Sayfa 451/1959 İlkİlk ... 3514014414494504514524534615015519511451 ... SonSon
Arama sonucu : 15672 madde; 3,601 - 3,608 arası.

Konu: Nuri ile Ayva Tatlısı: Dikkat çiğ yemeyiniz!

1. Sami Aslanhan
    @SamiAslanhan
    1/
    Hoşçakal küreselleşme, merhaba yerel Dünya…

Artık açıkça görünüyor ki son 40 yıllık küreselleşen dünya ekonomisinin sonuna geldik.
    ABD kendi eliyle dünyanın 2. Büyük ekonomisini yarattı.
    Bir numaranın tahtı tehlikede

2/
    Kimse ABD’yi liderlik koltuğundan 2. sıraya (ekonomiye) düşüren Amerikan başkanı olmak istemez.
    1980-2015 arası başta ABD olmak üzere kapitalist sistem Çin’in nimetlerinden yararlandı.
    Üretimlerini taşıdılar, fabrikalar kurdular, öğrencileri kabul ettiler, eğitip donattılar.

3/
    Hatta buna isim verdiler, 80-20 kuralı.
    Kârın %80’ini emeğin %20’sini kendileri aldılar. %20kâr %80emek ise Çin’e kaldı.
    Çin bunun farkında idi ama;
    altyapısını geliştirmek, know-how kazanmak, teknoloji transferi, personelin yetişmesi gibi sebeplerden göz yumdu.

4/
    Kendi rakiplerini kendileri yaratmış olsalar da gelinen noktada ABD, durumun ciddiyetinin farkına vardı.
    İlk tepkilerini panikle verdiler lakin artık stratejileri ve oyun planları var.
    Daha fazla teknoloji, know-how, kritik makine teçhizat transferi yapılmayacak.

5/
    ABD, 2 hafta önce Hollanda’lı çip makinaları üreticisi ASML firmasına Çin’e makina ve teknoloji atmaması için uyarıda bulundu.
    Bu uyarının ASML ile kalmayacağı aşikâr.
    Firmalar tarafını seçecek. Ya ben ya onlar devri başladı.

6/
    ABD, stratejik tüm alanlar da Çin de artık üretim yaptırmayacak, tüm kritik üretimi kendi ülkesine geri getirecek.
    Çip imalatından batarya imalatına
    Sensör imalatından elektronik imalatına
    Dişliden elektrik motoruna
    Kimyasal ürünlerden ilaca

7/
    Avrupa ise son 20 yılda yaşlılık, zenginlik ve iç rekabetin getirdiği sorunlarla boğuşuyor. Teknolojide; ABD, Çin, Kore’nin gerisinde kaldılar.
    Birlikteki ülkelerin enerji kaynaklarına olan farklı uzaklıkları birliğin tek vücut olmasını engelliyor.

8/
    İtalya ve Fransa’nın içten içe Rusya’nın Almanya’ya gelen gazı kesmesini istemesi.
    Almanya’nın ihracat pazarından pay kapma istekleri,
    ve Rusya tehdidi, düzenli ordusunun olmaması birliğin önündeki önemli riskler.

9/
    Türkiye’nin ve iş insanlarımızın yeni düzende pozisyon alması ve hızlı davranması gerekmekte.

ABD ne kadarda üretimi kendi ülkesine çekmek istese de yüksek teknolojiden başlayarak ülkesini dönüştürecek.
    Eksik kalan parçaları ve üretimi biz tamamlayabiliriz.

10/
    ABD’nin Avrupa birliğine yapacağı baskı sonucu AB yeni üretim üsleri ve pazarlar arayacak, TR ile arasında kazan kazan durumu olabilir.
    Ayrıca TR’nin silahlı gücünü kaybetmek istemeyecek heleki Rusya tehdidinden sonra

11/
    AB’ye karşı avantaj Rusya tarafına geçti, sonbahara kadar Almanya çözüm bulmaz ise üretim kışın duracak, fabrikaları çalışmayacak, ihracat pazarlarını bir bir rakipleri olan İtalya, Fransa, İspanya, Türkiye gibi ülkelere kaptıracaklar.

12/
    Tabi Almanya’dan dolayı TR’de çok olumsuz etkilenir, en önemli ihracat pazarımız Almanya hali hazırda.

Bu duruma gelmeden AB’nin Rusya ile masaya oturacaklarını düşünüyorum.

13/
    Konuyu dağıtmadan toparlayacak olur isek ülkeler; Gıda, Enerji, İlaç, Makina, Kimya ve üretim alanında bağımsızlık yarışına girecekler.
    Kaynakları olmayanlar gaz, petrol, elektrik enerjisi depolamaya Güneş, Rüzgar ve Hidroya ağırlık verecekler. Bu yarışta hızlı olmalıyız.
    .....................................
    Yazdiklarim yatirim tavsiyesi degildir...

2. Yukaridaki dizinin altinda da cok guzel, bilgilendirici yazismalar var. Keske tum twitter boyle olsaydi...

@ibrahim93185245
    @ibrahim93185241
    ·
    14s
    @SamiAslanhan
    adlı kişiye yanıt olarak
    tam da bu dönemde keşke liyakatlı politikacılarımız olsa diye de hayıflanmıyor değilim sami bey … doğalgaz olayı neden daha çok almanya’yı etkiliyor ki ? fransa italya’nın doğalgaz kaynakları mı var ? ya da iklim farkı nedeniyle daha mı az ihtiyacı var ? o kısmı taö anlayamadım.
    Sami Aslanhan
    @SamiAslanhan
    ·
    14s
    İtalya boru hattı üzerinden Libya’dan Fransa ise Cezayir’den gazı sağlıyor. Buralara doğrudan boru hattı var. Almanya ise yarısından fazlasını Rusya’dan alıyor.
    Almanya'nin Rusya'nin nukleer semsiyesinin altina girmesini dogru buluyorum. Rusya, Almanya için olmazsa olmazdır. Ingiltere ise olmasa da olur. Ben onumuzdeki surecte, Ingiltere'nin de Rusya-Almanya ittifakinin yanina gelecegini ve Almanya-Rusya-Ingiltere ittifakinin dünyanin yeni hegemonu olacagini ongormustum. 2016'dan beri bunu yazdim.

Bu dunyada Abd yerel bir hegemondur. Abd'nin sorumluluk alani Amerika kitasi ve Kuzey Afrika disinda Afrika kitasidir.

Japonya uzakdogunun hegemonudur.

Fransa, bizim de dahil oldugumuz, Kuzey Afrika'nin ve bizim de dahil oldugumuz Akdeniz canaginin hegemonudur.

Biz ise Yunanistan, Bulgaristan, Turkiye, Azerbaycan, Ermenistan, Gurcistan bolgesinin alt hegemonuyuz.

Mevcut duzen ikinci dunya savasi sonrasi Yalta'da olusturuldu. Lozan esas alindi. Lozan'da biz tampon olarak kurulmuştuk. Milyonlarca gocmeni alarak gorevimizi yaptik.

Simdi daha onemli bir konuma, bir sonraki asamaya gececegiz.

Ekonomimiz, sanayimiz, ticaretimiz guclenecek.

Onumuzdeki surecten tabii ki zarar gorecegiz. Dunya savasa gidiyor. Cok muazzam insan kayiplari yasanacak.

Turkiye, iyi bir yonetimle, bu hengameden guclenerek cikacak.

3. Doç.Dr. Çağatay kılıç
    @Talebeist
    ·
    2s
    Bir bardak kolanın asit yükünü atmak için böbreklerden 32 bardak su ve kemiklerden bolca kalsiyum harcanır (Dr Ayşegül Çoruhlu) Atılan bu su vücut suyudur, yani çok kıymetlidir. Kolada bulunan katkı maddelerini de düşünürseniz kola içmek yavaş yavaş intihar etmek gibi düşünülmeli.

4. Suriye Operasyon
    @SuriyeOperasyon
    ·
    1 sa
    ▪️Yerel kaynaklara göre katil rejim, 1. ve 7. tümene bağlı tüm milislerine Tel Rıfat ve Münbiç'e konuşlanmak için hazır olmalarını emretti.

5. Doç. Dr. Muhammed Keskin
    @kardiyobey
    ·
    4d
    Sağlıklı olmanın en büyük zorluğunun sağlıklı gıdaya ulaşmak olduğunu zannederdim. Yanılmışım.

Dün otoyol üzerindeki bir AVM’de en uzun kuyruk sağlıklı restoranlar değil çok zararlı hamburger/pizzacıların önündeydi. Et yerine ucube satan dükkanlar.

Üzücü bir görüntüydü…

6.  Alıntı Originally Posted by ayvagobeknuri Yazıyı Oku
    Suriye Operasyon
    @SuriyeOperasyon
    ·
    1 sa
    ▪️Yerel kaynaklara göre katil rejim, 1. ve 7. tümene bağlı tüm milislerine Tel Rıfat ve Münbiç'e konuşlanmak için hazır olmalarını emretti.
    PKK'lı teröristler Menbiçteki kontrol noktası ve karakollara rejim bayraklarını astı.

7. Ertan Özyiğit
    @ErtanOzyigit
    ·
    19s
    'Ninja' şimdiye kadar olan en tehlikeli COVID varyantı
    Daha çok Avrupa ve ABD'de baskın olan Omicron'un en son alt varyantı BA.5 (Ninja) önceki türünden çok daha bulaşıcı.

8. Tonla doktor, mrna aşılarının kalp krizlerine sebep olduğunu yazip duruyorlar.

Ne yapacagız? Maske takip, aşı mı yaptiracagiz?

Insanlar kendileri mi karar verecekler?

Sayfa 451/1959 İlkİlk ... 3514014414494504514524534615015519511451 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •