Sayfa 42/431 İlkİlk ... 3240414243445292142 ... SonSon
Arama sonucu : 3442 madde; 329 - 336 arası.

Konu: SGK Emeklilik İşlemleri

1. Herkes bir siteden bahsediyor? Hangi websitesi bu?

2. "20 yıl önce en düşük emekli maaşı asgari ücretin yaklaşık 1,5 katıydı. 2022 başında ise en düşük emekli maaşı asgari ücretin yaklaşık yarısı ediyor."

Böyle bir haberi muhalif bile olamayan bir kalanda görmüştüm. İnternette arattım . Böyle bir durum var.

20 yıl önce en düşük emekli maaşı asgari ücretin yaklaşık 1,5 katıydı. 2022 başında ise en düşük emekli maaşı asgari ücretin yaklaşık yarısı ediyor.

Bu nasıl olmuş? Açıklaması var mıdır?

3.  Alıntı Originally Posted by Pscyokinesis Yazıyı Oku
    Yıllık enflasyon artı büyüme değil mi hesaplanma kriteri
    Emekli 2000-2008 arası öyle idi, 2008 den sonra büyümenin %30 u diye biliyorum. Bunlar geçmiş maaşların aylık bağlanacağı yıla aktarırken yapılıyor. Emekli aylık bağlandıktan sonra enflasyon kadar zam.

4.  Alıntı Originally Posted by ninel_dlv Yazıyı Oku
    "20 yıl önce en düşük emekli maaşı asgari ücretin yaklaşık 1,5 katıydı. 2022 başında ise en düşük emekli maaşı asgari ücretin yaklaşık yarısı ediyor."

Böyle bir haberi muhalif bile olamayan bir kalanda görmüştüm. İnternette arattım . Böyle bir durum var.

20 yıl önce en düşük emekli maaşı asgari ücretin yaklaşık 1,5 katıydı. 2022 başında ise en düşük emekli maaşı asgari ücretin yaklaşık yarısı ediyor.

hocam anlamayacak ne var asgari ücrete çakma enflasyonun üstünde zam yapılıyor.

emekli maaşına ise altında yapılıyor, emekli adamın dünya görüşü sabittir kolay değişmez ayrıca az çok birikimi vardır şükür kültürü ile büyütülmüştür.

niye bütçeyi emekliye kullansınlar.

asgari ücret zammı ise devleti ilgilendirmeyen bir zam salla gitsin özel sektör öderse ödesin ödemezse suriyeli çalıştırsın, türkleri sosyal yardıma bağlayıp oy alalım.

çok yakında (2030 gibi) bunları düşünmeye gerek kalmayacak, çalışsan çalışmasan emekli olsan prim ödemesen de herkese aynı maaş verilecek zaten.

max 10% istisna olur kalanı aynı maaş.

5.  Alıntı Originally Posted by thron Yazıyı Oku
    hocam anlamayacak ne var asgari ücrete çakma enflasyonun üstünde zam yapılıyor.

emekli maaşına ise altında yapılıyor, emekli adamın dünya görüşü sabittir kolay değişmez ayrıca az çok birikimi vardır şükür kültürü ile büyütülmüştür.

niye bütçeyi emekliye kullansınlar.

asgari ücret zammı ise devleti ilgilendirmeyen bir zam salla gitsin özel sektör öderse ödesin ödemezse suriyeli çalıştırsın, türkleri sosyal yardıma bağlayıp oy alalım.

çok yakında (2030 gibi) bunları düşünmeye gerek kalmayacak, çalışsan çalışmasan emekli olsan prim ödemesen de herkese aynı maaş verilecek zaten.

max 10% istisna olur kalanı aynı maaş.
    Tebrikler güzel tespit. Saygılar

Alıntı Originally Posted by ninel_dlv Yazıyı Oku
    "20 yıl önce en düşük emekli maaşı asgari ücretin yaklaşık 1,5 katıydı. 2022 başında ise en düşük emekli maaşı asgari ücretin yaklaşık yarısı ediyor."

2008 sonrası prim çarpanı %70 lerden %28 lere düştü...Ayrıca prim gün dolduktan sonra çalışanlarında maaşları tavandan yatmıyorsa alacağı maaş düşüyor...Böylece bağlanan maaş asgari ücretin altına sarktı... İlerleyen zaman diliminde asgari ücret ile normal bir öğretmen aynı maaşı alacak...örneğin 2012 de yeni başlayan öğretmen asgari ücretin 2 katı alırken şimdi 1.5 katı maaş alıyor...Yani maaşlar birbirine yakınsarken emekli maaşlarıda yakınsıyor...

Dikkat ederseniz Emekli maaşı kelimesi yerine AKP yaşlılık aylığı kelimesi kullanıyor...Vatandaş bu adamlara bu kadar süre destek vermenin cezasını fazlası ile çekecek...

7.  Alıntı Originally Posted by bisikletci Yazıyı Oku
    Herkes bir siteden bahsediyor? Hangi websitesi bu?
    https://uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/se...entMultiplexer

8. Bence maaşların birbirine yakınsaması kötü bişey değil. Sosyal devlet anlayışı. Problem olqn şey kişi başına düşen milli gelirin artmaması

Sayfa 42/431 İlkİlk ... 3240414243445292142 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •