Sayfa 440/672 İlkİlk ... 340390430438439440441442450490540 ... SonSon
Arama sonucu : 5370 madde; 3,513 - 3,520 arası.

Konu: Yurtdışı Borsalarında Hisse Senedi İşlemleri

1. Tabi bazen mesela TV'si yüksek iyi bir ABD şirketi çok iyi bir alım fırsatı verebiliyor.

Tek hissede 50%-100% capital gain yapıldığı zaman stopaj mtopaj umrunda olmuyor adamın. Bunlar farklı senaryolar.

XOM 30 dolarlardaydı mesela geçen sene. Petrole para yatıracağım zaman TV, vergi bilmemne düşünmeden direk elim buna gidiyor benim.

ytd

Alıntı Originally Posted by Patrick Bateman Yazıyı Oku
    Bundan hiçbir şey anlamadım desem ayıp etmiş olur muyum?

15% altına düşen nedir? Vergi matrahı demişsiniz de vergi matrahı denen şey, üzerinden verginin hesaplandığı brüt gelir değil mi?

Bu dediğiniz ABD için mi geçerli UK için mi? Kafa karıştı baya.
    15% altina düsen toplam ödeyeceginiz vergi yüzdesi.
    Bu yüzde orani yurtdisi ödemek zorunda oldugunuz vergiye göre degisiyor. Ne kadar yurtdisi az vergi öderseniz, o kadar daha iyi.
    Yani UK'i isin icine katip toplam yurtdisi vergilerinizi azaltirsaniz daha iyi.
    TR'de temettülerden sizden %15 kesiliyor ama, vergi beyani verdiginizde sirket tarafindan ödenmis %15'ide hesaba katiliyor.

Su andaki portföyümün toplam vergi yüzdesi %0,36 (UK, IRL 0 stopaj aliyor).
    Bu örnekten giderek bir örnek vereyim. TR'de 50.000 TL net (58.824 brüt) temettü geliriniz var. Yurdisindan da 4.500 Euro (benim tüm hesaplamalarim euro üzerinden).

Bugünün kuruyla vergiye tabi gelir toplamda 94.307 TL yapiyor (TR brüt temettüsünün sadece yarisi vergiye tabi, yani 29.412).

Yurtdisinda 234 TL (16 euro) vergi cikiyor.

TR'de 94.307 TL icin 17.800 - 8.824 = 10.049 TL vergi cikiyor. (TR temettünüz icin %8,12 vergi).

Tüm ödediginiz vergileri toplarsaniz 234 + 10.049 + 8.824 = 19.106 TL vergi cikar ve bu %15,44 toplam vergi yapiyor.

Bu benim eksik TR vergilendirme bilgilerimle yaptigim bir hesaplama. Yanlislarim olabilir.
    TR'de gelrim olmadigindan vergi vermisligim yok ama inceler hesaplamalar yaparim ara sira.

ABD'den temettü kasmak yerine UK'den VUSA/VUSD ETF'lerini almak daha mantıklı. TV minimumda, 1% civarı. Stopaj 15%.

Nakit akışı için UK hisse.

ytd
    UK yerlesik VUSA/VUSD var mi?
    UK'den de alsaniz IRL yerlesikler diye düsünüyordum bu ETF'lerin.

4.  Alıntı Originally Posted by samreit Yazıyı Oku
    UK yerlesik VUSA/VUSD var mi?
    UK'den de alsaniz IRL yerlesikler diye düsünüyordum bu ETF'lerin.
    Ben ETF'lerin araştırmasını kendim yapmadım. Bu ETF'lere bulaşıncaya kadar da hiç ETF almışlığım yok.

Pintidegiltutumluyum isimli blog'daki arkadaş bunlara yatırıyor parayı. Bu forumda da önerildi yine bu ETF'ler.

ETF'ler İrlanda bazlı olduğu için bir takım anlaşmalar sayesinde temettü stopajı 20% yerine 15% kesiliyor deniyor. (ben henüz temettü almadım)

Bir de miras durumları olursa avantajlı sanıyorum ABD'den almak yerine. ABD'de miktar belli bir tutarın üstüne çıkmışsa, siz öldüğünüzde mal mirasçılara geçmeden önce ABD de vergi kesecek diye biliyorum.

Böyle endişeleriniz varsa ETF için en iyisi VUSA/VUSD olacaktır.

https://pintidegiltutumluyum.com/

Yukarıdaki blogu yazan arkadaş baya ayrıntılı anlatıyor.

ytd

5. UK bazlı ETF vardır illa S&P500'ü takip eden ama İrlanda merkezli olan kadar avantajlı olmuyor sanırım. Yine dediğim gibi ben bu ETF araştırmasını kendim yapmadım. Başkasının aklıyla girdim bunlara.

6. UK'den stopaj avantajı sağlamak için para yatırdığınız şirketin merkezinin UK'de olması lazım. Yani AAPL atıyorum ya da Amerikan başka bir şirket LSE'de listeleniyor diye parayı buraya koyarsanız yine stopaj kesilir. Bu forumda yazılıp çizilen buydu. Bunu da test etmedim.

Ben ETF'lerin araştırmasını kendim yapmadım. Bu ETF'lere bulaşıncaya kadar da hiç ETF almışlığım yok.

Pintidegiltutumluyum isimli blog'daki arkadaş bunlara yatırıyor parayı. Bu forumda da önerildi yine bu ETF'ler.

ETF'ler İrlanda bazlı olduğu için bir takım anlaşmalar sayesinde temettü stopajı 20% yerine 15% kesiliyor deniyor. (ben henüz temettü almadım)

Bir de miras durumları olursa avantajlı sanıyorum ABD'den almak yerine. ABD'de miktar belli bir tutarın üstüne çıkmışsa, siz öldüğünüzde mal mirasçılara geçmeden önce ABD de vergi kesecek diye biliyorum.

Böyle endişeleriniz varsa ETF için en iyisi VUSA/VUSD olacaktır.

https://pintidegiltutumluyum.com/

Yukarıdaki blogu yazan arkadaş baya ayrıntılı anlatıyor.

ytd
    IRL'da su anda 0 stopaj aliyor bu ETF temettülerinden (cifte vergilendirme anlasmasi olan ülke vergi mükellefleri icin 0 gecici bir dönem icin).
    %20 yerine %15 olmaz vergi kesiliyorsa. ETF sirketi ABD'ye %15 zaten ödüyor. %15'de IRL'da da olursa (yuvarlak) %30 olur. Didiklene didiklene gelir size yani.

UK'den stopaj avantajı sağlamak için para yatırdığınız şirketin merkezinin UK'de olması lazım. Yani AAPL atıyorum ya da Amerikan başka bir şirket LSE'de listeleniyor diye parayı buraya koyarsanız yine stopaj kesilir. Bu forumda yazılıp çizilen buydu. Bunu da test etmedim.
    Zaten o yüzden temettü hisselerim UK'den.
    UK 0 stopaj kesiyor, 2-3 yildir temettü aliyorum.
    Shell hisselerim NL hisseleriydi, satip UK Shell aldim. Unilever kendiliginden UK'ye tasidi merkezini gerek kalmadi satmaya.
    Shell'de UK'ye tasinmak istiyor da, hisse sahiplerinin %75'inin onayini almasi lazim. 2 sene önce onay alamamisti, simdi tekrar deniyorlar.

Sayfa 440/672 İlkİlk ... 340390430438439440441442450490540 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •