Sayfa 440/899 İlkİlk ... 340390430438439440441442450490540 ... SonSon
Arama sonucu : 7185 madde; 3,513 - 3,520 arası.

Konu: SODA - Soda Sanayii

1. Hem sise hem soda taşıdım. Tüm grubu da çok çalıştım. Kesinlikle en ucuz şirket uzun süredir Soda, getirdiği bilancolardaki ana ortaklık paylarına göre. Kesinlikle ortak olmak istemeyeceğim şirket dencm. Anacm eh işte, trkcm kesinlikle isterim; şişe zaten bunların bileşkesi. Dediğim gibi en ucuz kalan ise soda idi.

Tek dua ettiğim iyi ki bunlardaki tüm pozlarımı kapamışım sodanın son hareketinde. Kendimi pwc nin saçma sapan değerleme yöntemine ekran başında küfürler ederken bulmak işten bile değildi. Bence kimse memnun olmayacak ve olay mahkemede bitecek. Artık seneye ortaya çıkan dev şirketin bilançolarına çalışırız ama alacağımı hiç zannetmiyorum içindekilerden dolayı.
     Alıntı Originally Posted by teo6741 Yazıyı Oku
    30.01.2020 kapanış fiyatı:soda 6,48 sise 4,96 . 1 lot sodaya 1.3 lot sise verilmesi gerekirken.
    31.01.2020 kapanış fiyatı soda 6,65 sise 5,56 . 1 lot sodaya 1.2 lot sise veriliyor.
    Ben değerlemelerden sonra bu günlere döner bakarım. Pwc doğru iş çıkarmışmı diye.
    Gönlümden geçen 1 sodaya 1.3 sise

2. Abiler düz mantık bakınca olay çok basit;

Euro 8 standartındaki motorini Euro 6 ve Euro 4 motorinle karıştırıp bir de bunlara Euro 1 kırsal motorini ekleyip aracına koyarsan yeni yakıtın saçma sapan bir şey olur ve motordan verim alamazsın. Duman atar, yağ yakar, motör tekleme yapar, subaplar tıkanır, meme yapar, endüksiyon bobini bi şeyler yapar, triger kayışı gevşer donu düşer, porya bilyasi misket oynar. Hepsini geçtim meme yapar meme. Oyyy. Demek ki iyi bi şey bu birleşme. Haaa dersen ki ben zaten hep 50 liralık alıyorum o zaman sana sıkıntı yok güzel karşim, aynen devam. Aynen.

Ama düz mantıkla değil de AB Yüksek Komiserliği'nin kabul ettiği 2008 Nielsen - Mendhelsson Şirket Değerleme Kriterlerine göre bakacak olursak ise şirket birleştirme işlemi bazı konularda tasarruf sağlar. Ama sağlayacağı fayda getireceği maliyeti karşılar mı bilemem.

Yani şöyle düşünelim Şişecam bugün Denizlicam gibi bir firmanın tıpkısının aynısını mesela Kütahyacam firması olsaydı alır mıydı? Bu soruya Evet alırdı denebilirse Dencm gibi bir firmayı da birleştirilip yeni kurulacak şirkete dahil etmenin bir sakıncası yok o zaman.

Ayrıca Şişecam olayını da ben anlayamıyorum. Tüm iştiraklerin iyi kötü bir şeyler üretiyor, çalışıyor para kazanıyor ama sen kağıt üstünde bir firmasın ve hepsinin haracını yiyen haramzade gibi çökmüşsün üzerlerine. Senin özkaynakların falan filan seni var eden şirketlerin toplamından daha büyükmüş. Ne ayaksın aga sen?

Not : Kalın italik kırmızı renkli cümle tamamen palavradır. Gerçek kişi ve kurumlarla bir ilgisi yoktur.

3. Ben çağrı fiyatına bakıyorum tamamen psikolojik.diyorumki 6.32 çağrı var dünya virüs sebebiyle yıkılıyor ayyukada çıkabilir bakınız cuma dünya borsaları çöküşte.benimde 6.32 nin altına düşmeyecek bir hissem var her borsa düşüşü bana kar yazar çok uygun yerlere düşerse sodamı satar cazip fiyata hisse alırım.sodayıda 6.32lere getirmezler buralarda bile durmaz yoksa global bir çöküşte babakar biçuval malı şirkete veriverirler .diğer taraftan 10 krş temettü veren şirketle 30 krş kar dağıtan yada hiç dağıtmayan şirketi aynı değerleme yapmazlar.şu anki fiyatlamalar hiçbirşey ifade etmez ben değerleme yapıldığı ana bakarım.siz zannediyormusunuzki bu haberi herkez haber geldiği perşembe akşamı aldı.güldürmeyin beni ben 20 yıldan fazla bu işle uğraşıyorum hiç öyle oduğunu görmedim.bana bile aylar öncesinden tüyo derizya gelen haberin sonra açıklandığını gördüm.yani en basitindeen haberin açıklandığı andaki fiyatlar değerleme fiyatlarınolacak göreceğiz.şu anki fiyatlar spekülatif değerleme açıklandığında tekrar aynı orana gelecek fakat ben yine fiyatların değerleme açıklanmadan eski pariteye geleceğinş düşünüyorum.abd deki yatırımı gözardı etmeyin buraya yazalım.

4.  Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    Hem sise hem soda taşıdım. Tüm grubu da çok çalıştım. Kesinlikle en ucuz şirket uzun süredir Soda, getirdiği bilancolardaki ana ortaklık paylarına göre. Kesinlikle ortak olmak istemeyeceğim şirket dencm. Anacm eh işte, trkcm kesinlikle isterim; şişe zaten bunların bileşkesi. Dediğim gibi en ucuz kalan ise soda idi.

Tek dua ettiğim iyi ki bunlardaki tüm pozlarımı kapamışım sodanın son hareketinde. Kendimi pwc nin saçma sapan değerleme yöntemine ekran başında küfürler ederken bulmak işten bile değildi. Bence kimse memnun olmayacak ve olay mahkemede bitecek. Artık seneye ortaya çıkan dev şirketin bilançolarına çalışırız ama alacağımı hiç zannetmiyorum içindekilerden dolayı.
    Sizinle yanlış bir yorumu yan yana koyamadım
    nasıl oluyorda en ucuzu soda oluyor?
    defter değerleri ortada iken?
    Defter değerlerinde kafanızdaki soru işaretlerinizden de haberdarım! sorguladığınız şeyleride biliyorum

O kafanızdaki sorularınız bu grup için olmamalı (Demir başlar konusunda haklısınız) Türkiye sınırlarını aşan firmalar bunlar.
    Son düzenleme : kitapci34; 02-02-2020 saat: 12:06.

5. Merhaba arkadaşlar, kurduğum YouTube kanalında Soda Sanayii’nin bilanço analizini bulabilirsiniz. Uzun yıllardır Soda’yı takip eden sizlerin görüşlerini almayı çok isterim. Teşekkür ederim. Saygılarımla.
    https://youtu.be/g-5NynsdKdQ

6. SODA - Soda Sanayii

Sodayi goz gore gore harcadilar..
    ama bir umut, hala analiz yapanlar var.. :/

7. ABD de kurulacak şirket degerlemeye dahil edilecek mi?
    ABD kurulacak şirket sodanın ürettiğinin yarısı üretime sahip olacaktı ve maliyet olarak 1 milyar dolara yapılacaktı. Buradan yola çıkarak kabaca sodanın 2 milyar dolar edeceğini söyleyebiliriz.
    Soda şuan 1.1 milyar dolardan işlem görüyor.
    Ayrıca bu yüksek değerlemelerde siseyide etkileyecek.
    Örneğin sise şuan 13 milyar TL , değerlemelerde sonucunda buldukları rakam çıktı 20 milyar TL soda şuan 6.6 milyar TL değerlemelerde sonucunda buldular 11 milyar TL. Buna bakarakmı orantılayacaklar. Ve piyasa burada şunu diyecekmi şişe 13 değilmiş 20 milyar TL mis. Alıp götürelim o fiyata diyecek mi. Sorular sorular...

8.  Alıntı Originally Posted by teo6741 Yazıyı Oku
    ABD de kurulacak şirket degerlemeye dahil edilecek mi?
    ABD kurulacak şirket sodanın ürettiğinin yarısı üretime sahip olacaktı ve maliyet olarak 1 milyar dolara yapılacaktı. Buradan yola çıkarak kabaca sodanın 2 milyar dolar edeceğini söyleyebiliriz.
    Soda şuan 1.1 milyar dolardan işlem görüyor.
    Ayrıca bu yüksek değerlemelerde siseyide etkileyecek.
    Örneğin sise şuan 13 milyar TL , değerlemelerde sonucunda buldukları rakam çıktı 20 milyar TL soda şuan 6.6 milyar TL değerlemelerde sonucunda buldular 11 milyar TL. Buna bakarakmı orantılayacaklar. Ve piyasa burada şunu diyecekmi şişe 13 değilmiş 20 milyar TL mis. Alıp götürelim o fiyata diyecek mi. Sorular sorular...
    Birleşme ile hisse fiyatının şimdilik bir alakası yok, firmaların defter değerlerini eşitlemeli piyasa.
    Aslolan ortaya çıkacak olan sinerjidiir, piyasa onu fiyatlamalı.

Sayfa 440/899 İlkİlk ... 340390430438439440441442450490540 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •