Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

Oylayan
344. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon 1 yıl içinde patlayacaktır, nakitte fırsat beklenmelidir

102 29.65%
  • dolar bu fiyatlarda iken, yatırım yapmak mantıklı

23 6.69%
  • faizler insin, şimdi almak mantıklı değil

21 6.10%
  • ömür boyu alacak param olmayacak

16 4.65%
  • Kira çarpanlarının uçtuğu ortamlarda ev almak doğru değildir, beklenmelidir.

130 37.79%
  • İstanbul gibi metropollerde gayrimenkül yatırımı her zaman karlı bir iş olacaktır.

52 15.12%
Sayfa 423/1014 İlkİlk ... 323373413421422423424425433473523923 ... SonSon
Arama sonucu : 8108 madde; 3,377 - 3,384 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1.  Alıntı Originally Posted by HISIM Yazıyı Oku
    Ustelik Peygamberimiz demis.

Rizkin 10'da dokuzu ticarettendir demis.

Bugun ki insanlar geri zekali, cogu hizmet sektorunde.(!)
    kayseriliyim ve akrabalarımın tamamına yakını ticaret yapıyor, mekan eminönü tahtakale.

ben de okurken kısmen bu işi yaptım (işportacılık)

2002 ye kadar herkes bu işten para kazanabilirken, sonrasında ise sadece dükkan kirası vermeyen ve özsermayesi olanlar para kazanabiliyor.

zira mala ulaşmak artık sıkıntı değil internet var, ödeme desen kredi kartı var, dükkan kiraları ise ateş pahası.

artık sadece eski zenginler para kazanıyor.

ticarette işler iyi gidiyor görünebilir ama 2001 gibi bir dalga gelir çok büyük tüccar dediğiniz adamların yurtdışı kaçış hikayelerini dinlersiniz.

sn. sugosu82 muhtemelen 2001 benzeri bir dalga görmemiş yeni yetme bir tüccar, hayat gerçekleri zmanı gelince öğretir.

bir de en bayıldığım şey insanlar olarak tüm dünyayı etrafımızdaki birkaç yüz kişi gibi düşünüyor ve yaşıyor zannetmemiz.

ticaret yap zengin ol.

2002 yılına kadar köyümüzdeki çocuklar ilkokulu bile okumadan istanbula gelip ticarte atılırdı, 80 ve 90 larda bu senaryo çok güzel çalıştı ama artık çalışmıyor.

okumayıp buraya gelenler birkaç yıl sürtüp kayseri fabrikalarına işçi olarak dönyor.

2. Isin abuk tarafi, bu konutlar memurlar icin, sabir gelirliler icin yapilmiyormus, ve adam ticaret yapin diyor, hem de şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım topiginde.

3.  Alıntı Originally Posted by thron Yazıyı Oku
    kayseriliyim ve akrabalarımın tamamına yakını ticaret yapıyor, mekan eminönü tahtakale.

ben de okurken kısmen bu işi yaptım (işportacılık)

2002 ye kadar herkes bu işten para kazanabilirken, sonrasında ise sadece dükkan kirası vermeyen ve özsermayesi olanlar para kazanabiliyor.

zira mala ulaşmak artık sıkıntı değil internet var, ödeme desen kredi kartı var, dükkan kiraları ise ateş pahası.

artık sadece eski zenginler para kazanıyor.

ticarette işler iyi gidiyor görünebilir ama 2001 gibi bir dalga gelir çok büyük tüccar dediğiniz adamların yurtdışı kaçış hikayelerini dinlersiniz.

sn. sugosu82 muhtemelen 2001 benzeri bir dalga görmemiş yeni yetme bir tüccar, hayat gerçekleri zmanı gelince öğretir.

bir de en bayıldığım şey insanlar olarak tüm dünyayı etrafımızdaki birkaç yüz kişi gibi düşünüyor ve yaşıyor zannetmemiz.

ticaret yap zengin ol.

2002 yılına kadar köyümüzdeki çocuklar ilkokulu bile okumadan istanbula gelip ticarte atılırdı, 80 ve 90 larda bu senaryo çok güzel çalıştı ama artık çalışmıyor.

okumayıp buraya gelenler birkaç yıl sürtüp kayseri fabrikalarına işçi olarak dönyor.
    yeni yetme tuccar dedigin kisi senin gibi 10 tanesini cebinden cikarir merak etme.
    ben tahtakale de asmaalti kizilhan da buyudum.
    orayi da 2003 te sattim.cunku eminonu esnafi kurnazdir.Insanlar eminonune birsey almak icin gittiginde ucuza almak icin gider.Halbuki baska semtlerde 2 liraya satilan urunu oradan 3 liraya alip doner..Yillarca bu sekilde gitti orasi.ardindan internet vb yayginlasinca isin boyutu ortaya cikti ve kaziklandigini anlayan insanlar ooradan alisverisi kesti.eminonu su an turistik-enayi avcisi bir ticaret merkezi oldu.
    Ticaret yapipta zarar eden ya yanlis sektore oynamistir ya da ticareti bilmiyordur.
    Etrafimda da merak etme 200 kisiden fazlasi var ve senden cok daha ileri goruslu oldugum icin bu noktaya geldim.At gozlugu ile bakmadim hicbir zaman.

Bundan 20 yil evveline dek insanlar ticaret ile ugrassa dahi lux ev araba vs alamiyordu.son 10 yilda 2013 e kadar maasli kesimden evini barkini alan aldi.Bundan sonrasi enflasyon donemi..Maasli calisanin gecmiste ki gibi ay sonunu zor getirecegi donem..Istedigi gibi yasayamayacagi donem.
    Bu bahsettiginiz batik esnaf cogalacak durumu hesapsiz gidenler icin dogru.fakat asil batmayi maasli kesimin kredi borcunu odeyemeyecegi duruma gelince gorecegiz.cunku 10 esnaf batacaksa 20 tane maasli calisan batacak..

asgari maas zamminin % 15 uzerinde bir enflasyon soz konusu.( bana gore su an 25-30 arasi ) ve de gecmiste kredi cekmis maasli kesim yasantisini degistiremezse - harcamalarini kesmezse kredisini dahi odeyemeyecek duruma gelecek..Kisacasi alim gucu dustugu icin ya ayagini yorganina gore uzatacak ya da iflas edecek..Bundan 20 yil once hepimiz 3-5 yil 3310-3210 ile zaman gecirmiyormuyduk? artik gecti oyle her sene yeni cikan iphone alma donemi..

Birde ben ticaret ile ilgili bir hadis soylemisim burada .1 yasinda ki cocukla evlenmek dogrudur demeye bile gelmis konu..Bu forumda kilerin cogunu kulturlu egitimli,anlayarak yazan kesimden sanardim fakat yanilmisim.

Son olarak bundan 2 yil evveline dek banka size konut almaniz icin parayi 1 birimden veriyorsa sizin paranizi bankaya koydugunuzde size yarim birim faiz veriyordu.Bugun % 0.9 konut faizi,% 15 nerdeyse mevduat faizi.Su an ki durum 100 yilda bir gelir ve ev almayan bu konu basliginda yillarca ankette oldugu gibi ha bugun ha yarin emlak balonu patlayacak diye diye yaslanir..
    Son düzenleme : Sugosu82; 27-08-2017 saat: 18:18.

4.  Alıntı Originally Posted by Sugosu82 Yazıyı Oku
    yeni yetme tuccar dedigin kisi senin gibi 10 tanesini cebinden cikarir merak etme.
    ben tahtakale de asmaalti kizilhan da buyudum.
    orayi da 2003 te sattim.cunku eminonu esnafi kurnazdir.Insanlar eminonune birsey almak icin gittiginde ucuza almak icin gider.Halbuki baska semtlerde 2 liraya satilan urunu oradan 3 liraya alip doner..Yillarca bu sekilde gitti orasi.ardindan internet vb yayginlasinca isin boyutu ortaya cikti ve kaziklandigini anlayan insanlar ooradan alisverisi kesti.eminonu su an turistik-enayi avcisi bir ticaret merkezi oldu.
    Ticaret yapipta zarar eden ya yanlis sektore oynamistir ya da ticareti bilmiyordur.
    Etrafimda da merak etme 200 kisiden fazlasi var ve senden cok daha ileri goruslu oldugum icin bu noktaya geldim.At gozlugu ile bakmadim hicbir zaman.

Bundan 20 yil evveline dek insanlar ticaret ile ugrassa dahi lux ev araba vs alamiyordu.son 10 yilda 2013 e kadar maasli kesimden evini barkini alan aldi.Bundan sonrasi enflasyon donemi..Maasli calisanin gecmiste ki gibi ay sonunu zor getirecegi donem..Istedigi gibi yasayamayacagi donem.
    Bu bahsettiginiz batik esnaf cogalacak durumu hesapsiz gidenler icin dogru.fakat asil batmayi maasli kesimin kredi borcunu odeyemeyecegi duruma gelince gorecegiz.cunku 10 esnaf batacaksa 20 tane maasli calisan batacak..

asgari maas zamminin % 15 uzerinde bir enflasyon soz konusu.( bana gore su an 25-30 arasi ) ve de gecmiste kredi cekmis maasli kesim yasantisini degistiremezse - harcamalarini kesmezse kredisini dahi odeyemeyecek duruma gelecek..Kisacasi alim gucu dustugu icin ya ayagini yorganina gore uzatacak ya da iflas edecek..Bundan 20 yil once hepimiz 3-5 yil 3310-3210 ile zaman gecirmiyormuyduk? artik gecti oyle her sene yeni cikan iphone alma donemi..

Birde ben ticaret ile ilgili bir hadis soylemisim burada .1 yasinda ki cocukla evlenmek dogrudur demeye bile gelmis konu..Bu forumda kilerin cogunu kulturlu egitimli,anlayarak yazan kesimden sanardim fakat yanilmisim.

Son olarak bundan 2 yil evveline dek banka size konut almaniz icin parayi 1 birimden veriyorsa sizin paranizi bankaya koydugunuzde size yarim birim faiz veriyordu.Bugun % 0.9 konut faizi,% 15 nerdeyse mevduat faizi.Su an ki durum 100 yilda bir gelir ve ev almayan bu konu basliginda yillarca ankette oldugu gibi ha bugun ha yarin emlak balonu patlayacak diye diye yaslanir..
    öncelikle ben tüccar değil maaşlı çalışanım dolayısı ile kendimi örnek vermiyorum once yazılanı okuyun, yurtdışına kaçtı dediğim tüccarların sizin toplam yaşamınızdan fazla ticari hayatı oldu, sizin gibi onlarcasını batarken yanında batırdı.

ödenmeyen çeklerin kasaya kilitleyip aylar boyu boş oturmak, nasıl birşey akrablarımdan biliyorum

batanların hepsi de 12 yaşından itibaren hanlarda büyümüştü, sorsan hepsi sizin gibi en hızlı en büyük tüccardı.

kimseye ticaret yapmayın demek haddime değil sadece iki şey söyleyeceğim.

- ticaret eskisi gibi kolay değil daha dikkatli olmak lazım, teknolojik gelişmler ve karışık finans sistemi beklemediğiniz anda size yutabilir.
    - rızkın onda dokuzu ticarettedir maalesef günümüzde geçerliliği olmayan bir hadistir, kendisi deve tüccarı olan birinden 1500 yıl once teknoloji üretin finansa kayın demesini bekleyemezseniz. o günün şartlarında denmesi gereken denmiştir.

bu konuda da başka bir yazım olmayacaktır selametle...

Alıntı Originally Posted by HISIM Yazıyı Oku
    Ayrica olur olmaz sebeplerle birilerinin mal varliklarina el konuyor.

Siz biri Fetocu diye sikayet etse, nasil aklanacaksin, hangi yargida.

Kac sene surecek ?

Bu ulkede konut almak riskin en buyugu.
    Hiç bir şansın yok 12 Eylül cuntacıları bile bu kadar ileri gitmemişti.

6.  Alıntı Originally Posted by HISIM Yazıyı Oku
    Fatih'te kirayı almaya giden ev sahibi tekme tokat dövüldü.

Fatih'te kira istemeye giden ev sahibi ağır şekilde darp edildi. Polis memuru kavgayı havaya ateş ederek dağıtırken, yaşanan o anlar cep telefonu kamerasına saniye saniye yansıdı.

Gazeteler.
    Kiranin elden alinmasi mali suctur. Bu ornekte kiranın aylardir yatmamasi dolayisiyla kavga edilmeye gidilmiş. Gerek yoktur. Verirsin icraya, noterden ihtarını çeker, polis zoruyla boşaltırsın hukuk halleder.

SM-A810F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

7. İnternet geldi ortam bozuldu. Bir zamanlar ne zevk alırdım o Doğubank'ta gezmekten yaw. Yeni teknoloji çıktı mı hiçbir yerde bulunmayan şeyler Eminönü'nde bulunurdu. (Oyun konsolu, kamera, mp3 çalar vs)

Büyük ihtimal yaşımın çok genç olması ve tam teknolojinin gelişme döneminde olması yüzünden acayip nostaljik geliyor o dönemler.

Şimdi internetten basıyorsun iki tuşa, Çin'den veriyorlar kargoya 2 haftaya evinde. Yemek de internetten, alışveriş de.

Alıntı Originally Posted by Sugosu82 Yazıyı Oku
    Kimsenin derdi maasli kesimi ev sahibi yapmak degil emin ol..
    ben is verenim.
    1 sene once dolar kuru 2.8 lerdeyken ve enflasyon bu kadar yokken misal diyorum 2 lira cirom varken bugun ayni musterilerle cirom 4 lira oldu.Cunku gelen her zammi mecburen yansitiyorsunuz ve cironuz buna bagli olarak katlaniyor.
    3 sene once cektigim kredinin aylik odemesi 4000 tl ve o zaman oturdugum evin kirasi 1800 liraydi.su an odedigim kredi ayni ancak oturdugum evin kirasi 3000 tl oldu.

Ve hepsine ek olarak 3 sene once ciromun % 10 unu odedigim krediye verirken bugun % 5 ini veriyorum krediye..

Durum boyle olunca bu kadar pahali evi alanlarin % 95 i de ticaret ile ugrasanlar oluyor.maasli kesim icinde tabi boyle paralar ciddi yuksek kaliyor..

Ve uzulerek birsey soyleyecegim..Bugun disarida yol kenarinda pilav satan el arabalari varya.Su an ulkede ki % 50 beyaz yakalilardan daha cok kazaniyor o adamlar..
    Enflasyon ile cironuz artıyorsa bu iyi birşey zira bireylerin alım gücünün düşmesi bununda sizin fiyatlarınızı yükseltmeniz üzerinde baskı yapması beklenebilirdi.

Sent from my iPhone using hisse.net mobile app
    O egeli ben değilim

Sayfa 423/1014 İlkİlk ... 323373413421422423424425433473523923 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •