Sayfa 430/631 İlkİlk ... 330380420428429430431432440480530 ... SonSon
Arama sonucu : 5041 madde; 3,433 - 3,440 arası.

Konu: ISCTR - İş Bankası C

O is Ekonomi Bakani ile rafa kalkti gibi. Ne zaman cikacagini tahtalari yapanlar biliyordur.

2. bugün niye yükseldi, dün niye düştü, ondan önceki gün niye yükseldi, bir önceki gün niye düştü.. tek gerçek var arkadaşlar bugün TCMB faizleri 500 baz puan artırdı.. ve bir sonraki toplantıya da kapıyı açık bırakarak parasal sıkılaşmanın devam edeceğini söyledi. Yani borsanın nur topu gibi üvey bir kardeşi var ve gittikçe büyüyor..

3. Ford da vade içinde temettü açıklandı. Vadelisinin son günü temettüsü var.Orada bu yüzden işler karışık. Orada başka hesap kitap var.
    "Hayalleriniz için sessiz bir şekilde savaşın. Çünkü onları gerçekleştirirken yaratmış olduğu etki insanların tahammül edemediği bir şeydir."

4. İş Holding başvurusu 2 ay önce 25 ağustosta SPK'ya yapılmıştı, yakında sonuçlanır ve onay çıkar. İş Holding girişimi SPK'nın II-23.2 sayılı Birleşme ve Bölünme Tebliği'nin 17. maddesinde düzenlenen "iştirak modeliyle kolaylaştırılmış usulde kısmen bölünme" yöntemi ile yapılacağı için normal halka arz şartları burada aranmaz. SPK onay verir vermez mevcut İşbankası hissedarları yeni İş Holding hisselerini almaya hak kazanır. Alelade bir dönüşüm oranı ile mevcut hisseler yenilerle değiştirilir. Normal halka arzlara uygulanan 3 yıllık bilanço şartı filan burada geçerli değil.
    Elimdeki nakidi PP fonunda tutuyorum ve sadece ayağıma fırsat geldiğinde kısa vadeli gir-çık yapıyorum. Tüm TL portföyüm 30.4.2025 vadeli Forward dolar alım (43 TL) sözleşmesi ile hedge'lenmiştir.

5. SPK BİRLEŞME VE BÖLÜNME TEBLİĞİ
    (II-23.2)
    (28/12/2013 Tarih ve 28865 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmıştır.)

Kolaylaştırılmış usulde bölünme
    MADDE 17
    (1) İştirak modeliyle kısmi bölünme işlemlerinde; bölünen halka açık ortaklığın, işlem sonucunda devralan tarafın oy hakkı veren paylarının en az %95’ine sahip olması durumunda kolaylaştırılmış usulde bölünme uygulanabilir.

(2) Kolaylaştırılmış usulde bölünmede bağımsız denetim raporu ve uzman kuruluş görüşü aranmaz.

(3) Birinci fıkra kapsamında malvarlığının mevcut bir ortaklığa devredilmesi halinde; mevcut ortaklığın, bölünme işlemi için Kurula başvuru tarihinden önceki bir yıl içinde kurulmuş ve henüz mal ve hizmet üretiminde bulunmamış olması gerekir.

(4) Kolaylaştırılmış usulde bölünme işlemlerine ilişkin olarak içeriği Kurulca belirlenen ayrı bir duyuru metni hazırlanır.
    Elimdeki nakidi PP fonunda tutuyorum ve sadece ayağıma fırsat geldiğinde kısa vadeli gir-çık yapıyorum. Tüm TL portföyüm 30.4.2025 vadeli Forward dolar alım (43 TL) sözleşmesi ile hedge'lenmiştir.

6. Bırakın son 3 yıllık bilançoyu, bağımsız denetim raporu ve uzman kuruluş görüşü bile aranmıyor. Sadece, iştiraklerin içinde yer alacağı yeni holding şirketinin bölünme işlemi için SPK'ya başvuru tarihinden önceki bir yıl içinde kurulmuş ve henüz mal ve hizmet üretiminde bulunmamış olması gerekiyor o kadar. Rutin bir işlem işte. SPK onaylar onaylamaz mevcut hissedarlar İş Holdingteki yeni hisselerine hak kazanacak.

7. Kilit cümle şu:
    Yeni holding şirketinin bölünme işlemi için SPK'ya başvuru tarihinden önceki bir yıl içinde kurulmuş ve henüz mal ve hizmet üretiminde bulunmamış olması gerekiyor.

Böyle bir şirket için değil 3 yıl, bilanço şartı hiç aranmıyor.

8. Ekonomi ile ilgili bir uyarıda bulunayım, kulak arkası yapalım:

1994 ve 2001 krizlerinin ayak izlerini aynen takip ediyoruz ve ödemeler dengesi krizine doğru yol alıyoruz. Bu 2 krizin arifesinde ne olmuşsa onlar şu anda da aynen oldu. Her iki krizin arifesinde de MB elindeki rezervlerin tümünü TL yi savunmak için sıfırlamıştı, rezervler şimdi de sıfırlandı. Merkez bankası hergün arka kapıdan dolar satarak döviz kurlarını tutmaya çalışıyor. Bu amaç uğruna 250 milyar dolar sattılar 22 ayda. 1994 ve 2001 krizlerinin arifesinde cari açık ne ise şu anda da o seviyede. Ama en önemlisi ülkeye sermaye girişleri çoktan eksiye döndü aynen daha önceki krizlerin arifesinde olduğu gibi.

Sayfa 430/631 İlkİlk ... 330380420428429430431432440480530 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •