Sayfa 448/609 İlkİlk ... 348398438446447448449450458498548 ... SonSon
Arama sonucu : 4868 madde; 3,577 - 3,584 arası.

Konu: PETUN - Pınar Et ve Un

1. Emirhan Bey bunu söylediğiniz çok iyi oldu,daha öncede söylemiştiniz Petunun bilançosunda gözüken 70 milyon kredinin holdingin borcu olduğunu ve faizini holding tarafından ödendiğini.
    Alıntı yaptığım kişide bunu bilmiyordur büyük ihtimalle.Hatta çoğu kişide bilmiyordur büyük ihtimalle.Ama çok büyük haksızlık bu borcun bizimmiş gibi gösterilmesi.Büyük puntolarla yazılması gerekir faaliyet raporlarında bilançoda gözüken borcun detayları.Belkide yazıyorda ben fark edemedim.
    Belkide yatırımcılar tarafından değerlememiz yapılırken bu detay yüzünden arka planda kaldık şimdiye kadar.İnşallah herkes farkederde gerçek değerimize ulaşırız.

2.  Alıntı Originally Posted by sorpressa Yazıyı Oku
    Emirhan Bey bunu söylediğiniz çok iyi oldu,daha öncede söylemiştiniz Petunun bilançosunda gözüken 70 milyon kredinin holdingin borcu olduğunu ve faizini holding tarafından ödendiğini.
    Alıntı yaptığım kişide bunu bilmiyordur büyük ihtimalle.Hatta çoğu kişide bilmiyordur büyük ihtimalle.Ama çok büyük haksızlık bu borcun bizimmiş gibi gösterilmesi.Büyük puntolarla yazılması gerekir faaliyet raporlarında bilançoda gözüken borcun detayları.Belkide yazıyorda ben fark edemedim.
    Belkide yatırımcılar tarafından değerlememiz yapılırken bu detay yüzünden arka planda kaldık şimdiye kadar.İnşallah herkes farkederde gerçek değerimize ulaşırız.

Faaliyet raporunda bu detay yazıyor ama sence kaç yatırımcı faaliyet raporunu okuyor ki.

Herkes sadece bilanço ve gelir tablosuna bakıyor. Hatta orada bile çok detaylı bakmıyor kimse gidiyor en altta net kar artmış mı artmamış mı sadece ona bakıyor çoğu kişi.

3. Öğrenmenin yaşı yoktur derler 🤭

4.  Alıntı Originally Posted by sorpressa Yazıyı Oku
    Emirhan Bey bunu söylediğiniz çok iyi oldu,daha öncede söylemiştiniz Petunun bilançosunda gözüken 70 milyon kredinin holdingin borcu olduğunu ve faizini holding tarafından ödendiğini.
    Peki ne amaçla böyle yapıyorlar?

5.  Alıntı Originally Posted by Nazar Yazıyı Oku
    Faaliyet raporunda aslında adamlar gerekli açıklamayı yazmış.Sorun yüzeysel değerlemecilerde.

6.  Alıntı Originally Posted by Nazar Yazıyı Oku

Çünkü PETUN'un kredibilitesi yüksek muhtemelen daha uygun maliyetle kredi bulduğu için PETUN'u kullandı holding.

Holdingin kendi borcu çok olduğu için muhtemelen bankalar kredi vermeye yanaşmıyor yada daha yüksek faiz ile kredi veriyor. Holding de kredi sicili daha temiz olan PETUN'u kullanmış olabilir kaynak bulmak için.

7. Borsaya kote olmuş şirketlerde böyle yapılması ne kadar etik bilemedim. Açıkçası halka açık şirketlerin böyle kullanılmasını engellemeliler.Mesela Holdingin borçu için bir ara kefil gösterilmiş neyse şimdi o kefillik kalktı ama sen kefil gösterirken hissesi olan adama sordun mu? Sonuçta 1 tane hissesi olan biri de ortak sonuçta. Ben mi yanlış düşünüyorum arkadaşlar.

-Hiçbir şey bilmiyorum yatırım tavsiyesi değildir.

Alıntı Originally Posted by Emirhan06 Yazıyı Oku
    Bu arada Sorpressa hocam geçenlerde bir sektör karşılaştırması yapmıştınız gıda şirketleri arasında. Çeşitli rasyoları ve bilanço kalemlerini karşılaştırıyordu.

Burada PETUN'un finnasal borcunda artış var gibi görünüyordu. Şimdi buradan kaç defadır PETUN'un finansal borcu yani banka kredi borcu sıfıra yakın deyip duruyoruz , biri de çıkıp diyebilir ki , banka kredisi yok diyorsunuz ama uzun vadeli 70 milyon kredi görünüyor bilançoda , bu da borçluluğu arttırmış neden kredi borcu yok diyorsunuz da milleti yanlış yönlendiriyorsunuz diyebilir birisi.

Haksız da sayılmaz çünkü bilançoya bakınca hakikaten orada 70 milyon uzun vadeli banka kredisi görünüyor. Sanırım son 8-10 ay içinde alınmış bu kredi. Evet resmiyette bu borç var bilançoda görünüyor , bu yüzden de bu tür sektör karşılaştırması yapılırken maalesef haksız yere borçlu görünüyoruz.

Çünkü bu borç gerçekte PETUN'un borcu değil Yaşar Holdingin borcu. PETUN bu borcu kendisi bankadan alıp aynen holdinge aynı şartlarla borç vermiş. Yani bunun ana para ve faiz ödemeleri holdinge ait bizi etkilemeyecek. Ama kağıt üzerinde borç bizim görünüyor.

Ama ben PETUN'un banka kredi borcu sıfıra yakın derken bu detayı bildiğim için bunu diyorum. Biri de çıkıp kredi borcu sıfır değil 70 milyon derse diye bu notu düşmek istedim. O borç resmiyette bizim ama fiiliyatta holdingin.
    Emirhan bey bu detay yatırım ve emekliik fonlarının bu zamana kadarki ilgisizliğinin de bir nedeni olabilir düşüncesindeyim
    Kıymetli katkılarınız için de ayrıca teşekkür ederim.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Yatırım tavsiyesi değildir...

Sayfa 448/609 İlkİlk ... 348398438446447448449450458498548 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •