye gerçek enflasyon civarı artış veriyor...bu nedenle bu tür kriz ortamlarında emekli maaşı olarak asgari ücrete göre maaşlar erir..ama bu erimeyi tüm emekliler hisseder.

Emekliler arasında maaş artışı olarak farklılık yapamaz..yukarıda da yazdığım gibi seyyanen 300-500 zam yapar, bu nedenle yüksek maaş olan göreceli olumsuz etkilenir...en düşük emekli maaşı 2500 der...ama artışa tabi maaş arkada durur, seneye %20 zam yapar...maaşı 1500 den 2500 e çıkan adam, zam alamaz o sene.

Bu tip şeyler de çok fark yaratmaz...yani biri 5 sene önce endüşük emekli maaşının 5 katını alıyorken, bugün çıkıp 3 katını alıyorum demez, diyemez...belki 4,7 katını alıyorum der..hepsi bu.

Ben bunları anlatıyorum ama, yine herkes bildiği türküyü söylemeye devam edecek...herkes inanmış bir şeye anlat babam anlat.
    Son düzenleme : 1event; 24-01-2022 saat: 14:25.

2. Yazınızda da belirtiğiniz gibi, gelirini düşük göstererek az beyan ediyor ve rahat yaşıyor. Biz beyaz yakalılar ise yüksek ödüyoruz. Normalde yasal olarak tam beyan vermesi lazım. Ancak malesef gerçekleşmiyor.

Umarım dediğimiz gibi yasal olarak yapamazlar. Ama ben hükümet kim olursa olsun bir yasal zemin oluşturulacağını düşünüyorum.
     Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    İyi de 12 bin alan adamın maaşı kime batıyor anlamıyorum..adam sende n6 kat fazla prim ödediyse, maaşının da 6 kat olması doğru değil mi? esnafı, bakkalı, çakkalı benden daha rahat yaşarken neden sigortasını minimumdan yatırdı.

Ben brüt maaşımın nerdeyse yarısını vergi olarak öderken enayi miydim?

İki konu karıştırılıyor.

Maaş bağlanma oranları herkes için düşürüldü, bunun için herkes dert yanabilir.

Ama adam senden 6 kat fazla prim yatırdıysa, zamanında vergi kaçırmayıp maaşını tam gösterip vergisini tam ödediyse, kusura bakma senden 6 kat fazla maaş almayı hak ediyor demektir.

Bir bilgi daha: Yasal olarak emekliye maaş miktarına göre farklı zam yapamaz. Sadece şunu yapar, mesela bayram yardımı mı yapıyor..miktardan bağımsız herkese aynı parayı öder...ya da derki herkese seyyanen 500 tl zam yaptım...üstüne %10 yaptım..böylece çok alanla az alanın farkı kapanır..zaten bu dediğimi son 5 yılda ara ara yaptı.

Son olarak, bu sistem vergi kaçırmamayı, aldığın maaşı tam gösterip yüksekten sigorta primi yatırmayı teşvik ediyor...bundan vazgeçip eski sisteme dönerlerse, sgk kaybeder, herkes minimumdan yatırmaya devam eder.

zaten bugün ağlayanların çoğu hala kafası eskide kalanlar...sistem 99 da değişti, ama millet yeni yeni emekli olduğu için jeton yeni yeni düşüyor.

3.  Alıntı Originally Posted by heval Yazıyı Oku
    Genç arkadaşlara tavsiye ; devlete yüksek prim ödemek yerine BES , normal fonlar veya eurobond alarak birikimlerini yapmaları ilerleyen zamanda hem işsizlik sigrtanız olur ,hemde emeklilikte maaşı ilave elinizin altında yüklü birikim sahibi olarak iyi bir yaşlılık geçirirsiniz
    kesinlikle katılıyorum, gönül ister ki tek sgk primi ve tek maaş olsun herkes atıyorum asgari ücret kadar emekli maaşı alsın ama ona göre prim ödesin. asıl birikimini herkes ayrı olarak BES vs. yapsın.

devletin sgk sı çalışan üreten insandan çalıp oy satın almak için para dağıtma işine yarıyor.

4.  Alıntı Originally Posted by 1event Yazıyı Oku
    Yazınızda da belirtiğiniz gibi, gelirini düşük göstererek az beyan ediyor ve rahat yaşıyor. Biz beyaz yakalılar ise yüksek ödüyoruz. Normalde yasal olarak tam beyan vermesi lazım. Ancak malesef gerçekleşmiyor.

Umarım dediğimiz gibi yasal olarak yapamazlar. Ama ben hükümet kim olursa olsun bir yasal zemin oluşturulacağını düşünüyorum.
    valla ben o kadar ümitsiz değilim, şimdilik tabi...ileride büyük haksızlıklar olmaz diyemiyorum..ama şu anki şartlarda ve somut verilerle konuşmak gerek. ona bakarsan devlet bes deki tasarruflara el koyacak, çıkmak isteyene zorluk çıkaracak diyen bir kitle de var. bu mantıkla yaşama bu ülkede, ilk fırsatta kaç demeye geliyor. bilinçli bir şekilde korku pompalayan bir kesim de var.

ben şunu bilir şunu söylerim..son 20 yılda beyaz yaka tabir edilen kesim sürekli mağdur edildi..sürekli hakları kırpıldı, çalışma şartları kötüleşti..tek avantajı emeklilik sistemi..çünkü %99 kurumsal firmalarda çalışıyor ve maaşları neyse, sigorta primleri onun üzerinden yatıyor. dolayısıyla emeklilikte ciddi bir avantajları oluyor.

bu avantajı saçma sapan şehir efsanelerine bakarak kimse kaybetmesin, derdim o...ha 20-30 seneye köprünün altından çok sular akabilir..ben daha çok eyt kapsamında olan 5-10 sene içinde emekli olacak kısım için konuşuyorum..bu memlekette 20 sene sonrası için konuşmak anlamsız, kimin ne dediğinin de bir önemi yok.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

5.  Alıntı Originally Posted by thron Yazıyı Oku
    kesinlikle katılıyorum, gönül ister ki tek sgk primi ve tek maaş olsun herkes atıyorum asgari ücret kadar emekli maaşı alsın ama ona göre prim ödesin. asıl birikimini herkes ayrı olarak BES vs. yapsın.

devletin sgk sı çalışan üreten insandan çalıp oy satın almak için para dağıtma işine yarıyor.
    Ben de öyle düşünüyorum.

"Herkesden aynı prim - herkese aynı maaş."

Maaşı/geliri yüksek olan bir şekilde başının çaresine baksın, artık BES mi olur, temettü hissesi mi olur , gayrımenkul kirası mı olur kendi karar versin.

Yoksa eninde sonunda yüksek primler popülizme yem olur.

6. Arkadaşlar 40. Sayfadaki sorumu cevaplayabilir misiniz acaba? Saygılar

Alıntı Originally Posted by zeytinci Yazıyı Oku
    Arkadaşlar 40. Sayfadaki sorumu cevaplayabilir misiniz acaba? Saygılar
    SSK lı olduğunu varsayıp cevap vereyim;..Bir sonraki maaşını bekle derim...Aynı ise sana kıyak geçmişler veya 2500 taban maaş üzerinden zam hesaplaması yapılmıştır...

8. Yıllık enflasyon artı büyüme değil mi hesaplanma kriteri

Sayfa 41/430 İlkİlk ... 3139404142435191141 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •