Sayfa 451/1003 İlkİlk ... 351401441449450451452453461501551951 ... SonSon
Arama sonucu : 8020 madde; 3,601 - 3,608 arası.

Konu: Yatırım fonları vııı

Alıntı Originally Posted by cerento Yazıyı Oku
    Ppz
    Öst leri %7 ama öst ler saglam

M2007J20CG cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    teşekkür. evet sağlam öst ler. incelediğimde ppz piyasa girdiğinden beri liderliğe oynuyor.

2.  Alıntı Originally Posted by fon_fan Yazıyı Oku
    Primlenmis fonlardan primlenmemis fonlara gecis stratejisi yapmak belki zaman zaman.
    Primlenmiş ya da primlenmemiş hissede, bir şirkette geçerli olabilir ama hisse fonda başarılı/başarısız var açıkçası. İçeriği sürekli değişen ürünlerin iskontolu ya da primli olması durumundan söz edemeyiz. Portföyü büyüyen fonların yönetme zorlukları ile başarısızlaşması mümkün tabii onu kastettiyseniz.
    Ancak şu anda taşıdığım hisse fonlar 5 yıldır en kötü iki ayını yaşıyor. ( kötü hsyflere göre yine de daha iyiler )
    Ancak tabi endeks uzun zamandır hep yukarı olduğu için benim gibi uzun vade hsyf taşıyan insanlar farkında değil. Güllük gülistanlıklar.
    Ancak haydan gelen huya gider, endeks getirisi er geç tekrar endekse gider. Cepte sadece relatif kalır.
    Bunu düşüşte farkedecek insanlar.
    Elimdeki hsyf'ler endekse relatif başarısını kaybederse hsyf yatırımı yapmam artık.
    Çünkü benim yatırım anlayışımda sadece endeks getirisini kazanmak; uzun vadede enflasyona karşı korumaktan başka reel getiri yaratmaz.
    Zaten endeks getirisi anlamlı olsaydı. Endeksin %90'ını oluşturan 10 tane endeksi yansıtacak endeks hissesi alır sürekli beklerdim kimseye yönetim ucreti vermeden, fon mon uğraşmadan.
    Belki de boga piyasası uzun sürdüğü için böyle oldu. Yatay ya da ayı piyasasında tekrar relatif yapacaklar, bilemiyorum.
    Ama böyle sürerse, endekse relatif yapacak hsyf bulamazsam ben hsyf yatırımı yapmam.
    15 yıl önce sadece endeksi birebir yansıtan fonu alan arkadaşım, o para ile ne alabiliyorsa, şu anda hala o para ile onu alabiliyor. Endeksten nominal getiri olur, reel getiri olmaz. ( 40 yıldır 50 usd-500 usd arasında git-gel yapıyor, hep de öyle olacak, bütün dünya endeksleri gibi)
    En azından ben böyle bakıyorum.
    Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

3.  Alıntı Originally Posted by hellistheothers Yazıyı Oku
    Primlenmiş ya da primlenmemiş hissede, bir şirkette geçerli olabilir ama hisse fonda başarılı/başarısız var açıkçası. İçeriği sürekli değişen ürünlerin iskontolu ya da primli olması durumundan söz edemeyiz. Portföyü büyüyen fonların yönetme zorlukları ile başarısızlaşması mümkün tabii onu kastettiyseniz.
    Ancak şu anda taşıdığım hisse fonlar 5 yıldır en kötü iki ayını yaşıyor. ( kötü hsyflere göre yine de daha iyiler )
    Ancak tabi endeks uzun zamandır hep yukarı olduğu için benim gibi uzun vade hsyf taşıyan insanlar farkında değil. Güllük gülistanlıklar.
    Ancak haydan gelen huya gider, endeks getirisi er geç tekrar endekse gider. Cepte sadece relatif kalır.
    Bunu düşüşte farkedecek insanlar.
    Elimdeki hsyf'ler endekse relatif başarısını kaybederse hsyf yatırımı yapmam artık.
    Çünkü benim yatırım anlayışımda sadece endeks getirisini kazanmak; uzun vadede enflasyona karşı korumaktan başka reel getiri yaratmaz.
    Zaten endeks getirisi anlamlı olsaydı. Endeksin %90'ını oluşturan 10 tane endeksi yansıtacak endeks hissesi alır sürekli beklerdim kimseye yönetim ucreti vermeden, fon mon uğraşmadan.
    Belki de boga piyasası uzun sürdüğü için böyle oldu. Yatay ya da ayı piyasasında tekrar relatif yapacaklar, bilemiyorum.
    Ama böyle sürerse, endekse relatif yapacak hsyf bulamazsam ben hsyf yatırımı yapmam.
    15 yıl önce sadece endeksi birebir yansıtan fonu alan arkadaşım, o para ile ne alabiliyorsa, şu anda hala o para ile onu alabiliyor. Endeksten nominal getiri olur, reel getiri olmaz. ( 40 yıldır 50 usd-500 usd arasında git-gel yapıyor, hep de öyle olacak, bütün dünya endeksleri gibi)
    En azından ben böyle bakıyorum.
    endeske paralel getiri bile olsa örneğin endeksin 1 ayda %5 arttığını düşünsek elimizdeki fon da %5 artsa bu inanılmaz iyi bir getiri değil mi zaten? paramıza ayda %5 koyan ne var hisse/fondan başka? "Böyle devam ederse hsyf tutmam" dediniz ya alternatifiniz ne ona istinaden sordum.

4. MAC cilar uzulmesin
    yarin maccilar gunu
    Canlar gider heyyyy

5. Selamlar-
    tam hisse fon almak için fırsat kollarken endeks 145000, 1 yıl da 170 000 olması lazım ki PPF ler kadar relatif getirsin..dolayısı ile alınacak HSYF riski karşılığı en az 25% hatta 30% olmalı ki yıl içi stresine indi çıktısına krizine dayanabilelim :9..bu şartlarda hsyf yatırımı çok cazip durmuyor ne dersiniz ?

6.  Alıntı Originally Posted by tele vole Yazıyı Oku
    endeske paralel getiri bile olsa örneğin endeksin 1 ayda %5 arttığını düşünsek elimizdeki fon da %5 artsa bu inanılmaz iyi bir getiri değil mi zaten? paramıza ayda %5 koyan ne var hisse/fondan başka? "Böyle devam ederse hsyf tutmam" dediniz ya alternatifiniz ne ona istinaden sordum.
    Ben fonu trade etmiyorum. Endeks %5 artarken %5 artan fon, endeks %5 düşerken %5 düşecektir. Bir anlamı yok yani benim için yazıda da belirttim. Endeks ile gelen para endeks ile gider. 40 yıldır bu böyledir, önümüzdeki 40 yıl da böyle olacak.

Ayrıca dediğim gibi amaç endeks getirisi ise, 6-7 tane endeksin %80'ini yansıtan hisse alınıp taşınır sonsuza dek , ne yönetim ücreti, ne vs. Ya da endeksi birebir yansıtan byf, borsa yatırım fonu alınır.

Endeks bir ayda %20 de gidebilir, %50 de mevzu o değil. Bu yıl %70 getirir, öbür yıl %50 götürür, aradaki fark enflasyon kadar olur.
    Dikkatli okursanız, açıklamaya çalıştığım şey, uzun vadede endeksin sadece nominal yani kağıt ustünde tl getirisi olur.

Sonucta endeks getirisi uzun vadede enflasyon kadar olacak. Paramı enflasyon kadar artırmanın da bir anlamı yok benim için.

Ben aylık 5 değil 1'e razıyım zaten. Ancak reel olacak, nominal değil. Reel getiri. Endeks reel getirmez, nominal getirir.

Çok süper biliyorum, endeks düşecekken nokta atışı satıp çıkıyorum, endeks çıkacakken hissedip tekrar giriyorum fona diyen yaklaşım bu yazı dışında zaten. Onlara başarılar, bol kazançlar diliyorum. Benim öyle bir yetkinliğim yok.

Son 5 yıllık endeks getirisi ile son 5 yıllık iyi bir hsyf getirisi arasındaki fark benim bahsettiğim relatif.

Bu relatifi yapamazsam anlamsızlaşır ve son 2 aydır bu konuda elimdeki hsyf'ler kötü gidiyor.

Endeks çıkar iner, eninde sonunda dolar bazlı aynı yere gelir.
    Son düzenleme : hellistheothers; 30-12-2020 saat: 15:12.
    Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

7.  Alıntı Originally Posted by tele vole Yazıyı Oku
    Bu dediğinizin cevabı son 5 yılda tkf,mac vb nin elde ettiği getiriyle endeks fonlarının karşılaştırmasıyla ortaya çıkar.
    Mesela AKU - AK PORTFÖY BİST 30 ENDEKSİ HİSSE SENEDİ FONU (HİSSE SENEDİ YOĞUN FON) un son 5 yıllık getirisi %90, u30 %80. 5 yılda %16 relatif yapmış ancak...
    Relatif getiri olmazsa hisse senedi fonun getirisi anlamsızdır.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

8. Merkez Kur % - 0,89

Sayfa 451/1003 İlkİlk ... 351401441449450451452453461501551951 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •