Sayfa 416/1013 İlkİlk ... 316366406414415416417418426466516916 ... SonSon
Arama sonucu : 8100 madde; 3,321 - 3,328 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz

1.  Alıntı Originally Posted by Ahmetg Yazıyı Oku
    TL yi dolara 3.73 ten cevirip yurtdisina goturen ahmaktir

bu kadar yuksekten dolarmi alinir?
    hele dur bakalım, şimdi almayan kafasını çokkkk duvara vuracak. Aralıktan beri o kadar çok TL dağıtıldı ki, TL tutanlar resmen bir bombanın üzerinde oturuyor.

Borsa %3 yukseldi ancak doviz turevlerinde %0.30 larda bir düşüş yaşandı. Usd 3.7 alti olnaliydi demekki birileri hisse slirken birileride usd aliyor. Benim dusuncem devlet fonlari hisse aldi yabancilar satti. Refatamduma kadar hisselerde cikarabildikleri kadar cikarip merkez bankasinda milyarlarca dolari tl yecevirecekler. Sonrasi herkesin bekledigi gibi evet ciknaz ise cok sikinti olacak.

3. 1 ay önce etheryum yazmıştım.

17 dolar dı.

alan varmı satan varmı ??

bilen var mı ?

yeni bit coin mi

dolandırıcılık mı??

konuştugumuzda 17 dolar dı.

40 dolar.
    şimdi.

bu sanal paralar nedir. ?

legal mi?

biraz baktım 3 5 tane daha var.

moda gibi ama arkasında devlet mal matba tabanca tüfek yok ??

Ahmetg Guest
     Alıntı Originally Posted by JonDowes Yazıyı Oku
    İç borçla dış borç aynı şeymiş gibi yorumlar var, tahminlerin bir türlü tutturulamaması da bundan... Makro bakış açısı eksiği var. Bilançodaki "toplam borç" rakamına bakıp "ooo büyükmüş, batar bu" biraz düşük bir seviye bu konuda.

Japonya %250 borçluymuş. Borcun türü ne? iç borç. yani Japon devleti, Japon halkına borçlu. Japon halkı kendi hükümetini yabancılara mı şikayet edecek? borcu tahsil etmek istese, kendi mahkemelerinde kendi devletini mi yargılatacak? bunlar gerçekte elbette olmayan şeyler. 2 gram Ege Cansen okuyan bilir ki iç borç ülkeleri öyle çat diye batırmaz. Ne kadar yüksek olursa olsun. Devlet kendi halkıyla ya barışarak ya dövüşerek o borcu erteler, enflasyon ile eritir veya sağından 1-2 sıfır siler. Bu kadar basit. O konu Japonya'nın "iç konusu", bizi niye gersin?

ABD %105 borçluymuş. Japonya'dan farkı borcun ciddi kısmının yabancılara olması. Ama borcun döviz cinsi ne? Dolar. Bu ne demek? ABD hükümeti tüm dünya yatırımcılarını "kendi vatandaşı" yapmış. Dolar geri ödemek isterse, açar printer'ı istediği kadar öder. Yani bu da ABD'yi batırmaz. 2008 krizinde ABD devleti batmıyordu, özel sektörü batıyordu. açtı printer'ı kurtardı, bu kadar basit işte.

Yunanistan %107 borçla battı, bitti. Niye? Hani kendi parası Euro idi? Cevap çok basit: kendi parası diye bildiği euroyu basamıyor. Euro, onun için yabancıların parası. ve yabancılar öde bakalım dediğinde basacak printer'ı da yok.

Dolar cinsi borç çok diye ABD'yi sürekli hayallerde batıran iddiaları bir kez daha değerlendirin buna göre. 1990'dan beri Japonya'yı "batıra batıra" bitiremedi aynı düşünce tarzı... Finans dünyasında "Japon tahvili shortlamaktan kariyeri biten traderlar" diye ayrı bir meslek oluştu. iç borçla veya basılabilen parayla ülke bat-maz. Bunun tek istisnası kendi istemesidir; batık oluşturması gelecekte kendine ekstra katkı sağlayacaksa buna izin verebilir. Basamadığın, yabancının alacağını yabancıya ödeyemezsen; batabilirsin. Enflasyon yaratarak borcu eritecek ülkeler batmaz; bunu yapamayanlar batar. Dikkat ederseniz sadece bu tarz ülkelerin CDS'leri takip ediliyor, yükselince acaba deniyor.

Dünyanın en batmaz devleti ABD son 60 yıldır. çünkü "döviz" borcu GDP'sinin %0,01'i bile değil. ABD'nin gerçek DIŞ BORCU SIFIR. Euro borçlanmıyor, altın borçlanmıyor, yuan borçlanmıyor. Kim, nasıl batıracak? Printer'ı açmadan fişini bile gösterse korkudan kaçar alacaklılar.
    Finans ve bankacilik hem bilgisi hem tecrubesi bende cok daha ileri olan bir kisinin dediklerini curutmeye calismayacagim

Ancak kendi fikrimide soylemek isterim.

1) Ic borc ve dis borc eninde sonunda odenmelidir. Eger ana parayi odemem yalnizca faizini oderim gunumu gun ederim derseniz ayni Amerikanin yaptigi gibi o zaman ayni kredi karti borcu gibi ya evinize haciz gelir ki ulke borclarinda boyle bir sey olmaz yada itibariniz sifir olur ki bu cok onemli. Bence ikincisi olacak. Buda rezerv para nin dolar olmaktan kalkacagini gosteriyor e buda Amerikanin batmasi demek

2) Ic borc kendi para birimindendir o yuzden istedigim kadar basar oderim teoride dogru. Ama bunun sonucunda piyasaya surulen faiz karsiliklari gittikce buyuyecek bir gun gelecek bunun enflasyona etkisini gorecek Amerika. Ben bunu gozumle goruyorum. Sahsi gozlem sahsi tecrubelerden cikarak sunu goruyorum alim gucu her gecen gun duserken, pahalilik heryerde kendini belli ediyor. Belki QE paralari piyasaya girdi harcanmayami basladi bilmiyorum. Ama FED in %2 lik enflasyon saptamalari hakikaten cok komik gercekten cok uzak.

3) Tekrar edelim de yanlis anlasilmasin. Amerika batacak demek ulkeyi Ruslar isgal edecek ne bilim heryerinde bombalar patlayacak, asayis elden gidecek, ulke parcalanip 4 ulkeye bolunecek anlamina gelmiyor.

Batacak derken, ulkenin maliyesinden halkin alim gucunden bahsediyoruz. Hersene rekor butce acigi her sene rekor toplam borc her sene debt/GDP ratio su rekor kiran bir ulkede hersey yolunda demek bilmiyorum ne kadar akillica.

4) Butce acigi veren bir ulkede ayni TR de oldugu gibi kendi gosteren bazi aciziyetler var. Okullarin ve altyapinin dokulmesi, fakirlere verilen yardimlarin azalmasi 50 sene once gelen gocmenlerin yasam seviyeleri ile yeni gelenler arasindaki olaganustu fark, devlet yardimlarinin her alanda kisilmasi, buyuyen nufusa oranla yenilenmeyen sosyal tesisler hastaneler okullarin kendini iyice belli etmesi, maaslarin reelde dususte olmasi vs vs. Yani teoride ben ic borcu para basar oderim kapatirim dogru ama o son gune kadarki gidisatta faiz sarmalinin odemeleri yuzunden ve psikolojik olarak "butce acigimiz cok fazla o yuzden surdan surdan kisalim" denmesi ulkenin cehresini degistirdi. Herhangi bir devlete ait bir kuruma gittiginiz zaman dokuntulugu ve cokuntuyu gorebiliyorsunuz. Bunu gozunuzle degil 70-80 yasindaki yasli amerikalilara sorup goruslerini aldiginizda esasinda Amerika nin ne kadar buyuk bir cokus icinde oldugunu goruyorsunuz.

Uzucu olan bu cokus degil, bu cokus trendinin hic degismeden devam etmesi. Linear bir cokus degil bu, 94-99 yillari arasinda internet fenomeninin cikmasi ABD butcesi ve borclarina cok olumlu yansidi gecici olarak aciklar ve borc oranlari duraganlasti ama sonra?

Sonrasi bir felaketti ve hizli bir cokus icindeyiz.

Konuyla direk alakasi yok ama sunuda aciklayim. ABD ye 1950 lerde gelen gocmenlerin durumu ile 2017 de gelenler arasinda firsatlar ve ekonomik ozgurluk acisindan FERSAH FERSAH farklar var. Gocmenleri dunyadan toplarim hepsini yemek kuponuyla beslerim aralarindan 1-2 tanesi google I facebook I kurar bende onunla butceyi dogrulturum sistemi artik islemiyor. Ama daha iyibir system bulamadiklari icin buna devam ediyorlar.

Bir de olayin sosyolojik yonu var. Ulkenin ekonomisi kotuye gitmiyor belki duragan belki yavas bir kotuye gidis var ancak dunyada bu alim gucune ekonomik refaha ulasmis ulke sayisi arttikca, gocmenler bilim adamlari zeki insanlar bulus patent sahibi insanlar ABD ye neden gideyim, Norvece giderim yada Almanyaya giderim demeye basladilar. Bazisi abartip Malezya yada Endonezya ya SIngapura Koreye geri dondu. 50 sene once bunu aklinizin ucundan bile geciremezdiniz cunku ABD nin ekonomik gucu fersah fersah ilerideydi.

Ayni seyi Turkiye icin de konusabiliriz. 50 sene onceki ABD-TR alim gucu yada refah seviyesi farki artik azaldi. Buda neden ABD deki Turklerin sayisi artmiyor sorusunun cevabini veriyor. Ulkenin genelinde bunu hissetmek mumkun. Eski gocmenler beyaz Avrupali iken artik onlari gormuyorsunuz yerini junk DNA geliyor yani kendi ulkesinde hayat olmadigi icin geri donmesi mumkun olmadigi icin ABD de kalan bir garip insan surusu. Buda Turklerin neden TR ye dondugunun baska bir sebebi. Eski Amerika yok ve yeni Amerika sanki Hint Cin ve Afrika kultur karisimi bir yer olmaya gidiyor. (ABD de yasayanlar demek istedigimi iyi anlar)

5.  Alıntı Originally Posted by Discover Yazıyı Oku
    1 ay önce etheryum yazmıştım.

17 dolar dı.

alan varmı satan varmı ??

bilen var mı ?
    O alternatif coinler parlayıp parlayıp sönerler böyle dönem dönem. Hiçbiri bitcoin gibi kalıcı olmayacak. Ethereum'un bitcoin'den daha iyi yaptığı hiçbir şey yok. Ben o fikri bulan beyine yaparım yatırımımı, allayıp pullayanlara değil.

6.  Alıntı Originally Posted by Ahmetg Yazıyı Oku
    Finans ve bankacilik hem bilgisi hem tecrubesi bende cok daha ileri olan bir kisinin dediklerini curutmeye calismayacagim

Ancak kendi fikrimide soylemek isterim.

1) Ic borc ve dis borc eninde sonunda odenmelidir. Eger ana parayi odemem yalnizca faizini oderim gunumu gun ederim derseniz ayni Amerikanin yaptigi gibi o zaman ayni kredi karti borcu gibi ya evinize haciz gelir ki ulke borclarinda boyle bir sey olmaz yada itibariniz sifir olur ki bu cok onemli. Bence ikincisi olacak. Buda rezerv para nin dolar olmaktan kalkacagini gosteriyor e buda Amerikanin batmasi demek

2) Ic borc kendi para birimindendir o yuzden istedigim kadar basar oderim teoride dogru. Ama bunun sonucunda piyasaya surulen faiz karsiliklari gittikce buyuyecek bir gun gelecek bunun enflasyona etkisini gorecek Amerika. Ben bunu gozumle goruyorum. Sahsi gozlem sahsi tecrubelerden cikarak sunu goruyorum alim gucu her gecen gun duserken, pahalilik heryerde kendini belli ediyor. Belki QE paralari piyasaya girdi harcanmayami basladi bilmiyorum. Ama FED in %2 lik enflasyon saptamalari hakikaten cok komik gercekten cok uzak.

3) Tekrar edelim de yanlis anlasilmasin. Amerika batacak demek ulkeyi Ruslar isgal edecek ne bilim heryerinde bombalar patlayacak, asayis elden gidecek, ulke parcalanip 4 ulkeye bolunecek anlamina gelmiyor.

Batacak derken, ulkenin maliyesinden halkin alim gucunden bahsediyoruz. Hersene rekor butce acigi her sene rekor toplam borc her sene debt/GDP ratio su rekor kiran bir ulkede hersey yolunda demek bilmiyorum ne kadar akillica.

4) Butce acigi veren bir ulkede ayni TR de oldugu gibi kendi gosteren bazi aciziyetler var. Okullarin ve altyapinin dokulmesi, fakirlere verilen yardimlarin azalmasi 50 sene once gelen gocmenlerin yasam seviyeleri ile yeni gelenler arasindaki olaganustu fark, devlet yardimlarinin her alanda kisilmasi, buyuyen nufusa oranla yenilenmeyen sosyal tesisler hastaneler okullarin kendini iyice belli etmesi, maaslarin reelde dususte olmasi vs vs. Yani teoride ben ic borcu para basar oderim kapatirim dogru ama o son gune kadarki gidisatta faiz sarmalinin odemeleri yuzunden ve psikolojik olarak "butce acigimiz cok fazla o yuzden surdan surdan kisalim" denmesi ulkenin cehresini degistirdi. Herhangi bir devlete ait bir kuruma gittiginiz zaman dokuntulugu ve cokuntuyu gorebiliyorsunuz. Bunu gozunuzle degil 70-80 yasindaki yasli amerikalilara sorup goruslerini aldiginizda esasinda Amerika nin ne kadar buyuk bir cokus icinde oldugunu goruyorsunuz.

Uzucu olan bu cokus degil, bu cokus trendinin hic degismeden devam etmesi. Linear bir cokus degil bu, 94-99 yillari arasinda internet fenomeninin cikmasi ABD butcesi ve borclarina cok olumlu yansidi gecici olarak aciklar ve borc oranlari duraganlasti ama sonra?

Sonrasi bir felaketti ve hizli bir cokus icindeyiz.

Konuyla direk alakasi yok ama sunuda aciklayim. ABD ye 1950 lerde gelen gocmenlerin durumu ile 2017 de gelenler arasinda firsatlar ve ekonomik ozgurluk acisindan FERSAH FERSAH farklar var. Gocmenleri dunyadan toplarim hepsini yemek kuponuyla beslerim aralarindan 1-2 tanesi google I facebook I kurar bende onunla butceyi dogrulturum sistemi artik islemiyor. Ama daha iyibir system bulamadiklari icin buna devam ediyorlar.

Bir de olayin sosyolojik yonu var. Ulkenin ekonomisi kotuye gitmiyor belki duragan belki yavas bir kotuye gidis var ancak dunyada bu alim gucune ekonomik refaha ulasmis ulke sayisi arttikca, gocmenler bilim adamlari zeki insanlar bulus patent sahibi insanlar ABD ye neden gideyim, Norvece giderim yada Almanyaya giderim demeye basladilar. Bazisi abartip Malezya yada Endonezya ya SIngapura Koreye geri dondu. 50 sene once bunu aklinizin ucundan bile geciremezdiniz cunku ABD nin ekonomik gucu fersah fersah ilerideydi.

Ayni seyi Turkiye icin de konusabiliriz. 50 sene onceki ABD-TR alim gucu yada refah seviyesi farki artik azaldi. Buda neden ABD deki Turklerin sayisi artmiyor sorusunun cevabini veriyor. Ulkenin genelinde bunu hissetmek mumkun. Eski gocmenler beyaz Avrupali iken artik onlari gormuyorsunuz yerini junk DNA geliyor yani kendi ulkesinde hayat olmadigi icin geri donmesi mumkun olmadigi icin ABD de kalan bir garip insan surusu. Buda Turklerin neden TR ye dondugunun baska bir sebebi. Eski Amerika yok ve yeni Amerika sanki Hint Cin ve Afrika kultur karisimi bir yer olmaya gidiyor. (ABD de yasayanlar demek istedigimi iyi anlar)
    TR de tam tersi, beyin göçü ABD ve avrupaya son hızıyla devam ediyor. kimse nin TR ye döndüğü falan yok, dönen saflar şu an geri dönmeye başladı. bence sen hayal aleminde yaşıyorsun. madem senin dediğin gibi buradan gidenler nereye gidiyor yer altına mı? ABD homojen bir ülke değil kabul ama yaşayanda gayet iyi yaşıyor. TR de yaşanacak büyük çöküş sonrası beyin göçünün dahada artmasını bekliyorum.

7. ABD'ye göçen zavallı doktorun hazin sonu.

http://www.zerohedge.com/news/2017-0...omment-9348534

Amerika bitmiş. İsviçre Frangına mı geçsem ne yapsam.

Alıntı Originally Posted by Patrick Bateman Yazıyı Oku
    ABD'ye göçen zavallı doktorun hazin sonu.

http://www.zerohedge.com/news/2017-0...omment-9348534

Amerika bitmiş. İsviçre Frangına mı geçsem ne yapsam.
    Orta vade 12-24 ay dolar,
    Ons fiyatı 800-900 dolar aralıgında kademeli alım.!!
    Uzun vadede fiziki ons altın..!!!
    Kötümser yalnız tüneli görür, iyimser tünelin sonundaki ışığı görür, gerçekçi tünelle birlikte hem ışığı hem de gelecek treni görür.!!!

Sayfa 416/1013 İlkİlk ... 316366406414415416417418426466516916 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •