Sayfa 426/1006 İlkİlk ... 326376416424425426427428436476526926 ... SonSon
Arama sonucu : 8042 madde; 3,401 - 3,408 arası.

Konu: Viop - XXII

Alıntı Originally Posted by 6.sense Yazıyı Oku
    Üretimin olacak ki ekonomin güçlü olsun. Hem de teknoloji üretimi..
    Böyle ali cengiz oyunlarıyla dövizi tutamazsın.
    tutmaya çalışırsan da dengeleri mahvedersin.
    hani nerede serbest piyasa ? serbest bırakta rahatlasın piyasa.gideceği yere bıraksan da bırakmasan da gidecek.
    çok gördük bunları.
    Güçlü bir ekonomin varsa,iyi eğitimli bir işgücüne sahipsen,bilim ve tekonoloji üretiminde ön saflardaysan,katma değeri yüksek ürünler üretiyorsan,ödemeler dengesinde fazla veriyorsan,bütçen fazla veriyorsa,işgücü verimliliğin düzenli bir şekilde artıyorsa,borç almıyor borç veriyorsan,düşük enflasyona sahipsen; o zaman paran da güçlü olur,bütün dünyada değişim aracı olarak kullanılır.Tam tersi bir ortam mevcut ise de o zaman paran doğal olarak sürekli değer kaybına uğrar.
    Nehirin suyunu tersine akıtamazsın...Önünde sonunda su yatağını bulur ve gideceği yere gider..

2.  Alıntı Originally Posted by Tinaz Yazıyı Oku
    Ihracaat sirketleri.

Doviz ve enerji bagimliligi olmayan, kar'li sirketler.
    -30 bakiye gözüken ülkede şirketlerden önce sisteme bakılmalı.

3.  Alıntı Originally Posted by sindoma53 Yazıyı Oku
    Ben farkli dusunuyorum.

Once sirkete bakilmali.

Alıntı Originally Posted by sindoma53 Yazıyı Oku
    o rakamın daha yuksek (eksi) olma olasılığını düşünüyorum..en basit şeyleri (enflasyon, işşizlik vb) bile düşük göstermek için ne kadar uğraştıklarını takla attıklarını görünce..

mesela bu katar filan durmadan bir yerlerden avanta kapıyor, fabrikalara konuyor, araziler veriliyor..belki bir borç karşılığı.. bir sürü bilmediğimiz (şeffaf olmayan) angajmanları var hukumetin diğer ülkelerle.. o nedenle..acaba diyorum..
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

5. Kriz var dolar euro ucuyor enflasyon uçuyor
    Anlamadığım sey yillardir
    Bunlara ragmen borsa neden göçüyor
    Normal ekonomide kur enflasyon artinca borsa otomatikmen savunmaya gecer
    Burda hem kurdan hem borsadan dayak yiyor
    Tl bazli fiyatin dusmemesi lazim
    O yuzden dunyanin en kötü borsasi burasi

örneğin: kasa negatif.. rezervlerimi yemişim bitirmişim hatta 50 bin tl kredi çekmişim..aslında falanca kişiden 100 bin tl daha borç aldım ama ona dedim ki şimdi bunu deftere yazmayalım ben gerekirse sana şurdaki deniz manzaralı arazimi veririm.. mesela.. yani aslında 150 bin tl borcum var ama 50 bin tl gözüküyor..
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

Alıntı Originally Posted by discretus Yazıyı Oku
    örneğin: kasa negatif.. rezervlerimi yemişim bitirmişim hatta 50 bin tl kredi çekmişim..aslında falanca kişiden 100 bin tl daha borç aldım ama ona dedim ki şimdi bunu deftere yazmayalım ben gerekirse sana şurdaki deniz manzaralı arazimi veririm.. mesela.. yani aslında 150 bin tl borcum var ama 50 bin tl gözüküyor..
    Yok daha neler.

dolar 3 tl.. %1 >> 3 kuruş..
    dolar 7 tl.. %1 >> 7 kuruş..

adımlar büyümeye başladı..rakamlar daha hızlı yutuluyor..

Sayfa 426/1006 İlkİlk ... 326376416424425426427428436476526926 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •