Sayfa 42/853 İlkİlk ... 3240414243445292142542 ... SonSon
Arama sonucu : 6817 madde; 329 - 336 arası.

Konu: Bana kalırsa.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Fransa başkanının haline bak çok komik.
    Üç beş ay önce makron ne demişti.? "Devlet başkanlığının çok zor tarafları var, o kadarda matah bi iş değil, mesela her 10 günde bir tayyip erdoğanla konuşmak zorundayım.!"

Dünki resme bakınız. Üçü sırıtıyo, memnun. Bi tanesi .!

Ek 20575
    Yazmamışsam, pozisyonum aynen devam ediyor demektir.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    ABD için çanlar çalmaya başlamış.

Söylediğim gibi, bebek trump, son 1 yılda abd verilerini düzeltti ama ağrı kesici ile. Yara hala duruyor ve büyüyor.

trumpın tehdit ve kısıtlamaları, Rusya ve Çin'in, USD den kurtulma çabalarına, avrupa birliğinide(AB) dahil ettiriyor.

Rusya ve Çin, yıllardır kendi aralarında USD ve AVRO kullanmıyordu. Kendi ödeme sistemlerini geliştirip, finans sistemini adapte etmişlerdi.

Ancak bu yetersizdi, çünki kendi aralarındaki ticaretten çok, avrupa, abd, petrol zengini arap ülkeleri ve diğer ülkelerle yapıyorlar. O işlemlerdede mecburen USD ve avro kullanıyorlardı.

Son trump tehdit ve onmilyerlarca dolarlık avrupa şirketlerine ABD nin verdiği cezalardan sonra, İran ambargosu avrupanı(Merkel'in) sabrını taşırmışa benziyor.

Zaten USD den kurtulma hazırlıkları varmış, şimdi bunu hayata geçiriyorlar.
    Çin ve Rusya nın kurdukları sisteme dahil oluyorlar.
    Bu 3 ülkede kendi kurdukları sisteme farklı adlar vermişler, ama ortak amaç, ABD hegemonyasını kırmak, kurtulmak.

Epey eskiden yazardım, ABD sadece USD nin, dünyada kabul edilir para olması sayesinde dünya lideri. USD yi diğer ülkeler kullanmasın, ABD 1 yılda kaosa sürüklenir ve sıradan bir ülke haline gelir. Tüm dünya USd kullanmasın, ABD çöker, iç savaş başlar ve sadece ülkenin kuzeyi biraz sağlam kalabilir.

ABD için çanlar çalmaya başlamış çünki ABD dışındaki en büyük güçler, USD den kurtuluyorlar. Çok az kaldı.
    Tabi bu benim söylediğim şeyi tam olarak karşılamıyor.

Birincisi ABD ile hala USD ile ticaret yapacaklar, petrol satan arap ülkeleri ile ve ABD nin müttefiki dostu olan ülkelerle.
    ABD dünyada en büyük tüketicilerin başında geliyor. Onunla USD kullanırlarsa, diğer tüm dünya ile USd kullanmamaları ABD yi 1 yılda batırmaz. ABD yine batar ama uzun vadede.
    Önemli olan, ABD gelip USD ile herhangi bir ülkede herhangi bir şey alamamalı.

Ben nasıl TL ile gidip ABD de şirket satın alamıyorsam, ABD lide USD ile gelip bu ülkede bişey alamamalı. ABD o zaman çok kısa sürede batar.

ABD nin dünyada gezen pek çok uçak gemisi var. Bi tanesi yanındaki destek gemileri ile marmaris açıklarına demirliyor. 5bin asker marmarise iniyor. USD vererek ihtiyaçlarını gideriyor, gezip eğleniyorlar. USD vererek uçak gemisi ve diğer gemilere YAKIT alıyorlar. USD vererek gemileri yiyecek ile doldurup gidiyorlar. USD yide karşılıksız matbaada basıyorlar. Yani onlara bedava. Bas, bas, sonra gel dünyada harca. Oh ne güzel. Dünyada başka ülke karşılıksız böyle para basamıyor.

Marmariste vermiyoruz kardeşim, TL getir desek. Dünyadada böyle deseler, USD almıyoruz deseler. O zaman ABD nin dünyaya korku salan silah sanayisi olmaz. Ordusu olmaz. Silahlarda kullandıkları malzemeyide bedava para ile alıyorlar.

Her neyse. Anlatabildim sanıyorum. Zaten aynı şeyleri bi kaç kere daha yazmıştım.

Şimdi AB, Rusya ve Çin, yeni para transfer sistemi kuruyorlar ve USD kullanılmayacak.

Bu işlem ABD nin batışını hızlandıracak. Tabi bir insanın hızlısı ile ülkenin hızlısı farklıdır. 10 yıl 20 yıl bir ülke için hızlı demektir ama insan için çok çok yavaş demektir. Hızlı deyince 3 saat sonra batacak anlamayın. Ülke, bu, kurulması on yıllar sürer, batması yüzyıllar sürebilir. Duraklama, gerileme filan.

ABD nin sistemi swift idi. Bu sistemden geçen paraları ABD kontrol edebiliyordu.

Çin in kurduğu sistemin adı CIPS miş. (China International Payments System)
    Rusyanınki SPFS ve (System for transfer of financial messages)
    avrupanınki SPV ve OFAC.(Special Purpose Vehicle - Office of Foreign Asset Controls)

Kullanılacak para birimi ne olacak.?
    Bu iş karmaşık. Önceden para birimlerinin birbirine karşı değerleri londra ve new york borsalarında belirleniyordu. Hesapta piyasa koşullarına göre belirleniyor ama cahilsen. Gerçekte en tepedeki 5-6 banka yöneticileri, kendi finansal çıkarlarına ve hedeflerine göre belirliyorlar. (Tabi oyuncak değil, bugün artıralım yarın indirelim deyip yapmıyorlar, yapamazlar, dünya karşı gelir. Bunun profesyonel yöntemleri var.)

Şimdi değerler nasıl belirlenecek.?
    Bunu daha öncede sormuştum. Çin Rusya ve Türkiye arasındaki ticaret için sormuştum. AB nin katılması, para değeri belirlemeyi kolaylaştırır.

Para birimi olarakta blok zinciri(block chain) denen para birimlerine geçecekler gibi görünüyor.

ABD bunu çok önceden görüp BITCOIN i, USD nin yerine geçsin diye yaratmıştı. bitcoin bir CIA projesidir.
    ABD yandaşı ülkelerde yaygınlaşmasını epeyce sağladılar.

Ancak şimdi nerdeyse her ülke kendi digital parasını yaratmakla uğraşıyor. Çin devleti uğraşıyor(Chinacoin), Rusyanın resmi parası yok ama Rus yazılımcının yazdığı ve epey yaygın olan bi blockChain(ismi Ethereum) para var. Yüzlerce blockChain para var hatta Türkiyeninde var(alicemalVEdaşGibiCoin).

Bunlardan birine geçecekler yada herkes kendi digital parasını kullanacak. Ama bu seferde şu anki sistemin tüm olumsuzluklarını digital sisteme taşımış olursun. Birbirlerine karşı değerlerini sürekli belirlemen gerekli ve bunun kontrolunu tutan insanlarında azmaması için dua etmen gerekli.

Avrupanın AVRO su gibi tek paraya geçilmeli diye düşünüyorum. Tabi bu konuda uzman değilim, yüzeysel söyledim, belki başka şekildede çok sağlam olabilir. Önemli olan zorba, katil, sömürgeci ABD den kurtulmak. Sonra işallah diğer zorbalardan.

Umarım bu para sistemi, 4 Kasım İran ambargosu başlamadan önce hizmete girer.
    Son düzenleme : alicemal; 28-10-2018 saat: 11:58.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Cuma günki sebepsiz gibi görünen hareketin sebebini hala bulamadım. Gerçek sebebi olmasada, mantıklı bişeyde bulamadım.

Genel açıdan bakarsak, anlamsız gibi görünen agresif hareketlerin sebebini, şu ana kadar 2 farklı şekilde açıklayabildim.

Birincisi, büyükler, yani endekse yön verenler, kendi çıkarları açısından mantıksız hareketler yapabiliyorlar. İster silkeleme deyin, ister teknikçi avı deyin, ister birini cezalandırma deyin, ister robot avı deyin... Kendi çıkarları amacı ile, çok mantıksız şeyler yapabilirler. Ama bunu uzun süre yapamazlar. Uzun süre yaparlarsa kendileride zarar görür.
    Örneğin: yaw normalin %30 üstüne kadar endeksi çıkaralım, sora satışa geçsek, endeks düşmeye başlar satmaya devam filan satış ortalamamız şu anki seviye olur. Diye endeksi günlerce anormal yükseltirsen, elinde mal çok olan başka kurumsallar mal boşaltmaya başlar, kucağına dağ gibi yığılır. Çok pahalıdan aldığın içinde, yapacağın hiç bir hareket maliyeti kurtarmaz. O zararı anca 1 yılda çıkarırsın, yüksek seviyenin normalleşmesini beklemen gerekir. Yani ölçüyü fazla kaçıramazsın.
    Bazen bi orta ölçekli oyuncu bile endeksi kısa vadeli yönlendirebiliyor. Büyüklerin aktif olmadığı bi dönemde, Bi endeks kağıdında bi kaç kurumdan satışa yada alışa geç. Millet ne olduğunu anlayana kadar endeks o yöne panik satışlarla-alışlarla gidebilir. o arada işlemi yapan çakal, istediğini elde edebilir.

İkincisi: Büyüklerden biri ve ya hepsi, genelin bilmediği bi haberi önceden öğrenmiştir. Örneğin: darbeyi 2 iş günü önceden yahudi finans kurumu merril lynch öğrenmişti. netçede fetullahın sahibi kim CIA, CIA ve ABD deki baskın güç kim? yahudiler.
    Merrill VOB da satışa bi geçti. VOBda ne olduğunu anca darbe gecesi anladık.

Haber okumaya devam... henüz bişey bulamadım.
    @NeAcaipDunya

4. Sn alicemal,

Dereotu severmisiniz ?

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
     Alıntı Originally Posted by izmirli_hoca Yazıyı Oku
    Sn alicemal,

Dereotu severmisiniz ?
    5 sene önce bi sevmiştim. Sahibi varmış, 3 ay bi cezasını çektim, bi dahada yaklaşmadım.
    Genelde "radar"la kuş seyretmeyi severim. ama fazla yüklenme.?
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Cuma günki artistik düşüşün sebebini bahçemde de aradım, bulamadım. Çıkmışken bir yer sehbası yaptım.

Hakkat diyorum.

Hoby amaçlı her türlü elektrikli cihaz var.

Bahçeye çıktım, bi kaç mandalina kopardım, 3 ceviz buldum yerde, üst kattaki tıngırtının sebebini bulup düzelttim, derke 3 tahta gözüme ilişti. Hemen uzatma kablo ve avuç taşlama cihazını çıkarıp yer sehbası yaptım. Çiviler azalmış, not aldım, nalbura gittiğimde alıcam.

Bu arada bahçede BISTin düşüş sebebinide bulamadım.

Haber okumaya devam.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Cuma günki şaşırdığım satışın sebebini bulamadım.

Acaba, abd borsası satışı ile bağlantısı varmı.?

S&P de çakıldı denebilecek satışlar oldu hemde çok kısa sürede.? Zor duruma düşen dünya çapındaki büyük oyuncular, bi piyasada elde ettiği zarar veya kâr, diğer bir ülkedeki hareketinide etkileyebiliyor. Yani almanyada battık, o zaman italyada alalım diyebiliyorlar, yada italyada satalım. Çok büyük oyuncu olduğu içinde, bizim gibi küçük ülkeyi etkileyebiliyor.

Ama bizde toplu satış olmuş gibi.? Tüm büyükler satışa katılmış gibi. Her ne kadar işlem hacmi ortalamanın üstünde değilsede, bağlantısız sektörlerde önemli şirketler iyi satış yemiş. Hemde endeks son tepe noktasına göre %20 den fazla düşükken.(+5 aylık enflasyonu kat.) ?

Belkide bazı büyük oyuncular pek çok göstergeyi birleştirdi.

Mesela, yukarda yazdığım, AB,Rusya,Çin gibi büyük ülkelerin, ABD yi devre dışı bırakacak uygulamayı hizmete sokmak üzere olmaları. Bu iş ciddi ciddi uygulamaya konuyor ve Hindistan da destek veriyor.(yanlış okumadı isem)

Geriye abd, ingiltere, bi kaç petrol zengini arap ülkesi gibi ülke kalıyor.(kanada, avustralya vb gibi ingiliz soyu ülkeler belli değil.)

Aslında ABD nin devreden çıkarılması, abd açısından çok karanlık bir gelişme. Belkide son günlerdeki dow ve S&P satışları bu yüzdendi. Ben abd borsasına uzak olduğum için bilemiyorum.

Aam abd nin kötü olması, bizim için iyi. Bize 100 yıldır kötülük aktaran bir ülke zor duruma düşüyor. kankası ingiltere, oda zora düşecek, ingilterede 250 yıldır kan kusturuyor.

Ama bizdeki yabancı oyuncu böyle hesaplamıyor.
    abd batacak, Türkiyeye yarar diye hesaplamıyor. Kendi şirketinin durumuna bakıyor, ona göre dünyadaki yatırımlarını gözden geçirip pozisyon değiştirebiliyor. Pozisyon değiştirirkende, ülkeler sallanabiliyor.

Belkide budur.?

Her neyse... yarın akşama doğru durumu anlarız... Açılışta satış belki devam eder, akşamki kapanış, durumu izah edebilir. Satışta mantık bulamadım, ama büyük oyuncu kendi pozisyonuna göre hareket ediyorsa, mantık aramayacaksın.
    @NeAcaipDunya

8. Grand süper cleyn sayan hocalarda ABD parasının çöküşe neden olacağını yazdı. Ama bir son döngü daha olacak denildi. Belkide bu grand huy değiştirdi , sonuçda 100 yılda bir geliyor. 1929-2019 yani bir 8-10 yıl önce neden başlamasın. Başka bir sayımcı hoca ise Cuma günü yaşananlardan güç alarak 75-100-40 bini işaret etti. Uzun vadeli yatırımlarda sayımcıları izlemek doğru olacak. Ama hangisini. Doların neden olacağı çöküş erken gelmiş olabilir . Ülkemizde Berat Albayrak sebepli devalüasyon çok ani geldi ve çok etkili oldu. Etkisi yurtdışı düzelse dahi bir kaç yıl sürecek gibi. Diğer bir konu ise sanayi bu yaşananlardan sonra büyük bir umutsuzluğa yöneldi. Haksız değiller. En çok korkulan yatırım oldu. Kim yatırım yapsa yada yatırımda yakalansa anında batıyor. Diğer dünya ülkelerinin dolardan kaçışı yada dokarın hakimiyetine karşı baş kaldırışı beklenenden erken geliyor olabilir . 3-5 senelik yaşanacağı bir kenera bırakırsak sayımcı hocaların sonuçları aynı. Borsanın yükselmeyecek şekilde sıfıra gitmesi, altının 500 doları görmesi, doların değersizleşmesi ve aranacak hayatta kalma yöntemleri. Sonuç aynı zaman değişik ise biri 5 etiketini yanlış okuyor olabilir. Bence dolar, dow, s&p, dax, altın da aramak yerine bazı şeyleri Berat Albayrak’ta aramak doğru olur. Ülkemiz insanları bu dolar hareketini hak etmedi. Sebep ne olursa olsun haketmedi. 16 yıl oy verdim, sanırım tekrarı olmayacak. Kötü şeyleri gördükçe içimde bir suçluluk duygusu var. Ülke kim tarafından yönetilirse yönetilsin, liyakat bir gün hepimize lazım olacaktı. Biz Mehmet şimşeği yanında babacanı görmeyi hayal ederken, liyakat dışı muameleye maruz kaldık. Hak ettik bu sonuçu. Özetle dolar kaynaklı grand süpercleyn beklenenden erken başlamış olabilir. Saygılar sevgiler.

Sayfa 42/853 İlkİlk ... 3240414243445292142542 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •